EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013XC0315(06)

Objava vloge v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

UL C 77, 15.3.2013, p. 25–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.3.2013   

SL

Uradni list Evropske unije

C 77/25


Objava vloge v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

2013/C 77/09

V skladu s členom 51 Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper vlogo (1).

ENOTNI DOKUMENT

UREDBA SVETA (ES) št. 510/2006

o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila  (2)

„PASTA DI GRAGNANO“

Št. ES: IT-PGI-0005-0870-23.03.2011

ZGO ( X ) ZOP ( )

1.   Ime:

„Pasta di Gragnano“

2.   Država članica ali tretja država:

Italija

3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila:

3.1   Vrsta proizvoda:

Skupina 2.7

Testenine

3.2   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz 1. točke:

Testenine „Pasta di Gragnano“ so narejene iz zmesi zdroba trde pšenice in vode iz lokalnega vodonosnika.

Tržijo se različne oblike testenin, vse pa so značilne za Gragnano in rezultat ustvarjalnosti lokalnih testeninarjev.

Ko se proizvod da na trg, mora imeti v nadaljevanju navedene lastnosti.

Fizikalne lastnosti

zunanji videz: homogen, brez belih ali črnih lis in zračnih mehurčkov, razpok, zarez, plesni, ličink, zajedavcev ali tujkov,

prečni prerez: steklast,

barva: slamnato rumena,

hrapavost: prisotna, saj je značilna za testenine, iztisnjene skozi bronaste modele.

Ko so testenine „Pasta di Gragnano“ z zaščiteno geografsko označbo kuhane, imajo naslednje lastnosti

čvrstost: testenine so čvrste, toda elastične,

homogenost pri kuhanju: testenine se kuhajo enakomerno,

obstojnost pri kuhanju: dobra – dolgo ostanejo čvrste,

lepljivost: je ni ali ni zaznavna.

Kemijske lastnosti

vsebnost vlage: največ 12,5 % končnega proizvoda,

minimalna hranilna vrednost za 100 g suhega proizvoda,

energijska vrednost

1 486 kJ

350 kcal

beljakovine

13 g

ogljikovi hidrati

73 g

maščoba

1 g

pepel

največ 0,86 %

Organoleptične lastnosti

okus: prijeten, z značilnim priokusom po trdi pšenici,

vonj: po zreli pšenici.

3.3   Surovine (samo za predelane proizvode):

Zdrob trde pšenice, ki se uporablja za proizvodnjo testenin „Pasta di Gragnano“ z zaščiteno geografsko označbo, mora imeti naslednje lastnosti:

vsebnost vlage: največ 15 % končnega proizvoda,

minimalna hranilna vrednost za 100 g suhega proizvoda:

energijska vrednost

1 486 kJ

350 kcal

beljakovine

13 g

ogljikovi hidrati

73 g

maščoba

1 g

pepel

največ 0,86 %

Zdrob trde pšenice se zmeša z vodo, katere delež ne presega 30 % skupne zmesi. Nato se v fazi gnetenja zmes temeljito premeša, da postane enakomerna in elastična.

3.4   Krma (samo za proizvode živalskega izvora):

3.5   Posebni proizvodni postopki, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju:

Postopek proizvodnje testenin „Pasta di Gragnano“ sestavljajo naslednje faze: mešanje in gnetenje, iztiskanje ali vlečenje, sušenje, ohlajanje in stabilizacija. Vse se izvajajo na območju občine Gragnano v pokrajini Neapelj.

3.6   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn.:

Pakiranje mora biti izvedeno v proizvodnih podjetjih ali proizvodnem obratu v 24 urah po proizvodnji, da se prepreči izguba vlage, ki vpliva na posebne organoleptične lastnosti proizvoda, tinr ker se lahko zaradi izgube vlage in neprimernega ravnanja s proizvodom med prevozom različne oblike testenin zdrobijo ali poškodujejo.

Vrste embalaže, ki se uporabljajo za testenine „Pasta di Gragnano“, so: kartonske škatle, prozorne vrečke ali embalaža, izdelana iz materialov na rastlinski osnovi ali drugih materialov, primernih za recikliranje, v skladu s predpisi EU. Zapakirani izdelki tehtajo 125 g, 250 g, 500 g, 1 kg ali 2 kg.

3.7   Besedilo na etiketah:

Etikete na embalaži morajo vsebovati naslednje elemente, ki morajo biti natisnjeni jasno, čitljivo in v enaki velikosti:

(a)

ime „Pasta di Gragnano“ in navedbo „Zaščitena geografska označba“ ali kratico „ZGO“;

(b)

ime, naziv in naslov pakirnega ali proizvodnega podjetja;

(c)

logotip imena „Pasta di Gragnano“:

Image

logotip mora biti uporabljen v povezavi z zaščiteno geografsko označbo in simbolom EU.

Logotip imena je lahko natisnjen tudi črno-belo, enobarvno ali kot negativ.

4.   Kratka opredelitev geografskega območja:

Proizvodno območje testenin „Pasta di Gragnano“ z zaščiteno geografsko označbo pokriva celotno ozemlje občine Gragnano, ki leži v pokrajini Neapelj.

5.   Povezanost z geografskim območjem:

5.1   Posebnosti geografskega območja:

Občina Gragnano je že od 16. stoletja znana po proizvodnji testenin iz trde pšenice. Zgodovinski pomen te dejavnosti v Gragnanu je bil tako velik, da je vplival na urejanje naselij. Sredi 19. stoletja, ko se je izvajal nov mestni načrt, sta bili širina ulic in višina stavb zasnovani tako, da je lahko veter bolje krožil in so se testenine lažje sušile.

V občini Gragnano se za proizvodnjo testenin od nekdaj uporabljajo bronasti modeli. Ta posebnost je privedla do izdelave različnih vrst modelov, ki omogočajo proizvodnjo različnih oblik testenin, te pa je domišljija lokalnega prebivalstva povezala z dogodki v anekdotah in lokalnih pripovedih.

Poleg tega je gorovje Lattari v bližini Gragnana vedno zagotavljalo obilo vode. Ta naravni vir je nedvomno olajšal proizvodnjo testenin, ker je po eni strani sestavina, ki jo je treba dodati pšeničnemu zdrobu za pripravo zmesi za testenine, in ker je po drugi strani poganjal mlinske kamne v mlinih, ki so se uporabljali za mletje pšenice in torej za proizvodnjo moke.

O tem priča Valle dei Mulini – granjanska dolina mlinov, v kateri je še vedno mogoče občudovati ostanke objektov, ki so se nekoč uporabljali v postopku proizvodnje testenin „Pasta di Gragnano“.

Občina Gragnano je zaradi dolge tradicije proizvodnje testenin danes znana kot „mesto testenin“.

5.2   Posebnosti proizvoda:

Testenine „Pasta di Gragnano“ imajo brazdasto površino, ki omogoča dobro mešanje z različnimi omakami in kuhanje „al dente“.

Poleg tega je proizvod zaradi izvirnih oblik, ki so rezultat ustvarjalnosti lokalnih poklicnih testeninarjev, zelo prepoznaven med kupci.

5.3   Vzročna povezanost geografskega območja s kakovostjo ali značilnostmi proizvoda (pri ZOP) oziroma z določeno kakovostjo, slovesom ali značilnostjo proizvoda (pri ZGO):

Zahtevo za priznanje ZGO „Pasta di Gragnano“ utemeljujeta ugled in sloves proizvoda. Testenine „Pasta di Gragnano“ so znane po tradicionalni proizvodni metodi, ki vključuje uporabo bronastih modelov.

Ti dajejo testeninam hrapavost, ki pomaga ujeti omake in začimbe. Ker so modeli izdelani iz brona, se zmes v fazi iztiskanja drži modela in tako nastajajo drobne brazde, v katere kuhane testenine zlahka ujamejo in zadržijo omake. To tudi poveča površino, ki pride v stik z brbončicami, okrepi surove testenine ter ohranja značilen okus in vonj po pšenici.

Zaradi navedenih lastnosti in številnih izvirnih oblik, ki so jih ustvarili mojstri testeninarji, so testenine „Pasta di Gragnano“ zelo cenjene med kuharskimi mojstri in potrošniki, kar potrjujejo številni članki, objavljeni v kuharskih in gastronomskih revijah. Nekateri primeri takih člankov so: „La pasta dei grandi chef“, objavljen v reviji „Cucina Gourmet“ (str. 122–124, izd. Edifim, 2010), „La pasta di Gragnano“, objavljen v gastronomskem vodniku „L'Italia del Gambero Rosso“ (str. 89, izd. Sole 24 Ore, 2007), in „La Pasta Artigianale: aziende storiche“, objavljen v vodniku „Adesso pasta“ (str. 54–55, izd. Altraeconomia, 2010). Poleg teh publikacij so bili objavljeni tudi drugi članki v dnevnem tisku, kot so „Sfida fra chef con la pasta di Gragnano“ (La Repubblica, 21. junij 2012), „Italie: à Gragnano la vie rêvée des pâtes“ (Le Monde, 17. december 2010), „A Gragnano tutti pazzi per la pasta“ (Corriere della sera, Doveviaggi.it, februar 2012), „Spaghetti, penne e rigatoni: dalla ‚base‘ alle 5 stelle“ (Corriere della sera, 25. april 2012), „Pasta Diva“ (Corriere della sera – itinerari gastronomici, 6. oktober 2010).

Bronasti modeli so se v Gragnanu ohranili kljub naraščajoči uporabi teflonskih modelov. Čeprav teflon res olajša proizvodni postopek, ni kos značilnostim tradicionalnih proizvodnih metod iz Gragnana, zaradi katerih so testenine „Pasta di Gragnano“ zaslovele.

Poudariti je treba še skrb, s katero testeninarji iz Gragnana zagotavljajo pravilen potek faze sušenja: to je zapuščina preteklosti, ko so testenine obešali na sušilnike, nameščene na odprtem zraku na ulicah Gragnana. Če je faza sušenja pravilno izvedena, se testenine bolje kuhajo ter zadržijo vonj in okus.

Občina Gragnano že več let gosti tematsko prireditev, ki vključuje poulične predstavitve starih postopkov proizvodnje testenin „Pasta di Gragnano“.

Zgodovinska besedila in literatura o testeninah „Pasta di Gragnano“ potrjujejo, da njihova proizvodnja sega vse do 16. in 17. stoletja. V času Kraljestva dveh Sicilij sredi 19. stoletja se je glas o testeninah iz Gragnana ter trdem delu in znanju državljanov, ki ju zahteva proizvodnja teh testenin, razširil po vsem kraljestvu.

Tik pred združitvijo Italije je proizvodnja testenin v Gragnanu cvetela, saj je obratovalo približno 100 tovarn testenin, ki so zaposlovale prek 70 % delovno aktivnega lokalnega prebivalstva.

Od začetka 20. stoletja se je ime „Pasta di Gragnano“ tako globoko usidralo v vsakdanjem jeziku in poslovni dejavnosti, da trgovci na drobno iz Firenc, Torina in Milana, pa tudi iz tujine že leta povprašujejo po velikih količinah teh testenin.

Sklic na objavo specifikacije:

Ministrstvo je z objavo vloge za priznanje ZGO „Pasta di Gragnano“ v Uradnem listu Italijanske republike št. 198 z dne 25. avgusta 2010 sprožilo nacionalni postopek ugovora. Celotno besedilo specifikacije proizvoda je na voljo na spletni strani:

http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

ali

neposredno na domači strani Ministrstva za kmetijstvo, prehrano in gozdarstvo (http://www.politicheagricole.it), na kateri izberete „Qualità e sicurezza“ (v zgornjem desnem kotu zaslona) in nato „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE“.


(1)  UL L 343, 14.12.2012, str. 1.

(2)  UL L 93, 31.3.2006, str. 12. Nadomeščena z Uredbo (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. novembra 2012 o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil.


Top