Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02007D0506-20131221

    Consolidated text: Odločba Komisije z dne 21. junija 2007 o določitvi okoljskih meril za podelitev znaka Skupnosti za okolje milom, šamponom in balzamom za lase (notificirano pod dokumentarno številko C(2007) 3127) (Besedilo velja za EGP) (2007/506/ES)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/506/2013-12-21

    2007D0506 — SL — 21.12.2013 — 004.001


    Ta dokument je mišljen zgolj kot dokumentacijsko orodje in institucije za njegovo vsebino ne prevzemajo nobene odgovornosti

    ►B

    ODLOČBA KOMISIJE

    z dne 21. junija 2007

    o določitvi okoljskih meril za podelitev znaka Skupnosti za okolje milom, šamponom in balzamom za lase

    (notificirano pod dokumentarno številko C(2007) 3127)

    (Besedilo velja za EGP)

    (2007/506/ES)

    (UL L 186, 18.7.2007, p.36)

    spremenjena z:

     

     

    Uradni list

      No

    page

    date

     M1

    ODLOČBA KOMISIJE z dne 30. novembra 2009

      L 318

    43

    4.12.2009

     M2

    SKLEP KOMISIJE z dne 14. novembra 2011

      L 297

    64

    16.11.2011

     M3

    SKLEP KOMISIJE z dne 15. marca 2013

      L 75

    34

    19.3.2013

    ►M4

    SKLEP KOMISIJE z dne 19. decembra 2013

      L 349

    104

    21.12.2013




    ▼B

    ODLOČBA KOMISIJE

    z dne 21. junija 2007

    o določitvi okoljskih meril za podelitev znaka Skupnosti za okolje milom, šamponom in balzamom za lase

    (notificirano pod dokumentarno številko C(2007) 3127)

    (Besedilo velja za EGP)

    (2007/506/ES)



    KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

    ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 1980/2000 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. julija 2000 o spremenjenem sistemu Skupnosti za podeljevanje znaka za okolje ( 1 ) in zlasti drugega pododstavka člena 6(1) Uredbe,

    po posvetovanju z Odborom Evropske unije za znak za okolje,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Po Uredbi (ES) št. 1980/2000 se znak Skupnosti za okolje lahko podeli proizvodu z značilnostmi, ki mu omogočajo, da znatno prispeva k izboljšanju glede ključnih okoljskih vidikov.

    (2)

    Uredba (ES) št. 1980/2000 določa, da se posebna merila za podelitev znaka za okolje, oblikovana na podlagi meril, ki jih pripravi Odbor Evropske unije za znak za okolje, določijo po skupinah proizvodov.

    (3)

    Okoljska merila, kot tudi s tem povezane zahteve glede ocenjevanja in preverjanja, morajo veljati za obdobje treh let.

    (4)

    Ukrepi, predvideni s to odločbo, so v skladu z mnenjem Odbora, ustanovljenega s členom 17 Uredbe (ES) št. 1980/2000 –

    SPREJELA NASLEDNJO ODLOČBO:



    Člen 1

    Skupina proizvodov „mila, šamponi in balzami za lase“ zajema vse snovi in pripravke, ki se sperejo, in so namenjeni, da prihajajo v stik s povrhnjico in lasiščem, izključno ali zlasti zato, da ju očistijo. Navedena skupina proizvodov zajema tudi vse snovi in pripravke, ki se sperejo ter ki prihajajo v stik z lasiščem in ki so namenjeni izboljšanju stanja las (balzami za lase).

    Skupina proizvodov vključuje proizvode, namenjene osebni in poklicni rabi.

    Skupina proizvodov ne vključuje proizvodov, ki se tržijo izrecno za razkuževanje ali antibakterijsko uporabo.

    Člen 2

    1.  Za podelitev znaka Skupnosti za okolje milom, šamponom in balzamom za lase na podlagi Uredbe (ES) št. 1980/2000 mora proizvod spadati v skupino proizvodov „mila, šamponi in balzami za lase“ ter izpolnjevati okoljska merila, določena v Prilogi k tej odločbi.

    2.  Ta odločba se uporablja brez poseganja v določbe Direktive Sveta 76/768/EGS z dne 27. julija 1976 o približevanju zakonodaje držav članic v zvezi s kozmetičnimi izdelki ( 2 ).

    Člen 3

    Za administrativne namene se tej skupini proizvodov dodeli kodna številka „30“.

    ▼M4

    Člen 4

    Okoljska merila za skupino proizvodov „mila, šamponi in balzami za lase“ ter s tem povezane zahteve za ocenjevanje in preverjanje veljajo do 31. decembra 2014.

    ▼B

    Člen 5

    Ta odločba je naslovljena na države članice.




    PRILOGA

    OKVIR

    Cilji meril

    Ta merila so namenjena zlasti spodbujanju:

     zmanjšanja onesnaževanja vode z omejevanjem količine morebitnih škodljivih sestavin ter skupne toksične obremenitve proizvoda,

     zmanjšanja nastajanja odpadkov z zmanjšanjem količine embalaže,

     zmanjšanja ali preprečevanja možnih tveganj za okolje zaradi uporabe nevarnih snovi.

    Poleg tega ta merila krepijo okoljsko ozaveščenost potrošnikov. Merila so določena na ravneh, ki spodbujajo označevanje mil in šamponov, katerih okoljska obremenitev je nižja od tržnega povprečja.

    Zahteve za ocenjevanje in preverjanje

    Posebne zahteve za ocenjevanje in preverjanje so navedene v okviru vsakega okoljskega merila v nadaljevanju v tej prilogi.

    Po potrebi se lahko poleg preskusnih metod, navedenih za vsako posamezno merilo, uporabijo tudi druge, če njihovo enakovrednost sprejme pristojni organ, ki ocenjuje vlogo.

    Kadar je mogoče, morajo preskuse opraviti laboratoriji, ki izpolnjujejo splošne zahteve EN ISO 17025 ali enakovrednega standarda.

    Če preskusi niso navedeni ali so navedeni kot uporabni za preverjanje ali spremljanje, se morajo pristojni organi, če je to primerno, zanesti na deklaracije in dokumentacijo, ki jo zagotovi vlagatelj, in/ali na neodvisna preverjanja.

    Pristojni organi lahko, kadar je to primerno, zahtevajo predložitev dokazne dokumentacije in opravijo neodvisna preverjanja, vključno z obiski na kraju samem pri proizvajalcih.

    Če se od vlagatelja zahteva, da zagotovi deklaracije, dokumentacijo, poročila o preskusih ali druge dokaze za izpolnjevanje meril, se sklepa, da lahko ti izvirajo od vlagatelja in/ali njegovega dobavitelja in/ali njegovih dobaviteljev itd., kakor je primerno.

    Če so navedene sestavine, to vključuje snovi in pripravke.

    Besedilo se sklicuje na podatkovno zbirko sestavin detergentov (seznam DID), ki vsebuje številne od splošno uporabljanih sestavin v sestavah mil in šamponov. Del A seznama DID se uporablja za pridobivanje podatkov za izračune CDV in za ugotavljanje biorazgradljivosti površinsko aktivnih snovi. Vlagatelji lahko predložijo lastne podatke le, če na seznamu ni ustreznih vrednosti, razen za parfume (vključno z biološkimi dodatki) in barve.

    Za sestavine, ki niso vključene v del A seznama DID, lahko vlagatelj na lastno odgovornost uporabi postopek, opisan v delu B seznama DID.

    Uporabiti se mora najnovejša različica seznama DID, ki je na voljo v času predložitve vloge in jo je mogoče dobiti pri pristojnem organu, ki obravnava vlogo. Seznam je na voljo tudi na spletnem naslovu: http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/product/pg_did_list_en.htm

    Za sestavine, ki niso navedene na seznamu DID, lahko vlagatelj za zagotovitev potrebne dokumentacije o anaerobni biorazgradljivosti uporabi pristop, ki je opisan v Dodatku II.

    Za namene teh meril „površinsko aktivna snov“ pomeni katero koli organsko snov in/ali pripravek, ki se uporablja v detergentih, ki ima površinsko aktivne lastnosti in ki jo sestavljajo ena ali več hidrofilnih in ena ali več hidrofobnih skupin takšne vrste in velikosti, da lahko zmanjša površinsko napetost vode in oblikuje razširjajoče se ali adsorpcijske enojne plasti na stiku vode in zraka ter emulzije in/ali mikroemulzije in/ali micele ter omogoči adsorpcijo na stiku vode in trdne snovi.

    Pristojnim organom se priporoča, da pri ocenjevanju vlog in spremljanju usklajenosti z merili v tej prilogi upoštevajo uvedene priznane sisteme okoljskega ravnanja, kakršna sta EMAS ali ISO 14001.

    (Opomba: izvedba takih sistemov ravnanja ni obvezna za predložitev vloge za znak za okolje ali za izpolnjevanje meril znaka za okolje.)

    FUNKCIONALNA ENOTA

    Funkcionalna enota je 1 gram „aktivne snovi (AC)“. AC je opredeljena kot masa organskih sestavin v proizvodu. Izračunati se mora na podlagi celotne sestave proizvoda. Sredstva za drgnjenje/poliranje in sredstva za čiščenje rok niso vključena v izračun AC.

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Zagotoviti je treba naslednje podatke:

     tehnični opis vsebine proizvoda (celotna sestava), vključno z znanimi onesnaževali. Opis mora vključevati natančno navedbo količin, številko CAS in oznake INCI,

     natančno navedbo funkcije vsake posamezne sestavine proizvoda, z navedbo namena, zaradi katerega se je ta sestavina dodala,

     varnostni list/podatkovni list z imeni dobaviteljev vseh sestavin.

    OKOLJSKA MERILA

    1.   Strupenost za vodne organizme

    Strupenost pri kritični volumski razredčitvi (CDV) se izračuna za vsako sestavino (i) in za celoten proizvod z uporabo naslednje enačbe:

    CDV (sestavina i) = masa (i) × DF(i) × 1 000/TF kronični (i)

    CDV = Σ CDV(sestavina i)

    pri čemer je masa (i) masa sestavine (v gramih) na funkcionalno enoto. DF (i) je faktor razgradnje in TF kronični (i) je faktor strupenosti sestavine (v miligramih/liter).

    Vrednosti parametrov DF in TF morajo biti take, kot jih navaja del A podatkovne zbirke sestavin detergentov (del A seznama DID). Če obravnavana sestavina ni vključena v del A seznama DID, vlagatelj oceni vrednosti v skladu s pristopom, opisanim v delu B seznama DID. S seštevkom CDV(toks) za vsako od sestavin dobimo CDV za proizvod.

    Skupni CDV proizvoda ne sme preseči naslednjih vrednosti:

    Šamponi, sredstva za tuširanje in tekoča mila: 20 000 l/g AC

    Trda mila: 3 500 l/g AC

    Balzami: 30 000 l/g AC

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Zagotoviti se mora natančna sestava proizvoda, poleg tega pa tudi natančen kemijski opis sestavin (npr. opredelitev v skladu z IUPAC, številka CAS, poimenovanje INCI, čistost, vrsta in odstotek nečistoč, dodatki; za mešanice, npr. površinsko aktivne snovi: številka DID, sestava in spekter porazdelitve homologov, izomeri in trgovinska imena).

    Zagotoviti se morajo kopije varnostnih listov za vse sestavine. Zagotovijo se podrobnosti o izračunu CDV in s tem povezanih rezultatih. Za vse sestavine, vključene na seznam DID, mora biti podana ustrezna številka sestavine. Za sestavine, ki niso vključene na seznam DID, je treba predložiti rezultate preskusov in preskusne metode za ekotoksičnost (dolgotrajni učinki (podatki NOEC) na ribe, Daphnia magna in alge), biorazgradljivost in bioakumulacijo. Posamezni preskusi se sklicujejo na ustrezne priloge k Direktivi Sveta 67/548/EGS ( 3 ).

    2.   Okolju škodljivi proizvodi

    Proizvod ne sme izpolnjevati zahtev za razvrstitev v katerega koli od naslednjih opozorilnih stavkov iz Direktive 67/548/EGS:

    N, R50/53: (WR50/53/25 %) ≥ 1

    N, R51/53: ((WR50/53/2,5 %) + (WR51/53/25 %)) ≥ 1

    R52/53: ((WR50/53/0,25 %) + (WR51/53/2,5 %)+(WR52/53/25 %)) ≥ 1

    WR50/53 = masni odstotek sestavin, ki se lahko razvrstijo kot R50/53.

    WR51/53 = masni odstotek sestavin, ki se lahko razvrstijo kot R51/53.

    WR52/53 = masni odstotek sestavin, ki se lahko razvrstijo kot R52/53.

    Sredstva za drgnjenje/poliranje in sredstva za čiščenje rok niso vključena.

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Zagotoviti se morajo rezultati preskusov strupenosti za vodno okolje in biorazgradljivosti ustreznih sestavin v skladu z delom 2, preskusne metode, Direktive 67/548/EGS. Rezultati strupenosti s seznama DID se ne morejo uporabiti, ker so to srednje vrednosti in niso v skladu z Direktivo 67/548/EGS.

    Če je najnižja strupenost ≤ 10 mg/l, je treba zagotoviti tudi rezultate preskusov možne bioakumulacije (biokoncentracijski faktor (BCF) ali logKow). Če rezultati niso na voljo, se bo sestavina štela za R 50/53. Veljajo naslednje izjeme:

    Dišave in barve: R 51/53.

    Biološki dodatki, tj. rastlinski izvlečki in druge sestavine, izolirane iz rastlin in živali z majhno kemično spremembo ali brez nje: R 51/53.

    Upoštevajo se vse sestavine (snovi ali pripravki), katerih koncentracija presega 0,010 % mase končnega proizvoda, ne glede na to, ali se v sestavi uporabljajo kot samostojna snov ali kot sestavina pripravka. To velja tudi za vsako sestavino katerega koli pripravka, uporabljenega v sestavi, ki presega 0,010 % mase končnega proizvoda.

    3.   Aerobna biorazgradljivost

    (a)   Aerobna biorazgradljivost površinsko aktivnih snovi

    Vsaka površinsko aktivna snov, ki se uporablja v proizvodu, mora biti lahko biorazgradljiva.

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Pristojnemu organu se zagotovita točna sestava proizvoda in opis funkcije vsake sestavine.

    Del A seznama DID navaja, ali je specifična površinsko aktivna snov aerobno biorazgradljiva ali ne (površinsko aktivne snovi, pri katerih je v stolpcu za aerobno biorazgradljivost vnesen „R“, so lahko biorazgradljive). Za površinsko aktivne snovi, ki niso uvrščene v del A seznama DID, se uporabijo ustrezni podatki iz literature, iz drugih virov ali ustreznih rezultatov preskusov, po katerih so te snovi aerobno biorazgradljive. Preskusi lahke biorazgradljivosti ustrezajo tistim iz Uredbe (ES) št. 648/2004 Evropskega parlamenta in Sveta ( 4 ).

    Površinsko aktivne snovi se štejejo za lahko biorazgradljive, če znaša raven biorazgradljivosti (mineralizacija), merjene v skladu z enim izmed petih preskusov, navedenih v nadaljevanju, najmanj 60 % v 28 dneh: analiza anorganskega ogljika v hermetično zaprtih posodah (CO2 headspace test) (vzorčenje iz parne faze) (OECD 310), prilagojeni Sturmov preskus sproščanja ogljikovega dioksida (CO2) (OECD 301B; Direktiva Sveta 67/548/EGS, Priloga V.C.4-C), preskus zaprte steklenice (OECD 301D; Direktiva Sveta 67/548/EGS, Priloga V.C.4-E), manometrična respirometrija (OECD 301F; Direktiva Sveta 67/548/EGS, Priloga V.C.4-D), ali preskus MITI (I) (OECD 301C; Direktiva Sveta 67/548/EGS, Priloga V.C.4-D), ali njim enakovredni preskusi po ISO. Glede na fizikalne značilnosti površinsko aktivne snovi se za potrditev lahke biorazgradljivosti, če znaša odstotek biorazgradljivosti najmanj 70 % v 28 dneh, uporabi eden izmed naslednjih preskusov: upadanje raztopljenega organskega ogljika (DOC) (OECD 301A; Direktiva Sveta 67/548/EGS, Priloga V.C.4-A) ali prilagojeni izločilni preskus OECD – upadanje DOC (OECD 301E; Direktiva Sveta 67/548/EGS, Priloga V.C.4-B) ali njim enakovredni preskusi po ISO. Uporabnost preskusnih metod, ki temeljijo na merjenjih raztopljenega organskega ogljika, je treba ustrezno upravičiti, kot je določeno v Uredbi (ES) št. 648/2004.

    Upoštevati je treba vse sestavine (snovi ali pripravke), ki presegajo 0,010 % mase končnega proizvoda. Navedeno vključuje tudi vsako sestavino katerega koli pripravka, uporabljenega v sestavi, ki presega 0,010 % mase končnega proizvoda.

    (b)   Aerobna biorazgradljivost površinsko neaktivnih snovi (aNBDOnon-surf)

    Vsebnost snovi, ki niso lahko biorazgradljive (ali niso bile preskušene za anaerobno biorazgradljivost) ne sme preseči naslednjih ravni:

    Šamponi, sredstva za tuširanje in tekoča mila: 30 mg/g AC

    Trda mila: 15 mg/g AC

    Balzami: 50 mg/g AC

    Sredstva za drgnjenje/poliranje in sredstva za čiščenje rok niso vključena.

    Upoštevati je treba vse sestavine (snovi ali pripravke), ki presegajo 0,010 % mase končnega proizvoda. Navedeno vključuje tudi vsako sestavino katerega koli pripravka, uporabljenega v sestavi, ki presega 0,010 % mase končnega proizvoda.

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Enako kot pri zahtevi 3(a).

    4.   Anaerobna biorazgradljivost (anNBDOtox)

    Vsebnost snovi, ki niso anaerobno biorazgradljive (ali niso bile preskušene za anaerobno biorazgradljivost) in pri katerih je najnižja akutna strupenost LC50 ali EC50 < 100 mg/l (podobno omejitvi za razvrstitev v R52 iz Direktive 67/548/EGS), ne sme preseči naslednjih ravni:

    Šamponi, sredstva za tuširanje in tekoča mila: 25 mg/g AC

    Trda mila: 15 mg/g AC

    Balzami: 50 mg/g AC

    Sredstva za drgnjenje/poliranje in sredstva za čiščenje rok niso vključena.

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Del A seznama DID navaja, ali je specifična sestavina anaerobno biorazgradljiva ali ne (površinsko aktivne snovi, pri katerih je v stolpcu za anaerobno biološko razgradljivost vnesen „Y“, so biorazgradljive v anaerobnih pogojih). Za sestavine, ki niso uvrščene v del A seznama DID ali ki so uvrščene z oznako „0“, se uporabijo ustrezni podatki iz literature, iz drugih virov ali ustreznih rezultatov preskusov, po katerih so te snovi anaerobno biorazgradljive. Referenčni preskus za anaerobno biorazgradljivost je OECD 311, ISO 11734, ECETOC št. 28 (junij 1988) ali enakovredna preskusna metoda, pri kateri se zahteva najmanj 60 % končne biorazgradljivosti v anaerobnih pogojih. Za dokazovanje, da je bila dosežena 60-odstotna končna biorazgradljivost v anaerobnem okolju, se lahko uporabijo tudi preskusne metode, ki posnemajo pogoje v zadevnem anaerobnem okolju (glej Dodatek II).

    Če je na voljo več rezultatov strupenosti, se uporabi najnižja potrjena vrednost. Vrednosti strupenosti na seznamu DID so vrednosti mediane in se ne morejo uporabiti za ta namen.

    Upoštevati je treba vse sestavine (snovi ali pripravke), ki presegajo 0,010 % mase končnega proizvoda. Navedeno vključuje tudi vsako sestavino katerega koli pripravka, uporabljenega v sestavi, ki presega 0,010 % mase končnega proizvoda.

    5.   Dišave

    Vse sestavine, dodane proizvodu kot dišave, morajo biti izdelane, obravnavane in uporabljene v skladu s kodeksom ravnanja Mednarodnega združenja za dišave.

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Proizvajalec dišave pristojnemu organu zagotovi izjavo o skladnosti s tem merilom.

    6.   Barve ali barvila

    Organske barve ali barvila ne smejo biti potencialno bioakumulativni. V primeru barvil, ki se smejo uporabljati v živilih, ni potrebno predložiti dokumentacije glede bioakumulacijskega potenciala. V tej zvezi se barvilo ali barva šteje za potencialno bioakumulativno, če je s poskusom opredeljeni biokoncentracijski faktor BKF > 100. Če rezultati preskusov BCF (biokoncentracijskega faktorja) niso na voljo, se bioakumulacija lahko dokaže z logPow (log porazdelitvenega koeficienta oktanola/vode). Če je logPow > 3,0 se barvilo ali barva šteje za potencialno bioakumulativno.

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Proizvajalec mora predložiti poročilo o preskušanju ali objavljene rezultate preskušanja skupaj s sklicevanjem na objavo. Če se barva ali barvilo sme uporabljati v živilih, je treba predložiti izjavo proizvajalca, v kateri je to dejstvo navedeno.

    7.   Biocidi

    (a)

    Proizvod lahko vključuje le biocide za konzerviranje proizvoda in samo v ustreznem odmerku za ta namen. To ne velja za površinsko aktivne snovi, ki imajo lahko tudi biocidne lastnosti.

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Zagotovijo se kopije varnostnih listov vseh dodanih konzervansov z informacijami o njihovem natančnem odmerku v proizvodu. Proizvajalec ali dobavitelj konzervansov zagotovi informacije o odmerku, potrebnem za konzerviranje proizvoda.

    (b)

    Biocidi, ki se kot del sestave ali katerega koli pripravka, vključenega v sestavo, uporabljajo za konzerviranje proizvoda ter izpolnjujejo pogoje za razvrstitev v opozorilni stavek R50-53 ali R51-53 v skladu z Direktivo 67/548/EGS ali Direktivo 1999/45/ES Evropskega parlamenta in Sveta ( 5 ), so dovoljeni le, če niso potencialno bioakumulativni. V tej zvezi se biocid šteje za potencialno bioakumulativnega, če je biokoncentracijski faktor (BCF) > 100 ali če rezultat BCF niso na voljo, logPow (log porazdelitvenega koeficienta oktanola/vode) pa je > 3,0.

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Predložiti je treba rezultate glede strupenosti za vodno okolje. Če je najnižja strupenost ≤ 10 mg/l, je treba zagotoviti rezultat preskusov hitre biorazgradljivosti. Če biocid ni hitro razgradljiv, je treba zagotoviti rezultate preskusov bioakumulacijskega potenciala. Preskusni postopki so določeni v Direktivi 67/548/EGS.

    (c)

    Konzervansi ne smejo sproščati snovi, ki so razvrščene v skladu z merilom 8a.

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Proizvajalec biocidov predloži izpolnjeno in podpisano izjavo.

    8.   Okolju nevarne sestavine

    Zahteve veljajo za vse sestavine (snovi ali pripravke), ki presegajo 0,010 % mase končnega proizvoda. Navedeno vključuje tudi vsako sestavino katerega koli pripravka, uporabljenega v sestavi, ki presega 0,010 % mase končnega proizvoda.

    (a)   Uvrščene sestavine

    Nobena od sestavnih snovi ne sme biti uvrščena med rakotvorne (Carc), mutagene (Mut) ali strupene za razmnoževanje (Rep) snovi, vključno s pravili za samorazvrstitev v razred III.

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Zagotovijo se kopije varnostnih listov za vse sestavine (snovi ali pripravke). Vlagatelj zagotovi podpisano izjavo proizvajalca sestavin o usklajenosti s tem merilom.

    (b)   Posebne izključene sestavine

    Naslednje sestavine se ne smejo vključiti v proizvod, niti kot del sestave niti kot del katerega koli pripravka, vključenega v sestavo:

     alkilfenoletoksilati (APEO) in drugi derivati alkilfenola,

     NTA (nitrilotriacetat),

     borova kislina, borati in perborati,

     nitromošusi in policiklične mošusove spojine.

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Proizvajalec mora predložiti izpolnjeno in podpisano izjavo.

    (c)   Posebne omejene sestavine

    Etilendiamintetraacetat (EDTA) in njegove soli ter fosfonati, ki niso lahko biorazgradljivi, se lahko dodajo le trdim milom in le v količini, ki ne presega 0,6 mg/g AC.

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Proizvajalec mora predložiti izpolnjeno in podpisano izjavo.

    9.   Embalaža

    (a)

    Razmerje masa/vsebnost (WCR) mora biti manj kot 0,30 g embalaže na gram proizvoda in se izračuna na naslednji način:

    image

    Pri čemer je:

    Wi

    =

    masa (v gramih) sestavine embalaže i (to velja tako za primarno kot tudi za sekundarno embalažo), vključno z vsemi etiketami;

    Ni

    =

    masa (v gramih) sestavine embalaže, ki je narejena iz nedotaknjene surovine in ne iz recikliranih virov (to velja tako za primarno kot tudi za sekundarno embalažo). Če sestavina embalaže ne vsebuje recikliranih surovin je Ni = Wi;

    Di

    =

    masa proizvoda v gramih, ki je vsebovan v sestavini embalaže;

    r

    =

    število ponovnih uporab, tj. kolikokrat se sestavina embalaže i uporabi za isti namen s pomočjo sistema vrnitve in ponovnega polnjenja (praviloma je r = 1, če ne gre za ponovno uporabo).

    Če se embalaža ponovno uporabi, je ponovno uporabljeni r = 20 za plastiko in 10 za valovito lepenko, razen če vlagatelj ne dokaže višje številke.

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Predložitev izračuna WCR.

    (b)

    Označevanje embalaže

    Da se omogoči določitev posameznih delov embalaže za reciklažo, je treba plastične dele primarne embalaže označiti v skladu z DIN 6120, del 2, ali ustreznim drugim standardom. Pokrovčki in črpalke so izvzeti iz te zahteve.

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Izpolnjena in podpisana izjava.

    Vzorec primarne embalaže.

    (c)

    Odmerek

    Embalaža mora biti načrtovana tako, da olajša pravilno uporabo, npr. odprtina na vrhu embalaže ne sme biti prevelika.

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Opis pripomočka za odmerjanje.

    (d)

    Embalaža ne sme vsebovati dodatkov na osnovi kadmija ali živega srebra ali spojin z navedenima elementoma ter dodatkov, ki ne izpolnjujejo merila 8.

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Izjava proizvajalca embalaže.

    10.   Primernost za uporabo

    Primernost proizvoda za uporabo mora biti dokazana z laboratorijskim(-i) preskusom(-i) ali s preskusom, ki ga opravijo potrošniki.

    Preskus mora biti v skladu s smernicami iz Dodatka I za preskušanje učinkovitosti proizvoda.

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Poročilo o laboratorijskem preskusu ali preskusu, ki ga opravijo potrošniki, ki potrjuje zadovoljivo učinkovitost.

    11.   Podatki, prikazani na znaku za okolje

    V skladu s Prilogo III k Uredbi (ES) št. 1980/2000, mora polje 2 znaka za okolje vsebovati naslednje besedilo:

    „* najmanjši možni vpliv na vodne ekosisteme

    * izpolnjuje stroge zahteve glede biorazgradljivosti

    * omejena odpadna embalaža“

    Ocenjevanje in preverjanje:

    Vlagatelj zagotovi vzorec embalaže proizvoda z oznako in izjavo o skladnosti s tem merilom.




    Dodatek I

    Smernice za preskus učinkovitosti

    Učinkovitost proizvoda mora biti dokazana z laboratorijskim preskusom ali s preskusom, ki ga opravijo potrošniki. V primeru laboratorijskega preskusa je sprejemljiv preskus, ki ga opravi proizvajalec. Vendar mora vlagatelj dokazati, da je mogoče učinkovitost proizvoda dejansko izmeriti s preskusom.

    V primeru preskusa, ki ga opravijo potrošniki, je treba upoštevati naslednje smernice:

    V preskus, ki ga opravijo potrošniki, mora biti vključenih najmanj 10 ljudi. Potrošnike se mora vprašati o učinkovitosti proizvoda v primerjavi z vodilnim proizvodom na trgu. Vprašanja potrošnikom morajo zajemati vsaj naslednje vidike:

    1. Kako učinkovit je proizvod v primerjavi z vodilnim proizvodom na trgu?

    2. Kako enostavno je nanesti želen odmerek proizvoda v primerjavi z vodilnim proizvodom na trgu?

    3. Kako enostavno se proizvod nanese na lase in/ali kožo v primerjavi z vodilnim proizvodom na trgu?

    Vsaj 80 % potrošnikov mora biti vsaj tako zadovoljnih s proizvodom kot z vodilnim proizvodom na trgu.




    Dodatek II

    Dokumentacija o anaerobni biorazgradljivosti

    Za zagotovitev potrebne dokumentacije o anaerobni biorazgradljivosti vseh sestavin, ki niso navedene na seznamu DID, se lahko uporabi naslednji pristop.

    Uporabite sprejemljivo ekstrapolacijo. Za ekstrapolacijo končne anaerobne biorazgradljivosti strukturno sorodnih površinsko aktivnih snovi uporabite rezultate preskusov, dobljene z eno vhodno sestavino. Če je anaerobna biorazgradljivost potrjena za eno površinsko aktivno snov (ali skupino homologov) glede na seznam DID, se lahko domneva, da je tudi podobna vrsta površinsko aktivne snovi anaerobno biorazgradljiva (na primer C12-15 A 1-3 EO sulfat (DID št. 8) je anaerobno biorazgradljiv, podobna anaerobna biorazgradljivost se lahko domneva za C12-15 A 6 EO sulfat). Če je anaerobna biorazgradljivost potrjena za površinsko aktivno snov z uporabo ustrezne preskusne metode, se lahko domneva, da je tudi podobna vrsta površinsko aktivne snovi anaerobno biorazgradljiva (na primer: podatki iz literature, ki potrjujejo anaerobno biorazgradljivost površinsko aktivnih snovi, ki spadajo v skupino alkil ester amonijeve soli, se lahko uporabijo za dokazovanje podobne anaerobne biorazgradljivosti drugih kvartarnih amonijevih soli, ki vsebujejo estrne vezi v alkilni(-h) verigi(-ah)).

    Opravite preskus za preverjanje anaerobne biorazgradljivosti. Če je potrebno novo preskušanje, opravite preskus za preverjanje z uporabo OECD 311, ISO 11734, ECETOC št. 28 (junij 1988) ali enakovredne metode.

    Opravite preskus biorazgradljivosti z majhnim odmerkom. Če je potrebno novo preskušanje, in v primeru poskusnih težav pri preskusu za preverjanje (na primer inhibicija zaradi strupenosti preskušane snovi), ponovite preskušanje z uporabo majhnega odmerka površinsko aktivne snovi in spremljajte razgradnjo s 14C meritvami ali kemičnimi analizami. Preskušanje z majhnim odmerkom se lahko opravi z uporabo OECD 308 (24. april 2002) ali enakovredno metodo, če se zagotovi uporaba strogo anaerobnih pogojev. Preskušanje in razlago rezultatov preskusov vodi neodvisen strokovnjak.



    ( 1 ) UL L 237, 21.9.2000, str. 1.

    ( 2 ) UL L 262, 27.9.1976, str. 169. Direktiva, kakor je bila nazadnje spremenjena z Direktivo Komisije 2007/22/ES (UL L 101, 18.4.2007, str. 11).

    ( 3 ) UL 196, 16.8.1967, str. 1.

    ( 4 ) UL L 104, 8.4.2004, str. 1.

    ( 5 ) UL L 200, 30.7.1999, str. 1.

    Top