This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Priporočilo Sveta, sprejeto leta 2013, zahteva, da se sprejmejo ukrepi na številnih področjih, vključno z izobraževanjem, da bi okrepili vključevanje Romov, največje etnične manjšine v Evropi. Pravica otrok do izobraževanja je zapisana v 28. členu Konvencije Združenih narodov o otrokovih pravicah.
Kaže močno in skupno politično zavezo vseh držav EU, da okrepijo svoja prizadevanja za:
V zvezi z dostopom do izobraževanja priporočilo poziva države EU, da sprejmejo ukrepe, s katerimi bodo zagotovile, da:
bodo romski dečki in deklice enako obravnavani in da bodo imeli neoviran dostop do kakovostnega rednega izobraževanja;
bodo vsi romski učenci končali vsaj obvezno izobraževanje.
S temi cilji v mislih bi si morale države EU prizadevati, da bi zagotovile:
Spremljanje in vrednotenje
Poročanje in spremljanje
Države EU morajo poročati Evropski komisiji do 1. januarja 2016 o vseh ukrepih, sprejetih v skladu s priporočilom. Nato morajo te informacije zagotavljati enkrat letno.
Komisija potem poskrbi, da te informacije služijo kot podlaga za njeno letno poročilo o izvajanju nacionalnih strategij vključevanja Romov.
Ti rezultati se posredujejo tudi v proces evropskega semestra za usklajevanje ekonomskih politik. Od leta 2012 Svet v sklopu evropskega semestra objavlja priporočila za posamezne države, in sicer za pet držav z velikimi romskimi skupnostmi (Bolgarijo, Češko, Madžarsko, Romunijo in Slovaško).
Priporočilo Sveta z dne 9. decembra 2013 o učinkovitih ukrepih za vključevanje Romov v državah članicah (UL C 378, 24.12.2013, str. 1–7)
Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Okvir EU za nacionalne strategije vključevanja Romov do leta 2020 (COM(2011) 173 final z dne 5. aprila 2011)
Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Poročilo o izvajanju Okvira EU za nacionalne strategije vključevanja Romov za leto 2015 (COM(2015) 299 final z dne 17. junija 2015)
Zadnja posodobitev 15.10.2015