Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Strategija EU za jadransko-jonsko regijo

V jadransko-jonski regiji živi več kot 70 milijonov ljudi. Predlagana strategija Evropske unije (EU) za jadransko-jonsko regijo (EUSAIR) se želi opreti na sodelovanje, ki že obstaja med njenimi osmimi državami - štirimi državami EU (Hrvaško, Grčijo, Italijo in Slovenijo) in štirimi državami, ki niso članice EU (Albanijo, Bosno in Hercegovino, Črno goro in Srbijo), - ki imajo skupno zgodovino.

AKT

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij o strategiji Evropske unije za jadransko-jonsko regijo (COM(2014) 357 finalz dne 17. junija 2014)

POVZETEK

KAJ JE NAMEN TEGA SPOROČILA?

  • Opredeljuje potrebe in možnosti za pametno, trajnostno in vključujočo rast v jadranski in jonski regiji.
  • Poziva te države, naj sodelujejo pri usklajevanju politik in teritorialnem sodelovanju.
  • Prizadeva si izboljšati privlačnost, konkurenčnost in povezanost regije ob hkratnem varovanju okolja ter zagotavljanju zdravih in uravnoteženih morskih in obalnih ekosistemov.

KLJUČNE TOČKE

Skupni izzivi

Regija se je v preteklosti srečevala s težkimi gospodarskimi in političnimi okoliščinami ter konflikti. Izzivi, s katerimi se srečuje, vključujejo:

  • nasprotujoče socialno-ekonomske razlike med državami in regijami,
  • šibka prometna infrastruktura in slaba dostopnost,
  • pomanjkljiva medsebojna povezanost električnih omrežij in malo naložb v plinska omrežja,
  • vse večje izkoriščanje morskega in obalnega prostora, ki ogroža ekosisteme (npr. obremenjevanje infrastrukture odpadnih voda zaradi turizma),
  • s podnebnimi spremembami povezane naravne nevarnosti in tveganja ter nevarnosti, ki jih povzroča človek (npr. pogostejši gozdni požari),
  • potreba po gradnji zmogljivosti (npr. razvoj spretnosti, sposobnosti, procesov itd.) v nacionalnih, regionalnih in lokalnih upravnih službah in organih.

Akcijski načrt

Strategiji je priložen akcijski načrt, ki bo v pomorsko razsežnost vključil tudi zaledje in temelji na štirih medsebojno odvisnih stebrih:

  • 1.

    modra rast: za pospešitev inovativne pomorske in morske rasti v regiji s spodbujanjem trajnostnega gospodarskega razvoja ter ustvarjanjem delovnih mest in poslovnih priložnosti v modrem gospodarstvu, vključno z ribištvom in akvakulturo (to je ribogojstvom);

  • 2.

    povezovanje regije: izboljšanje povezanosti prometnih in energetskih omrežij;

  • 3.

    kakovost okolja: sodelovanje kot prispevek k dobremu okoljskemu stanju morskih in obalnih ekosistemov; zmanjšanju onesnaževanja morja, blaženju in nadomestitvi pozidanosti tal (npr. izgubljanje zemeljskih virov zaradi prekrivanja tal z gradnjo stanovanj, cest in drugih gradbenih del), zmanjševanju onesnaženosti zraka ter zaustavitvi izgubljanja biotske raznovrstnosti in degradacije ekosistemov;

  • 4.

    trajnostni turizem: razviti celotni potencial regije za inovativen, trajnosten, odgovoren in kakovosten turizem z razvejanostjo turističnih produktov in storitev skupaj z ukrepi za podaljšanje turistične sezone.

V vsakega od teh stebrov so vključeni tudi blažitev podnebnih sprememb (zmanjševanje tveganj, ki jih povzročajo podnebne spremembe, za človekovo življenje in premoženje) in prilagajanje nanje ter obvladovanje tveganja naravnih nesreč.

Poleg tega sta opredeljena tudi dva medsektorska vidika:

  • krepitev zmogljivosti, vključno s komuniciranjem, za učinkovito izvajanje ter za osveščanje javnosti in pridobivanje podpore,
  • raziskave in inovacije za spodbujanje visokokvalificiranih zaposlitev, rasti in konkurenčnosti. Sodelovanje v okviru transnacionalnih omrežij lahko omoči prodor zamisli na trge ter pomaga razviti nove proizvode in storitve.

OZADJE

Na podlagi izkušenj s strategijami EU za regijo Baltskega morja in za Podonavje je Evropska komisija sprejela to sporočilo in priloženi akcijski načrt. Strategija vključuje Pomorsko strategijo za Jadransko in Jonsko morje, ki jo je Komisija sprejela 30. novembra 2012.

Za več informacij glejte:

POVEZANI AKTI

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij: Pomorska strategija za Jadransko in Jonsko morje (COM(2012) 713 final z dne 30. novembra 2012)

Delovni dokument služb Komisije: Akcijski načrt, spremni dokument k Sporočilu Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij o strategiji Evropske unije za jadransko-jonsko regijo (SWD(2014) 190 final z dne 17. junija 2014)

Zadnja posodobitev 30.06.2015

Top