Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Evropska obrambna agencija (od leta 2011)

Evropska obrambna agencija podpira Svet in države članice pri njihovih prizadevanjih za razvijanje obrambnih zmogljivosti Evropske unije (EU) in izvajanju skupne varnostne in obrambne politike (SVOP), tako da ugotavlja operativne potrebe, krepi industrijske in tehnološke temelje ter spodbuja raziskave in smotrne vojaške nakupe.

AKT

Sklep Sveta 2011/411/SZVP z dne 12. julija 2011 o določitvi statuta, sedeža in načina delovanja Evropske obrambne agencije ter o razveljavitvi Skupnega ukrepa 2004/551/SZVP

POVZETEK

Evropska obrambna agencija (EDA) je bila ustanovljena leta 2004 kot agencija za področje razvoja obrambnih zmogljivosti, raziskav, nabave in oborožitve, da bi podpirala Svet in države članice pri njihovih prizadevanjih za razvijanje obrambnih zmogljivosti EU.

Določa pravni in institucionalni okvir, ki državam članicam EU omogoča sodelovanje pri razvoju obrambnih zmogljivosti v okviru skupne zunanje in varnostne politike (SZVP) EU, zlasti SVOP.

Lizbonska pogodba je posebno določbo o EDA vključila v Pogodbo o Evropski uniji (člen 45; glej tudi člen 42(3)). Tako je Svet julija 2011 sprejel Sklep 2011/411/SZVP, ki nadomešča izvirni pravni akt, na katerem temelji EDA.

Naloge

Naloge agencije so:

  • sodelovati pri ugotavljanju ciljev držav članic EU glede njihovih vojaških zmogljivosti in pri oceni izpolnjevanja njihovih obveznosti;
  • spodbujati usklajevanje operativnih potreb ter sprejetje učinkovitih in usklajenih postopkov naročanja;
  • predlagati večstranske projekte za izpolnjevanje ciljev glede vojaških zmogljivosti, zagotavljati usklajevanje programov, ki jih izvajajo države članice, in upravljanje posebnih programov sodelovanja;
  • podpirati raziskave na področju obrambne tehnologije ter usklajevati in načrtovati skupne raziskovalne dejavnosti in kako izpolniti prihodnje operativne potrebe;
  • prispevati h krepitvi industrijskih temeljev obrambnega sektorja in izboljšanju učinkovitosti vojaških izdatkov, npr. z razvojem ustreznih strategij v posvetovanju s Komisijo oziroma z industrijo.

Agencija je tudi pripravljena podpreti stalno strukturno sodelovanje, če bi se Svet tako odločil.

Agencija pri opravljanju svojega poslanstva ne posega v pristojnosti držav članic na področju obrambe.

Upravljanje

Agencija, ki ima sedež v Bruslju, deluje pod političnim nadzorom Sveta.

Usmerjevalni odbor, ki ga sestavljajo po en predstavnik iz vsake države članice in en predstavnik Komisije (brez pravice glasovanja), je organ odločanja EDA. Vsaj dvakrat letno se sestane na stopnji obrambnih ministrov, lahko pa zaseda tudi v posebnih sestavah, kot na primer direktorji za raziskovalne in tehnološke dejavnosti ali direktorji za obrambno politiko. V EDA sodelujejo vse države članice EU razen Danske.

Vodja EDA je visoki predstavnik Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko, ki zagotavlja povezavo med EDA in Svetom. Izvršni direktor je odgovoren za nadzor in usklajevanje funkcionalnih enot.

Financiranje

Operativne stroške agencije krijejo države članice sorazmerno z njihovim BNP. Posamezne projekte ločeno financirajo sodelujoče države članice.

Odnosi s tretjimi državami

Agencija lahko vzpostavi sodelovanje s tretjimi državami. Sodeluje lahko tudi z mednarodnimi organizacijami, kot je Evropska vesoljska agencija (ESA) ali Organizacija vzajemnega sodelovanja na področju oborožitve (OCCAR).

REFERENCE

Akt

Začetek veljavnosti

Rok prenosa v državah članicah

Uradni list Evropske unije

Sklep Sveta 2011/411/SZVP

13.7.2011

-

UL L 183, 13.7.2011

Zadnja posodobitev: 18.06.2014

Top