Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014TA1210(09)

    Poročilo o zaključnem računu Izvajalske agencije za konkurenčnost in inovativnost za proračunsko leto 2013 z odgovorom Agencije

    UL C 442, 10.12.2014, p. 74–82 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.12.2014   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 442/74


    POROČILO

    o zaključnem računu Izvajalske agencije za konkurenčnost in inovativnost za proračunsko leto 2013 z odgovorom Agencije

    (2014/C 442/09)

    UVOD

    1.

    Izvajalska agencija za konkurenčnost in inovativnost (v nadaljnjem besedilu: Agencija ali EACI) s sedežem v Bruslju je nekdanja Izvajalska agencija za inteligentno energijo (IEEA). Njen mandat in trajanje sta bila spremenjena s Sklepom Komisije 2007/372/ES (1) o spremembi Sklepa 2004/20/ES (2). Agencija je bila ustanovljena za omejeno obdobje, ki traja od 1. januarja 2004 do 31. decembra 2015, za upravljanje dejavnosti EU na področju energetike, podjetništva in inovativnosti ter trajnostnega tovornega prometa (3).

    INFORMACIJE V PODKREPITEV IZJAVE O ZANESLJIVOSTI

    2.

    Revizijski pristop Sodišča vključuje analitične revizijske postopke, neposredno preizkušanje transakcij in oceno ključnih kontrol nadzornih in kontrolnih sistemov Agencije. Dopolnjujejo jih dokazi, pridobljeni z delom drugih revizorjev (kadar je smiselno) in analizo poslovodskih predstavitev.

    IZJAVA O ZANESLJIVOSTi

    3.

    Sodišče je v skladu z določbami člena 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) revidiralo:

    (a)

    zaključni račun Agencije, ki ga sestavljajo računovodski izkazi (4) in poročila o izvrševanju proračuna (5) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2013, ter

    (b)

    zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

    Odgovornost poslovodstva

    4.

    Poslovodstvo je odgovorno za pripravo in pošteno predstavitev zaključnega računa Agencije ter za zakonitost in pravilnost z izkazi povezanih transakcij (6):

    (a)

    naloge poslovodstva v zvezi z zaključnim računom Agencije vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje sistema notranje kontrole, ki se uporablja za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov brez pomembno napačne navedbe zaradi goljufije ali napake, izbiro in uporabo ustreznih računovodskih usmeritev na podlagi računovodskih pravil, ki jih je sprejel računovodja Komisije (7), in pripravo okoliščinam primernih računovodskih ocen. Direktor odobri zaključni račun Agencije, potem ko ga računovodja Agencije pripravi na podlagi vseh razpoložljivih informacij in napiše pojasnilo, priloženo računovodskim izkazom, v katerem med drugim izjavlja, da je pridobil razumno zagotovilo, da so informacije v vseh pomembnih pogledih resničen in pošten prikaz finančnega položaja Agencije;

    (b)

    naloge poslovodstva v zvezi z zakonitostjo in pravilnostjo transakcij, povezanih z računovodskimi izkazi, in skladnostjo z načelom dobrega finančnega poslovodenja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje uspešnega in učinkovitega sistema notranje kontrole, ki zajema ustrezen nadzor in primerne ukrepe za preprečevanje nepravilnosti in goljufij ter po potrebi sodne postopke za izterjavo nepravilno plačanih ali porabljenih sredstev.

    Revizorjeva odgovornost

    5.

    Sodišče je odgovorno, da na podlagi svoje revizije Evropskemu parlamentu in Svetu predloži izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij (8). Sodišče izvede revizijo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnim kodeksom MZRS ter mednarodnimi standardi za vrhovne revizijske institucije INTOSAI. Ti standardi določajo, da mora Sodišče revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da je zaključni račun Agencije brez pomembno napačnih navedb in da so z njim povezane transakcije zakonite in pravilne.

    6.

    Revizija zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Postopki so odvisni od revizorjeve presoje, ki temelji na oceni tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih in pomembne neskladnosti med transakcijami, povezanimi z izkazi, ter zahtevami pravnega okvira Evropske unije, ne glede na to, ali gre za goljufijo ali napako. Pri oceni tega tveganja revizor upošteva vse notranje kontrole, ki se izvajajo za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov, ter nadzorne in kontrolne sisteme, s katerimi se zagotavljata zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcij, da se pripravijo okoliščinam primerni revizijski postopki. Med revizijo se tudi ovrednotijo primernost računovodskih usmeritev, sprejemljivost računovodskih ocen in celotna predstavitev računovodskih izkazov.

    7.

    Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostna in ustrezna osnova za njegovo izjavo o zanesljivosti.

    Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

    8.

    Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Agencije v vseh pomembnih pogledih pošteno predstavljajo njen finančni položaj na dan 31. decembra 2013 ter njen poslovni izid in denarne tokove za tedaj končano leto v skladu z določbami njene finančne uredbe in računovodskimi pravili, ki jih je sprejel računovodja Komisije.

    Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

    9.

    Po mnenju Sodišča so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2013, v vseh pomembnih pogledih zakonite in pravilne.

    10.

    Zaradi naslednje pripombe mnenji Sodišča nista vprašljivi.

    PRIPOMBA O UPRAVLJANJU PRORAČUNA

    11.

    Čeprav so bile v letu 2013 stopnje izvrševanja proračuna zadovoljive, pa obseg odobrenih proračunskih sredstev, ki so bila prenesena iz leta 2012, vendar v letu 2013 razveljavljena (2 15  000 EUR ali 19 % prenosov), kaže na slabosti Agencije pri načrtovanju proračuna in je v nasprotju s proračunskim načelom enoletnosti. Te razveljavitve se nanašajo predvsem na začasne obveznosti za rutinske upravne odhodke.

    SPREMLJANJE UPOŠTEVANJA PRIPOMB IZ PREJŠNJIH LET

    12.

    Pregled popravljalnih ukrepov, sprejetih na podlagi pripomb Sodišča iz prejšnjih let, je v Prilogi I.

    To poročilo je sprejel senat IV, ki ga je vodil g. Pietro RUSSO, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 16. septembra 2014.

    Za Računsko sodišče

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    Predsednik


    (1)  UL L 140, 1.6.2007, str. 52.

    (2)  UL L 5, 9.1.2004, str. 85.

    (3)  V Prilogi II, ki je predstavljena v informativne namene, so povzete pristojnosti in dejavnosti Agencije.

    (4)  Ti zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev ter povzetek pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

    (5)  Ta vsebujejo izkaz realizacije proračuna in njegovo prilogo.

    (6)  Člena 62 in 68 v povezavi s členoma 53 in 58 Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 298, 26.10.2012, str. 1).

    (7)  Računovodska pravila, ki jih je sprejel računovodja Komisije, so izpeljana iz mednarodnih računovodskih standardov za javni sektor (MRSJS), ki jih je izdala Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov, ali, kadar je smiselno, iz mednarodnih računovodskih standardov (MRS)/mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP), ki jih je izdal Odbor za mednarodne računovodske standarde.

    (8)  Člen 162 Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012.


    PRILOGA I

    Spremljanje upoštevanja pripomb iz prejšnjih let

    Leto

    Pripomba Sodišča

    Status popravljalnega ukrepa

    (zaključen/se izvaja/neizveden/ni relevantno)

    2012

    Oddelek za notranjo revizijo Agencije je odgovoren tudi za njena naknadna preverjanja, ki so del njenega sistema notranje kontrole. Zato mu je na voljo manj sredstev za dejavnosti notranjega revidiranja in ne more izvajati neodvisnih revizij na tem področju. Ta dvojna vloga ni skladna s standardi notranje kontrole in mednarodnimi standardi strokovnega ravnanja pri notranjem revidiranju.

    zaključen

    2012

    Agencija bi lahko izboljšala postopke zaposlovanja: izbirna merila niso bila povsem v skladu z merili iz razpisa prostega delovnega mesta; nekatera izbirna merila so bila pretirano ponderirana; vnaprej niso bili določeni nobeni pragovi, ki bi jih morali kandidati doseči v fazi predizbora, niti največje mogoče število kandidatov, ki se lahko uvrstijo na rezervni seznam; utemeljitve zavrnitev kandidatov v zaključnem delu postopkov niso bile vedno dovolj dokumentirane, izjave o zaupnosti in odsotnosti navzkrižja interesov pa niso bile vedno podpisane.

    zaključen


    PRILOGA II

    Izvajalska agencija za konkurenčnost in inovativnost (Bruselj)

    Pristojnosti in dejavnosti

    Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU)

    1.

    Okoljska politika Unije prispeva k […] ohranjanju, varstvu in izboljšanju kakovosti okolja, varovanju človekovega zdravja, skrbni in preudarni rabi naravnih virov, spodbujanju ukrepov na mednarodni ravni za reševanje regionalnih ali globalnih okoljskih problemov, zlasti v boju proti podnebnim spremembam.

    (člen 191 PDEU)

    2.

    Unija in države članice skrbijo za zagotovitev pogojev, ki so potrebni za konkurenčnost industrije Unije s pospeševanjem prilagajanja industrije strukturnim spremembam, spodbujanjem okolja, ki je naklonjeno pobudam in razvoju podjetij ter sodelovanju med njimi, podpiranjem boljšega izkoriščanja industrijskega potenciala politike inovacij, raziskav in tehnološkega razvoja. Države članice se med seboj posvetujejo v povezavi s Komisijo in po potrebi uskladijo svoje ukrepanje. Komisija lahko da kakršno koli koristno pobudo za pospeševanje takšnega usklajevanja.

    (člen 173 PDEU)

    3.

    Evropski parlament in Svet določita skupna pravila, ki se uporabljajo za mednarodni prevoz na ozemlje ali z ozemlja države članice ali za prevoz prek ozemlja ene ali več držav članic, pogoje, pod katerimi lahko prevozniki opravljajo prevoz v državi članici, v kateri nimajo sedeža, in ukrepe za izboljšanje varnosti prometa.

    (člena 91(1) in 100(2) PDEU)

    4.

    Cilji energetske politike Unije so zagotoviti delovanje energetskega trga, zagotoviti zanesljivost oskrbe z energijo v Uniji, spodbujati energetsko učinkovitost in varčevanje z energijo ter razvijanje novih in obnovljivih virov energije in spodbujati medsebojno povezovanje energetskih omrežij.

    (člen 194(1) PDEU)

    Pristojnosti Agencije

    (kot so opredeljene v Sklepu Komisije 2004/20/ES, kakor je bil spremenjen s Sklepom 2007/372/ES)

    Cilji

    Evropska unija je v okviru lizbonske strategije za gospodarsko rast in delovna mesta sprejela ukrepe za spodbujanje in razvoj konkurenčnosti in inovativnosti. Ti ukrepi zajemajo vzpostavitev Okvirnega programa za konkurenčnost in inovativnost (CIP) 2007–2013 (Sklep št. 1639/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta), predvsem s programom Inteligentna energija – Evropa (IEE) in programom za podjetništvo in inovativnost (EIP). Glavni cilji so spodbujanje konkurenčnosti podjetij, zlasti MSP, spodbujanje vseh oblik inovativnosti, vključno z ekološko inovativnostjo, spodbujanje energetske učinkovitosti ter novih in obnovljivih virov energije. Ukrepi v okviru lizbonske strategije zajemajo tudi drugi program Marco Polo (MP) (Uredba (ES) št. 1692/2006 Evropskega parlamenta in Sveta). Glavni cilji so zmanjšati obremenjenost, izboljšati okoljsko učinkovitost prometnega sistema in krepiti intermodalni promet ter tako prispevati k učinkovitim in trajnostnim prometnim sistemom ter h konkurenčnosti in inovativnosti, zlasti MSP. Agencija je pri teh programih EU odgovorna za izvajanje vseh izvršilnih nalog v zvezi s pomočjo EU, razen za vrednotenje programov, spremljanje zakonodaje in za strateške študije ali katere koli druge aktivnosti, ki so v izključni pristojnosti Evropske komisije.

    Naloge

    Izvajanje programov EU v skladu s prenosom pooblastil s Komisije:

    upravljanje vseh faz posameznih projektov;

    izvajanje vseh operacij, ki so potrebne za upravljanje programov EU, zlasti izvrševanje proračuna, vključno z oddajo javnih naročil in nepovratnimi sredstvi;

    zbiranje, analiza in posredovanje Komisiji vseh informacij, potrebnih za usmerjanje izvajanja programov, ter spodbujanje koordinacije in sinergije med programi;

    pri EIP voditi upravljanje projektov in animacijo Evropske podjetniške mreže (Enterprise Europe Network), pilotnih projektov in projektov replikacije trga na področju ekoinovacij ter inovativnih ukrepov z visoko stopnjo standardizacije (projekt IP Base).

    Vodenje

    Upravni odbor

    Sestavlja ga pet članov, ki jih imenuje Evropska komisija. Sprejme letni delovni program Agencije, potem ko ga odobri Evropska komisija. Poleg tega sprejme upravni proračun Agencije in njeno letno poročilo o dejavnostih.

    Direktor

    Imenuje ga Evropska komisija.

    Zunanja revizija

    Evropsko računsko sodišče.

    Organ za razrešnico

    Evropski parlament na priporočilo Sveta.

    Viri, ki so bili Agenciji na voljo v letu 2013 (2012)

    Proračun

    Operativni proračun

    Skupni načrtovani znesek je znašal 242,9 milijona EUR (241,3 milijona EUR) (100 % iz splošnega proračuna EU), za kar so bile tudi prevzete obveznosti. Plačila so znašala 213,9 milijona EUR, skladno z odobritvami proračunskega organa. EACI izvršuje operativni proračun pod odgovornostjo Komisije:

    za IEE 91,9 milijona EUR (83,9 milijona EUR),

    za EIP – ekoinovacije 33,1 milijona EUR (35,0 milijona EUR),

    za EIP – mreže 51,2 milijona EUR (57,4 milijona EUR),

    za MP 66,8 milijona EUR (65,1 milijona EUR).

    Upravni proračun

    Upravni proračun Agencije je znašal 16,4 milijona EUR (16,4 milijona EUR). EACI ga izvršuje samostojno in se v celoti subvencionira s sredstvi EU.

    Število zaposlenih 31. decembra 2013

    Skupno število zaposlenih: 163 (162) načrtovanih delovnih mest, od tega zasedenih 161 (156).

    Začasna delovna mesta: 37 (37) načrtovanih delovnih mest, od tega zasedenih 35 (37).

    Pogodbeni uslužbenci: 126 (125) načrtovanih delovnih mest, od tega zasedenih 126 (119).

    Proizvodi in storitve, zagotovljeni v letu 2013

    EACI je odgovorna za upravljanje ukrepov Unije na področjih energetike, podjetništva in inovativnosti (vključno z ekoinovacijami) ter trajnostnega tovornega prometa v okviru naslednjih programov Unije:

    naslednje dele okvirnega programa za konkurenčnost in inovacije: program Inteligentna energija – Evropa II (2007–2013), upravljanje projektov in animacijske dejavnosti Evropske podjetniške mreže, projekte s področja pravic intelektualne lastnine ter projekte prve tržne predstavitve in replikacije trga na področju ekoinovacij;

    programa Marco Polo I (2003–2006) in II (2007–2013);

    program Inteligentna energija – Evropa I (2003–2006).

    Inteligentna energija – Evropa (IEE)

    Glavne dejavnosti

    Agencija je ohranjala tesne stike s potencialnimi upravičenci: odgovorila je na več kot 1  400 poizvedb, poslanih po elektronski pošti, in se udeležila 18 informativnih dni. Sodelovala je tudi na 120 projektnih sestankih in organizirala 10 sestankov pogodbenikov, vključno s pomembnim dogodkom, organiziranim v sodelovanju z GD REGIO, ter dva obsežna sestanka v okviru pobude Krepitev spretnosti s predstavniki sektorja gradnje, poklicnega usposabljanja in energetike iz 30 držav. Na razpis za zbiranje predlogov leta 2013 se je prijavilo na tisoče ponudnikov iz energetskega sektorja, kar je več kot kdaj koli doslej. Razpisu je sledilo vrednotenje predlogov, ki je bilo najobširnejše, kar jih je Agencija doslej opravila. Do glavnega roka je bilo predloženih več kot 550 ponudb.

    Zahvaljujoč tesnim stikom z upravičenci projekta in drugimi udeleženci na trgu je Agencija GD ENER zagotovila utemeljene povratne informacije o številnih temah. Njen najpomembnejši prispevek se je nanašal na delovni program na področju energetike Obzorje 2020 (2014–2015). Agencija je aktivno sodelovala v delovnih skupinah, ki jih je ustanovil GD RTD, na področju medsektorskih vprašanj, vrednotenj in predložitev ter kazalnikov uspešnosti. Pripravila je tudi prispevke za vse medresorske sestanke in vse sestanke programskega odbora v senci. Drugi prispevki so se nanašali na sporočilo o energetskih tehnologijah in inovacijah ter na delo v zvezi z mobilizacijo financiranja za naložbe v trajnostno energijo, krepitev zmogljivosti, krepitev nadzora trga, spodbujanje gradnje stavb s skoraj nično porabo energije in obravnavanje trajnosti biomase.

    Agencija je pripravila tudi prispevke za pobude drugih generalnih direktoratov, vključno s svežnjem o mobilnosti v mestih GD MOVE, sporočilom o modri energiji GD MARE, stalnim odborom za gozdarstvo GD AGRI in medsektorsko skupino o razsvetljevanju GD CONNECT. V okviru nove pobude Krepitev spretnosti je Agencija privabila akterje iz sektorjev gradnje, poklicnega usposabljanja in energetike ter GD ENER, GD EMPL, GD EAC in GD ENTR zagotovila nacionalne podatke in časovne načrte v zvezi z usposabljanjem gradbenih delavcev.

    Agencija si je tudi v letu 2013 prizadevala za količinsko opredelitev učinka programov. Nadaljevala je svoje delo na področju uporabe kazalnikov uspešnosti pri koordinatorjih projektov usposabljanja. Pripravila je tudi smernice za izračun teh kazalnikov. Pokazala je, da so projekti IEE, ki jih je vodila, od leta 2007 prek medijev dosegli 40 milijonov ljudi po celi EU, zagotovili toliko energije iz obnovljivih virov, kot jo v letu dni porabi 6,7 milijona gospodinjstev, in prihranili toliko, kot jo v letu dni porabi 1,7 milijona gospodinjstev, ter spodbudili skoraj za 3 milijarde EUR naložb v trajnostne vire energije.

    Agencija je sodelovala tudi na evropskem tednu trajnostne energije 2013. Konferenca o politiki na visoki ravni, ki je potekala v Bruslju, je privabila več kot 3  000 udeležencev. Poleg tega je bilo v Bruslju organiziranih še 91 drugih dogodkov, dan energije pa so v Evropi priredili 589-krat. Agencija je bila medijsko zelo aktivna, saj je bila 253-krat omenjena v medijih s skoraj 25-milijonsko publiko.

    Ekoinovacije

    Glavne dejavnosti

    Ekoinovacije se podpirajo iz različnih ukrepov (finančni instrumenti, mreže nacionalnih in regionalnih akterjev, projekti prve tržne predstavitve in replikacije trga) okvirnega programa za konkurenčnost in inovativnost (CIP). Agencija je zadolžena za upravljanje projektov prve tržne predstavitve in replikacije trga na področju ekoinovacij s proračunom, ki znaša približno 200 milijonov EUR za obdobje 2008–2013.

    Leta 2013 so bila prizadevanja usmerjena v naslednja področja:

    dokončanje izvajanja razpisa za zbiranje predlogov za leto 2012: večina pogajanj je bila zaključena junija in julija. Nekateri posamezni sporazumi so bili podpisani pozneje. Skupaj je bilo sklenjenih 46 sporazumov za nepovratna sredstva;

    novi razpis za zbiranje predlogov: razpisu za zbiranje predlogov za leto 2013, ki se je začel maja 2013, je sledil uspešen evropski informacijski dan s 340 udeleženci in 420 spletnimi obiski. V času dogodka je potekalo 70 dvostranskih sestankov, na katerih so lahko udeleženci z uslužbenci Agencije, dejavnimi na področju ekoinovacij, razpravljali o zamislih za predloge. Agencija se je udeležila šestih nacionalnih informativnih dnevov. Ta razpis za zbiranje predlogov je privabil rekordno število predlogov (461);

    izkušnje, pridobljene v okviru projektov pred komercializacijo, ter rezultati študije o rezultatih in učinku projektov na področju ekoinovacij je Agencija delila s Komisijo (delovne skupine v okviru pobude Obzorje 2020 in skupina za instrument LIFE). Predstavljeni so bili na tiskovni konferenci s komisarjem za okolje Potočnikom.

    Program Marco Polo

    Glavne dejavnosti

    Evropski informativni dan je aprila pritegnil 173 udeležencev (prenos v živo prek spleta pa si je ogledalo še 528 gledalcev). Ob tej priložnosti je bilo organiziranih 42 dvostranskih sestankov s potencialnimi upravičenci programa Marco Polo. Za privabljanje potencialnih upravičencev je potekala oglaševalska kampanja s ciljno publiko 6 25  000 bralcev.

    Dne 26. marca 2013 je bil objavljen razpis za zbiranje predlogov za leto 2013, ki se je zaključil 23. avgusta 2013. Predloženih je bilo skupno 61 predlogov. Predhodna ocenjevanja so potekala med 9. in 20. septembrom.

    V okviru razpisa za zbiranje predlogov za leto 2012 je bilo predloženih 54 predlogov, pogajanja pa so bila uspešna za 26 projektov. Sklep o dodelitvi je bil sprejet 23. maja (potem ko ga je odobril GD MOVE).

    Upravljanje tekočih projektov: opravljenih je bilo 16 obiskov za preverjanje na kraju samem. Zaradi prizadevanj enote Marco Polo za pospešitev postopka sklepanja pogodb se je med letoma 2012 in 2013 čas dodelitve nepovratnih sredstev občutno zmanjšal (za 118 dni).

    V zadnjem četrtletju so se praktični dogovori za prenos upravljanja programa Marco Polo z EACI na INEA (od 1. januarja 2014) nadaljevali v tesnem sodelovanju med agencijama. S sporočilom deležnikom so bili vsi seznanjeni s prihodnjimi spremembami uprave.

    Program EIP – Evropska podjetniška mreža

    Glavne dejavnosti

    V programu sodeluje več kot 600 partnerskih organizacij v več kot 50 državah, vključno z 28 državami članicami EU. Agencija opravlja naloge upravljanja projektov za 92 pogodb (posebni sporazumi o dodelitvi nepovratnih sredstev) in projekta IPeuropAware, poleg tega pa je odgovorna za podporo Evropski podjetniški mreži in za upravljanje orodij IT in podatkovnih zbirk, ki se uporabljajo za interaktivno komuniciranje med partnerji mreže.

    Junija 2013 je začel delovati novi sistem IT za mrežo (projekt Merlin). Ta velik in uspešen dogodek je bil pomemben korak k posodobitvi orodij IT, namenjenih partnerjem omrežja, ki bo olajšal njihovo sodelovanje in komuniciranje ter tudi omogočil nadaljnje izboljšave in s tem večjo učinkovitost.

    Letna konferenca v Vilni, organizirana v sodelovanju z litovskim predsedstvom Sveta EU z namenom promoviranja dogodkov in politik, ki so neposredno pomembni za MSP, na ravni EU med partnerji omrežja, je pritegnila 725 udeležencev. Naknadna anketa o zadovoljstvu je pokazala zelo pozitivne povratne informacije (86 % vprašanih je odgovorilo, da so bili „zadovoljni“ ali „zelo zadovoljni“).

    Agencija je tudi v letu 2013 zagotavljala podporo partnerjem omrežja pri privabljanju MSP k sodelovanju v misijah za rast, pobuda podpredsednika Tajanija za spodbujanje tesnejšega sodelovanja med EU in zadevnimi državami pa je bila sredstvo za spodbujanje rasti in delovnih mest na obeh straneh. Agencija je dejavno prispevala k devetim od teh misij.

    Aprila je Agencija GD ENTR poslala sporočilo s konkretnimi zamislimi o prihodnosti omrežja v okviru COSME. Sporočilo se je osredotočalo na splošno strukturo omrežja in njegovih regionalnih konzorcijev, krepitev regionalnih temeljev, prepoznavnosti, pristojnosti in odlične kakovosti omrežja, pa tudi na raznolikost njegovih storitev ter proračunske in pogodbene ureditve. Dokument je bil hkrati tudi prispevek, ki je Komisiji omogočil lažjo določitev najprimernejše politike, pri čemer so se upoštevale izkušnje, pridobljene med vsakodnevnim upravljanjem omrežja v preteklih letih.

    Vir: Priloga, ki jo je posredovala Agencija.


    ODGOVOR AGENCIJE

    11.

    Kot vsako leto smo po svojem najboljšem vedenju pregledali prevzete obveznosti ob koncu leta 2012 in prenesli 1,125 milijona EUR odobrenih proračunskih sredstev (manj kot 8 % proračunskih sredstev za leto 2012), da bi izpolnili svoje obveznosti.

    Del teh prenesenih sredstev (0,215 milijona EUR) je bilo razveljavljenih, saj je bila vsota še neporavnanih plačil nižja od pričakovane. Razlogov za to je več: prvič: podizvajalec ni mogel opraviti vsega načrtovanega dela pred koncem leta; drugič: nekateri plačani zneski za obveznosti so bili zaradi zunanjih dejavnikov nižji (delež stroškov v zvezi s stavbo in SLA, strokovnjaki, ki so dela opravili v zadnjih tednih 2012); tretjič: število proračunskih postavk (več kot 20), zaradi katerih so se majhni zneski (nekaj tisoč EUR) iz vsake postavke sešteli v skupni znesek 0,215 milijona EUR, kot je izpostavilo Sodišče.

    Kljub temu je treba omeniti, da je znesek 0,215 milijona EUR za 30 % nižji od zneska iz predhodnega leta (0,309 milijona EUR) in predstavlja le 1,5 % upravnega proračuna Agencije za leto 2012.

    Nova sestava upravnega proračuna, ki bo sprejet od leta 2014 in bo vseboval manj proračunskih postavk, bi morala deloma omogočiti, da bo lažje zmanjšati število razveljavitev prenesenih odobrenih proračunskih sredstev.


    Top