Válassza ki azokat a kísérleti funkciókat, amelyeket ki szeretne próbálni

Ez a dokumentum az EUR-Lex webhelyről származik.

Dokumentum 32023D0509

Sklep Sveta (SZVP) 2023/509 z dne 7. marca 2023 o ukrepu pomoči v okviru Evropskega mirovnega instrumenta v podporo nigrskim obrambnim silam v povezavi z misijo EU za vojaško partnerstvo v Nigru

ST/5654/2023/INIT

UL L 70, 8.3.2023., 51—54. o. (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

A dokumentum hatályossági állapota Hatályos

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2023/509/oj

8.3.2023   

SL

Uradni list Evropske unije

L 70/51


SKLEP SVETA (SZVP) 2023/509

z dne 7. marca 2023

o ukrepu pomoči v okviru Evropskega mirovnega instrumenta v podporo nigrskim obrambnim silam v povezavi z misijo EU za vojaško partnerstvo v Nigru

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji ter zlasti člena 28(1) in člena 41(2) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

S Sklepom Sveta (SZVP) 2021/509 (1) se vzpostavlja Evropski mirovni instrument (v nadaljnjem besedilu: instrument), s katerim države članice financirajo ukrepe Unije v okviru skupne zunanje in varnostne politike za ohranjanje miru, preprečevanje konfliktov in krepitev mednarodne varnosti na podlagi člena 21(2), točka (c), Pogodbe. Natančneje, na podlagi člena 1(2), Sklepa (SZVP) 2021/509 se instrument uporablja za financiranje ukrepov pomoči, kot so ukrepi za krepitev zmogljivosti tretjih držav ter regionalnih in mednarodnih organizacij na vojaškem in obrambnem področju.

(2)

Niger ima pomembno vlogo v ključnih regionalnih, evropskih in mednarodnih pobudah, namenjenih krepitvi miru in razvoja v Sahelu, vključno s „celostno strategijo Unije v Sahelu“, „Koalicijo za Sahel“, „partnerstvom za varnost in stabilnost v Sahelu (P3S)“ ter „Zavezništvom za Sahel“. Mednarodna skupnost, vključno z Unijo, je v zadnjih letih vložila veliko truda, da bi Republiko Niger podprla v njenem boju proti terorizmu. Unija je zavezana tesnemu sodelovanju v podporo vojski in obrambi v Nigru.

(3)

Na območju Sahela je Niger ključna država za Unijo pri reševanju varnostnih in migracijskih vprašanj. Unija ima močno partnerstvo z vlado Nigra, katerega cilj je doseči dolgoročni razvoj s celovitim in integriranim pristopom.

(4)

Svet je 12. decembra 2022 sprejel Sklep (SZVP) 2022/2444 (2), s katerim je vzpostavil misijo Unije za vojaško partnerstvo v Nigru (EUMPM Niger). Strateški cilj misije EUMPM Niger je podpreti krepitev zmogljivosti nigrskih obrambnih sil (Forces armées nigériennes – FAN), da bi okrepili njihovo zmožnost obvladovanja grožnje, ki jo predstavljajo teroristične oborožene skupine, zaščitili prebivalstvo Nigra ter zagotovili varno in stabilno okolje.

(5)

Visoki predstavnik Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko je 20. januarja 2023 prejel prošnjo Republike Niger za pomoč Unije FAN pri nabavi ključne opreme za vzpostavitev bataljona v podporo poveljevanju in komuniciranju v povezavi z EUMPM Niger.

(6)

Ukrepi pomoči se izvajajo ob upoštevanju načel in zahtev iz Sklepa (SZVP) 2021/509, zlasti skladno s Skupnim stališčem Sveta 2008/944/SZVP (3), ter v skladu s pravili za izvrševanje prihodkov in odhodkov, ki se financirajo v okviru instrumenta.

(7)

Izvajanje tega ukrepa pomoči bo odvisno od rednega ocenjevanja političnih dogodkov v Nigru v skladu z integriranim metodološkim okvirom za ocenjevanje in opredelitev potrebnih blažitvenih ukrepov in kontrol za ukrepe pomoči v okviru instrumenta. Izvajanje zlasti ne bi smelo biti v nasprotju z varnostnimi in obrambnimi interesi Unije in njenih držav članic.

(8)

Svet vnovič potrjuje svojo odločenost, da bo varoval, spodbujal in uresničeval človekove pravice, temeljne svoboščine in demokratična načela ter krepil pravno državo in dobro upravljanje v skladu z Ustanovno listino Združenih narodov, Splošno deklaracijo o človekovih pravicah in mednarodnim pravom, zlasti mednarodnim pravom o človekovih pravicah in mednarodnim humanitarnim pravom –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Vzpostavitev, cilji, področje uporabe in trajanje

1.   Vzpostavi se ukrep pomoči Republiki Niger (v nadaljnjem besedilu: upravičenka), ki se financira v okviru Evropskega mirovnega instrumenta (v nadaljnjem besedilu: instrument) (v nadaljnjem besedilu: ukrep pomoči).

2.   Cilj ukrepa pomoči je okrepiti vojaško sposobnost nigrskih obrambnih sil (Forces armées nigériennes – FAN) v povezavi z misijo Evropske unije za vojaško partnerstvo v Nigru (EUMPM Niger), da bi lahko branile ozemeljsko nedotakljivost in suverenost Nigra ter bolje zaščitile civilno prebivalstvo pred naraščajočo teroristično grožnjo.

3.   Za doseganje cilja iz odstavka 2 se z ukrepom pomoči podpira oblikovanje bataljona za signalizacijo in podporo poveljevanju (bataillon de transmissions et d’appui au commandement – BTAC) v regiji Tillabéry ter financira:

(a)

zagotavljanje naslednjega tipa opreme, ki ni zasnovana za uporabo smrtonosne sile:

(i)

sredstev za mobilnost na terenu, kot so signalna vozila, vozila za hitro odzivanje in vozila s trdim oklepom,

(ii)

opreme za nadzor – vključno z radarjem za nadzor terena in brezpilotnimi zrakoplovi za nadzor,

(iii)

opreme ali sistemov za informacijsko tehnologijo in komuniciranje, ali obojih,

(iv)

opreme za protiukrepe, kot so oprema proti improviziranim eksplozivnim napravam in sistemi proti brezpilotnim zrakoplovom in

(b)

zagotavljanje naslednje infrastrukture:

(i)

skladišč,

(ii)

poslopja za poveljevanje,

(iii)

vojašnic.

4.   Ukrep pomoči traja 36 mesecev od datuma sklenitve pogodbe med upraviteljem za ukrepe pomoči, ki deluje kot odredbodajalec, v skladu s členom 32(2), točka (a), Sklepa (SZVP) 2021/509.

Člen 2

Finančna ureditev

1.   Referenčni finančni znesek za kritje odhodkov, povezanih z ukrepom pomoči, znaša 40 000 000 EUR.

2.   Vsi odhodki se upravljajo v skladu s Sklepom (SZVP) 2021/509 ter pravili za izvrševanje prihodkov in odhodkov, ki se financirajo v okviru instrumenta.

Člen 3

Dogovori z upravičenko

1.   Visoki predstavnik Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko (v nadaljnjem besedilu: visoki predstavnik) sklene potrebne dogovore z upravičenko, da ta spoštuje zahteve in pogoje, določene v tem sklepu, kar je pogoj za zagotavljanje podpore v okviru ukrepa pomoči.

2.   Dogovori iz odstavka 1 vključujejo določbe, ki upravičenko zavezujejo, da zagotovi:

(a)

spoštovanje ustreznega mednarodnega prava, zlasti mednarodnega prava o človekovih pravicah in mednarodnega humanitarnega prava, s strani enot FAN, ki se podpirajo v okviru ukrepa pomoči, ter zavezo nigrske vlade, da bo okrepila boj proti korupciji;

(b)

pravilno in učinkovito uporabo vseh sredstev, zagotovljenih v okviru ukrepa pomoči, za namene, za katere so bila zagotovljena;

(c)

zadostno vzdrževanje vseh sredstev, zagotovljenih v okviru ukrepa pomoči, da se zagotovita njihova uporabnost in operativna razpoložljivost v njihovem življenjskem ciklu;

(d)

da nobena sredstva, zagotovljena v okviru ukrepa pomoči, ob koncu njihovega življenjskega cikla ne bodo izgubljena ali brez privolitve Odbora Evropskega mirovnega instrumenta, ustanovljenega na podlagi Sklepa (SZVP) 2021/509, prenesena na osebe ali subjekte, ki niso opredeljeni v navedenih dogovorih.

3.   Dogovori iz odstavka 1 vključujejo določbe o začasni ustavitvi in prenehanju podpore v okviru ukrepa pomoči, če se ugotovi, da upravičenka krši obveznosti iz odstavka 2.

Člen 4

Izvajanje

1.   Visoki predstavnik je odgovoren za zagotavljanje, da se ta sklep izvaja v skladu s Sklepom (SZVP) 2021/509 in pravili za izvrševanje prihodkov in odhodkov, ki se financirajo v okviru instrumenta, skladno z integriranim metodološkim okvirom za ocenjevanje in opredelitev potrebnih ukrepov in kontrol za ukrepe pomoči v okviru instrumenta.

2.   Dejavnosti iz člena 1(3) izvaja italijansko ministrstvo za obrambo prek svoje Agenzia Industrie Difesa.

Člen 5

Spremljanje, kontrola in ocenjevanje

1.   Visoki predstavnik spremlja, ali upravičenka izpolnjuje obveznosti v skladu s členom 3. To spremljanje omogoča boljšo seznanjenost s kontekstom in tveganjem kršitev obveznosti iz člena 3 ter prispeva k preprečevanju takih kršitev, med drugim kršitev mednarodnega prava o človekovih pravicah in mednarodnega humanitarnega prava s strani enot FAN, ki se podpirajo v okviru ukrepa pomoči.

2.   Kontrola opreme in blaga po odpremi se organizira na naslednji način:

(a)

preverjanje dostave, pri čemer sile končnega uporabnika po prenosu lastništva podpišejo potrdila o dostavi;

(b)

poročanje o dejavnostih, izvedenih z zagotovljeno opremo, in, kjer je to ustrezno, o inventarju, pri čemer upravičenka letno poroča o inventarju določenih sredstev, dokler Politični in varnostni odbor (PVO) ne presodi, da tako poročanje ni več potrebno;

(c)

inšpekcijski pregledi na kraju samem, pri čemer upravičenka na zahtevo visokega predstavnika omogoči dostop do izvajanja kontrole na kraju samem.

3.   Visoki predstavnik po zaključku ukrepa pomoči opravi končno ocenjevanje, da oceni, ali je ukrep pomoči prispeval k doseganju cilja iz člena 1(2).

Člen 6

Poročanje

V obdobju izvajanja visoki predstavnik PVO predloži šestmesečna poročila o izvajanju ukrepa pomoči v skladu s členom 63 Sklepa (SZVP) 2021/509. Upravitelj za ukrepe pomoči redno obvešča Odbor Evropskega mirovnega instrumenta, ustanovljen s Sklepom (SZVP) 2021/509, o izvrševanju prihodkov in odhodkov v skladu s členom 38 navedenega sklepa, tudi z obveščanjem o udeleženih dobaviteljih in podizvajalcih.

Člen 7

Začasna ustavitev in prenehanje

1.   PVO lahko v skladu s členom 64 Sklepa (SZVP) 2021/509 odloči, da se v celoti ali delno začasno ustavi izvajanje ukrepa pomoči.

2.   PVO lahko tudi priporoči, naj Svet odloči, da ukrep pomoči preneha.

Člen 8

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V Bruslju, 7. marca 2023

Za Svet

predsednica

L. EDHOLM


(1)  Sklep Sveta (SZVP) 2021/509 z dne 22. marca 2021 o vzpostavitvi Evropskega mirovnega instrumenta in razveljavitvi Sklepa (SZVP) 2015/528 (UL L 102, 24.3.2021, str. 14).

(2)  Sklep Sveta (SZVP) 2022/2444 z dne 12. decembra 2022 o misiji Evropske unije za vojaško partnerstvo v Nigru (EUMPM Niger) (UL L 319, 13.12.2022, str. 86).

(3)  Skupno stališča Sveta 2008/944/SZVP z dne 8. decembra 2008 ki opredeljuje skupna pravila glede nadzora izvoza vojaške tehnologije in opreme (UL L 335, 13.12.2008, str. 99).


Az oldal tetejére