Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013TA1213(15)

    Poročilo o letnih računovodskih izkazih Evropske agencije za okolje za proračunsko leto 2012 z odgovori Agencije

    UL C 365, 13.12.2013, p. 106–112 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    13.12.2013   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 365/106


    POROČILO

    o letnih računovodskih izkazih Evropske agencije za okolje za proračunsko leto 2012 z odgovori Agencije

    2013/C 365/15

    UVOD

    1.

    Evropska agencija za okolje (v nadaljnjem besedilu: Agencija ali EEA) s sedežem v Københavnu je bila ustanovljena z Uredbo Sveta (EGS) št. 1210/90 (1). Odgovorna je za vzpostavitev opazovalnega omrežja, ki Komisiji, Parlamentu, državam članicam in javnosti na splošno zagotavlja zanesljive informacije o stanju okolja. Te bi morale Evropski uniji in državam članicam zlasti omogočati, da sprejmejo ukrepe za zaščito okolja in ocenijo njihovo uspešnost (2).

    INFORMACIJE V PODKREPITEV IZJAVE O ZANESLJIVOSTI

    2.

    Revizijski pristop Sodišča vključuje analitične revizijske postopke, neposredno preizkušanje transakcij in oceno ključnih kontrol nadzornega in kontrolnega sistema Agencije. Dopolnjujejo jih dokazi, pridobljeni z delom drugih revizorjev (kadar je smiselno) in analizo poslovodskih predstavitev.

    IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

    3.

    Sodišče je v skladu z določbami člena 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) revidiralo:

    (a)

    letne računovodske izkaze Agencije, ki jih sestavljajo računovodski izkazi (3) in poročila o izvrševanju proračuna (4) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2012, ter

    (b)

    zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

    Odgovornost poslovodstva

    4.

    V skladu s členoma 33 in 43 Uredbe Komisije (ES, Euratom) št. 2343/2002 (5) je poslovodstvo odgovorno za pripravo in pošteno predstavitev letnih računovodskih izkazov Agencije ter za zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih z njimi:

    (a)

    naloge poslovodstva v zvezi z letnimi računovodskimi izkazi Agencije vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje sistema notranje kontrole, ki se uporablja za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov brez pomembno napačne navedbe zaradi goljufije ali napake, izbiro in uporabo ustreznih računovodskih usmeritev na podlagi računovodskih pravil, ki jih je sprejel računovodja Komisije (6), in pripravo okoliščinam primernih računovodskih ocen. Direktor odobri letne računovodske izkaze Agencije, potem ko jih računovodja Agencije pripravi na podlagi vseh razpoložljivih informacij in napiše pojasnilo, priloženo računovodskim izkazom, v katerem med drugim izjavlja, da je pridobil razumno zagotovilo, da so informacije v vseh pomembnih pogledih resničen in pošten prikaz finančnega položaja Agencije;

    (b)

    naloge poslovodstva v zvezi z zakonitostjo in pravilnostjo transakcij, povezanih z računovodskimi izkazi, in skladnostjo z načelom dobrega finančnega poslovodenja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje uspešnega in učinkovitega sistema notranje kontrole, ki zajema ustrezen nadzor in primerne ukrepe za preprečevanje nepravilnosti in goljufij ter po potrebi sodne postopke za izterjavo nepravilno plačanih ali porabljenih sredstev.

    Revizorjeva odgovornost

    5.

    Sodišče je odgovorno, da na podlagi svoje revizije Evropskemu parlamentu in Svetu (7) predloži izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Sodišče izvaja revizije v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnim kodeksom MZRS ter mednarodnimi standardi za vrhovne revizijske institucije INTOSAI. Ti standardi določajo, da mora Sodišče revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da so letni računovodski izkazi Agencije brez pomembno napačnih navedb in da so z njimi povezane transakcije zakonite in pravilne.

    6.

    Revizija zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Postopki so odvisni od revizorjeve presoje, ki temelji na oceni tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih in pomembne neskladnosti med transakcijami, povezanimi z izkazi, in zahtevami pravnega okvira Evropske unije, ne glede na to, ali gre za goljufijo ali napako. Pri oceni tega tveganja revizor upošteva vse notranje kontrole, ki se izvajajo za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov, ter nadzorne in kontrolne sisteme, s katerimi se zagotavljata zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcij, da se pripravijo okoliščinam primerni revizijski postopki. Med revizijo se tudi ovrednotijo primernost računovodskih usmeritev, sprejemljivost računovodskih ocen in celotna predstavitev računovodskih izkazov.

    7.

    Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostna in ustrezna osnova za njegovo izjavo o zanesljivosti.

    Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

    8.

    Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Agencije v vseh pomembnih pogledih pošteno predstavljajo njen finančni položaj na dan 31. decembra 2012 ter njen poslovni izid in denarne tokove za tedaj končano leto v skladu z določbami njene finančne uredbe in računovodskimi pravili, ki jih je sprejel računovodja Komisije.

    Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

    9.

    Po mnenju Sodišča so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2012, v vseh pomembnih pogledih zakonite in pravilne.

    10.

    Zaradi naslednjih pripomb mnenji Sodišča nista vprašljivi.

    PRIPOMBI O NOTRANJIH KONTROLAH

    11.

    Leta 2012 je Agencija dodelila nepovratna sredstva v okviru treh glavnih programov dodeljevanja nepovratnih sredstev (8) konzorcijem, ki jih sestavljajo institucije in organi za varovanje okolja v Evropi, organizacije ZN in nacionalne okoljske organizacije. Skupni odhodki za nepovratna sredstva so leta 2012 znašali 11,9 milijona EUR, kar je 27 % skupnih odhodkov za poslovanje. Predhodna preverjanja Agencije pred povračilom stroškov, ki jih prijavijo upravičenci, vsebujejo dokumentacijsko analizo zahtevkov za povračilo stroškov. Agencija od upravičencev običajno ne pridobi nobenih dokumentov, s katerimi bi utemeljili upravičenost in točnost prijavljenih stroškov uslužbencev, ki predstavljajo največji del stroškov (9). Predhodna preverjanja stroškov na kraju samem na ravni upravičencev so redka (10).

    12.

    Obstoječe kontrole tako poslovodstvu Agencije dajejo le omejeno zagotovilo v zvezi z upravičenostjo in točnostjo stroškov, ki jih prijavijo upravičenci. Za transakcije, ki jih je revidiralo Sodišče, je Agencija v imenu Sodišča pridobila dokazila, ki dajejo razumno zagotovilo glede njihove zakonitosti in pravilnosti. Naključno preverjanje dokazil o stroških uslužbencev in pogostejša preverjanja upravičencev na kraju samem bi znatno povečala zagotovilo.

    SPREMLJANJE UPOŠTEVANJA LANSKIH PRIPOMB

    13.

    Pregled sprejetih popravljalnih ukrepov v zvezi z lanskimi pripombami Sodišča je podan v Prilogi I.

    To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi dr. Louis GALEA, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 17. septembra 2013.

    Za Računsko sodišče

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    Predsednik


    (1)  UL L 120, 11.5.1990, str. 1.

    (2)  V Prilogi II, ki je predstavljena v informativne namene, so povzete pristojnosti in dejavnosti Agencije.

    (3)  Ti zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev ter povzetek pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

    (4)  Ti vsebujejo izkaz realizacije proračuna in njegovo prilogo.

    (5)  UL L 357, 31.12.2002, str. 72.

    (6)  Računovodska pravila, ki jih je sprejel računovodja Komisije, so izpeljana iz mednarodnih računovodskih standardov za javni sektor (MRSJS), ki jih je izdala Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov, ali, kadar je smiselno, iz mednarodnih računovodskih standardov (MRS) / mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP), ki jih je izdal Odbor za mednarodne računovodske standarde.

    (7)  Člen 185(2) Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (UL L 248, 16.9.2002, str. 1).

    (8)  Evropski tematski centri (ETC), Evropski instrument sosedstva in partnerstva (EISP) in začetne operativne dejavnosti globalnega spremljanja okolja in varnosti (GIO)

    (9)  Za ostale vrste stroškov (tj. stroške sklepanja pogodb s podizvajalci in nakupa opreme) so bila zahtevana dokazila, ki so bila analizirana.

    (10)  V letih 2012 in 2011 je bilo izvedeno eno predhodno preverjanje, s katerim se je preverjal kontrolni sistem enega upravičenca. Leta 2010 je bilo izvedeno eno predhodno preverjanje, s katerim se je preverjala upravičenost odhodkov, ki jih je prijavil en upravičenec.


    PRILOGA I

    Spremljanje upoštevanja lanskih pripomb

    Leto

    Pripomba Sodišča

    Status popravljalnega ukrepa

    (zaključen / se izvaja / neizveden / ni relevantno)

    2011

    Mednarodni okoljski organizaciji je bilo izvršeno plačilo v višini 6 061 EUR, povezano z udeležbo uslužbencev Agencije na ekspedicijah, ki ju je organizacija organizirala februarja in maja 2011. Izveden ni bil noben postopek za oddajo javnega naročila in za ekspediciji ni bila sestavljena nobena pogodba. S tem povezani potni stroški, ki jih je krila Agencija, so znašali 11 625 EUR. Izvršni direktor je bil do aprila 2011 član sveta te organizacije, kar predstavlja očitno navzkrižje interesov.

    zaključen

    2011

    Agencija je z leti močno izboljšala preglednost postopkov za zaposlovanje. Kljub temu je bila pri reviziji ugotovljena zmeda med merili za upravičenost in izbirnimi merili, kar zadeva relevantna leta poklicnih izkušenj. Prav tako ni bilo dokazov, da so bili vsebina pisnih preizkusov in pragovi zanje določeni pred pregledom prijav.

    zaključen


    PRILOGA II

    Evropska agencija za okolje (København)

    Pristojnosti in dejavnosti

    Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

    (člen 191 Pogodbe o delovanju Evropske unije)

    Okoljska politika

    Okoljska politika Unije prispeva k uresničevanju […] ciljev: ohranjanju, varstvu in izboljšanju kakovosti okolja, varovanju človekovega zdravja, skrbni in preudarni rabi naravnih virov, spodbujanju ukrepov na mednarodni ravni za reševanje regionalnih ali globalnih okoljskih problemov, zlasti v boju proti podnebnim spremembam.

    Cilj okoljske politike Unije je doseči visoko raven varstva, pri čemer se upošteva raznolikost razmer v posameznih regijah Unije. Politika temelji na previdnostnem načelu in na načelih, da je treba delovati preventivno, da je treba okoljsko škodo prednostno odpravljati pri viru in da mora plačati povzročitelj obremenitve. […] Pri oblikovanju svoje […] politike Unija upošteva razpoložljive znanstvene in tehnične podatke, okoljske razmere v različnih regijah Unije, možne koristi in stroške ukrepanja ali neukrepanja, gospodarski in socialni razvoj Unije kot celote in uravnotežen razvoj njenih regij. […]

    Pristojnosti Agencije

    (Uredba Sveta (EGS) št. 1210/1990)

    Cilji

    Vzpostaviti Evropsko okoljsko informacijsko in opazovalno omrežje, da Uniji in državam članicam zagotovi:

    1.

    Objektivne, zanesljive in na evropski ravni primerljive informacije, ki jim bodo omogočale:

    (a)

    sprejemanje potrebnih ukrepov za varstvo okolja;

    (b)

    ocenjevanje rezultatov takšnih ukrepov;

    (c)

    zagotavljanje ustrezne obveščenosti javnosti o stanju okolja.

    2.

    Za ta namen nujno tehnično in znanstveno podporo.

    Naloge

    V sodelovanju z državami članicami vzpostaviti in usklajevati Evropsko okoljsko informacijsko in opazovalno omrežje;

    zagotavljati Uniji in državam članicam objektivne informacije, ki so potrebne za oblikovanje in izvajanje smotrnih in učinkovitih okoljskih politik;

    pomagati pri spremljanju okoljskih ukrepov z ustrezno podporo glede zahtev za poročanje;

    svetovati posameznim državam članicam glede razvoja, vzpostavitve in širitve njihovih sistemov za spremljanje okoljskih ukrepov;

    evidentirati, primerjati in oceniti podatke o stanju okolja, poročati o kakovosti in obremenitvah okolja na ozemlju Unije, zagotoviti enotna merila presoje okoljskih podatkov, ki jih je treba uporabiti v vseh državah članicah, ter razvijati in vzdrževati referenčni center za okoljske informacije;

    pomagati zagotoviti primerljivost okoljskih podatkov na evropski ravni in po potrebi z ustreznimi sredstvi spodbujati boljše usklajevanje metod merjenja;

    pospeševati vključevanje evropskih okoljskih podatkov v mednarodne programe za spremljanje okolja;

    vsakih pet let objaviti poročilo o stanju, smereh razvoja in obetih za okolje, ki ga dopolnjujejo poročila o kazalnikih, osredotočena na posebna vprašanja;

    spodbujati razvoj tehnik okoljskega napovedovanja, izmenjavo informacij o tehnologijah za preprečevanje ali zmanjševanje škode, povzročene okolju, spodbujati razvoj metod za ocenjevanje škode, povzročene okolju, in ocenjevanje stroškov okoljskih preventivnih, varstvenih in sanacijskih politik;

    zagotoviti obsežno razširjanje zanesljivih in primerljivih okoljskih informacij, še zlasti o stanju okolja, v javnosti in v ta namen pospeševati uporabo nove tehnologije telematike;

    dejavno sodelovati z drugimi organi in programi Unije, drugimi mednarodnimi organi in na področjih skupnega interesa s tistimi institucijami v državah, ki niso članice Unije, ob upoštevanju potrebe za preprečevanje podvajanja dela;

    podpirati Komisijo v procesu izmenjave informacij o razvoju metodologij in najboljše prakse za okoljsko presojo ter ji pomagati pri razširjanju informacij o izsledkih ustreznih okoljskih raziskav v obliki, ki najbolj pomaga razvoju politike.

    Vodenje

    Upravni odbor

    Sestava

    Po en predstavnik vsake države članice, po en predstavnik vsake države članice EGP, dva predstavnika Komisije in dva znanstvenika, ki ju imenuje Evropski parlament.

    Naloge

    Sprejme večletni in letni program dela, zagotovi njuno izvajanje ter sprejme letno poročilo o dejavnostih Agencije.

    Izvršni direktor

    Imenuje ga upravni odbor na predlog Komisije.

    Znanstveni odbor

    Sestavljen je iz članov, ki jih imenuje upravni odbor in so posebej usposobljeni za področje okolja.

    Zunanja revizija

    Evropsko računsko sodišče.

    Organ za razrešnico

    Evropski parlament na priporočilo Sveta.

    Viri, ki so bili Agenciji na voljo v letu 2012 (2011)

    Končni proračun

    41,7 milijona EUR (62,2 milijona EUR)

    Subvencija Unije: 100 % (66 %)

    Število zaposlenih 31. decembra 2012

    Število mest v načrtu delovnih mest: 136 (134)

    Zasedena delovna mesta: 131 (132) in 86 (82) drugih delovnih mest (pogodbeni uslužbenci in napoteni nacionalni strokovnjaki)

    Skupno število zaposlenih: 217 (214)

    Zaposleni opravljajo naslednje naloge iz načrta delovnih mest:

    operativne naloge: 96 (90)

    upravne naloge: 40 (43)

    Proizvodi in storitve, zagotovljeni v letu 2012 (2011)

    Članki

    19

    Poudarki

    50

    Sporočila za javnost

    12

    Sklopi podatkov

    36

    Kazalniki

    66

    Zemljevidi, diagrami

    466

    Promocijsko gradivo

    1

    Dokumenti korporacije

    3

    Poročila

    11

    Tehnična poročila

    18

    EEA Signali

    1

    Vseevropske ocene

    1

    Evropsko okolje – stanje in napovedi 2010 (SOER 2010)

    2

    Vir: Podatki, ki jih je posredovala Agencija.


    ODGOVORI AGENCIJE

    11.

    Agencija EEA je v zadnjih desetletjih pridobila bogate izkušnje na področju sklepanja sporazumov o dodeljevanju nepovratnih sredstev in strukture stroškov zlasti evropskih tematskih centrov. Ocenjevanje izkazov stroškov (vključno s stroški za zaposlene) tako temelji na trdni osnovi. Vendar se strinjamo s pripombo Evropskega računskega sodišča in smo na osnovi nadaljnjih analiz tveganja pripravili akcijski načrt za zagotovitev razumnega jamstva.

    Razpis za zbiranje predlogov, objavljen leta 2013, vključuje revidiran okvirni sporazum o partnerstvu, v katerem so bile posodobljene pogodbene določbe.

    12.

    Agencija EEA se je v skladu s priporočilom Računskega sodišča odločila povečati število preverjanj na kraju samem. Poleg popolnega preverjanja v okviru analize dokumentov si bomo prizadevali tudi za približno 20-odstotno stopnjo vzorčenja pri preverjanju stroškov za zaposlene in potnih stroškov. Za vse druge vrste stroškov velja 100-odstotna stopnja vzorčenja, če dokumentacija ni vključena v izvirne izkaze stroškov.


    Top