Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018XC0508(01)

    Obvestilo Komisije – Predhodni seznam sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2, 2021–2030 (Besedilo velja za EGP. )

    C/2018/2562

    UL C 162, 8.5.2018, p. 1–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    8.5.2018   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 162/1


    Obvestilo Komisije

    Predhodni seznam sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2, 2021–2030

    (Besedilo velja za EGP)

    (2018/C 162/01)

    1.   Uvod

    Dražba je splošna metoda za dodeljevanje emisijskih pravic podjetjem, ki sodelujejo v sistemu EU za trgovanje z emisijami.

    Brezplačna dodelitev pravic do emisij je izjema od tega pravila, ki se uporablja samo v prehodnem obdobju. Zajema zmanjšan delež pravic. Prehodna brezplačna dodelitev emisijskih pravic ni namenjena dodeljevanju subvencij zadevnim proizvajalcem, temveč ublažitvi ekonomskega učinka takojšnje in enostranske uvedbe trga emisijskih pravic s strani Evropske unije.

    Tako se brezplačne pravice dodelijo točno določenim industrijskim sektorjem kot zaščitni ukrep proti visokemu tveganju premestitve emisij CO2, dokler druge države ne sprejmejo primerljivih ukrepov podnebne politike. Premestitev emisij CO2 se nanaša na stanje, ki nastopi, če zaradi stroškov, povezanih s podnebno politiko, podjetja v nekaterih industrijskih sektorjih ali delih sektorjev proizvodnjo prenesejo v druge države z manj strogimi omejitvami emisij. To bi lahko privedlo do povečanja njihovih emisij na svetovni ravni, kar zmanjšuje učinkovitost politik EU za zmanjšanje emisij in slabša poslovne rezultate energijsko intenzivnih podjetij EU zaradi izgube tržnega deleža.

    Brezplačna dodelitev naslavlja upravičena vprašanja konkurenčnosti, saj se z znižanjem dejanskih stroškov zmanjševanja emisij za industrijske sektorje in dele sektorjev ohranijo finančna sredstva, ki se lahko uporabijo za naložbe v nizkoogljične tehnologije.

    Pred kratkim revidirana direktiva (1) o sistemu EU za trgovanje z emisijami (EU ETS) določa pravila za sistem brezplačne dodelitve za obdobje 2021–2030 in Evropsko Komisijo pooblašča za sprejemanje delegiranih aktov za dopolnitev direktive v zvezi s sektorji in deli sektorjev, ki so izpostavljeni tveganju premestitve emisij CO2.

    Začelo se je pripravljalno delo za seznam sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2, ki bo veljal za celotno desetletno obdobje od 2021 do 2030. To bo industriji zagotovilo visoko raven varnosti sistema in gotovost za njihove dolgoročne naložbe. Namen tega obvestila je objaviti rezultate ocene na prvi stopnji (v nadaljnjem besedilu: predhodni seznam sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2), tako da bi lahko zadevni industrijski sektorji ali deli sektorjev imeli dovolj časa za pripravo svojih zahtevkov v skladu z merili za upravičenost, kakor je pojasnjeno v oddelku 4.2, in dovolj zgodaj pred rokom, ki je določen v revidirani direktivi EU ETS (30.6.2018 za zahtevke prek „MS route“).

    2.   Sistem EU za trgovanje z emisijami za obdobje 2021–2030

    Seznam sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2, je predpogoj za druge pravne akte (2) za izvajanje reforme sistema EU ETS po letu 2020, da bo služil za določitev brezplačne dodelitve, ki jo bodo panoge prejele zaradi zaščite pred tveganjem premestitve emisij CO2. Da bodo pripravljeni na začetek četrtega obdobja trgovanja 1. januarja 2021, je treba te pravne akte sprejeti v zaporednem vrstnem redu, upoštevati pa je treba dovolj časa za udeležbo deležnikov. Seznam sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2, mora biti objavljen pred podatki za posodobitev tehničnih referenčnih vrednosti in za določitev brezplačne dodelitve, predloži pa ga panoga prek držav članic.

    Revidirana direktiva EU ETS vsebuje določbe, da bo seznam sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2, bolj osredotočen (krajši) od prejšnjih odločitev glede premestitve emisij CO2, da se zagotovi, da bodo sektorji, ki se soočajo z velikim tveganjem premestitve emisij CO2, prejeli ustrezno število brezplačno dodeljenih pravic. To bo tudi zagotovilo skladnost določb EU z obveznostmi v okviru STO. Konkretno, revidirana direktiva EU ETS podrobno določa, kako se vzpostavijo pravila za brezplačno dodelitev in seznam sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2.

    Vnos sektorja ali dela sektorja na seznam sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2, vsaki napravi v navedenih sektorjih (delih sektorjev) dodeli 100 % njihove izračunane brezplačne dodelitve na podlagi referenčnih vrednosti (3), pri čemer bodo naprave, ki niso na seznamu, prejele 30 % (do leta 2026), kar bo do leta 2030 postopno odpravljeno. Posledično bo seznam sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2, imel gospodarski pomen, saj imajo brezplačne pravice znatno finančno vrednost.

    3.   Postopek

    Med spletnim posvetovanjem od novembra 2017 do februarja 2018 so bili deležniki povabljeni, da predstavijo svoja stališča o metodoloških izbirah za določitev seznama sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2. Odzvali so se sektorska združenja (102), posamezna podjetja (43), nevladne organizacije (5), vladne institucije (5) in 1 državljan. Skupaj je odgovorilo 156 deležnikov. Sodelujoči so podprli ocene druge stopnje, katerih cilj je reproducirati ravni robustnosti, poštenosti, preglednosti in pravičnosti na prvi stopnji kvantitativnih ocen. Izrazili so podporo enotnemu okviru ocenjevanja, ki se zanaša na sodelovanje deležnikov. Panoge so se zavzele za posvetovanje z njimi pred dokončanjem ocene.

    Na ad hoc srečanjih z državami članicami o pripravi seznama sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2, dne 22. februarja in 22. marca 2018 so potekale razprave o postopku premestitve emisij CO2 in nadaljnjem delu v zvezi s potrebnimi ocenami.

    Dne 2. marca 2018 je bila za deležnike organizirana delavnica s pregledom revidiranega pravnega okvira in postopka izvajanja EU ETS z vidika brezplačne dodelitve in premestitve emisij CO2. Glavna tema razprave so bili postopek, vsebina in merila za oceno ter pripravo seznama sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2, za obdobje 2021–2030. Naslednje srečanje z deležniki je predvideno 16. maja 2018, kjer bodo rezultati predhodnega seznama sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2, obravnavani z industrijskimi sektorji in drugimi deležniki (državami članicami, nevladnimi organizacijami, možganskimi trusti itd.) na evropski ravni.

    4.   Merila za opredelitev seznama sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2 (2021–2030)

    Zaradi določitve izpostavljenosti tveganju premestitve emisij CO2 mora Komisija pripraviti oceno vseh zadevnih industrijskih sektorjev in delov sektorjev, in sicer z uporabo meril iz direktive EU ETS.

    Ocena premestitve emisij CO2 se izvaja v dveh korakih:

    1.

    kvantitativna ocena na prvi stopnji na ravni NACE 4 (4) (glej oddelek 4.1): Za sektor se lahko šteje, da je izpostavljen znatnemu tveganju premestitve emisij CO2, če kazalnik premestitve emisij CO2 presega prag 0,2 (odstavek 1 člena 10b direktive EU ETS).

    2.

    Za omejeno število primerov z jasno določenimi merili za upravičenost (glej oddelek 4.2) se lahko izvede „ocena druge stopnje“, bodisi kot kvalitativna ocena z določenimi merili bodisi kot kvantitativna ocena na razčlenjeni ravni (5). Ti primeri so navedeni v odstavku 2 in 3 člena 10b direktive EU ETS.

    4.1   Ocena prve stopnje

    Kvantitativna ocena „prve stopnje“ se izvede z uporabo statistične klasifikacije gospodarskih dejavnosti v Evropski skupnosti. Vse rudarske in predelovalne dejavnosti v oddelkih dejavnosti B (rudarstvo) in C (predelovalne dejavnosti) so bile ocenjene, saj se vse naprave EU ETS uvrščajo v ta dva oddelka. Kot izhodišče je bila uporabljena razčlenitev na štirimestni ravni NACE 4.

    Kazalnik premestitve emisij CO2 je opredeljen v členu 10b direktive EU ETS kot zmnožek intenzivnosti trgovanja sektorja s tretjimi državami in intenzivnosti emisij sektorja. Za sektorje in dele sektorjev, kjer kazalnik premestitve emisij CO2 presega 0,2, se šteje, da so izpostavljeni tveganju premestitve emisij CO2.

    Intenzivnost trgovine s tretjimi državami je v revidirani direktivi EU ETS opredeljena kot razmerje med skupno vrednostjo izvoza v tretje države, ki se ji prišteje vrednost uvoza iz tretjih držav, in skupno velikostjo trga Evropskega gospodarskega prostora (letni promet in skupni uvoz iz tretjih držav).

    Intenzivnost emisij se izmeri v kg CO2 na EUR bruto dodane vrednosti in je izražena kot vsota neposrednih in posrednih emisij za zadevni sektor, deli pa se z bruto dodano vrednostjo.

    Podatki v evidenci transakcij Evropske unije (EUTL) veljajo za najbolj natančen in pregleden vir podatkov o emisijah CO2 na ravni naprav, zato se uporabljajo za izračun neposrednih emisij za sektorje. Naprave so bile dodeljene sektorjem na ravni NACE-4, in sicer na podlagi informacij o napravah, ki jih države članice zagotovijo v nacionalnih izvedbenih ukrepih v skladu s Sklepom 2011/278/EU (6).

    Kar zadeva oceno porabe električne energije, ki se uporabi za oceno posrednih emisij, se zaradi nerazpoložljivosti podatkov na ravni EU-28 podatki, zbrani neposredno od držav članic, obravnavajo kot najzanesljivejši razpoložljivi vir (7). Poraba električne energije se pretvori v posredne emisije z uporabo faktorja emisij za električno energijo. Izračun je enak kot v zadnjih dveh analizah premestitve emisij CO2, kjer je povprečna mešanica virov energije za celotno proizvodnjo električne energije referenčna vrednost, ki temelji na povprečni intenzivnosti emisij EU, ki se pridobi iz proizvodnje električne energije iz celotne mešanice goriv za vse vire energije v Evropi, deli pa se z ustrezno količino proizvodnje električne energije.

    Faktor emisij za električno energijo je posodobila Komisija ob upoštevanju razogljičenja elektroenergetskega sistema in vse večjega deleža obnovljivih virov energije. Vrednost, uporabljena v preteklih dveh seznamih sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2, uporablja leto 2005 kot referenčno leto, nova vrednost pa leto 2015, kar ustreza „razpoložljivim podatkom za zadnja tri koledarska leta“ (2013–2015), kot je navedeno v odstavku 5 člena 10b direktive EU ETS. Na tej podlagi je posodobljena vrednost določena na 376 gramov ogljikovega dioksida na kWh.

    4.2   Upravičenost do ocene druge stopnje

    Revidirana direktiva EU ETS določa podrobna pravila za upravičenost posebnih sektorjev in delov sektorjev do druge ocene, če ti ne izpolnjujejo osnovnih meril v zvezi s premestitvijo emisij CO2 za uvrstitev na seznam sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2.

    Revidirana direktiva EU ETS jasno določa, da je vključitev sektorjev in delov sektorjev na seznam sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2, v okviru ocene druge stopnje predmet odločitve Komisije. Direktiva EU ETS jasno razlikuje med upravičenostjo do vložitve zahtevka za oceno druge stopnje, postopkom ocenjevanja in merili ter dejansko vključitvijo sektorja na seznam. Ta predhodni seznam zadeva upravičenost do vložitve zahtevka.

    V primerih, ko je kazalnik premestitve emisij CO2 med 0,15 in 0,2, se lahko zahteva ali izvede kvalitativna ocena v skladu z merili iz odstavka 2 člena 10b ob predložitvi dokazil o možnosti zmanjšanja emisij, tržnih značilnosti in stopenj dobička.

    Sektorji in deli sektorjev z intenzivnostjo emisij (kot se uporabi za izračun kazalnika premestitve emisij CO2, glej oddelek 4.1), ki presega 1,5, so upravičeni do vložitve zahtevka za kvalitativno ali kvantitativno oceno na razčlenjeni ravni (raven PRODCOM-6 ali 8).

    Sektorji in deli sektorjev, za katere se brezplačna dodelitev izračuna na podlagi referenčnih vrednosti za rafinerije, so tudi upravičeni do vložitve zahtevka za obe vrsti ocene.

    Navedeni sektorji in deli sektorjev, ki so na seznamu sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2, za obdobje 2015–2020 (8) navedeni na ravni PRODCOM-6 ali 8, so upravičeni do vložitve zahtevka za kvantitativno oceno na razčlenjeni ravni.

    Merila za upravičenost do ocene druge stopnje so določena v revidirani direktivi v odstavkih 2 in 3 člena 10b ter so povzete v tabeli 1 spodaj:

    Tabela 1

    Pregled meril za upravičenost do vložitve zahtevka za oceno druge stopnje

    Merilo

    Člen

    Postopek ocenjevanja

    A

    kazalnik premestitve emisij CO2 med 0,15 in 0,2

    člen 10b(2)

    kvalitativna ocena

    B

    intenzivnost emisij presega 1,5

    člen 10b(3)

    kvalitativna ALI kvantitativna ocena na razčlenjeni ravni

    C

    brezplačna dodelitev se izračuna na podlagi referenčnih vrednosti za rafinerije

    člen 10b(3)

    kvalitativna ALI kvantitativna ocena na razčlenjeni ravni

    D

    na EU ETS seznamu sektorjev, izpostavljenih selitvi virov CO2, za obdobje 2015–2020 na šestmestni ali osemmestni ravni

    člen 10b(3)

    kvantitativna ocena na razčlenjeni ravni

    5.   Predhodni seznam sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2, za obdobje 2021–2030

    Rezultat ocene prve stopnje, ki zajema vse industrijske sektorje, je predhodni seznam sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2. Vključuje sektorje v tabeli 2 v Prilogi k temu obvestilu, za katere se ocenjuje, da so izpostavljeni znatnemu tveganju premestitve emisij CO2 za obdobje 2021–2030. Sektorji in deli sektorjev, ki veljajo za upravičene, da zaprosijo za dodatno oceno glede na štiri merila za upravičenost iz revidirane direktive EU ETS (iz oddelka 4.2 zgoraj), so v tabelah 3, 4 in 5 v Prilogi k temu obvestilu.

    6.   Naslednji koraki

    Sektorji in deli sektorjev, upravičeni, da zaprosijo za oceno druge stopnje na podlagi meril A, B ali C, lahko oddajo zahtevke pri Evropski komisiji najpozneje tri mesece po objavi tega predhodnega seznama sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2. Zahtevki se skupaj z ustreznimi dokazili pošljejo v elektronski obliki na CLIMA-CARBON-LEAKAGE@ec.europa.eu.

    Poleg tega lahko države članice do 30. junija 2018 zaprosijo, da se sektorji in deli sektorjev vključijo na seznam sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2, če kazalnik premestitve emisij CO2 presega prag 0,2, in sicer na podlagi zahtevkov, predloženih državam članicam od sektorjev in delov sektorjev, upravičenih do ocene druge stopnje na podlagi merila D. Takšni sektorji in deli sektorjev lahko državam članicam predložijo zahtevke, ki vsebujejo ustrezno utemeljene, popolne, preverjene in revidirane podatke za zadnjih pet let, vsebovati pa bi tudi morali morebitne ostale zadevne podatke. Nadaljnje okvirne smernice objavi Komisija.

    Na podlagi rezultatov teh ocen in sorazmerne ocene učinka, ki jo opravi Komisija, namerava Komisija do konca leta 2018 sprejeti seznam sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2, za obdobje 2021–2030.


    (1)  Direktiva (EU) 2018/410 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. marca 2018 o spremembi Direktive 2003/87/ES za krepitev stroškovno učinkovitega zmanjšanja emisij in nizkoogljičnih naložb ter Sklepa (EU) 2015/1814.

    http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/?uri=uriserv%3AOJ.L_.2018.076.01.0003.01.ENG&toc=OJ%3AL%3A2018%3A076%3ATOC

    (2)  Drugi pravni akti so: revidirana pravila za brezplačno dodelitev, posodobitev referenčnih vrednosti v zvezi z napredkom v industrijskih obratih, vzpostavitev pravil za prilagoditev brezplačni dodelitvi zaradi spremembe dejavnosti, določitev brezplačne dodelitve za vsako napravo.

    (3)  Brezplačna dodelitev = referenčna vrednost x pretekla raven dejavnosti x izpostavljenost premestitvi emisij CO2 x korekcijski faktorji; za več informacij glej Navodila št. 5 – Smernice glede premestitve emisij ogljikovega dioksida: https://ec.europa.eu/clima/sites/clima/files/ets/allowances/docs/gd5_carbon_leakage_en.pdf.

    (4)  Eurostat, statistična klasifikacija gospodarskih dejavnosti v Evropski skupnosti, NACE Rev. 2.

    (5)  Razčlenjena raven pomeni na nižji ravni kot NACE-4, npr. PRODCOM-8.

    (6)  Sklep Komisije 2011/278/EU z dne 27. aprila 2011 o določitvi prehodnih pravil za usklajeno brezplačno dodelitev pravic do emisije na ravni Unije v skladu s členom 10a Direktive 2003/87/ES Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 130, 17.5.2011, str. 1).

    (7)  Potrebno je bilo ad hoc zbiranje podatkov za pridobitev podatkov o porabi električne energije na štirimestni ravni NACE 4 za izračun posrednih stroškov za posamezen sektor. Na takšen način so se podatki zbirali tudi za prejšnja seznama sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2, leta 2009 in 2014.

    (8)  Sklep Komisije 2014/746/EU.


    PRILOGA

    Predhodni seznam sektorjev, ki veljajo za izpostavljene tveganju premestitve emisij CO2

    Predhodni seznam sektorjev in delov sektorjev na ravni NACE 4, za katere se na podlagi člena 10b(1) direktive EU ETS šteje, da zanje obstaja tveganje premestitve emisij CO2.

    Tabela 2

    Kvantitativno merilo: Kazalnik premestitve emisij CO2 presega 0,2

    Koda NACE

    Opis

    0510

    Pridobivanje črnega premoga

    0610

    Pridobivanje surove nafte

    0710

    Pridobivanje železove rude

    0729

    Pridobivanje rud drugih neželeznih kovin

    0891

    Pridobivanje mineralov za kemikalije in gnojila

    0899

    Drugo pridobivanje rudnin in kamnin

    1041

    Proizvodnja olja in maščob

    1062

    Proizvodnja škroba in škrobnih izdelkov

    1081

    Proizvodnja sladkorja

    1106

    Proizvodnja slada

    1310

    Priprava in predenje tekstilnih vlaken

    1395

    Proizvodnja netkanih tekstilij in izdelkov iz njih, razen oblačil

    1411

    Proizvodnja usnjenih oblačil

    1621

    Proizvodnja furnirja in plošč na osnovi lesa

    1711

    Proizvodnja vlaknin

    1712

    Proizvodnja papirja in kartona

    1910

    Proizvodnja koksa

    1920

    Proizvodnja naftnih derivatov

    2011

    Proizvodnja tehničnih plinov

    2012

    Proizvodnja barvil in pigmentov

    2013

    Proizvodnja drugih anorganskih osnovnih kemikalij

    2014

    Proizvodnja drugih organskih osnovnih kemikalij

    2015

    Proizvodnja gnojil in dušikovih spojin

    2016

    Proizvodnja plastičnih mas v primarni obliki

    2017

    Proizvodnja sintetičnega kavčuka v primarni obliki

    2060

    Proizvodnja umetnih vlaken

    2311

    Proizvodnja ravnega stekla

    2313

    Proizvodnja votlega stekla

    2314

    Proizvodnja steklenih vlaken

    2319

    Proizvodnja in oblikovanje drugih vrst stekla ter tehničnih steklenih izdelkov

    2320

    Proizvodnja ognjevzdržne keramike

    2331

    Proizvodnja keramičnih ploščic in oblog

    2351

    Proizvodnja cementa

    2352

    Proizvodnja apna in mavca

    2399

    Proizvodnja drugih nekovinskih mineralnih izdelkov

    2410

    Proizvodnja surovega železa, jekla, ferozlitin

    2420

    Proizvodnja jeklenih cevi, votlih profilov in fitingov

    2431

    Hladno vlečenje profilov

    2442

    Proizvodnja aluminija

    2443

    Proizvodnja svinca, cinka in kositra

    2444

    Proizvodnja bakra

    2445

    Proizvodnja drugih neželeznih kovin

    2446

    Proizvodnja jedrskega goriva

    2451

    Litje železa

    Sektorji in deli sektorjev, upravičenih za kvalitativno oceno (merilo A)

    Sektorji in deli sektorjev na ravni NACE 4 v tabeli 3 so na podlagi člena 10b(2) direktive EU ETS upravičeni, da zaprosijo za kvalitativno oceno.

    Tabela 3

    Merilo A – kazalnik premestitve emisij CO2 presega 0,15

    Koda NACE

    Opis

    0893

    Pridobivanje soli

    1330

    Dodelava tekstilij

    2110

    Proizvodnja farmacevtskih surovin

    2341

    Proizvodnja gospodinjske in okrasne keramike

    2342

    Proizvodnja sanitarne keramike

    2343

    Proizvodnja izolatorjev in izolacijskih elementov iz keramike

    2344

    Proizvodnja druge tehnične keramike

    2611

    Proizvodnja elektronskih komponent

    2720

    Proizvodnja baterij in akumulatorjev

    2731

    Proizvodnja kablov iz optičnih vlaken

    Sektorji in deli sektorjev, upravičeni, da zaprosijo za kvalitativno ali razčlenjeno kvantitativno oceno (merilo B)

    Sektorji in deli sektorjev na ravni NACE 4 v tabeli 4 so na podlagi prvega pododstavka člena 10b(3) direktive EU ETS upravičeni, da zaprosijo za kvalitativno ali razčlenjeno kvantitativno oceno.

    Tabela 4

    Merilo B – intenzivnost emisij presega 1,5

    Koda NACE

    Opis

    0520

    Pridobivanje rjavega premoga in lignita

    2332

    Proizvodnja strešnikov, opeke in drugih gradbenih izdelkov iz žgane gline

    Sektorji in deli sektorjev, upravičeni, da zaprosijo za kvalitativno ali razčlenjeno kvantitativno oceno (merilo C)

    V skladu s členom 10b(3) direktive EU ETS so sektorji upravičeni, da zaprosijo za kvalitativno ali ločeno kvantitativno oceno, če se brezplačna dodelitev izračuna na podlagi referenčnih vrednosti za rafinerije. Za možne sektorje, upravičene, da za to zaprosijo, se šteje, da zanje obstaja tveganje premestitve emisij CO2 na podlagi kvantitativnega merila in so že vključeni v tabelo 2. Zato niso potrebne dodatne ocene.

    Sektorji in deli sektorjev, upravičeni, da zaprosijo za razčlenjeno kvantitativno oceno (merilo D)

    Sektorji in deli sektorjev na ravni PRODCOM 6 ali 8 v tabeli 5 so na podlagi petega pododstavka člena 10b(3) direktive EU ETS upravičeni, da zaprosijo za razčlenjeno kvantitativno oceno prek „MS route“.

    Ta seznam obsega 16 sektorjev ali delov sektorjev. Poleg tega obstaja še 6 dodatnih delov sektorjev, za katere je pripadajoči sektor na ravni NACE 4 že vključen v tabelo 2 in zato niso potrebne dodatne ocene.

    Tabela 5

    Merilo D – navedeni na seznamu sektorjev, izpostavljenih premestitvi emisij CO2, za obdobje 2015–2020 na razčlenjeni ravni (raven PRODCOM 6 ali 8)

    Koda NACE

    Opis

    081221

    Kaolin in druge kaolinske gline

    08122250

    Gline in skrilavci za gradnjo (razen bentonita, ognjevarne gline, ekspandiranih glin, kaolina in drugih kaolinskih glin); andaluzit, kianit in silimanit; mulit; šamotne in dinas zemljine

    10311130

    Krompir, pripravljen ali konzerviran (vključno krompir, termično obdelan ali delno termično obdelan v olju in nato zamrznjen; drugače kot v kisu ali ocetni kislini) zamrznjen

    10311300

    Sušen krompir v obliki moke, zdroba, kosmičev, granul in peletov

    10391725

    Koncentriran paradižnikov pire in pasta

    105121

    Posneto mleko v prahu

    105122

    Polnomastno mleko v prahu

    105153

    Kazein

    105154

    Laktoza in laktozni sirup

    10515530

    Sirotka in modificirana sirotka, v prahu, granulah in drugih trdnih oblikah, koncentrirana ali nekoncentrirana, z dodatkom sladila ali brez

    108211

    Kakavova masa, razmaščena ali nerazmaščena

    108212

    Kakavovo maslo, maščobe in olja

    108213

    Kakav v prahu, ki ne vsebuje dodanega sladkorja ali drugih sladil

    10891334

    Pekovski kvas

    203021

    Pripravljeni pigmenti, sredstva za motnenje in barve, steklasti emajli in glazure, lošči, tekoči keramični laki ipd.; steklena frita

    25501134

    Železni deli za pogonske gredi, odmične gredi, ročične gredi in ročice, prosto kovani, itd.


    Top