Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vključevanje Romov na področju izobraževanja

 

POVZETEK

Priporočilo Sveta, sprejeto leta 2013, zahteva, da se sprejmejo ukrepi na številnih področjih, vključno z izobraževanjem, da bi okrepili vključevanje Romov, največje etnične manjšine v Evropi. Pravica otrok do izobraževanja je zapisana v 28. členu Konvencije Združenih narodov o otrokovih pravicah.

KAJ JE NAMEN TEGA PRIPOROČILA?

Kaže močno in skupno politično zavezo vseh držav EU, da okrepijo svoja prizadevanja za:

KLJUČNE TOČKE

V zvezi z dostopom do izobraževanja priporočilo poziva države EU, da sprejmejo ukrepe, s katerimi bodo zagotovile, da:

  • 1.

    bodo romski dečki in deklice enako obravnavani in da bodo imeli neoviran dostop do kakovostnega rednega izobraževanja;

  • 2.

    bodo vsi romski učenci končali vsaj obvezno izobraževanje.

S temi cilji v mislih bi si morale države EU prizadevati, da bi zagotovile:

  • da v šolah ne bi bilo nobene segregacije in romskih otrok ne bi neustrezno vključevali v šole za učence s posebnimi potrebami;
  • zmanjšanje osipa na vseh ravneh izobraževanja (tudi na srednješolski ravni in pri poklicnem izobraževanju) – strategija Evropa 2020 si prizadeva zmanjšati delež osipnikov na manj kot 10 % in zagotoviti, da ima najmanj 40 % mladih terciarno kvalifikacijo (npr. univerzitetno) ali enakovredno;
  • povečanje dostopa do predšolske vzgoje in varstva ter izboljšanje kakovosti, po potrebi tudi z usmerjeno podporo;
  • upoštevanje potreb posameznih učencev in ustrezno obravnavo teh potreb v tesnem sodelovanju z njihovimi družinami;
  • uporabo vključujočih in prilagojenih metod poučevanja in učenja, vključno z učno pomočjo za tiste, ki imajo učne težave, in ukrepi za odpravljanje nepismenosti, ter spodbujanje zunajšolskih dejavnosti in vključevanja vanje;
  • vključevanje staršev v izobraževalni proces in po potrebi izboljšanje usposabljanja učiteljev;
  • spodbujanje romskih otrok, da se vključijo v sekundarno in terciarno izobraževanje ter ga zaključijo;
  • razširitev dostopa do druge priložnosti za izobraževanje in izobraževanja odraslih ter podporo
    • pri prehodu med stopnjami izobraževanja,
    • Romom pri pridobivanju spretnosti, prilagojenih potrebam trga dela.

Spremljanje in vrednotenje

  • Države EU morajo spremljati in vrednotiti učinkovitost ukrepov, ki jih sprejmejo v zvezi z nacionalnimi strategijami vključevanja Romov in v okviru širših politik socialnega vključevanja.
  • To se lahko izvede z določitvijo ciljev ali zbiranjem kvalitativnih ali kvantitativnih podatkov o socialnih in ekonomskih učinkih sprejetih ukrepov.
  • Agencija EU za temeljne pravice je razvila večletni romski program (2012–2020). Pripravlja redna poročila o napredku in zagotavlja nasvete institucijam EU in državam EU, ki temeljijo na dokazih in podatkih, zbranih po vsej EU.

Poročanje in spremljanje

Države EU morajo poročati Evropski komisiji do 1. januarja 2016 o vseh ukrepih, sprejetih v skladu s priporočilom. Nato morajo te informacije zagotavljati enkrat letno.

Komisija potem poskrbi, da te informacije služijo kot podlaga za njeno letno poročilo o izvajanju nacionalnih strategij vključevanja Romov.

Ti rezultati se posredujejo tudi v proces evropskega semestra za usklajevanje ekonomskih politik. Od leta 2012 Svet v sklopu evropskega semestra objavlja priporočila za posamezne države, in sicer za pet držav z velikimi romskimi skupnostmi (Bolgarijo, Češko, Madžarsko, Romunijo in Slovaško).

OZADJE

AKT

Priporočilo Sveta z dne 9. decembra 2013 o učinkovitih ukrepih za vključevanje Romov v državah članicah (UL C 378, 24.12.2013, str. 1–7)

POVEZANI AKTI

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Okvir EU za nacionalne strategije vključevanja Romov do leta 2020 (COM(2011) 173 final z dne 5. aprila 2011)

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Poročilo o izvajanju Okvira EU za nacionalne strategije vključevanja Romov za leto 2015 (COM(2015) 299 final z dne 17. junija 2015)

Zadnja posodobitev 15.10.2015

Top