Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XC0421(01)

    Objava zahtevka v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

    UL C 128, 21.4.2015, p. 11–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    21.4.2015   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 128/11


    Objava zahtevka v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

    (2015/C 128/09)

    V skladu s členom 51 Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (1) je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper zahtevek.

    ENOTNI DOKUMENT

    UREDBA SVETA (ES) št. 510/2006

    o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila  (2)

    „PATATA NOVELLA DI GALATINA“

    Št. ES: IT-PDO-0005-01184 – 28.11.2013

    ZGO ( ) ZOP ( X )

    1.   Ime

    „Patata Novella di Galatina“

    2.   Država članica ali tretja država

    Italija

    3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila

    3.1   Vrsta proizvoda

    Skupina 1.6 Sadje, zelenjava in žita, sveži ali predelani

    3.2   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz točke 1

    Proizvod sestavljajo izključno gomolji vrste Solanum tuberosum iz družine Sieglinde.

    Glavne značilnosti proizvoda za uživanje so naslednje:

    Fizične značilnosti:

    epiderm (lupina ali pokožica) je izrazito rumen in svetleč; čeprav zaradi prisotnosti ostankov prsti zaradi gojenja v rdeči zemlji prevzame rjasto, „čokoladno“ barvo,

    je podolgovate, ovalne oblike in srednje velik,

    pokožica ni popolnoma oblikovana, zlahka odstopi in je brez razpok,

    celi gomolji, brez klic, pravilne oblike in brez pomanjkljivosti, brez neobičajnega vonja in okusa,

    suhi gomolji, brez zelenih delov, razpok, obtolčenin, ugrizov, madežev in patoloških sprememb.

    Kemijske značilnosti:

    nizka vsebnost škroba (največ 17 %) in suhe snovi (največ 21 %).

    3.3   Surovine (samo za predelane proizvode)

    3.4   Krma (samo za proizvode živalskega izvora)

    3.5   Posebne faze proizvodnje, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju

    Vse faze proizvodnje, od proizvodnje do spravila, morajo potekati na opredeljenem geografskem območju.

    3.6   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn.

    3.7   Posebna pravila za označevanje

    Etiketa na pakiranju mora vsebovati naslednje podatke:

    logotip in navedba „Patata Novella di Galatina“, v črkah, ki so večje od črk vseh drugih navedb,

    poreklo (območje proizvodnje in pakiranja),

    ime, sedež družbe in registrirano trgovsko ime pakirnice,

    prvotna neto teža,

    velikost,

    identifikacijska številka partije,

    datum spravila in pakiranja,

    simbol Evropske unije.

    Imenu iz točke 1 je prepovedano dodajanje kakršnih koli značilnosti razen navedenih.

    Image

    4.   Jedrnata opredelitev geografskega območja

    Območje proizvodnje ZOP krompirja „Patata Novella di Galatina“ zajema upravna območja naslednjih občin v pokrajini Lecce: Acquarica del Capo, Alliste, Casarano, Castrignano del Capo, Galatina, Galatone, Gallipoli, Matino, Melissano, Morciano Di Leuca, Nardò, Parabita, Patù, Presicce, Racale, Salve, Sannicola, Taviano, Ugento.

    5.   Povezava z geografskim območjem

    5.1   Značilnosti geografskega območja

    Lok polotoka Salentino je območje, kjer se tipično goji krompir „Patata Novella di Galatina“; sega od centralnega obalnega pasu Jonskega morja v pokrajini Lecce in se razteza v notranjost polotoka.

    Na tem območju je mesečna povprečna temperatura v najhladnejšem mesecu (januar) med 9,5 °C in 10 °C, v najtoplejšem mesecu (avgust) pa od 25,6 °C do 26 °C, z najvišjimi absolutnimi vrednostmi pogosto nad 40 °C; poleg tega ni močnega dnevnega nihanja temperature (razlika med najvišjo in najnižjo temperaturo v 24 urah), zahvaljujoč ugodnemu blagemu morskemu podnebju.

    Letna povprečna vrednost osončenja je višja kot vrednost za celotno Apulijo, ki je 2 600 ur (v Italiji obsega od 2 100 ur do 2 800 ur).

    Glavna značilnost tal za to kulturno rastlino je „rdeča prst“, ki je prisotna na celotnem pasu ob obali Jonskega morja in zaradi katere je to območje edinstveno; tla so peščena in rahlo kisla ali skoraj nevtralna, vsebujejo veliko prilagodljivega fosforja, prilagodljivega železa in izmenljivega kalija, vendar s povprečno vsebnostjo organskih snovi in nizko skupno vsebnostjo dušika. Rdeča prst je značilen primer „tal na določenem področju ali z določenimi podnebnimi razmerami“, kar pomeni, da na lastnosti teh tal močno vplivajo podnebne razmere, v katerih so nastale od začetka procesa spreminjanja kamnin, ki je privedel do nastanka pedogenetskega substrata, ti naravni pedogenetski dejavniki pa se razlikujejo glede na podnebje.

    Razen tega se geografsko območje pridelave krompirja „Patata Novella di Galatina“ odlikuje po spretnostih kmetov pri spravilu krompirja. Spravilo se opravi z uporabo preprostih mehanskih sredstev, ki ne prihajajo v neposreden stik z gomolji. Gomolji se takoj po spravilu dajo na trg, ne da bi se pred tem ali med tem oprali.

    5.2   Posebnosti proizvoda

    Krompir „Patata Novella di Galatina“ svojo posebnost dolguje izredno zgodnjemu dozorevanju in posebni estetski značilnosti, ki se kaže v epidermu, ki je v glavnem prekrit z ostanki prsti, zaradi katerih je tipične rjaste barve.

    Spravilo krompirja „Patata Novella di Galatina“ se opravi do 30. junija vsako leto.

    Ostanki prsti na krompirju „Patata Novella di Galatina“ spominjajo na značilno barvo prsti na območju pridelave, njihova prisotnost pa je povezana z dejstvom, da so gomolji po spravilu in odbiranju dani neposredno na trg in se ne spira, da se ne bi poškodovala tenka pokožica.

    Druga prepoznavna značilnost krompirja „Patata Novella di Galatina“ je nizka vsebnost suhe snovi.

    5.3   Vzročna povezava med geografskim okoljem in kakovostjo ali značilnostmi proizvoda (pri ZOP) oziroma določeno kakovostjo, slovesom ali drugimi značilnostmi proizvoda (pri ZGO)

    Spravilo, ki ga je običajno treba opraviti od pomladi do jeseni, se da zlahka predvideti, ne samo zaradi genetskega tipa in kmetijsko-tehničnih dejavnikov, temveč tudi in še zlasti zaradi posebnih agronomskih in pedoloških ter podnebnih razmer območja gojenja.

    Natančneje se da ugotoviti, da so, kar zadeva temperaturo, izpolnjeni optimalni temperaturni pogoji, ki omogočajo razvoj različnih fenoloških faz. Temperatura tal, ki ni nikoli nižja od 3 °C–4 °C pred fazo kalitve, semenu namreč omogoči, da brez škode prebije kratko obdobje mirovanja do porasta temperature konec februarja oziroma v začetku marca, ki zadošča za hitro kalitev in klitje.

    Pedološke in agronomske značilnosti tal, na katerih se goji krompir, prav tako na poseben način vplivajo na zgodnje zorenje in nekatere fizikalno-kemijske značilnosti gomoljev ter na zorenje periderma.

    Zaradi peščenosti se tla, na katerih se goji krompir „Patata Novella di Galatina“, hitro ogrejejo, kar omogoči zgodnji začetek rastne sezone in posledično zgodnje zorenje v primerjavi z drugimi območji proizvodnje. Poleg tega enostavno odvajanje vode iz peščenih tal omogoča lažje opravljanje različnih kmetijskih del, vključno s setvijo in spravilom, katerih hitro izvajanje prispeva k zgodnjemu dozorevanju krompirja „Patata Novella di Galatina“.

    Neposreden vpliv na nizko vsebnost suhe snovi proizvoda imajo tudi lastnosti območja pridelave: gomolji, ki v rastni sezoni ne naletijo na ovire, zahvaljujoč peščenosti tal in vsebnosti organskih snovi v tleh, dosežejo svoj polni razvojni potencial in znatne količine. Zaradi tega so specifična teža in vrednosti, ki so povezane z vsebnostjo suhe snovi, pomemben parameter za določanje kemijskih lastnosti krompirja „Patata Novella di Galatina“, znatno nižje.

    Na peščenih tleh, značilnih za celotno območje pridelave, se krompir „Patata Novella di Galatina“ razvija na pravilen način, obdrži svojo obliko, pokožica pa lahko dozori in ohrani gladek in svetleč videz ter prevzame „rjasto ali čokoladno barvo“ zaradi gojenja v tipični rdeči prsti.

    V zvezi s produktivnostjo te kulturne rastline glede na obdobje dnevne svetlobe (fotoperioda) ima krompir v tem okolju in v obdobju gojenja (november–junij) najboljše pogoje za razvoj. Namreč, kratka fotoperioda, ki je značilna za zadevno območje, povzroči zamudo pri cvetenju ali ga prepreči, kar omogoči pridelavo boljših in zgodnejših gomoljev.

    Ime in s tem določitev dobro opredeljenega območja – v tem primeru območja Galatina – zaradi katerega šteje ta krompir za kakovosten proizvod, priča o zgodovinski prisotnosti te kulturne rastline na tem območju.

    Gospodarski in proizvodni vidiki

    Gojenje krompirja je nedvomno ključni pogoj kmetijskega in gospodarskega ravnovesja različnih občin vzdolž obalnega pasu loka polotoka Salentino; do odločitve o gojenju predvsem krompirja med drugimi vrtnarskimi pridelki in ne drugih kulturnih rastlin, ki so sicer ustrezno zastopane na celotnem območju, kot sta lubenica ali paprika, je prišlo ne samo zaradi konkretnih proizvodnih možnosti zaradi ugodnih talnih in podnebnih razmer, temveč tudi dejstva, da je gojenje krompirja sorazmerno enostavnejše kot gojenje drugih vrtnarskih pridelkov, zahteva pa tudi manj tehničnih sredstev in kapitala. Poleg tega je treba dodati, da je krompir v primerjavi z drugimi navedenimi vrstami zelo primeren za gojenje skupaj z oljkami, ki so zasajene v velikih razmakih v tradicionalnih nasadih, kakor je bilo vedno v navadi in je v večini primerov tako še danes. V tem kontekstu proizvodnje je že desetletja razširjena praksa zgodnjega obiranja oljk (pred koncem oktobra) neposredno z dreves: s tem se po eni strani omogoči proizvajanje olja boljše kakovosti kot olja iz oljk, ki so bile pobrane s tal, zaradi česar so tla dosti dlje zasedena, po drugi strani pa je to nedvomno najučinkovitejši način, da se dovolj vnaprej pripravijo tla za semena. Učinek zgodnjega sajenja na zgodnje zorenje gomoljev in s tem na njihovo spravilo je popolnoma očiten ter dodatno doprinese k zgodnjemu dozorevanju te kulturne rastline.

    Sklic na objavo specifikacije proizvoda

    (Člen 5(7) Uredbe (ES) št. 510/2006 (3))

    Celotno besedilo proizvodne specifikacije je na voljo na spletni strani: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

    ali

    neposredno na domači strani ministrstva za kmetijsko, prehrambno in gozdarsko politiko (www.politicheagricole.it).


    (1)  UL L 343, 14.12.2012, str. 1.

    (2)  UL L 93, 31.3.2006, str. 12. Nadomeščena z Uredbo (EU) št. 1151/2012.

    (3)  Glej opombo 2.


    Top