Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012R0272

    Delegirana uredba Komisije (EU) št. 272/2012 z dne 7. februarja 2012 o dopolnitvi Uredbe (ES) št. 1060/2009 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi s pristojbinami in taksami, ki jih Evropski organ za vrednostne papirje in trge zaračunava bonitetnim agencijam Besedilo velja za EGP

    UL L 90, 28.3.2012, p. 6–10 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2012/272/oj

    28.3.2012   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 90/6


    DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) št. 272/2012

    z dne 7. februarja 2012

    o dopolnitvi Uredbe (ES) št. 1060/2009 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi s pristojbinami in taksami, ki jih Evropski organ za vrednostne papirje in trge zaračunava bonitetnim agencijam

    (Besedilo velja za EGP)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 1060/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. septembra 2009 o bonitetnih agencijah (1) ter zlasti člena 19(2) Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Člen 62 Uredbe (EU) št. 1095/2010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. novembra 2010 o ustanovitvi Evropskega nadzornega organa (Evropski organ za vrednostne papirje in trge) (2) določa, da prihodki Evropskega organa za vrednostne papirje in trge (ESMA) poleg prispevkov nacionalnih javnih organov in subvencije Unije zajemajo tudi pristojbine, plačane ESMA v primerih, določenih v zakonodaji Unije.

    (2)

    Za zagotovitev učinkovite uporabe proračuna ESMA ter hkrati za zmanjšanje finančne obremenitve za države članice in Unijo je treba zagotoviti, da bonitetne agencije plačajo vsaj vse stroške v zvezi z njihovim nadzorom. Vsak primanjkljaj v posameznem finančnem letu morajo bonitetne agencije kriti v naslednjem letu.

    (3)

    Bonitetnim agencijam, katerih promet je presegel določen prag, je treba zaračunati letno takso za nadzor, da se ESMA in zadevnim bonitetnim agencijam zagotovi proračunska gotovost. Letne takse za nadzor ne smejo biti breme za nove bonitetne agencije, ki vstopajo na trg bonitetnega ocenjevanja. Poleg tega se pričakuje, da bodo stroški nadzora malih bonitetnih agencij bistveno nižji od stroškov nadzora večjih bonitetnih agencij. Zato bi bilo sorazmerno, da so male bonitetne agencije v celoti oproščene plačila letnih taks za nadzor, kadar promet bonitetne agencije ali skupine bonitetnih agencij, v katero ta spada, ne presega določenega praga.

    (4)

    Za zagotovitev pravične in jasne razporeditve taks, ki hkrati izraža dejansko upravno obremenitev po posameznih nadziranih subjektih, je treba takso za nadzor izračunati na podlagi prometa bonitetnih agencij iz naslova dejavnosti bonitetnega ocenjevanja in pomožnih storitev, saj so stroški nadzora večjih bonitetnih agencij višji od stroškov nadzora malih bonitetnih agencij. Poleg tega je v primeru opravljanja pomožnih storitev potrebno dodatno nadzorno delo, ker je treba spremljati možna nasprotja interesov zaradi opravljanja pomožnih storitev. Bonitetne agencije se ne smejo izogibati pravični razporeditvi taks v skladu s to uredbo s prerazporeditvijo prihodkov drugim subjektom znotraj svoje skupine, da bi tako zmanjšale svoje prispevke. ESMA mora spremljati vse pomembne dogodke v zvezi s tem in o njih poročati.

    (5)

    Bonitetnim agencijam s sedežem v Uniji je treba zaračunati pristojbino za registracijo, ki zajema stroške ESMA za obdelavo vloge za registracijo. Zapletenost vloge in stroški, povezani z ocenjevanjem vloge, se povečajo, kadar bonitetna agencija predloži vlogo za izdajo ratingov za strukturirane finančne instrumente ali namerava odobravati bonitetne ocene agencij iz tretjih držav ali ima podružnice. Zato je treba pristojbino za registracijo izračunati na podlagi navedenih dejavnikov. Stroški obdelave so v veliki meri odvisni tudi od velikosti bonitetne agencije, ki predloži vlogo. Ker v času, ko nova bonitetna agencija predloži vlogo za registracijo, njen prihodnji promet ni znan, je treba kot skupno podlago pri izračunu za vse bonitetne agencije namesto prometa uporabiti število zaposlenih.

    (6)

    Ta uredba mora omogočati, da se bonitetnim agencijam iz tretjih držav, ki v skladu s členom 5(2) Uredbe (ES) št. 1060/2009 v Uniji predložijo vlogo za certificiranje, zaračunajo pristojbine in takse, da se krijejo stroški njihovega certificiranja in letni stroški nadzora. V zvezi s tem so stroški ESMA povezani s certificiranjem takšne bonitetne agencije iz tretje države v skladu s členom 5(3) Uredbe (ES) št. 1060/2009, ki se izvaja po podobnem postopku kot registracija bonitetnih agencij s sedežem v Uniji, ter s stroški ESMA v zvezi z nadzorom certificiranih bonitetnih agencij.

    (7)

    Bonitetnim agencijam je treba povrniti določen odstotek pristojbine, ki jim je bila prvotno zaračunana za njihovo registracijo ali certificiranje, kadar svojo vlogo umaknejo med postopkom registracije ali certificiranja, saj so stroški ESMA za obdelavo vloge v takšnih primerih nižji.

    (8)

    Glede na morebiten prihodnji razvoj je primerno, da se pragovi za oprostitev bonitetnih agencij plačila letne takse za nadzor ter zneski pristojbin za registracijo in certificiranje preverjajo in dopolnjujejo po potrebi. Komisija bi morala v štirih letih po začetku veljavnosti te uredbe oceniti pravilno uporabo teh ukrepov ter Evropskemu parlamentu in Svetu poročati o morebitni potrebi po njihovem pregledu.

    (9)

    Nacionalni pristojni organi imajo stroške pri izvajanju nalog, ki jih v skladu s členom 30 Uredbe (ES) št. 1060/2009 nanje prenese ESMA, in pri zagotavljanju pomoči ESMA v drugih primerih, določenih v navedeni uredbi. Pristojbine in takse, ki jih bo ESMA zaračunal bonitetnim agencijam, morajo kriti tudi te stroške. Da pristojni organi ne bi ustvarili izgube ali dobička pri izvajanju prenesenih nalog ali zagotavljanju pomoči ESMA, mora ESMA povrniti dejanske stroške, ki jih je imel zadevni nacionalni pristojni organ.

    (10)

    Ta uredba mora biti podlaga za pravico ESMA do zaračunavanja pristojbin in taks bonitetnim agencijam. Da se takoj omogoči učinkovito in uspešno izvajanje dejavnosti nadzora in izvrševanja, mora začeti veljati tretji dan po objavi –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    POGLAVJE I

    SPLOŠNE DOLOČBE

    Člen 1

    Vsebina

    Ta uredba določa pravila o pristojbinah in taksah, ki jih Evropski organ za vrednostne papirje in trge (ESMA) zaračunava bonitetnim agencijam za nadzor, registracijo in certificiranje.

    Člen 2

    Celotno povračilo stroškov nadzora

    Pristojbine in takse, ki jih morajo plačati bonitetne agencije, krijejo:

    (a)

    vse stroške v zvezi z nadzorom bonitetnih agencij, ki ga izvaja ESMA v skladu z Uredbo (ES) št. 1060/2009, vključno s stroški registracije in certificiranja bonitetnih agencij;

    (b)

    vse stroške, ki jih je treba povrniti pristojnim organom, na katere je ESMA prenesel naloge v skladu s členom 30 Uredbe (ES) št. 1060/2009;

    (c)

    vse stroške, ki jih je treba povrniti pristojnim organom, ki so zagotavljali pomoč ESMA v skladu s členoma 23c(4) in 23d(5) Uredbe (ES) št. 1060/2009.

    Člen 3

    Upošteven promet

    1.   Za namene izračuna taks iz člena 5, člena 7(1) ter člena 11(1) in (2) zajema upošteven promet za zadevno finančno leto (n) prihodke bonitetne agencije, kot so objavljeni v njenih revidiranih računovodskih izkazih za prejšnje leto (n–1), ustvarjene iz naslova dejavnosti bonitetnega ocenjevanja in pomožnih dejavnosti.

    2.   Če bonitetna agencija ni poslovala celo leto (n–1), se upoštevni prihodki ocenijo z ekstrapolacijo tega zneska za celotno finančno leto.

    POGLAVJE II

    PRISTOJBINE IN TAKSE

    Člen 4

    Vrste pristojbin in taks ter običajni načini plačila

    1.   Bonitetnim agencijam s sedežem v Uniji, ki predložijo vlogo za registracijo v skladu s členom 14(1) Uredbe (ES) št. 1060/2009, se zaračunavajo naslednje vrste pristojbin in taks:

    (a)

    letne takse za nadzor v skladu s členom 5;

    (b)

    pristojbine za registracijo v skladu s členom 6.

    2.   Bonitetnim agencijam s sedežem v tretji državi, ki predložijo vlogo za certificiranje v skladu s členom 5(2) Uredbe (ES) št. 1060/2009, se zaračunavajo naslednje vrste pristojbin in taks:

    (a)

    pavšalne letne takse za nadzor v skladu s členom 7;

    (b)

    pristojbine za certificiranje v skladu s členom 8.

    3.   Pristojbine in takse se plačujejo v eurih. Plačila se izvedejo v skladu s členom 5(3), členom 6(6), členom 7(2) in členom 8(2).

    Za vse zamude pri plačilu se naloži dnevna kazen v višini 0,1 % zneska, ki ga je treba plačati.

    Člen 5

    Letne takse za nadzor za registrirane bonitetne agencije

    1.   Registrirani bonitetni agenciji se zaračuna letna taksa za nadzor.

    Z odstopanjem od prvega pododstavka je registrirana bonitetna agencija oproščena plačila letne takse za nadzor, kadar je njen skupni promet, kot je objavljen v njenih zadnjih revidiranih računovodskih izkazih, manjši od 10 milijonov EUR ali, če je del skupine bonitetnih agencij, kadar je skupni promet skupine bonitetnih agencij manjši od 10 milijonov EUR.

    2.   Letna taksa za nadzor za zadevno finančno leto se izračuna na naslednji način:

    (a)

    podlaga za izračun letne takse za nadzor za zadevno finančno leto je ocena stroškov v zvezi z nadzorom bonitetnih agencij, kot je vključena v proračun ESMA za zadevno leto, ki je določen in odobren v skladu s členom 63 Uredbe (EU) št. 1095/2010;

    (b)

    ustrezen znesek za izračun letne takse za nadzor za zadevno finančno leto je ocena stroškov v skladu s točko (a), od katere se odštejejo vse letne takse za nadzor, ki se bodo zaračunale certificiranim bonitetnim agencijam za zadevno finančno leto v skladu s členom 7, in ki se ji prišteje morebiten primanjkljaj iz prejšnjega finančnega leta;

    (c)

    registrirana bonitetna agencija iz odstavka 1 kot letno takso za nadzor plača del zadevnega zneska, ki ustreza deležu upoštevnega prometa bonitetne agencije v skupnem upoštevnem prometu vseh registriranih bonitetnih agencij, ki morajo v skladu z odstavkom 1 plačati letno takso za nadzor.

    3.   Letna taksa za nadzor za zadevno finančno leto se plača v dveh obrokih.

    Prvi obrok je treba plačati do konca februarja zadevnega leta in znaša dve tretjini ocenjene letne takse za nadzor. Če upoštevni promet takrat še ni znan, ESMA za izračun uporabi promet, vključen v zadnje revidirane računovodske izkaze, ki so na voljo.

    Drugi obrok je treba plačati do konca avgusta. Znesek drugega obroka zajema letno takso za nadzor, izračunano v skladu z odstavkom 2, od katere se odšteje prvi obrok.

    ESMA računa za obroka bonitetnim agencijam pošlje vsaj 30 dni pred njunim datumom plačila.

    Člen 6

    Pristojbina za registracijo

    1.   Višina pristojbine za registracijo, ki jo morajo plačati posamezne bonitetne agencije, ki predložijo vlogo za registracijo, je sorazmerna z zahtevnostjo vloge in velikostjo bonitetne agencije, kot je določeno v odstavkih 2 do 5.

    2.   Pri izračunu višine pristojbine za registracijo se upoštevajo naslednja merila:

    (a)

    ali namerava bonitetna agencija izdajati bonitetne ocene za strukturirane finančne instrumente;

    (b)

    ali ima bonitetna agencija podružnico v drugi državi članici ali tretji državi;

    (c)

    ali namerava bonitetna agencija odobravati bonitetne ocene.

    3.   Kadar ne velja nobeno od meril iz odstavka 2, se pristojbina za registracijo izračuna glede na število zaposlenih na naslednji način:

    (a)

    bonitetne agencije z manj kot 15 zaposlenimi plačajo 2 000 EUR;

    (b)

    bonitetne agencije s 15 do 49 zaposlenimi plačajo 15 000 EUR;

    (c)

    bonitetne agencije z najmanj 50 zaposlenimi plačajo 40 000 EUR.

    4.   Bonitetne agencije, ki izpolnjujejo le eno od meril iz odstavka 2, plačajo naslednje pristojbine za registracijo glede na število zaposlenih:

    (a)

    bonitetne agencije z manj kot 15 zaposlenimi plačajo 10 000 EUR;

    (b)

    bonitetne agencije s 15 do 49 zaposlenimi plačajo 40 000 EUR;

    (c)

    bonitetne agencije z najmanj 50 zaposlenimi plačajo 100 000 EUR.

    5.   Bonitetne agencije, ki izpolnjujejo vsaj dve od meril iz odstavka 2, plačajo naslednje pristojbine za registracijo glede na število zaposlenih:

    (a)

    bonitetne agencije z manj kot 15 zaposlenimi plačajo 30 000 EUR;

    (b)

    bonitetne agencije s 15 do 49 zaposlenimi plačajo 85 000 EUR;

    (c)

    bonitetne agencije z najmanj 50 zaposlenimi plačajo 125 000 EUR.

    6.   Pristojbina za registracijo se plača v celoti, ko bonitetna agencija predloži vlogo za registracijo.

    7.   Če bonitetna agencija umakne svojo vlogo za registracijo, preden jo v skladu z drugim pododstavkom člena 15(4) Uredbe (ES) št. 1060/2009 ESMA uradno obvesti, da je vloga popolna, ESMA povrne tri četrtine plačane pristojbine za registracijo. Če je vloga umaknjena po tem datumu, vendar preden ESMA sprejme utemeljeno odločitev o registraciji ali zavrnitvi registracije, ESMA povrne eno četrtino plačane pristojbine za registracijo.

    8.   Z odstopanjem od člena 5 registrirana bonitetna agencija, ki mora plačati letno takso za nadzor v skladu s členom 5(1), v letu, v katerem je registrirana, plača začetno takso za nadzor v višini 500 EUR za vsak polni mesec v obdobju od datuma registracije do konca finančnega leta. Ta taksa se plača v celoti, potem ko je bonitetna agencija uradno obveščena o registraciji.

    Člen 7

    Pavšalne letne takse za nadzor za certificirane bonitetne agencije

    1.   Bonitetna agencija, ki je certificirana v skladu z Uredbo (ES) št. 1060/2009, plača letno takso za nadzor v višini 6 000 EUR.

    Z odstopanjem od prvega pododstavka je certificirana bonitetna agencija oproščena plačila letne takse za nadzor, kadar je njen skupni promet, kot je objavljen v njenih zadnjih revidiranih računovodskih izkazih, manjši od 10 milijonov EUR ali, če je del skupine bonitetnih agencij, kadar je skupni promet skupine bonitetnih agencij manjši od 10 milijonov EUR.

    2.   Letno takso za nadzor za certificirano bonitetno agencijo je treba plačati do konca februarja. ESMA račun za plačilo certificirani bonitetni agenciji pošlje vsaj 30 dni pred navedenim datumom.

    Člen 8

    Pristojbina za certificiranje

    1.   Bonitetna agencija, ki predloži vlogo za certificiranje, plača pristojbino za certificiranje v višini 10 000 EUR.

    2.   Pristojbina za certificiranje se plača v celoti, ko bonitetna agencija predloži vlogo za certificiranje.

    3.   Če bonitetna agencija umakne svojo vlogo za certificiranje, preden jo v skladu z drugim pododstavkom člena 15(4) Uredbe (ES) št. 1060/2009 ESMA uradno obvesti, da je vloga popolna, ESMA povrne tri četrtine pristojbine za certificiranje. Če je vloga umaknjena po navedenem datumu, vendar preden ESMA sprejme utemeljeno odločitev o certificiranju ali zavrnitvi certificiranja, ESMA povrne eno četrtino pristojbine za certificiranje.

    4.   Z odstopanjem od člena 7 certificirana bonitetna agencija, ki mora plačati letno takso za nadzor v skladu s členom 7(1), v letu, v katerem je certificirana, plača začetno takso za nadzor v višini 500 EUR za vsak polni mesec v obdobju od datuma certificiranja do konca finančnega leta. Ta taksa se plača v celoti, potem ko je bonitetna agencija uradno obveščena o certificiranju.

    Člen 9

    Povrnitev stroškov pristojnim organom

    1.   Bonitetnim agencijam pristojbine in takse za njihovo registracijo, certificiranje in nadzor zaračunava le ESMA. Pristojni organi bonitetnim agencijam ne zaračunavajo pristojbin in taks, niti v primerih, ko ti organi v skladu s členom 30 Uredbe (ES) št. 1060/2009 izvajajo naloge v imenu ESMA.

    2.   ESMA pristojnemu organu povrne dejanske stroške zaradi izvajanja nalog, ki so bile na pristojni organ prenesene v skladu s členom 30 Uredbe (ES) št. 1060/2009, ali zagotavljanja pomoči ESMA v skladu s členom 23c(4) ali členom 23d(5) navedene uredbe. Stroški, ki jih je treba povrniti, zajemajo vse fiksne stroške in spremenljive stroške, povezane z izvajanjem prenesenih nalog ali zagotavljanjem pomoči ESMA.

    POGLAVJE III

    PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

    Člen 10

    Pristojbine in takse v letu 2011

    1.   Bonitetne agencije, registrirane v letu 2011, za leto 2011 plačajo začetno takso za nadzor v višini 500 EUR za vsak polni mesec v obdobju od datuma registracije, vendar ne pred 1. julijem 2011, do 31. decembra 2011. Ta taksa se plača v celoti do konca aprila 2012.

    Z odstopanjem od prvega pododstavka je registrirana bonitetna agencija oproščena plačila takse za nadzor v letu 2011, kadar so njeni skupni prihodki, kot so objavljeni v njenih zadnjih revidiranih računovodskih izkazih, manjši od 10 milijonov EUR ali, če je del skupine bonitetnih agencij, kadar so skupni prihodki skupine bonitetnih agencij manjši od 10 milijonov EUR.

    2.   Bonitetne agencije, certificirane v letu 2011, za leto 2011 plačajo začetno takso za nadzor v višini 500 EUR za vsak polni mesec od datuma certificiranja, vendar ne pred 1. julijem 2011, do 31. decembra 2011. Ta taksa se plača v celoti do konca aprila 2012.

    Z odstopanjem od prvega pododstavka je certificirana bonitetna agencija oproščena plačila takse za nadzor v letu 2011, kadar je njen upošteven promet manjši od 10 milijonov EUR ali, če je del skupine bonitetnih agencij, kadar je ustrezni promet skupine bonitetnih agencij manjši od 10 milijonov EUR.

    Člen 11

    Začetek veljavnosti

    Ta uredba začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju, 7. februarja 2012

    Za Komisijo

    Predsednik

    José Manuel BARROSO


    (1)  UL L 302, 17.11.2009, str. 1.

    (2)  UL L 331, 15.12.2010, str. 84.


    Top