Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Politika EU za arktično regijo

Podnebne spremembe niso nikjer drugje tako opazne kot na Arktiki. Arktični ocean naj bi bil po napovedih v naslednjih 30 do 40 letih poleti praktično brez ledu. Evropska unija (EU) se je zavezala k varstvu okolja in boju proti podnebnim spremembam v tej regiji.

AKT

Skupno sporočilo Evropskemu parlamentu in Svetu - Razvoj politike Evropske unije za arktično regijo: napredek od leta 2008 in nadaljnji ukrepi (JOIN(2012) 19 final z dne 26. junija 2012)

POVZETEK

Podnebne spremembe niso nikjer drugje tako opazne kot na Arktiki. Arktični ocean naj bi bil po napovedih v naslednjih 30 do 40 letih poleti praktično brez ledu. Evropska unija (EU) se je zavezala k varstvu okolja in boju proti podnebnim spremembam v tej regiji.

KAJ JE NAMEN TEGA SKUPNEGA SPOROČILA?

Skupno sporočilo Komisije in visoke predstavnice Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko predstavlja ukrepe varstva okolja v tej regiji. Zavzema se tudi za večje vlaganje EU v globalni in trajnostni razvoj.

KLJUČNE TOČKE

Leta 2008 je Komisija sprejela prvo Sporočilo o Arktični regiji, v katerem je predlagala arktično politiko EU s tremi glavnimi cilji:

  • zaščititi in ohranjati Arktiko v sodelovanju z lokalnim prebivalstvom,
  • spodbujati trajnostno rabo virov,
  • spodbujati mednarodno sodelovanje.

To skupno sporočilo iz leta 2012 vsebuje pregled prispevka EU na Arktiki od leta 2008. Pripravlja pot za prihodnje vključevanje EU na Arktiki , da bi se skupaj spopadali z izzivi varstva okolja ob hkratnem zagotavljanju trajnostnega razvoja arktične regije.

Strateška regija

Strateški pomen Arktike se nenehno veča. Po njeni spreminjajoči se pokrajini se odpirajo nove prometne poti ter izkoriščajo naravna in rudna bogastva, kot sta na primer nafta in plin. Severnomorska pot, ki se razteza med Evropo in Azijo, bi lahko skrajšala potovanje tovornih plovil med Tihim in Atlantskim oceanom za približno tretjino.

To bo sicer koristilo regionalnemu in globalnemu gospodarstvu, vendar bo imelo tudi posledice za občutljivo arktično okolje. Zato skupno sporočilo predlaga novo arktično politiko EU, ki se osredotoča na tri področja:

  • 1.

    podporo raziskav inznanja za spoprijemanje z okoljskimi in podnebnimi spremembami na Arktiki: program Obzorje 2010 si prizadeva za široko sodelovanje z raziskovalci, specializiranimi za Arktiko. Ustanovljen je bil tudi evropski informacijski center za Arktiko, ki bo zagotavljal informacije o vlogi EU na Arktiki;

  • 2.

    odgovorno ukrepanje, ki bo zagotavljalo, da bo gospodarski razvoj na Arktiki trajnosten in bo temeljil na strokovnem znanju z okoljskega področja. Glavni cilj je sodelovanje z arktičnimi partnerji (vključno z zasebnim sektorjem), da bi razvijali netvegane tehnologije, ki bi jih lahko uporabljali v ekstraktivnih panogah in ladijskem prometu. EU proučuje tudi inovativne gospodarske dejavnosti, kot je ekoturizem*;

  • 3.

    konstruktivno sodelovanje in dialog z arktičnimi državami, avtohtonimi ljudstvi in drugimi partnerji, da bi se povečala ozaveščenost in bi se skupno lotili reševanja težav.

Podpora EU

Od leta 2008 je EU zagotovila več kot 1,14 milijarde EUR za razvoj gospodarskega, družbenega in okoljskega potenciala arktičnih regij EU (Danske, Finske in Švedske). Strukturni skladi EU so veliko vlagali v razvoj arktične regije s pobudami, kot je podprogram Sápmi za podporo kulturnega in industrijskega razvoja laponskega prebivalstva.

EU je prispevala tudi okrog 200 milijonov EUR za mednarodne raziskave na Arktiki. Prispevala je tudi največ v podporni sklad okoljskega partnerstva severne dimenzije, ki podpira projekte v arktični regiji Barentsovega morja.

Mednarodno sodelovanje

Cilji EU so podpora mednarodnemu prizadevanju za boj proti podnebnim spremembam z uporabo alternativnih virov energije in raziskav.

Arktične države sodelujejo na podlagi Konvencije ZN o pomorskem mednarodnem pravu. Arktični svet se uveljavlja kot vodilni regionalni organ, v katerem so zastopane vse arktične države (Kanada, Danska, Finska, Islandija, Norveška, Rusija, Švedska in Združene države) in tudi vsa avtohtona ljudstva.

OZADJE

EU je tudi pomembna destinacija za vire (ogljikovodiki in surovine) in blago (kot so ribe) iz arktične regije. Njene politike in zakonodaja imajo zato pomembne posledice za arktične vlade, podjetja in potrošnike.

Več informacij je na voljo na spletnem mestu Evropske službe za zunanje delovanje o arktični politiki EU.

KLJUČNI POJMI

* Ekoturizem: odgovorno potovanje v naravna območja, ki ohranja okolje in izboljšuje blaginjo lokalnega prebivalstva (opredelitev Mednarodne zveze za ekoturizem).

POVEZANI AKTI

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu - Evropska Unija in arktična regija (COM(2008) 763 final z dne 20. novembra 2008).

Skupni delovni dokument - Evidentiranje dejavnosti v okviru razvoja politike Evropske unije za arktično regijo, ki spremlja dokument: Skupno sporočilo Evropskemu parlamentu in Svetu - Razvoj politike Evropske unije za arktično regijo: napredek od leta 2008 in nadaljnji ukrepi (SWD(2012) 182 final z dne 26. junija 2012).

Skupni delovni dokument - Vesolje in Arktika, ki spremlja dokument: Skupno sporočilo Evropskemu parlamentu in Svetu - Razvoj politike Evropske unije za arktično regijo: napredek od leta 2008 in nadaljnji ukrepi (SWD(2012) 183 final z dne 26. junija 2012).

Zadnja posodobitev 18.07.2015

Top