EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014TA1216(05)

Poročilo o zaključnem računu Skupnega podjetja za pobudo za inovativna zdravila za proračunsko leto 2013 z odgovori Skupnega podjetja

UL C 452, 16.12.2014, p. 35–43 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.12.2014   

SL

Uradni list Evropske unije

C 452/35


POROČILO

o zaključnem računu Skupnega podjetja za pobudo za inovativna zdravila za proračunsko leto 2013 z odgovori Skupnega podjetja

(2014/C 452/05)

KAZALO

 

Odstavek

Page

Uvod

1–5

36

Informacije v podkrepitev izjave o zanesljivosti

6

36

Izjava o zanesljivosti

7–15

36

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

12

37

Osnova za mnenje s pridržkom o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

13

37

Mnenje s pridržkom o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

14

38

Pripombe o upravljanju proračuna in finančnem poslovodenju

16–18

38

Izvrševanje proračuna

16–17

38

Razpisi za zbiranje predlogov

18

38

Druge zadeve

19–27

38

Pravni okvir

19

38

Funkcija notranje revizije in služba Komisije za notranjo revizijo

20–21

38

Spremljanje rezultatov raziskav in poročanje o njih

22

39

Navzkrižja interesov

23

39

Drugo vmesno vrednotenje, ki ga je opravila Komisija

24–25

39

Spremljanje upoštevanja pripomb iz prejšnjih let

26–27

39

UVOD

1.

Evropsko Skupno podjetje za izvajanje skupne tehnološke pobude za inovativna zdravila (v nadaljnjem besedilu: Skupno podjetje IMI) s sedežem v Bruslju je bilo ustanovljeno decembra 2007 za obdobje desetih let (1).

2.

Cilj Skupnega podjetja IMI je znatno izboljšati smotrnost in učinkovitost procesa razvoja zdravil; dolgoročni cilj pa je doseči, da bi farmacevtski sektor proizvedel več učinkovitejših in varnejših inovativnih zdravil (2).

3.

Ustanovni članici Skupnega podjetja IMI sta Evropska unija, ki jo zastopa Komisija, in Evropska federacija farmacevtske industrije in združenj (EFPIA). Za članstvo v Skupnem podjetju IMI lahko zaprosi vsak pravni subjekt v državi članici ali državi, pridruženi k Sedmemu okvirnemu programu (3), ki neposredno ali posredno podpira raziskave in razvoj.

4.

Najvišji prispevek EU k Skupnemu podjetju IMI za pokrivanje stroškov poslovanja in raziskovalnih dejavnosti je milijarda EUR, ki se izplača iz proračuna Sedmega okvirnega programa. EU in EFPIA kot ustanovni članici k stroškom poslovanja prispevata enaka zneska, ki ne presegata 4 % skupnega prispevka EU. Drugi člani prispevajo k stroškom poslovanja sorazmerno s svojim prispevkom k raziskovalnim dejavnostim. Raziskovalna podjetja, ki so člani EFPIA, prispevajo k financiranju raziskovalnih dejavnosti s stvarnimi prispevki (4) v vrednosti, ki ni manjša od finančnega prispevka EU (5).

5.

Skupno podjetje IMI je začelo samostojno delovati 16. novembra 2009.

INFORMACIJE V PODKREPITEV IZJAVE O ZANESLJIVOSTI

6.

Revizijski pristop Sodišča vključuje analitične revizijske postopke, preizkušanje transakcij na ravni Skupnega podjetja in oceno ključnih kontrol nadzornih in kontrolnih sistemov. Dopolnjujejo jih dokazi, pridobljeni z delom drugih revizorjev (kadar je smiselno) in analizo poslovodskih predstavitev.

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

7.

Sodišče je v skladu z določbami člena 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) revidiralo:

(a)

zaključni račun Skupnega podjetja IMI, ki ga sestavljajo računovodski izkazi (6) in poročila o izvrševanju proračuna (7) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2013, ter

(b)

zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

Odgovornost poslovodstva

8.

V skladu s členoma 33 in 43 Uredbe Komisije (ES, Euratom) št. 2343/2002 (8) je poslovodstvo odgovorno za pripravo in pošteno predstavitev zaključnega računa Skupnega podjetja ter za zakonitost in pravilnost z izkazi povezanih transakcij:

(a)

naloge poslovodstva v zvezi z zaključnim računom Skupnega podjetja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje sistema notranje kontrole, ki se uporablja za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov brez pomembno napačne navedbe zaradi goljufije ali napake, izbiro in uporabo ustreznih računovodskih usmeritev na podlagi računovodskih pravil, ki jih je sprejel računovodja Komisije (9), in pripravo okoliščinam primernih računovodskih ocen. Direktor odobri zaključni račun Skupnega podjetja, potem ko ga računovodja Skupnega podjetja pripravi na podlagi vseh razpoložljivih informacij in napiše pojasnilo, priloženo računovodskim izkazom, v katerem med drugim izjavlja, da je pridobil razumno zagotovilo, da so informacije v vseh pomembnih pogledih resničen in pošten prikaz finančnega položaja Skupnega podjetja;

(b)

naloge poslovodstva v zvezi z zakonitostjo in pravilnostjo transakcij, povezanih z računovodskimi izkazi, in skladnostjo z načelom dobrega finančnega poslovodenja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje uspešnega in učinkovitega sistema notranje kontrole, ki zajema ustrezen nadzor in primerne ukrepe za preprečevanje nepravilnosti in goljufij ter po potrebi sodne postopke za izterjavo nepravilno plačanih ali porabljenih sredstev.

Revizorjeva odgovornost

9.

Sodišče je odgovorno, da na podlagi svoje revizije Evropskemu parlamentu in Svetu predloži izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij (10). Sodišče izvede revizijo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnim kodeksom MZRS ter mednarodnimi standardi za vrhovne revizijske institucije INTOSAI. Ti standardi določajo, da mora Sodišče revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da je zaključni račun Skupnega podjetja brez pomembno napačnih navedb in da so z njim povezane transakcije zakonite in pravilne.

10.

Revizija zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Postopki so odvisni od revizorjeve presoje, ki temelji na oceni tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih ter pomembne neskladnosti med transakcijami, povezanimi z izkazi in zahtevami pravnega okvira Evropske unije, ne glede na to, ali gre za goljufijo ali napako. Pri oceni tega tveganja revizor upošteva vse notranje kontrole, ki se izvajajo za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov, ter nadzorne in kontrolne sisteme, s katerimi se zagotavljata zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcij, da se pripravijo okoliščinam primerni revizijski postopki. Med revizijo Sodišča se tudi ovrednotijo primernost računovodskih usmeritev, sprejemljivost računovodskih ocen in celotna predstavitev računovodskih izkazov.

11.

Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostna in ustrezna osnova za njegovo izjavo o zanesljivosti.

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

12.

Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Skupnega podjetja v vseh pomembnih pogledih pošteno predstavljajo njegov finančni položaj na dan 31. decembra 2013 ter njegov poslovni izid in denarne tokove za tedaj končano leto v skladu z določbami njegovih finančnih pravil in računovodskimi pravili, ki jih je sprejel računovodja Komisije.

Osnova za mnenje s pridržkom o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

13.

Strategija naknadnih revizij Skupnega podjetja (11), ki jo je s sklepom z dne 14. decembra 2010 sprejel upravni odbor, je ključno orodje za ocenjevanje zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij. Junija 2014 je bilo končano 14 od 40 naknadnih revizij drugega reprezentativnega vzorca, v katere so bili zajeti 3 milijoni EUR (11,8 % revidirane populacije). Stopnja napake, ugotovljena pri teh revizijah, znaša 2,3 % (12).

Mnenje s pridržkom o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

14.

Razen učinkov zadeve, opisane v odstavku 13, so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi Skupnega podjetja za leto, ki se je končalo 31. decembra 2013, po mnenju Sodišča v vseh pomembnih pogledih zakonite in pravilne.

15.

Zaradi naslednjih pripomb mnenji Sodišča nista vprašljivi.

PRIPOMBE O UPRAVLJANJU PRORAČUNA IN FINANČNEM POSLOVODENJU

Izvrševanje proračuna

16.

Prvotni proračun za leto 2013 je vseboval odobritve za prevzem obveznosti v višini 226 milijonov EUR in odobritve plačil v višini 135 milijonov EUR. Na koncu leta je upravni odbor sprejel spremembo proračuna, s katero so se odobritve za prevzem obveznosti povečale na 255,7 milijona EUR, odobritve plačil pa zmanjšale na 130,6 milijona EUR. Skupna stopnja izvrševanja za odobritve za prevzem obveznosti je znašala 99,5 %, za odobritve plačil pa 97,5 %.

17.

Pri operativnih dejavnostih je stopnja izvrševanja za odobritve za prevzem obveznosti znašala 100 %, za odobritve plačil pa 99 % (13). Toda sprejetje obveznosti za celoten znesek odobritev za prevzem obveznosti je bilo opravljeno na prvi ravni, kar pomeni, da so bili razpisi za zbiranje predlogov sicer razpisani, vendar ustrezni sporazumi o nepovratnih sredstvih še niso bili podpisani.

Razpisi za zbiranje predlogov

18.

Leto 2013 je bilo zadnje, v katerem so bili lahko razpisi za zbiranje predlogov objavljeni v okviru Sedmega okvirnega programa. Obveznosti so bile prevzete za celoten proračun za raziskave (970 milijonov EUR), skupaj z ustreznimi potrebnimi stvarnimi prispevki podjetij EFPIA (982 milijonov EUR).

DRUGE ZADEVE

Pravni okvir

19.

Nova finančna uredba, ki se uporablja za splošni proračun Unije (14), je bila sprejeta 25. oktobra 2012 in je začela veljati 1. januarja 2013, vzorčna finančna uredba za subjekte javno-zasebnega partnerstva iz člena 209 Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 pa je začela veljati šele 8. februarja 2014 (15). Finančna pravila Skupnega podjetja so bila 7. julija 2014 spremenjena, da bi odražala te spremembe.

Funkcija notranje revizije in služba Komisije za notranjo revizijo

20.

V skladu s strateškim revizijskim načrtom za obdobje 2012–2014, ki ga je 3. novembra 2011 odobril upravni odbor, je služba Komisije za notranjo revizijo opravila posel dajanja zagotovila v zvezi z upravljanjem projektov in poročanjem o operativni uspešnosti (16).

21.

Poleg tega je služba za notranjo revizijo opravila oceno tveganja za IT za posebne sisteme IT Skupnega podjetja IMI (17) in za skupno infrastrukturo IT (18), ki si jo Skupno podjetje IMI deli s skupnimi podjetji FCH, „Čisto nebo“, Eniac in ARTEMIS.

Spremljanje rezultatov raziskav in poročanje o njih

22.

Sklep o Sedmem okvirnem programu (19) vzpostavlja sistem spremljanja in poročanja, ki zajema varstvo, razširjanje in prenos rezultatov raziskav. Skupno podjetje je razvilo postopke za spremljanje varstva in razširjanja rezultatov raziskav v različnih fazah projektov. Zahteve v zvezi s splošnim poročilom o spremljanju Sedmega okvirnega programa so bile opredeljene, podatki o projektih Skupnega podjetja IMI pa septembra 2013 sporočeni Komisiji za vključitev v CORDA (20), vendar je treba to spremljanje še razviti, da bo v celoti ustrezalo določbam sklepa (21).

Navzkrižja interesov

23.

Skupno podjetje IMI je uvedlo posebne ukrepe za preprečevanje navzkrižja interesov za člane svojega upravnega odbora, strokovnjake in uslužbence. Ti so zajeti v poslovnikih upravnega odbora in znanstvenega odbora, za neodvisne strokovnjake med vrednotenjem pa v dokumentaciji o kodeksu ravnanja in navzkrižjih interesov. Poleg tega je Skupno podjetje aprila 2013 sprejelo posodobljeno in celovito politiko o navzkrižjih interesov za vodstvo in uslužbence.

Drugo vmesno vrednotenje, ki ga je opravila Komisija

24.

Komisija je drugo vmesno vrednotenje, ki je zajelo ustreznost, uspešnost, učinkovitost in kakovost raziskav Skupnega podjetja, opravljala od marca do julija 2013.

25.

Poročilo z dne 31. julija 2013 je pozitivno poročalo o uspehu Skupnega podjetja IMI pri doseganju njegovih ciljev. Poleg tega je pokazalo področja, kjer so mogoče nadaljnje izboljšave, zlasti v zvezi s komunikacijsko strategijo, razvojem dodatnih ključnih kazalnikov smotrnosti poslovanja, ki bi količinsko prikazali učinek in družbeno-ekonomske koristi Skupnega podjetja, optimizacijo organizacijske strukture in prožnejšim mehanizmom financiranja.

Spremljanje upoštevanja pripomb iz prejšnjih let

26.

Popravki v zvezi z naknadno revizijo, ki so rezultat prvih revizij reprezentativnega vzorca, so bili izvedeni in se odražajo v računovodskih izkazih za leto 2013. Kljub temu potrjevanje računovodskega sistema še ne zajema izvajanja rezultatov naknadnih revizij.

27.

Upravni odbor je 11. novembra 2011 odobril metodologijo za vrednotenje stvarnih prispevkov (22). Ti prispevki se potrjujejo s predhodnim certificiranjem in naknadnimi revizijami. Leta 2013 je bilo sprejetih preostalih osem potrjenih metodologij za stvarne prispevke, tako da je podjetij EFPIA s potrjenimi metodologijami zdaj skupno 22. Med letom so bile končane prve tri naknadne revizije, ki so zajemale stvarne prispevke (23), še ena naknadna revizija se je začela, poleg tega pa je potekal postopek za začetek dveh naknadnih revizij konec leta.

To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi g. Milan Martin CVIKL, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 21. oktobra 2014.

Za Računsko sodišče

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsednik


(1)  Uredba Sveta (ES) št. 73/2008 z dne 20. decembra 2007 o ustanovitvi Skupnega podjetja za izvajanje skupne tehnološke pobude za inovativna zdravila (UL L 30, 4.2.2008, str. 38).

(2)  V Prilogi, ki je predstavljena v informativne namene, so povzeti pristojnosti, dejavnosti in razpoložljivi viri Skupnega podjetja.

(3)  Sedmi okvirni program, sprejet s Sklepom št. 1982/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2006 o Sedmem okvirnem programu Evropske skupnosti za raziskave, tehnološki razvoj in predstavitvene dejavnosti (2007–2013) (UL L 412, 30.12.2006, str. 1), združuje vse pobude EU, povezane z raziskavami, in ima odločilno vlogo pri doseganju ciljev rasti, konkurenčnosti in zaposlovanja. Poleg tega je eden od ključnih stebrov evropskega raziskovalnega prostora.

(4)  V skladu s členom 11(4) Priloge k Uredbi (ES) št. 73/2008 o ustanovitvi Skupnega podjetja so stvarni prispevki nedenarni prispevki „znanstvenoraziskovalnih farmacevtskih družb, ki so članice EFPIA, v obliki virov (kot so osebje, oprema, potrošni material itd.)“. Prispevek raziskovalnih podjetij bi moral biti vsaj tolikšen, kot je finančni prispevek Unije.

(5)  V skladu s členom 11(5) Priloge k Uredbi (ES) št. 73/2008 „sodelujoče znanstvenoraziskovalne farmacevtske družbe, ki so članice EFPIA, niso upravičene do finančne podpore Skupnega podjetja IMI za katero koli dejavnost“.

(6)  Ti zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev ter povzetek pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

(7)  Ta vsebujejo poročila o izvrševanju proračuna, povzetek proračunskih načel ter druga pojasnila.

(8)  UL L 357, 31.12.2002, str. 72.

(9)  Računovodska pravila, ki jih je sprejel računovodja Komisije, so izpeljana iz mednarodnih računovodskih standardov za javni sektor (MRSJS), ki jih je izdala Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov, ali, kadar je smiselno, iz mednarodnih računovodskih standardov (MRS)/mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP), ki jih je izdal Odbor za mednarodne računovodske standarde.

(10)  Člen 185(2) Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (UL L 248, 16.9.2002, str. 1).

(11)  V členu 12(4) Uredbe (ES) št. 73/2008 o ustanovitvi Skupnega podjetja je določeno, da „Skupno podjetje IMI izvaja pri udeležencih raziskovalnih dejavnosti, ki jih financira Skupno podjetje IMI, kontrole na kraju samem in finančne revizije“. Z naknadnimi revizijami se lahko odkrijejo neupravičeni odhodki, ki so jih prijavili upravičenci in ki jih je treba izterjati.

(12)  Stopnja napake, ugotovljena pri 56 zaključenih revizijah prvega reprezentativnega vzorca, je znašala 5,8 % (glej odstavek 13 specifičnega letnega poročila Sodišča za leto 2012 (UL C 369, 17.12.2013, str. 25)).

(13)  Odobrena proračunska sredstva za upravne odhodke za leto 2013 so znašala 8,4 milijona EUR. Skupno podjetje IMI je za odobritve za prevzem obveznosti doseglo stopnjo izvrševanja v višini 85 % (7 milijonov EUR), za odobritve plačil pa 70 % (6 milijonov EUR).

(14)  Uredba (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2012 o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (UL L 298, 26.10.2012, str. 1).

(15)  Delegirana uredba Komisije (EU) št. 110/2014 z dne 30. septembra 2013 o vzorčni finančni uredbi za subjekte javno-zasebnega partnerstva iz člena 209 Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 38, 7.2.2014, str. 2).

(16)  Končno poročilo s 30. januarja 2014 je v okviru stalnih prizadevanj IMI za dodatno izboljšanje uspešnosti in učinkovitosti sistemov, vzpostavljenih za spremljanje projektov in poročanje o operativni smotrnosti poslovanja, vsebovalo naslednji priporočili: (a) pregledati zasnovo ciljev in kazalnikov smotrnosti poslovanja ter poročanje o njih; (b) okrepiti spremljanje projektov in izboljšati sisteme IT zaradi izboljšanja poročanja. Akcijski načrt, ki ga je Skupno podjetje IMI predlagalo za uvedbo teh izboljšav v letu 2014, je služba za notranjo revizijo 24. februarja 2014 sprejela in štela za ustreznega.

(17)  Končno poročilo z 22. novembra 2013 je opozorilo na potrebo po bolj formalnih navodilih o upravljanju projektov in postopkih za kontrolo sprememb v pogodbah, da bi se ublažila tveganja, povezana z upravljanjem pogodb. To priporočilo je Skupno podjetje IMI izvedlo januarja 2014.

(18)  Končno poročilo z 22. novembra 2013 je opozorilo, da je treba formalizirati politiko za varnost IT in v prihodnje pogodbe s ponudniki storitev IT vnesti podrobne postopke/kontrole.

(19)  Člen 7 Sklepa št. 1982/2006/ES določa, da Komisija stalno in sistematično spremlja izvajanje okvirnega programa in njegovih posebnih programov ter redno poroča o rezultatih tega spremljanja in rezultate spremljanja redno razširja.

(20)  Skupno skladišče raziskovalnih podatkov.

(21)  Glej opažanje o vključevanju rezultatov, pridobljenih v raziskovalnih projektih, v sistem Komisije za komuniciranje in razširjanje iz poročila Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu – Letno poročilo o napredku v zvezi z dejavnostmi skupnih podjetij v okviru skupnih tehnoloških pobud (JTI JU) v letu 2012 (SWD (2013) 539 final).

(22)  Stvarni prispevki so upravičeni stroški, ki jih imajo pri raziskovalnih dejavnostih sodelujoči pravni subjekti, vendar jih Skupno podjetje ne povrne (glej tudi opombo 4).

(23)  V enem primeru so revizorji ugotovili sistematične napake, ki so povzročile veliko zvišanje (1 milijon EUR) najvišjega dovoljenega zneska, ki ga je lahko prijavilo podjetje EFPIA. Posledično je bilo potrdilo za metodologijo za stvarne prispevke posodobljeno in znova predloženo v odobritev Skupnemu podjetju IMI. Za drugi podjetji so revizorji ugotovili posamezne nesistematične napake z majhnim učinkom na skupne prijavljene prispevke. Vsa tri podjetja so sprejela vse ugotovitve.


PRILOGA

Skupno podjetje za izvajanje skupne tehnološke pobude za inovativna zdravila (Bruselj)

Pristojnosti in dejavnosti

Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

(izvlečki iz členov 187 in 188 Pogodbe o delovanju Evropske unije)

Sklep št. 1982/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2006 o Sedmem okvirnem programu določa prispevek Unije k vzpostavitvi dolgoročnih javno-zasebnih partnerstev v obliki skupnih tehnoloških pobud, ki bi se lahko izvajale prek skupnih podjetij v smislu člena 171 Pogodbe.

Uredba Sveta (ES) št. 73/2008 z dne 20. decembra 2007 o ustanovitvi Skupnega podjetja za izvajanje skupne tehnološke pobude za inovativna zdravila (UL L 30, 4.2.2008, str. 38).

Pristojnosti Skupnega podjetja

(Uredba Sveta (ES) št. 73/2008)

Cilji

Skupno podjetje za pobudo za inovativna zdravila (Skupno podjetje IMI) prispeva k izvajanju Sedmega okvirnega programa (7. OP) in zlasti teme „Zdravje“ v sklopu posebnega programa „Sodelovanje“. Njegov cilj je znatno izboljšati smotrnost in učinkovitost procesa razvoja zdravil; kot dolgoročni cilj pa naj bi farmacevtski sektor proizvedel več učinkovitejših in varnejših inovativnih zdravil. Zlasti:

podpira „predkonkurenčne farmacevtske raziskave in razvoj“ v državah članicah in državah, pridruženih k 7. OP, z usklajenim pristopom za odpravljanje ugotovljenih ozkih grl pri raziskavah v procesu razvoja zdravil,

podpira izvajanje raziskovalnih prednostnih nalog iz raziskovalnega programa Skupnega podjetja IMI, predvsem z dodeljevanjem nepovratnih sredstev na podlagi konkurenčnih razpisov za predloge,

zagotavlja dopolnjevanje z drugimi dejavnostmi iz 7. OP,

je javno-zasebno partnerstvo, katerega cilj je povečati naložbe v raziskave na biofarmacevtskem področju v državah članicah in državah, pridruženih k 7. OP, z združevanjem virov in spodbujanjem sodelovanja med javnim in zasebnim sektorjem,

podpira sodelovanje malih in srednje velikih podjetij pri svojih dejavnostih v skladu s cilji 7. OP.

Vodenje

Organi Skupnega podjetja IMI so upravni odbor, izvršni direktor in znanstveni odbor. Upravni odbor sestavlja deset članov odbora, ki enakovredno zastopajo dve ustanovni članici IMI: Evropsko komisijo in Evropsko federacijo farmacevtske industrije in združenj (EFPIA). Izvršni direktor je glavni vodstveni delavec, ki je odgovoren za vsakodnevno vodenje Skupnega podjetja IMI v skladu z odločitvami upravnega odbora in ki mu pomaga izvršni urad. Znanstveni odbor je svetovalni organ upravnega odbora. Skupnemu podjetju IMI pomagata dva zunanja svetovalna organa: skupina predstavnikov držav, vključenih v IMI, in forum zainteresiranih strani.

Viri, ki so bili Skupnemu podjetju na voljo v letu 2013

Proračun  (1)

25 5 7 15  919 EUR za obveznosti

13 0 5 58  622 EUR za plačila

Število zaposlenih 31. decembra 2013

36 mest v načrtu delovnih mest (29 začasnih uslužbencev in 7 pogodbenih uslužbencev), vsa so bila zasedena. 80 % teh virov je bilo neposredno dodeljenih podpornim operativnim dejavnostim.

Dejavnosti in storitve, zagotovljene v letu 2013

Glej letno poročilo o dejavnostih za leto 2013 Skupnega podjetja IMI na www.imi.europa.eu


(1)  Vključno z odobrenimi proračunskimi sredstvi, prenesenimi iz leta 2012.

Vir: Podatki, ki jih je posredovalo Skupno podjetje IMI.


ODGOVORI SKUPNEGA PODJETJA

13.

Skupno podjetje IMI pozdravlja pozivne ugotovitve Sodišča glede zakonitosti in pravilnosti vseh transakcij, povezanih z njegovimi letnimi računovodskimi izkazi; edina izjema so vsebinske napake, ki jih je Skupno podjetje IMI samo odkrilo leta 2013 med naknadnimi revizijami vmesnih plačil za zahtevke za povračilo stroškov.

Revidirani upravičenci so bili obveščeni o vseh napakah, ki jih je Skupno podjetje IMI odkrilo med temi revizijami, in ustrezni ukrepi so se začeli izvrševati. Poleg tega se ugotovitve revizije, ki se obravnavajo kot sistematične, prenašajo na zahtevke, ki niso bili revidirani in ki so jih vložili isti upravičenci, da bi tako proaktivno popravili vse morebitne napake v drugih povračilih stroškov, ki niso bili zajeti v omenjenih revizijah.

Hkrati Skupno podjetje IMI izvaja preprečevalne ukrepe, da bi ublažilo tveganje za nastanek napak v prihodnjih zahtevkih za povračilo stroškov, ki jih bodo upravičenci vložili. Vanje sodi organizacija pogostih delavnic na temo financ, na katerih se udeleženci osredotočajo na pogoste razloge za napake ter na njihovo preprečevanje ter redno posodabljanje finančnih smernic Skupnega podjetja IMI za udeležence, v katerih so natančno obrazložene določbe modela Skupnega podjetja IMI za vzorčni sporazum o dodelitvi sredstev.

Skupno podjetje IMI je tudi nadaljevalo izvajanje intenzivnega letnega programa naknadnih revizij. Te so se izkazale kot zelo učinkovita in zanesljiva osnova za ocenjevanje in spremljanje pravilnosti in legalnosti vmesnih plačil za plačilo stroškov kot celote v večletnem obdobju ter kot osnova za prepoznavanje in popravljanje napak v revidiranih zahtevkih. Skupno podjetje IMI nadaljuje s tesnim sodelovanjem z Evropsko komisijo in njenimi agencijami, vključenimi v Sedmi okvirni program, ter izmenjuje informacije o skupnih upravičencih, da bi kar najbolje izvedla revizije in učinkovito zmanjšala tveganja za neskladnosti.

Razlika med 2,3–odstotno stopnjo napak, ki se je pokazala med revizijami, ki jih je Skupno podjetje IMI opravilo leta 2013 in 5,8–odstotno stopnjo napak iz leta 2012, je občutna. Prav tako je spodbuden zgodnji pokazatelj, da konkretne dejavnosti in ukrepi stopnjo napak iz leta v leto učinkovito znižujejo. Predvidena stopnja napak pa bo iz leta v leto še najprej rasla, ko bo začetih in zaključenih več revizij. Skupno podjetje IMI bo nadaljevalo s skrbnim spremljanjem rasti stopnje napak in učinka svojih ukrepov, ob tem pa ustrezno posodabljalo svojo strategijo naknadnih revizij, s čimer se bo odzvalo na najnovejše pokazatelje in vsa nova tveganja. Za veliko projektov so se stroški šele začeli, zlasti to velja za projekte iz Call 5, zato bo celotni učinek ukrepov Skupnega podjetja IMI viden šele dolgoročno, po tem, ko bo več zahtevkov za povračilo stroškov oddanih v sklopu projektov in bodo naknadne revizije zajele večji del vseh upravičencev.

Skupno podjetje IMI bo v odnosu do svojih udeležencev v projektih tudi vnaprej upravljalo svoje financiranje na osnovi zaupanja, ob tem pa zagotovilo zadostni nadzor in odgovornost. Ta uravnoteženi pristop prispeva tudi k uspešnosti projektov Skupnega podjetja IMI, saj številni med njimi že dajejo opazne ali obetavne rezultate, kar je v interesu bolnikov in celotne družbe.

21.

Skupno podjetje IMI je z ostalimi skupnimi podjetji, s katerimi deli skupno informacijsko infrastrukturo, pripravilo akcijski načrt, ki je v postopku izvajanja.

26.

Priporočila Sodišča, naj računovodja pri potrjevanju računovodskega sistema zajame tudi izvajanje rezultatov naknadnih revizij, se je Skupno podjetje IMI lotilo tako, da je začelo izvrševati nadaljnje spremljanje.


Top