Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vključevanje Romov na področju stanovanj

 

POVZETEK

Priporočilo Sveta, sprejeto leta 2013, zahteva, da se sprejmejo ukrepi na številnih področjih, vključno s stanovanji, da bi okrepili vključevanje Romov, največje etnične manjšine v Evropi.

KAJ JE NAMEN TEGA PRIPOROČILA?

Kaže močno in skupno politično zavezo vseh držav EU, da okrepijo svoja prizadevanja za:

boj proti socialni izključenosti in diskriminaciji ter

doseganje resničnega napredka pri spodbujanju vključevanja Romov na področjih stanovanj, izobraževanja, zaposlovanja in zdravja.

KLJUČNE TOČKE

V zvezi z dostopom do stanovanj za Rome priporočilo poziva države EU, da sprejmejo ukrepe, s katerimi bodo zagotovile, da:

se odpravi prostorsko ločevanje (npr. območja, kjer so strnjene nekatere skupine) in spodbuja odprava segregacije (tj. bolj mešane soseske);

se spodbuja nediskriminatoren dostop do socialnih stanovanj;

se zagotovijo počivališča za Rome, ki ne prebivajo na enem mestu, v sorazmerju z lokalnimi potrebami;

se zagotovi dostop do storitev javnih služb (kot je dostop do vode, elektrike in plina) in stanovanjske infrastrukture v skladu z nacionalnimi zakonskimi zahtevami.

Države EU morajo, kjer je primerno:

zagotoviti, da bodo vloge lokalnih organov za projekte oživljanja mest vključevale celostne posege na stanovanjskem področju v korist marginaliziranih skupnosti;

spodbujati lokalni razvoj pod vodstvom skupnosti in/ali celostne teritorialne naložbe, ki jih podpirajo evropski strukturni in investicijski skladi.

Spremljanje in vrednotenje

Države EU morajo spremljati in vrednotiti učinkovitost ukrepov, ki jih sprejmejo v zvezi z nacionalnimi strategijami vključevanja Romov in v okviru širših politik socialnega vključevanja.

To se lahko izvede z določitvijo ciljev ali zbiranjem kvalitativnih ali kvantitativnih podatkov o socialnih in ekonomskih učinkih sprejetih ukrepov.

Agencija EU za temeljne pravice je razvila večletni romski program (2012–2020). Pripravlja redna poročila o napredku in zagotavlja nasvete institucijam EU in državam EU, ki temeljijo na dokazih in podatkih, zbranih po vsej EU. Leta 2009 je pripravila poročilo o stanovanjski diskriminaciji Romov.

Poročanje in spremljanje

Države EU morajo poročati Evropski komisiji do 1. januarja 2016 o vseh ukrepih, sprejetih v skladu s priporočilom. Nato morajo te informacije zagotavljati enkrat letno.

Komisija potem poskrbi, da te informacije služijo kot podlaga za njeno letno poročilo o izvajanju nacionalnih strategij vključevanja Romov.

Ti rezultati se posredujejo tudi v proces evropskega semestra za usklajevanje ekonomskih politik. Od leta 2012 Svet v sklopu evropskega semestra objavlja priporočila za posamezne države, in sicer za pet držav z velikimi romskimi skupnostmi (Bolgarijo, Češko, Madžarsko, Romunijo in Slovaško).

OZADJE

AKT

Priporočilo Sveta z dne 9. decembra 2013 o učinkovitih ukrepih za vključevanje Romov v državah članicah (UL C 378, 24.12.2013, str. 1–7)

POVEZANI AKTI

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Okvir EU za nacionalne strategije vključevanja Romov do leta 2020 (COM(2011) 173 final z dne 5. aprila 2011)

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Poročilo o izvajanju Okvira EU za nacionalne strategije vključevanja Romov za leto 2015 (COM(2015) 299 final z dne 17. junija 2015)

Delovni dokument služb Komisije: Reševanje vprašanja brezdomstva v Evropski uniji, ki spremlja dokument Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij: Socialne naložbe za rast in kohezijo – vključno z izvajanjem Evropskega socialnega sklada 2014–2020 (SWD(2013) 42 final z dne 20. februarja 2013)

Zadnja posodobitev 15.10.2015

Top