Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013TA1213(27)

Poročilo o letnih računovodskih izkazih Izvajalske agencije Evropskega raziskovalnega sveta za proračunsko leto 2012 z odgovorom Agencije

UL C 365, 13.12.2013, p. 190–196 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

13.12.2013   

SL

Uradni list Evropske unije

C 365/190


POROČILO

o letnih računovodskih izkazih Izvajalske agencije Evropskega raziskovalnega sveta za proračunsko leto 2012 z odgovorom Agencije

2013/C 365/27

UVOD

1.

Izvajalska agencija Evropskega raziskovalnega sveta (v nadaljnjem besedilu: Agencija ali ERCEA) s sedežem v Bruslju je bila ustanovljena s Sklepom Komisije 2008/37/ES (1). Agencija je bila ustanovljena za upravljanje posebnega programa „Zamisli“ v okviru 7. okvirnega programa za raziskave za obdobje od 1. januarja 2008 do 31. decembra 2017 (2).

INFORMACIJE V PODKREPITEV IZJAVE O ZANESLJIVOSTI

2.

Revizijski pristop Sodišča vključuje analitične revizijske postopke, neposredno preizkušanje transakcij in oceno ključnih kontrol nadzornega in kontrolnega sistema Agencije. Dopolnjujejo jih dokazi, pridobljeni z delom drugih revizorjev (kadar je smiselno) in analizo poslovodskih predstavitev.

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

3.

Sodišče je v skladu z določbami člena 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) revidiralo:

(a)

letne računovodske izkaze Agencije, ki jih sestavljajo računovodski izkazi (3) in poročila o izvrševanju proračuna (4) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2012, ter

(b)

zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

Odgovornost poslovodstva

4.

V skladu s členoma 33 in 43 Uredbe Komisije (ES, Euratom) št. 2343/2002 (5) je poslovodstvo odgovorno za pripravo in pošteno predstavitev letnih računovodskih izkazov Agencije ter za zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih z njimi:

(a)

naloge poslovodstva v zvezi z letnimi računovodskimi izkazi Agencije vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje sistema notranje kontrole, ki se uporablja za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov brez pomembno napačne navedbe zaradi goljufije ali napake, izbiro in uporabo ustreznih računovodskih usmeritev na podlagi računovodskih pravil, ki jih je sprejel računovodja Komisije (6), in pripravo okoliščinam primernih računovodskih ocen. Usmerjevalni odbor odobri letne računovodske izkaze Agencije, potem ko jih računovodja Agencije pripravi na podlagi vseh razpoložljivih informacij in napiše pojasnilo, priloženo računovodskim izkazom, v katerem med drugim izjavlja, da je pridobil razumno zagotovilo, da so informacije v vseh pomembnih pogledih resničen in pošten prikaz finančnega položaja Agencije;

(b)

naloge poslovodstva v zvezi z zakonitostjo in pravilnostjo transakcij, povezanih z računovodskimi izkazi, in skladnostjo z načelom dobrega finančnega poslovodenja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje uspešnega in učinkovitega sistema notranje kontrole, ki zajema ustrezen nadzor in primerne ukrepe za preprečevanje nepravilnosti in goljufij ter po potrebi sodne postopke za izterjavo nepravilno plačanih ali porabljenih sredstev.

Revizorjeva odgovornost

5.

Sodišče je odgovorno, da na podlagi svoje revizije Evropskemu parlamentu in Svetu (7) predloži izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Sodišče izvaja revizije v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnim kodeksom MZRS ter mednarodnimi standardi za vrhovne revizijske institucije INTOSAI. Ti standardi določajo, da mora Sodišče revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da so letni računovodski izkazi Agencije brez pomembno napačnih navedb in da so z njimi povezane transakcije zakonite in pravilne.

6.

Revizija zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Postopki so odvisni od revizorjeve presoje, ki temelji na oceni tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih in pomembne neskladnosti med transakcijami, povezanimi z izkazi, in zahtevami pravnega okvira Evropske unije, ne glede na to, ali gre za goljufijo ali napako. Pri oceni tega tveganja revizor upošteva vse notranje kontrole, ki se izvajajo za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov, ter nadzorne in kontrolne sisteme, s katerimi se zagotavljata zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcij, da se pripravijo okoliščinam primerni revizijski postopki. Med revizijo se tudi ovrednotijo primernost računovodskih usmeritev, sprejemljivost računovodskih ocen in celotna predstavitev računovodskih izkazov.

7.

Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostna in ustrezna osnova za njegovo izjavo o zanesljivosti.

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

8.

Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Agencije v vseh pomembnih pogledih pošteno predstavljajo njen finančni položaj na dan 31. decembra 2012 ter njen poslovni izid in denarne tokove za tedaj končano leto v skladu z določbami njene finančne uredbe in računovodskimi pravili, ki jih je sprejel računovodja Komisije.

Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

9.

Po mnenju Sodišča so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2012, v vseh pomembnih pogledih zakonite in pravilne.

10.

Zaradi naslednjih pripomb mnenji Sodišča nista vprašljivi.

SPREMLJANJE UPOŠTEVANJA LANSKIH PRIPOMB

11.

Pregled sprejetih popravljalnih ukrepov v zvezi z lanskimi pripombami Sodišča je podan v Prilogi I.

To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi dr. Louis GALEA, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 17. septembra 2013.

Za Računsko sodišče

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsednik


(1)  UL L 9, 12.1.2008, str. 15.

(2)  V Prilogi II, ki je predstavljena v informativne namene, so povzete pristojnosti in dejavnosti Agencije.

(3)  Ti zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev ter povzetek pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

(4)  Ti vsebujejo izkaz realizacije proračuna in njegovo prilogo.

(5)  UL L 357, 31.12.2002, str. 72.

(6)  Računovodska pravila, ki jih je sprejel računovodja Komisije, so izpeljana iz mednarodnih računovodskih standardov za javni sektor (MRSJS), ki jih je izdala Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov, ali, kadar je smiselno, iz mednarodnih računovodskih standardov (MRS) / mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP), ki jih je izdal Odbor za mednarodne računovodske standarde.

(7)  Člen 185(2) Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (UL L 248, 16.9.2002, str. 1).


PRILOGA I

Spremljanje upoštevanja lanskih pripomb

Leto

Pripomba Sodišča

Status popravljalnega ukrepa

(zaključen / se izvaja / neizveden / ni relevantno)

2011

Agencija ni dovolj nadzorovala razvoja notranjega sredstva IT e-Stream, katerega namen je bil avtomatizirati procese, ki jih oddelek za znanstveno upravljanje uporablja za odobritev postopka dela. Poslovni vidik tega projekta ni bil ustrezno opredeljen, tveganja niso bila ustrezno ugotovljena in obravnavana, poslovodstvo pa ni spremljalo napredka projekta. Te slabosti so prispevale k neuspehu projekta, katerega posledica je bilo znižanje vrednosti za 258 967 EUR.

zaključen

2011

Začasni direktor Agencije je bil imenovan 1. januarja 2011 s sklepom Komisije. Februarja 2012, ko je potekala revizija, je trajanje tega mandata za mesec dni prekoračilo eno leto, ki je najdaljše možno obdobje, predvideno v kadrovskih predpisih. Prejšnji direktorjev položaj vodje oddelka je začasno prevzel vodja enote, kar je enako neskladno s kadrovskimi predpisi. Drug vodja enote je bil od junija 2009 do februarja 2011 vršilec dolžnosti vodje oddelka. Tudi v tem primeru je bilo obdobje izvajanja te funkcije nepravilno.

zaključen


PRILOGA II

Izvajalska agencija Evropskega raziskovalnega sveta (Bruselj)

Pristojnosti in dejavnosti

Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

(člen 182 Pogodbe o delovanju Evropske unije)

1.

Večletni okvirni program, v katerem so opredeljene vse dejavnosti Unije, sprejmeta Evropski parlament in Svet po rednem zakonodajnem postopku po posvetovanju z Ekonomsko-socialnim odborom. V okvirnem programu se:

opredelijo znanstveni in tehnološki cilji, ki naj bi jih dosegli z dejavnostmi iz člena 180, in določijo ustrezne prednostne naloge;

navede splošna zasnova teh dejavnosti;

določijo najvišji skupni znesek in podrobna pravila finančne udeležbe Unije pri okvirnem programu ter ustrezni deleži za vsako od predvidenih dejavnosti.

2.

Okvirni program se prilagodi ali dopolni glede na spremenjene okoliščine.

3.

Okvirni program se izvaja s posebnimi programi, pripravljenimi znotraj posamezne dejavnosti. V vsakem posebnem programu so opredeljena podrobna pravila njegovega izvajanja, določeno je njegovo trajanje in predvidena potrebna sredstva. Vsota vseh potrebnih sredstev, določenih v posebnih programih, ne sme preseči najvišjega skupnega zneska, ki je določen za okvirni program in vsako dejavnost.

4.

Svet po posebnem zakonodajnem postopku ter po posvetovanju z Evropskim parlamentom in Ekonomsko-socialnim odborom sprejme posebne programe.

Pristojnosti Agencije

(Sklep Komisije 2008/37/ES)

Cilji

Agencija je bila ustanovljena decembra 2007 s Sklepom Komisije 2008/37/ES za upravljanje posebnega programa „Zamisli“ na področju pionirskih raziskav pri uporabi Uredbe Sveta (ES) št. 58/2003. „Zamisli“ izvaja Evropski raziskovalni svet (ERS), ki vsebuje neodvisni znanstveni svet, ki določa znanstveno strategijo ERS in spremlja njeno izvajanje s strani Agencije, ki skrbi za operativno upravljanje. Agencija je postala neodvisna od Generalnega direktorata GD za raziskave in inovacije 15. julija 2009.

Naloge

Naloge Agencije so opisane v aktu o prenosu pooblastil (glej Sklep Komisije C(2008) 5694), in sicer v členih 5 do 7. Agenciji so bile med drugim zaupane naloge, ki zajemajo:

vse vidike upravnega izvajanja in izvrševanja programov ter zlasti postopke vrednotenja, medsebojni pregled in izbirne procese, ki jih določi znanstveni svet,

finančno in znanstveno upravljanje nepovratnih sredstev.

Vodenje

(Sklep Komisije C(2008) 5132 in Sklep Komisije C(2011) 4877)

(Sklep Komisije 2007/134/ES in Sklep Komisije 2011/12/EU)

(Odločba Sveta 2006/972/ES)

(Uredba Sveta (ES) št. 58/2003)

Usmerjevalni odbor

Usmerjevalni odbor je organ, ki nadzoruje dejavnosti Agencije in ga imenuje Komisija (glej Sklep Komisije C(2008) 5132). Sprejme letni delovni program Agencije (potem ko ga odobri Komisija), upravni proračun in letna poročila. Sestavlja ga pet članov in en opazovalec.

Znanstveni svet ERS

Znanstveni svet ERS je v skladu s Sklepom Komisije 2007/134/ES pooblaščen za oblikovanje znanstvene strategije za posebni program „Zamisli“, odločanje o vrstah raziskav, ki se financirajo v skladu s členom 5(3) Odločbe Sveta 2006/972/ES, z znanstvenega vidika pa deluje kot porok za kakovost dejavnosti. Njegove naloge so zlasti priprava letnega delovnega programa za posebni program „Zamisli“ in uvedba postopka medsebojnega pregleda ter spremljanje in obvladovanje kakovosti izvajanja posebnega programa „Zamisli“, ne da bi pri tem posegal v odgovornost Komisije. Sestavlja ga 22 članov, ki jih imenuje Komisija.

Direktor Agencije

Imenuje ga Evropska komisija za štiri leta.

Zunanja revizija

Evropsko računsko sodišče.

Organ za razrešnico

Evropski parlament na priporočilo Sveta.

Viri, ki so bili Agenciji na voljo v letu 2012 (2011)

Proračun

37,8 milijona EUR (35,6 milijona EUR)

Število zaposlenih 31. decembra 2012

Operativni proračun za leto 2012 določa načrt delovnih mest za 100 (100) začasnih uslužbencev ter proračun za 289 (260) pogodbenih uslužbencev in napotenih nacionalnih strokovnjakov, torej skupno za 389 (360) uslužbencev, od katerih jih je bilo na koncu leta 2012 zasedenih 380 (350):

96 (97) začasnih uslužbencev, od tega 11 (13) napotenih in 85 (84) zunanjih,

275 (245) pogodbenih uslužbencev,

9 (8) napotenih nacionalnih strokovnjakov.

Ti opravljajo:

operativne dejavnosti (oddelek za znanstveno upravljanje in oddelek za upravljanje nepovratnih sredstev): 71 % (68 %)

upravne dejavnosti (drugi oddelki): 29 % (32 %)

Proizvodi in storitve, zagotovljeni v letu 2012 (2011)

1.

Spremljanje sporazumov o nepovratnih sredstvih, dodeljenih v okviru razpisov za začetek samostojne poti raziskovalca, za priznane raziskovalce, za sinergijo in nadaljevalna nepovratna sredstva (Proof of Concept) pri programu „Zamisli“. Delovni program „Zamisli“ se izvaja z objavo letnih razpisov za zbiranje predlogov, ki jih nato ovrednotijo zunanji strokovnjaki, čemur sledi priprava in podpis sporazumov o nepovratnih sredstvih, nato pa spremljanje izvajanja projektov. Po vsakem razpisu za zbiranje predlogov se podpiše vrsta sporazumov o nepovratnih sredstvih, pričakovani projektni cikel pa je približno pet let.

2.

Izvršitev razpisov za zbiranje predlogov za leto 2012 pri programu „Zamisli“. (Nepovratna sredstva za začetek samostojne poti raziskovalca, za priznane raziskovalce, za sinergijo in nadaljevalna nepovratna sredstva): v letu 2012 je bilo predloženih 7 899 vlog s predlogi, od tega 4 741 za nepovratna sredstva za začetek samostojne poti, 2 304 za nepovratna sredstva za priznane raziskovalce, 710 za nepovratna sredstva za sinergijo in 144 za nadaljevalna nepovratna sredstva. Skupaj jih je bilo upravičenih 7 740, ki so jih nato ovrednotili ocenjevalni odbori. Za postopek dodelitve nepovratnih sredstev je bilo izbranih skupaj 960 predlogov (883 na glavnih seznamih in 77 na rezervnih seznamih).

3.

Priprava in razširjanje informacij o posebnem programu „Zamisli“ in o dejavnostih Agencije v letu 2012.

4.

Znanstveni svet je leta 2012 organiziral redna srečanja po Evropi, običajno na povabilo nacionalnih organov. Srečanja v različnih državah, ki so države članice EU ali pridružene države, izboljšujejo prepoznavnost ERS. Srečanja so pomembna tako za nacionalne organe kot lokalno znanstveno-raziskovalno skupnost. V obdobju med 1. januarjem 2012 in 31. decembrom 2012 je bilo organiziranih pet plenarnih zasedanj znanstvenega sveta: februarja, junija in decembra v Bruslju (Belgija), aprila v Sofiji (Bolgarija) in oktobra v Limassolu (Ciper). Po priporočilih skupine za pregled strukture in mehanizmov ERS leta 2009 je znanstveni svet ustanovil dva stalna odbora: prvi odbor zagotavlja svetovanje v primeru navzkrižja interesov, kršitve znanstvene etike in etičnih vprašanj, drugi pa se ukvarja z izborom članov ocenjevalnih odborov. Izvajalska agencija je podpirala operativne dejavnosti navedenih dveh odborov, ki sta v letu 2012 zasedala enkrat oziroma dvakrat. Člani znanstvenega sveta so se srečevali tudi v delovnih skupinah, ki so obravnavale posebna vprašanja. Leta 2012 je izvajalska agencija organizirala različna srečanja delovnih skupin ERS za inovacije in odnose z industrijo, odprti dostop, internacionalizacijo in uravnoteženo zastopanost obeh spolov. Delovne skupine izvajajo analize in prispevajo k znanstveni strategiji ERS s predlogi, ki jih znanstveni svet sprejme na plenarnih zasedanjih, na področjih, ki so v njihovi pristojnosti: proučujejo odnose ERS z industrijskim/poslovnim sektorjem in učinek raziskav, ki jih financira ERS, na inovacije; razvijajo stališče ERS v zvezi z odprtim dostopom, proučujejo primerne mehanizme za izboljšanje sodelovanja neevropskih raziskovalcev, zlasti iz Brazilije, Rusije, Indije in Kitajske (države BRIK) v programih ERS; in zagotavljajo, da ima ERS vodilni položaj pri dobrih praksah v zvezi z uravnoteženo zastopanostjo obeh spolov pri raziskavah. Izvajalska agencija je v sodelovanju s člani delovnih skupin pripravila vrsto delovnih dokumentov, ki so vsebovali analize in ključna sporočila v zvezi s posebnimi vprašanji, ki so jih obravnavale te skupine in stalni odbori.

Vir: Podatki, ki jih je posredovala Agencija.


ODGOVOR AGENCIJE

1.

Agencija jemlje na znanje poročilo Sodišča.


Top