Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Strategija EU za zmanjšanje emisij CO2 v ladijskem prometu

Evropska unija (EU) ima ambiciozen program za boj proti podnebnim spremembam. Do zdaj so k ciljem, ki si jih je zastavila EU, prispevali vsi načini prevoza, razen mednarodnega pomorskega sektorja. V pripravi so ukrepi, s katerimi naj bi začel svojo vlogo opravljati tudi ladijski promet.

AKT

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru Regij - Vključitev emisij v pomorskem prometu v politike EU za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov (COM(2013) 479 final z dne 28. junija 2013)

POVZETEK

Evropska unija (EU) ima ambiciozen program za boj proti podnebnim spremembam. Do zdaj so k ciljem, ki si jih je zastavila EU, prispevali vsi načini prevoza, razen mednarodnega pomorskega sektorja. V pripravi so ukrepi, s katerimi naj bi začel svojo vlogo opravljati tudi ladijski promet.

KAJ JE NAMEN SPOROČILA?

EU jasno poudarja, da v celoti podpira mednarodna prizadevanja za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v pomorstvu. Poleg tega pa sprejema tudi lastne pobude. Sporočilo določa postopen pristop za vključevanje ladijskega prometa v cilj EU glede zmanjševanja emisij toplogrednih plinov.

KLJUČNE TOČKE

Ta postopen pristop obsega naslednje 3 korake:

  • 1.

    uporaba učinkovitega sistema spremljanja, poročanja in preverjanja: ta naj bi zagotovil zanesljive podatke o emisijah toplogrednih plinov iz ladijskega prometa. Lastniki ladij bi lahko izbrali katero koli razpoložljivo metodologijo, ki jo želijo uporabiti. Predlog uredbe določa področje uporabe in operativne lastnosti takega sistema;

  • 2.

    določitev vmesnih ciljev zmanjšanja: zakonodaja za vse druge industrijske sektorje in načine prevoza že obstaja, v skladu z njo pa morajo slednji prispevati k cilju EU in do leta 2030 zmanjšati emisije toplogrednih plinov za najmanj 40 % v primerjavi z emisijami iz leta 1990. To bi lahko zajelo tudi ladijski promet. Bela knjiga o prometu iz leta 2011 določa spodbuden cilj za pomorski promet, in sicer zmanjšanje emisij v višini 40 % (v okviru možnosti 50 %) do leta 2050 v primerjavi z letom 2005;

  • 3.

    uporaba tržnih ukrepov: na podlagi teh ukrepov bi od plovila lahko zahtevali, da plača prispevek v kompenzacijski sklad ali zamenja pravice v okviru sistema EU za trgovanje z emisijami, odvisno od ravni emisij, ki jih povzroča.

OZADJE

Ladijski promet EU je odgovoren za 4 % vseh emisij toplogrednih plinov v EU. A ta raven se bo v prihodnosti še povečala - verjetno za 50 % do leta 2050 v primerjavi z ravnmi iz leta 2010. Zmanjšanje teh emisij ne bo samo pomagalo v boju proti podnebnim spremembam, temveč se bodo s tem zmanjšali tudi poraba goriva in operativni stroški plovila.

Več informacij je na voljo na spletnem mestu Evropske komisije o zmanjševanju emisij iz sektorja ladijskega prometa.

POVEZANI AKTI

Predlog Uredba Evropskega parlamenta in Sveta o spremljanju emisij ogljikovega dioksida iz pomorskega prometa, poročanju o njih in njihovem preverjanju ter spremembi Uredbe (EU) št. 525/2013 (COM(2013) 480 final z dne 28. junija 2013)

Zadnja posodobitev 19.03.2015

Top