EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022XC0225(02)

Objava spremenjenega enotnega dokumenta po odobritvi manjše spremembe v skladu z drugim pododstavkom člena 53(2) Uredbe (EU) št. 1151/2012 2022/C 89/06

C/2022/1230

UL C 89, 25.2.2022, p. 18–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

25.2.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

C 89/18


Objava spremenjenega enotnega dokumenta po odobritvi manjše spremembe v skladu z drugim pododstavkom člena 53(2) Uredbe (EU) št. 1151/2012

(2022/C 89/06)

Evropska komisija je odobrila to manjšo spremembo v skladu s tretjim pododstavkom člena 6(2) Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 664/2014 (1).

Zahtevek za odobritev te manjše spremembe je na voljo za vpogled v zbirki podatkov Komisije eAmbrosia.

ENOTNI DOKUMENT

„MARRONE DI COMBAI“

EU št.: PGI-IT-0565-AM01 – 6.7.2021

ZOP ( ) ZGO (X)

1.   Ime

„Marrone di Combai“

2.   Država članica ali tretja država

Italija

3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila

3.1.   Vrsta proizvoda

Skupina 1.6 – Sadje, zelenjava in žita, sveži ali predelani

3.2.   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz točke 1

„Marrone di Combai“ je ekotip kostanja, ki se je razvil v značilnem predalpskem okolju pokrajine Treviso.

Njegove morfološke in komercialne lastnosti ob sprostitvi na trg so naslednje:

elipsoidna oblika, ploščata konica. Okolica lise je enakomerno nagrbančena in ima dobro vidne navzven razširjene brazde. Perikarp je svetlo do temnorjave barve, ni pa nikoli mat. Na njem so vidne proge in se mora zlahka ločiti od ovojnice. Ovojnica je svetlo rjave barve in pokriva užitni del kostanja, na katerem so plitve in poredko posejane brazde, ki omogočajo, da se med lupljenjem ovojnica zlahka loči od mesa. Jedro – običajno eno na plod, redko nastaneta dve ali več – je v enem kosu in ima površinske brazde. Meso je mokaste teksture in belkaste barve. Ko je skuhano, postane hrustljavo in polno okusa.

Ob sprostitvi na trg morajo biti plodovi v odličnem fitosanitarnem stanju in izpolnjevati morajo naslednje zahteve:

razred „ekstra“:

veliki plodovi;

50–80 plodov na kilogram;

največ 4 % plodov (v teži) imajo lahko endokarp poškodovan zaradi insektov;

največ 3 % plodov (v teži) imajo lahko poškodovan perikarp;

razred I:

81–105 plodov na kilogram;

največ 6 % plodov (v teži) ima lahko endokarp poškodovan zaradi insektov;

največ 5 % plodov (v teži) ima lahko poškodovan perikarp.

Zahteve za proizvod, namenjen izključno predelavi:

106–130 plodov na kilogram;

največ 6 % plodov (v teži) ima lahko endokarp poškodovan zaradi insektov;

največ 5 % plodov (v teži) ima lahko poškodovan perikarp.

3.3.   Krma (samo za proizvode živalskega izvora) in surovine (samo za predelane proizvode)

3.4.   Posebne faze proizvodnje, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju

Proizvodne dejavnosti se morajo izvajati na proizvodnem območju iz točke 4, da se zagotovita poreklo in nadzor nad proizvodom.

3.5.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn. proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

Postopek namakanja proizvoda, imenovan curatura, se lahko izvede tudi zunaj geografskega območja iz točke 4, vendar se kakovost proizvoda zaradi tega ne sme poslabšati. Izvesti se mora v 24 urah od pobiranja.

Proizvod se lahko shranjuje tudi v hladilnici največ tri dni pri temperaturi 0,5–2 °C in pri 95–98-odstotni vlažnosti. Po tem obdobju je treba izvesti postopek curatura.

Curatura je postopek, po katerem se kostanji 5–7 dni namakajo v vodi s sobno temperaturo. Po polovici tega obdobja se voda zamenja. Drugi način je, da se kostanji 45 minut namakajo v vodi s temperaturo 45–48 °C, nato pa se takoj potopijo v mrzlo vodo, da se povsem ohladijo. Nato se posušijo s sušilnikom na vroči zrak in ventilatorji. Lahko se tudi razporedijo na lesene rešetke in se vsak dan obračajo, dokler se povsem ne posušijo.

Proizvod se sprosti na trg v naslednjih embalažah: vreče iz jute z vsebnostjo 1–25 kg; plastične mreže z vsebnostjo 1–25 kg in lesene ali plastične košare ali škatle za živila z vsebnostjo 1–25 kg.

Kostanji, namenjeni izključno predelavi, so pakirani v zaboje za živila (z največjo vsebnostjo 400 kg).

Vsebina vsakega pakiranja mora biti homogena.

Embalaža se zapre s kovinskimi sponkami s pomočjo stroja za pakiranje v mrežice, zašije s šivalnim strojem z uporabo najlonske niti ali zaveže s svinčeno vrvico. Pečatenje se izvede tako, da se na embalažo pritrdi etiketa z logotipom. Košare, škatle in zaboji se zavijejo v celofan ali mrežo ter zavežejo s svinčeno vrvico in zapečatijo z jasno vidnim logotipom.

3.6.   Posebna pravila za označevanje proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

Nadzorni organ preveri, ali je proizvod označen z etiketo, na kateri je logotip z napisom „Marrone di Combai“, ki mora biti veliko večji od drugih napisov. Na etiketi ali embalaži so lahko naslednje informacije: ime in znamka proizvajalca ali pakirnice; izhodiščna neto teža in kategorija; podatki o prehranski vrednosti; leto proizvodnje; informacije o pravilnem shranjevanju in uporabi proizvoda. Logotip sestavlja stilizirana upodobitev kostanja, ki ga obdaja stilizirana ježica v svetlo rjavi barvi, v kvadratu temno rjave barve (svetlo rjava barva: Pantone 465U, temno rjava barva: Pantone 4625U). Logotip je lahko naslednjih dimenzij: 65 x 102 mm; 33 x 51 mm; 17 x 25 mm; 8 x 12 mm.

Image 1

4.   Jedrnata opredelitev geografskega območja

Geografsko območje proizvodnje kostanja „Marrone di Combai“ vključuje ozemlje naslednjih občin pokrajine Treviso: Cison di Valmarino, Cordignano, Follina, Fregona, Miane, Revine Lago, Sarmede, Segusino, Tarzo, Valdobbiadene in Vittorio Veneto.

5.   Povezava z geografskim območjem

Območje iz člena 4 v celoti leži v predalpskem gričevju.

S strogo geološkega vidika značilno gorsko (predalpsko) ozemlje, na katerem se proizvaja „Marrone di Combai“, sestavljajo apnenčasto-kremenaste skale s kraško morfologijo in gričevje z globokimi grapami ter strmimi pobočji, na katerih je razširjena degradacija prsti zaradi trdih in odpornih skal na površju. Takšna orografija je zelo pomembna s podnebnega vidika: predalpska veriga in gričevnate verige ustvarjajo pregrado za vzhodne vetrove in prepuščajo severne vetrove, zato je temperatura nižja kot v nižini. Zaradi obilnega deževja, ki je porazdeljeno glede na ekvinokcijski dežni režim, in popolne odsotnosti megle, ki se pojavlja v vseh drugih predelih padsko-beneške nižine, je to območje izjemno primerno za proizvodnjo ZGO „Marrone di Combai“.

Organoleptične analize (senzorično ocenjevanje) so pokazale povezavo med lastnostmi mesa, predvsem njegovo mehkobo, in splošno všečnostjo kostanjev. Poleg dejavnikov, ki vplivajo na zaznavanje teksture, ima kostanj poseben aromatičen profil, ki je cenjen zaradi močnih začimbnih, cvetličnih in zeliščnih občutkov, ki so prisotni pri uživanju kostanja. Kvantitativne vrednosti, izražene z deskriptorji, določenimi izrecno za organoleptično analizo, kažejo, da je proizvod zelo aromatičen, ima zelo obstojno aromo in je sladek, poleg tega pa ima zelo nizke vrednosti negativnih lastnosti, kot sta trpkost in grenkost. Posebna aroma kostanja „Marrone di Combai“ je povezana z lastnostmi tal na območju pridelave in izraža tesno povezanost med rastlino, tlemi in območjem pridelave.

Zahtevek za registracijo ZGO „Marrone di Combai“ temelji na posebnih lastnostih proizvoda in predvsem na njegovem ugledu.

Prisotnost kostanja na območju proizvodnje „Marrone di Combai“ in njegove posebne kvalitativne lastnosti potrjujejo številni zgodovinski dokumenti, ki segajo v 12. stoletje. Ti dokazujejo, da so za razvoj lastnosti tega proizvoda pomembni okoljski in človeški dejavniki, saj so imeli kostanji vedno ključno vlogo za preživetje prebivalcev tega gričevja. V enem od zgodovinskih dokumentov z dne 18. septembra 1665 sta dejansko poudarjena socialni vidik in sodelovanje pri pobiranju kostanja: vsi prebivalci, tudi ženske in otroci, so sodelovali pri pobiranju kostanja, ki je bilo urejeno na podlagi dodelitve kvot glede na velikost gospodinjstev.

V zadnjem obdobju se je sloves kostanja „Marrone di Combai“ razširil iz pokrajine Veneto do potrošnikov po vsej Italiji tudi zaradi ljudskih praznovanj in prireditev, med katerimi je „Festa dei Marroni di Combai“, ki je že od leta 1945 pomembna prireditev na lokalni in državni ravni.

Posebne lastnosti tega proizvoda so tesno povezane z geografskim območjem proizvodnje. Geološke značilnosti območja proizvodnje, zlasti prisotnost apnenčasto-kremenastih skal s kraško morfologijo in strma pobočja gričevnatega območja, preprečujejo zastajanje vode ter omogočajo optimalno odvajanje vode z območja pridelovanja. Zato ima kostanj ravno prav mehko in sladko meso ter intenzivno in obstojno aromo brez trpkih in grenkih not.

Poleg tega na zdravje kostanja in na razvoj dreves pozitivno vplivajo gričevnata pregrada, ki zaustavlja vzhodne vetrove, in severni vetrovi, zaradi katerih je temperatura nižja kot v nižini in ki preprečujejo nastanek megle, kar omogoča pridobivanje zdravega in visokokakovostnega proizvoda.

Sklic na objavo specifikacije proizvoda

(drugi pododstavek člena 6(1) te uredbe)

Ministrstvo je začelo nacionalni postopek ugovora z objavo predlagane spremembe ZGO „Marrone di Combai“ v Uradnem listu Italijanske republike št. 72 z dne 24. marca 2021.

Prečiščeno besedilo specifikacije proizvoda je na voljo na spletnem mestu:

http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

ali

neposredno na domači strani ministrstva za kmetijstvo, prehrano in gozdarstvo (www.politicheagricole.it), kjer izberete „Qualità“ (v zgornjem desnem kotu zaslona), nato „Prodotti DOP IGP STG“ (na levi strani zaslona) in nazadnje „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE“.


(1)  UL L 179, 19.6.2014, str. 17.


Top