EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R0728

Uredba Komisije (EU) 2015/728 z dne 6. maja 2015 o spremembi opredelitve snovi s specifičnim tveganjem iz Priloge V k Uredbi Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 999/2001 o določitvi predpisov za preprečevanje, nadzor in izkoreninjenje nekaterih transmisivnih spongiformnih encefalopatij (Besedilo velja za EGP)

C/2015/2908

UL L 116, 7.5.2015, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2015/728/oj

7.5.2015   

SL

Uradni list Evropske unije

L 116/1


UREDBA KOMISIJE (EU) 2015/728

z dne 6. maja 2015

o spremembi opredelitve snovi s specifičnim tveganjem iz Priloge V k Uredbi Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 999/2001 o določitvi predpisov za preprečevanje, nadzor in izkoreninjenje nekaterih transmisivnih spongiformnih encefalopatij

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 999/2001 z dne 22. maja 2001 o določitvi predpisov za preprečevanje, nadzor in izkoreninjenje nekaterih transmisivnih spongiformnih encefalopatij (1) ter zlasti prvega odstavka člena 23 Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Uredba (ES) št. 999/2001 določa predpise za preprečevanje, nadzor in izkoreninjenje transmisivnih spongiformnih encefalopatij (TSE) pri živalih. Uporablja se za proizvodnjo in dajanje na trg živih živali in proizvodov živalskega izvora ter v nekaterih posebnih primerih za njihov izvoz.

(2)

Uredba (ES) št. 999/2001 določa, da se snovi s specifičnim tveganjem (v nadaljnjem besedilu: SST) odstranijo v skladu s Prilogo V k navedeni uredbi. V skladu z navedeno prilogo sta med SST vključena črevesje od dvanajstnika do rektuma in mezenterij goveda vseh starosti.

(3)

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu „Drugi časovni načrt za TSE – Strateški dokument o transmisivnih spongiformnih encefalopatijah za obdobje 2010–2015“ z dne 16. julija 2010 (2) določa, da mora vsaka sprememba sedanjega seznama SST iz Priloge V k Uredbi (ES) št. 999/2001 (v nadaljnjem besedilu: seznam SST) temeljiti na novih, razvijajočih se znanstvenih spoznanjih, obenem pa je treba ohraniti obstoječo visoko raven varstva potrošnikov v EU.

(4)

Evropska agencija za varnost hrane (v nadaljnjem besedilu: EFSA) je 13. februarja 2014 izdala znanstveno mnenje o tveganju za BSE, povezanim z govejim črevesjem in mezenterijem (3) (v nadaljnjem besedilu: mnenje EFSA), v katerem količinsko opredeljuje infektivnost, povezano z različnimi deli govejega črevesja in mezenterija. Po mnenju EFSA je pri govedu, okuženem z BSE in (i) starem do 36 mesecev, več kot 90 % infektivnosti za BSE povezane z zadnjimi 4 metri tankega črevesa in s slepim črevesom; (ii) starem od 36 do 60 mesecev, precejšnja individualna variabilnost, kar se tiče relativnega prispevka črevesnih in mezenterialnih struktur k skupni infektivnosti; (iii) starem več kot 60 mesecev, več kot 90 % infektivnosti BSE povezane z mezenterialnimi živci ter celiakalnim in mezenterialnim kompleksom ganglijev; (iv) dvanajstnik, debelo črevo in mezenterialne bezgavke prispevajo manj kot 0,1 % k skupni infektivnosti okužene živali, ne glede na starost živali ob zakolu. Mnenje EFSA prav tako navaja, da se skupna infektivnost, povezana z navedenimi tkivi, razlikuje glede na starost okužene živali, pri čemer je infektivnost največja pri živalih, mlajših od 18 mesecev, potem pa se postopoma zmanjšanje pri živalih, starejših od 60 mesecev.

(5)

Mezenterialni živci ter celiakalni in mezenterialni kompleks ganglijev so tkiva, ki so povezana z mezenterijem in mezenterialno maščobo, zato jih praktično ni mogoče učinkovito ločiti.

(6)

Da bi zagotovili operativnost pravil za odstranjevanje SST, preprečili njihovo nepotrebno zapletenost in olajšali nadzor, bi se bilo treba na veljavnem seznamu SST, kadar je to primerno, izogniti razlikovanju glede na starost zaklanih živali. Za ohranitev visoke ravni varovanja zdravja ljudi bi bilo zato treba zadnje štiri metre tankega črevesa, slepo črevo in mezenterij (ki ga ni mogoče ločiti od mezenterialnih živcev, celiakalnega in mezenterialnega kompleksa ganglijev in mezenterialne maščobe) ohraniti na seznamu SST za živali vseh starosti.

(7)

Glede na znanstveno mnenje o reviziji kvantitativne ocene tveganja za BSE, ki ga predstavljajo predelane živalske beljakovine, objavljeno leta 2011 (4), je 90 % skupne infektivnosti pri kliničnem primeru BSE povezane s tkivi osrednjega in perifernega živčnega sistema, 10 % pa s končnim vitim črevesom. Preostala infektivnost v drugih delih črevesja, ki niso zadnji štirje metri tankega črevesa in slepo črevo, se lahko šteje kot zanemarljiva. Popolna odprava tveganja ni realističen cilj katere koli odločitve o obvladovanju tveganja.

(8)

Z izključitvijo dvanajstnika, debelega črevesa in tankega črevesa, razen zadnjih štirih metrov, iz seznama SST bi se seznam SST Evropske unije približal mednarodnim standardom. Kar se tiče govejega črevesja in mezenterija člen 11.4.14 Zoosanitarnega kodeksa za kopenske živali OIE priporoča, da se ne trguje s končnim vitim črevesom (zadnji del tankega črevesa) goveda vseh starosti, ki izvira iz držav z nadzorovanim tveganjem za BSE ali nejasnim tveganjem za BSE. Zato ni nobenega priporočila OIE, naj se ne trguje s preostalimi deli govejega črevesja ali mezenterija.

(9)

Na podlagi mnenja EFSA in priporočil iz Zoosanitarnega kodeksa za kopenske živali OIE bi bilo treba spremeniti seznam SST, kar se tiče goveda, in sicer tako, da se na seznam vključijo zadnji štirje metri tankega črevesa, slepo črevo in mezenterij (ki ga ni mogoče ločiti od mezenterialnih živcev, celiakalnega in mezenterialnega kompleksa ganglijev in mezenterialne maščobe), izključijo pa se preostali deli govejega črevesja, in sicer dvanajstnik, debelo črevo in tanko črevo, razen zadnjih štirih metrov.

(10)

Prilogo V k Uredbi (ES) št. 999/2001 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti.

(11)

Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za rastline, živali, hrano in krmo –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

V Prilogi V k Uredbi (ES) št. 999/2001 se točka 1(a)(iii) nadomesti z naslednjim:

„(iii)

tonzile, zadnji štirje metri tankega črevesa, slepo črevo in mezenterij živali vseh starosti“

Člen 2

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 6. maja 2015

Za Komisijo

Predsednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  UL L 147, 31.5.2001, str. 1.

(2)  Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu „Drugi časovni načrt za TSE – Strateški dokument o transmisivnih spongiformnih encefalopatijah za obdobje 2010–2015“ (COM(2010) 384 final).

(3)  EFSA Journal 2014;12(2):3554.

(4)  EFSA Journal 2011;9(1):1947.


Top