EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Akcijski načrt za pomorsko strategijo na atlantskem območju

Evropska komisija je leta 2013 sprejela akcijski načrt za Atlantik. Cilj načrta je ponovna oživitev pomorskega in morskega gospodarstva v tem morskem bazenu (Francija, Irska, Portugalska, Španija in Združeno kraljestvo) s krepitvijo njegovega gospodarskega in okoljskega potenciala.

AKT

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij: Akcijski načrt za pomorsko strategijo na atlantskem območju Doseganje pametne, trajnostne in vključujoče rasti (COM(2013) 279 final z dne 13. maja 2013)

POVZETEK

Evropska komisija je leta 2013 sprejela akcijski načrt za Atlantik. Cilj načrta je ponovna oživitev pomorskega in morskega gospodarstva v tem morskem bazenu (Francija, Irska, Portugalska, Španija in Združeno kraljestvo) s krepitvijo njegovega gospodarskega in okoljskega potenciala.

KAJ JE NAMEN TEGA AKCIJSKEGA NAČRTA?

Ta akcijski načrt temelji na strategiji Evropske unije (EU) za Atlantik, ki jo je Evropska komisija sprejela leta 2011, in na strategiji za modro rast, ki je bila sprejeta leta 2012. Opisuje možnosti sodelovanja zainteresiranih strani (javnih organov, podjetij, skupin državljanov, raziskovalcev itd.) iz petih držav EU v tem morskem bazenu, da bi se spodbudila trajnostna rast in ustvarjanje delovnih mest, obenem pa ohranila okoljska in ekološka stabilnost območja.

KLJUČNE TOČKE

Uspeh akcijskega načrta je odvisen od kombinacije prizadevanj na treh področjih, da se modremu gospodarstvu omogoči doseganje njegovega potenciala:

  • naložbe: te morajo biti usmerjene v inovacije, tehnološke zmogljivosti in strategije pametne specializacije, pri čemer bodo mikro, mala in srednja podjetja še posebej pomembna. Morda bodo potrebne tudi naložbe v infrastrukturo, kot sta tehnologija plovil in morska infrastruktura;
  • raziskave: upravljanje oceana, trajnostno izkoriščanje in upravljanje morskih virov, varnost na morju ter varstvo morskega okolja zahtevajo ne samo podatke in razumevanje tega, kako ekosistemi delujejo in vplivajo drug na drugega, temveč tudi sposobnost prilagajanja, napovedovanja in predvidevanja;
  • zahtevnejše znanje: za izkoriščanje celotnega potenciala modrega gospodarstva bo treba odpraviti pomanjkanje ustrezno usposobljene delovne sile v nekaterih sektorjih morske in pomorske industrije. To je mogoče doseči tako z izboljšanjem usposobljenosti obstoječe delovne sile kot tudi s privabljanjem mladih v zadevni sektor.

Opredeljene so štiriprednostne naloge:

  • 1.

    spodbujanje podjetništva in inovacij:

    • s povečanjem zmogljivosti za inovacije na atlantskem območju;
    • z izboljšanjem spretnosti v tradicionalnih sektorjih, kot so ladjedelništvo, akvakultura in ribištvo, ter v nastajajočih sektorjih, kot so morska biotehnologija ali obnovljivi viri energije;
  • 2.

    zaščititi, zavarovati in razviti potencial atlantskega morskega in obalnega okolja, na primer:

    • z okrepitvijo varnosti in zaščite za pomorščake, obalno prebivalstvo, lastnino in ekosisteme;
    • z razvijanjem zmogljivosti opazovanja oceanov in napovedovanja;
    • s prispevanjem k razvoju orodij in strategij za obravnavanje vprašanj globalnih podnebnih sprememb;
    • s podpiranjem varstva morskega okolja in prizadevanja za doseganje „dobrega okoljskega stanja“ atlantskih voda do leta 2020;
    • z razvijanjem boljšega razumevanja tehnične izvedljivosti in ekonomske smiselnosti ter okoljskega vpliva rudnikov mineralnih snovi;
    • s proučevanjem načinov za pospešitev uvajanja trajnostnih morskih virov obnovljive energije (npr. vetrne elektrarne na morju);
  • 3.

    izboljšati dostopnost in povezljivost:

  • 4.

    ustvariti socialno vključujoč in trajnostni model regionalnega razvoja :

    • s spodbujanjem boljšega poznavanja socialnih izzivov na atlantskem območju;
    • z ohranjanjem in spodbujanjem kulturne dediščine Atlantika.

Naložbene in raziskovalne prednostne naloge, ki so opredeljene v akcijskem načrtu, so lahko primerne za financiranje EU.

Dodatne informacije so na voljo na spletnem mestu Generalnega direktorata Evropske komisije za pomorske zadeve in ribištvo.

POVEZANI AKTI

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu socialno-ekonomskemu odboru in Odboru regij - Razvoj pomorske strategije za območje Atlantskega oceana (COM(2011) 782 final z dne 21. novembra 2011)

Zadnja posodobitev 30.09.2015

Top