Wählen Sie die experimentellen Funktionen, die Sie testen möchten.

Dieses Dokument ist ein Auszug aus dem EUR-Lex-Portal.

Dokument 52011TA1216(02)

    Poročilo o letnih računovodskih izkazih Skupnega podjetja „Čisto nebo“ za proračunsko leto 2010, z odgovori Skupnega podjetja

    UL C 368, 16.12.2011, S. 8–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.12.2011   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 368/8


    POROČILO

    o letnih računovodskih izkazih Skupnega podjetja „Čisto nebo“ za proračunsko leto 2010, z odgovori Skupnega podjetja

    2011/C 368/02

    UVOD

    1.

    Skupno podjetje „Čisto nebo“ s sedežem v Bruslju je bilo ustanovljeno decembra 2007 (1) za obdobje desetih let.

    2.

    Cilj Skupnega podjetja „Čisto nebo“ je pospešiti razvoj čistih tehnologij zračnega prometa v EU, jih potrditi in predstaviti, da bi se lahko začele čim prej uporabljati (2). Raziskovalne dejavnosti, ki jih koordinira Skupno podjetje, so razdeljene na šest tehnoloških področij, imenovanih „integrirani tehnološki demonstratorji“ (v nadaljnjem besedilu: ITD).

    3.

    Ustanovni člani Skupnega podjetja so Evropska unija, ki jo zastopa Komisija, industrijski partnerji kot vodje ITD in pridruženi člani posameznih ITD.

    4.

    Najvišji prispevek EU k Skupnemu podjetju „Čisto nebo“ za pokrivanje stroškov poslovanja in raziskovalnih dejavnosti je 800 milijonov EUR, ki se izplača iz proračuna Sedmega okvirnega programa za raziskave (3). Drugi člani Skupnega podjetja prispevajo sredstva, ki so vsaj enaka prispevku EU, vključno s stvarnimi prispevki.

    5.

    Skupno podjetje je začelo samostojno delovati 16. novembra 2009.

    IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

    6.

    Sodišče je v skladu z določbami člena 287(1) Pogodbe o delovanju Evropske unije revidiralo letne računovodske izkaze (4) Skupnega podjetja „Čisto nebo“, ki jih sestavljajo „računovodski izkazi“ (5) in „poročila o izvrševanju proračuna“ (6) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2010, ter zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

    7.

    Ta izjava o zanesljivosti je naslovljena na Evropski parlament in Svet v skladu s členom 185(2) Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (7).

    Odgovornost direktorja

    8.

    Direktor je kot odredbodajalec odgovoren za izvrševanje prihodkov in odhodkov proračuna v skladu s finančnimi pravili Skupnega podjetja in v mejah odobrenih proračunskih sredstev (8). Odgovoren je za vzpostavitev (9) organizacijske strukture, notranjih upravljavskih in kontrolnih sistemov ter postopkov za pripravo končnih računovodskih izkazov (10), v katerih ni pomembnih napačnih navedb, ne glede na to, ali so te posledica goljufije ali napake, ter za zagotovitev zakonitosti in pravilnosti transakcij, povezanih s temi izkazi.

    Odgovornost Sodišča

    9.

    Sodišče je odgovorno na podlagi svoje revizije zagotoviti izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov Skupnega podjetja ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij.

    10.

    Sodišče je revizijo izvedlo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnima kodeksoma MZRS in ISSAI (11). Ti standardi določajo, da mora Sodišče ravnati v skladu z etičnimi zahtevami ter revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da v računovodskih izkazih ni pomembnih napačnih navedb in da so z njimi povezane transakcije zakonite in pravilne.

    11.

    Revizijsko delo Sodišča zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Izbrani postopki so odvisni od njegove revizijske presoje, vključno z oceno tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih ali nezakonitih ali nepravilnih transakcij, ne glede na to, ali so te posledica goljufije ali napake. Pri pripravi teh ocen tveganja se upoštevajo notranje kontrole, ki jih revidiranec izvaja pri pripravi in predstavitvi računovodskih izkazov, da se lahko oblikujejo okoliščinam primerni revizijski postopki. Sodišče med svojo revizijo tudi ovrednoti primernost uporabljenih računovodskih usmeritev, razumnost računovodskih ocen, ki jih je pripravilo vodstvo, in skupno predstavitev računovodskih izkazov.

    12.

    Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostni in ustrezni, da zagotavljajo osnovo za spodaj podani mnenji.

    Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

    13.

    Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Skupnega podjetja v vseh pomembnih vidikih pošteno predstavljajo njegovo finančno stanje na dan 31. decembra 2010 ter rezultate njegovega poslovanja in denarne tokove za leto, ki se je takrat končalo, v skladu z določbami njegovih finančnih pravil.

    Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

    14.

    Po mnenju Sodišča so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi Skupnega podjetja za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2010, v vseh pomembnih vidikih zakonite in pravilne.

    15.

    Zaradi pripomb iz odstavkov 16 do 25 mnenji Sodišča nista vprašljivi.

    PRIPOMBE O UPRAVLJANJU PRORAČUNA IN FINANČNEM POSLOVODENJU

    Izvrševanje proračuna

    16.

    Struktura in predstavitev proračuna za leto 2010 nista bili v skladu z zahtevami uredbe Sveta o ustanovitvi Skupnega podjetja in z njegovimi finančnimi pravili (12).

    17.

    Končni proračun je vseboval odobritve za prevzem obveznosti v višini 168 milijonov EUR in odobritve plačil v višini 129 milijonov EUR. Stopnja realizacije odobritev za prevzem obveznosti je bila 96 %, stopnja realizacije odobritev plačil pa samo 58 %. To odraža velike zamude, ki so v primerjavi s prvotnim načrtom nastale pri izvajanju dejavnosti (13). Nizka stopnja realizacije proračuna se kaže tudi v stanju denarnih sredstev, ki je bilo konec leta 53 milijonov EUR (41 % odobritev plačil, ki so bile na voljo v letu 2010).

    Sistemi notranje kontrole

    18.

    Skupno podjetje leta 2010 ni v celoti izvajalo svojih sistemov za notranje kontrole in finančne informacije. Zlasti so potrebna dodatna prizadevanja v zvezi s postopki predhodne kontrole, ki se uporablja za potrjevanje izjav o stroških. Ti so pomembni deli sistema notranje kontrole v Skupnem podjetju.

    19.

    Sodišče je ugotovilo, da je Skupno podjetje takrat, ko član ali pridruženi član ni predložil zahtevanega revizijskega potrdila (14), ravnalo pravilno in ni sprejelo izjav o stroških. Vendar v štirih primerih pri potrjevanju izjav o stroških ni upoštevalo izjem, zajetih v revizijska potrdila.

    20.

    Omejeni pregled kontrol IT je pokazal, da sta upravljanje in praksa IT v Skupnem podjetju ustrezna za njegovo velikost in naloge, vendar formalizacija politik in postopkov na nekaterih področjih zaostaja (15).

    21.

    Računovodja Skupnega podjetja „Čisto nebo“ je potrdil finančni in računovodski sistem (ABAC in SAP). Vendar s tem povezani poslovni procesi, ki zagotavljajo finančne informacije, niso bili potrjeni, zlasti ne sistem, ki zagotavlja finančne informacije o potrjevanju izjav o stroških.

    22.

    Skupno podjetje je oktobra 2010 sprejelo izčrpen strateški načrt notranjega revidiranja za obdobje 2010–2012. Vendar je bilo ugotovljeno, da bodo nekateri ključni procesi, kot so predhodno potrjevanje izjav o stroških, predvidoma pregledani leta 2011, naknadne revizije, ki so ključna kontrola za ocenjevanje zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij, pa naj bi se po načrtih začele šele leta 2011.

    DRUGE ZADEVE

    Varstvo pravic intelektualne lastnine

    23.

    Do konca leta 2010 Skupno podjetje še ni zaključilo notranjih postopkov za nadzor uporabe določb, vključenih v sporazume o dodelitvi sredstev in konzorcijske pogodbe, v zvezi z varstvom, uporabo in širjenjem rezultatov raziskav.

    Funkcija notranje revizije in služba Komisije za notranjo revizijo

    24.

    Sodišče je v svojem prejšnjem poročilu opozorilo, da je treba razjasniti določbo iz Statuta Skupnega podjetja o vlogi notranjega revizorja Komisije. Čeprav finančna pravila Skupnega podjetja še niso bila spremenjena tako, da bi vključevala določbo o pooblastilih notranjega revizorja Komisije, sta Komisija in Skupno podjetje sprejela ukrepe za zagotovitev jasne opredelitve operativnih vlog službe Komisije za notranjo revizijo in funkcijo notranje revizije Skupnega podjetja.

    Ni sporazuma z državo gostiteljico

    25.

    Kot je Sodišče že poročalo, bi moralo v skladu z uredbo Sveta o ustanovitvi Skupnega podjetja Skupno podjetje z Belgijo skleniti sporazum v zvezi z zagotovitvijo pisarn, privilegiji in imunitetami ter drugo podporo, ki jo nudi Belgija. Vendar konec leta 2010 takšen sporazum še ni bil podpisan.

    To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi g. Igors LUDBORŽS, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na svojem zasedanju 25. oktobra 2011.

    Za Računsko sodišče

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    Predsednik


    (1)  Uredba Sveta (ES) št. 71/2008 z dne 20. decembra 2007 o ustanovitvi Skupnega podjetja „Čisto nebo“ (UL L 30, 4.2.2008, str. 1).

    (2)  V Prilogi, ki je predstavljena v informativne namene, so povzeti pristojnosti, dejavnosti in razpoložljivi viri Skupnega podjetja.

    (3)  S Sedmim okvirnim programom, sprejetim s Sklepom št. 1982/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta, so vse pobude EU, povezane z raziskavami, združene in imajo odločilno vlogo pri doseganju ciljev rasti, konkurenčnosti in zaposlovanja. Program je tudi ključni steber za Evropski raziskovalni prostor.

    (4)  Tem računovodskim izkazom je priloženo poročilo o upravljanju proračuna in finančnem poslovodenju med letom, ki med drugim vsebuje podatke o stopnji izvrševanja odobrenih proračunskih sredstev in povzetek informacij o prenosih odobrenih proračunskih sredstev med različnimi proračunskimi postavkami.

    (5)  Računovodski izkazi zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev in prilogo k računovodskim izkazom, v kateri so opisane glavne računovodske usmeritve in podana druga pojasnila.

    (6)  Poročila o izvrševanju proračuna vsebujejo izkaz realizacije proračuna in njegovo prilogo.

    (7)  UL L 248, 16.9.2002, str. 1.

    (8)  Člen 33 Uredbe Komisije (ES, Euratom) št. 2343/2002 (UL L 357, 31.12.2002, str. 72).

    (9)  Člen 38 Uredbe (ES, Euratom) št. 2343/2002.

    (10)  Pravila, ki veljajo za organe EU v zvezi s predstavitvijo računovodskih izkazov in računovodstvom, so določena v poglavju 1 naslova VII Uredbe (ES, Euratom) št. 2343/2002, kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES, Euratom) št. 652/2008 (UL L 181, 10.7.2008, str. 23), in so sestavni del finančnih pravil Skupnega podjetja „Čisto nebo“.

    (11)  Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov (MZRS) in Mednarodni standardi za vrhovne revizijske institucije (ISSAI).

    (12)  Proračun ni bil predstavljen kot poseben dokument, temveč kot del letnega izvedbenega načrta, in ni vseboval vseh zahtevanih elementov (na primer načrta delovnih mest).

    (13)  Načrtovane dejavnosti za leti 2008 in 2009 na koncu leta 2009 niso bile v celoti izvedene, zato so bile leta 2010 izvedene izterjave v višini 4,9 milijona EUR. Skupno podjetje na koncu leta 2010 ni prejelo izjav o stroških za svoje dejavnosti v letu 2010. Te naj bi upravičenci poslali po 1. marcu 2011.

    (14)  Izjave o stroških mora v skladu z nalogami in pooblastili v okviru sporazumov o dodelitvi sredstev spremljati neodvisno poročilo, ki ga izda pooblaščeni revizor.

    (15)  (a) Nepopolno strateško načrtovanje IT in cikel spremljanja; (b) pomanjkanje formalnih varnostnih politik in pravil; (c) nepopolno obvladovanje tveganja IT in (d) pomanjkanje formalnega načrta neprekinjenega poslovanja ter celovitega in preizkušenega obnovitvenega načrta po nesreči.


    PRILOGA

    Skupno podjetje „Čisto nebo“ (Bruselj)

    Pristojnosti in dejavnosti

    Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

    (izvlečki iz členov 171 in 172 Pogodbe o delovanju Evropske unije)

    Sklep št. 1982/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2006 o Sedmem okvirnem programu določa prispevek Unije k vzpostavitvi dolgoročnih javno-zasebnih partnerstev v obliki skupnih tehnoloških pobud, ki bi se lahko izvajale prek skupnih podjetij v smislu člena 171 Pogodbe.

    Uredba Sveta (ES) št. 71/2008 z dne 20. decembra 2007 o ustanovitvi Skupnega podjetja „Čisto nebo“ (UL L 30, 4.2.2008, str. 1).

    Pristojnosti Skupnega podjetja

    (Uredba Sveta (ES) št. 71/2008)

    Cilji

    Skupno podjetje „Čisto nebo“ prispeva k izvajanju Sedmega okvirnega programa in zlasti k tematskemu področju 7 – Promet (vključno z aeronavtiko) posebnega programa „Sodelovanje“,

    pospešiti razvoj čistih tehnologij zračnega prometa v EU, jih potrditi in predstaviti, da bi se lahko začele čim prej uporabljati,

    zagotoviti skladno izvajanje evropskih raziskovalnih prizadevanj za okoljske izboljšave na področju zračnega prometa,

    vzpostaviti radikalno inovativen sistem zračnega prometa, ki temelji na vključevanju naprednih tehnologij in vseobsegajočih demonstratorjev in ki stremi k zmanjšanju vpliva zračnega prometa na okolje, tako da bi znatno zmanjšali emisije hrupa in plinaste emisije ter povečali ekonomičnost porabe goriva pri zrakoplovih,

    pospešiti ustvarjanje novega znanja, inovacij in prenosa raziskav na podlagi združenih tehnologij in popolnoma integriranega sistema sistemov v ustreznih operativnih okoliščinah, kar vodi do večje industrijske konkurenčnosti.

    Naloge

    Združevati vrsto ITD s poudarkom na inovativnih tehnologijah in razvoju vseobsegajočih demonstratorjev,

    se v prizadevanjih v okviru ITD osredotočiti na ključne končne izsledke, ki lahko pripomorejo k doseganju ciljev v zvezi z okoljem in konkurenčnostjo Evrope,

    okrepiti postopek preskušanja tehnologij, da se prepoznajo in odstranijo ovire, ki preprečujejo prihodnjo uveljavitev na trgu,

    združevati zahteve uporabnikov za usmeritev naložb v raziskave in razvoj v smeri operativnih in tržnih rešitev,

    izvajati potrebne raziskovalne in razvojne dejavnosti, po potrebi z dodeljevanjem sredstev na podlagi razpisov za zbiranje predlogov,

    dodeljevati sredstva za podporo raziskavam, ki jih izvajajo njegovi člani in drugi subjekti, izbrani na podlagi razpisov za zbiranje predlogov, v skladu z javnimi pogoji, ki jih določi upravni odbor,

    objavljati informacije o projektih, vključno z imeni udeležencev in zneskom finančnega prispevka Skupnega podjetja „Čisto nebo“ na udeleženca,

    zagotavljati javna naročila storitev in blaga, po potrebi z javnimi razpisi,

    aktivirati potrebna sredstva javnega in zasebnega sektorja,

    povezovati se z nacionalnimi in mednarodnimi dejavnostmi v tehnični domeni skupnega podjetja, zlasti s Skupnim podjetjem SESAR,

    na rednih sejah obveščati skupino nacionalnih predstavnikov in v delo vključiti ACARE,

    uradno obvestiti pravne subjekte, ki so s Skupnim podjetjem „Čisto nebo“ sklenili sporazum o dodelitvi sredstev, o morebitnih možnostih za posojila pri Evropski investicijski banki, zlasti pri Skladu za financiranje na osnovi delitve tveganja, ustanovljenem v okviru Sedmega okvirnega programa.

    Vodenje

    1 –   Upravni odbor

    Upravni odbor je upravljavski organ Skupnega podjetja „Čisto nebo“.

    2 –   Izvršni direktor

    Izvršni direktor je pristojen za vsakodnevno vodenje Skupnega podjetja „Čisto nebo“ in je njegov pravni zastopnik. Odgovarja upravnemu odboru.

    3 –   Usmerjevalni odbori ITD

    Upravni odbor ustanovi usmerjevalni odbor ITD za vsakega izmed šestih ITD. Ustanovijo se naslednji ITD:

    Smart Fixed Wing (inteligentni zrakoplov z nepremičnimi krili),

    Green Regional Aircraft (okolju prijazni zrakoplovi za regionalni zračni promet),

    Green Rotorcraft (okolju prijazen rotoplan),

    Systems for Green operations (sistemi za okolju prijazno delovanje),

    Green and Sustainable Engine (okolju prijazni in trajnostni motorji),

    Eco-Design (okoljsko primerna zasnova).

    Za celotni čas delovanja Skupnega podjetja „Čisto nebo“ se imenuje neodvisni ocenjevalec tehnologije.

    4 –   Skupina nacionalnih predstavnikov

    Skupino nacionalnih predstavnikov sestavljajo po en predstavnik vsake države članice in vsake druge države, pridružene okvirnemu programu. Skupina med svojimi člani izvoli predsednika.

    5 –   Splošni forum

    Splošni forum je posvetovalni organ Skupnega podjetja „Čisto nebo“. Sestavljajo ga po en predstavnik:

    vsakega člana Skupnega podjetja „Čisto nebo“,

    vsakega partnerja.

    6 –   Znanstveni in tehnološki svetovalni odbor (STAB)

    Znanstveni in tehnološki svetovalni odbor je organ, ki svetuje upravnemu odboru. Sestavljajo ga vodilni znanstveniki in inženirji, njegov namen pa je osredotočanje na znanstveno in tehnično analizo Skupnega podjetja „Čisto nebo“ z različnih vidikov: vpliva na okolje, tehnoloških in znanstvenih predvidevanj, družbenih vidikov ter finančnega vidika.

    7 –   Zunanja revizija

    Evropsko računsko sodišče.

    8 –   Organ za razrešnico

    Evropski parlament na priporočilo Sveta.

    Viri, ki so bili Skupnemu podjetju na voljo v letu 2010

    Proračun

    168 553 053 EUR

    Število zaposlenih 31. decembra 2010

    24 mest v načrtu delovnih mest (začasni in pogodbeni uslužbenci), od tega 20 zasedenih

    Drugi uslužbenci:

    napoteni nacionalni strokovnjaki: 0

    pogodbeni uslužbenci: 3

    lokalni uslužbenci: 0

    skupno število uslužbencev: 20

    Ti opravljajo:

    operativne dejavnosti: 8

    upravne naloge: 9

    obojne naloge: 3

    Dejavnosti in storitve, zagotovljene v letu 2010

    Smart Fixed-Wing Aircraft (Inteligentno letalo z nepremičnimi krili)

    Aerodinamični izračun laminarnega krila. Izvedena je bila faza izvedljivosti za integracijo rotorja odprtega tipa in demo-testne platforme za rotor odprtega tipa, vključno z numerično simulacijo in testiranjem na tleh v pomanjšanem merilu. Odobrena sta bila zasnova in proizvodnja letečih testnih primerov visokohitrostnega demonstratorja. Uspešno je bil izdelan prvi testni primer laminarnega krila (zgornja lupina krila).

    Green Regional Aircraft (Okolju prijazni zrakoplovi za regionalni zračni promet)

    Leta 2010 so bili doseženi pomembni mejniki na treh področjih dejavnosti, Low Weight Configuration – LWC (konfiguracija majhne mase), Low Noise Configuration – LNC (tiha konfiguracija) in All Electric Aircraft – AEA (vseelektrično letalo), vključno z začetno opredelitvijo modela 3D krila za naravni laminarni tok, zgradbo koncepta vseelektričnega letala, demonstracija inteligentnega spremljanja stanja strukture (Structural Health Monitoring – SHM) na lupini krila, izboljšanje lastnosti kompozitnih materialov (pozitiven laboratorijski test učinka toče). Prispevki s teh področij bodo preizkušeni pri načrtovanem testnem letu z letalom ATR.

    Green Rotorcraft (Okolju prijazen rotoplan)

    (le najpomembnejši dosežki) Raziskan in ocenjen je bil koncept rotorja z aktivnim zvitjem (active twist) projekta Friendcopter. Razvite so bile metode za optimizacijo zasnove lopatic, integracijo krmilnega sistema, posredovanje senzoričnih podatkov ter algoritmov prenosa moči in kontrole. Določena je bila tako opredelitev modeliranja, kot opredelitev testiranja v vetrovniku. Novembra se je začela partnerska dejavnost v zvezi z električnim repnim rotorjem, kar je pomemben mejnik za projekt GRC3. Začela se je študija dizelskega motorja in optimizacija helikopterja, ki ga bo motor poganjal. Določen je bil časovni načrt za integracijo demonstratorja letečega helikopterja s prilagoditvijo specifikacij helikopterja dizelskemu letalskemu motorju in pretvorbo lahkega helikopterja na turbinski pogon. Po pregledu obstoječih zahtev za H/C letenje so bile izdelane specifikacije za okolju prijazne poti leta in tihe postopke. Potekala so velika prizadevanja za izvajanje simulacijske platforme PHOENIX (Platform Hosting Operational & Environmental Investigations for Rotorcraft).

    Sustainable and Green Engines (Okolju prijazni in trajnostni motorji) (med drugim)

    Analiza testnih podatkov, pridobljenih v vetrovniku na rotorju odprtega tipa, je napredovala in orodja za modeliranje hrupa so bila spremenjena na podlagi novega znanja, pridobljenega s preizkušanjem. Opravljena je bila primerjalna študija med direktnim pogonom in mehanskim prenosom pri rotorju odprtega tipa.

    Pregled izbire koncepta zasnove polnila vmesnega prostora.

    Pregled materiala polnila vmesnega prostora in proizvodnega postopka.

    Pregled kompozitnega materiala ohišja in proizvodnega postopka.

    Prvotni pregled konceptne zasnove modulov in sprememb motorja.

    Prvotni pregled konceptne zasnove visokotlačnega kompresorja.

    Prvotni pregled konceptne zasnove visokohitrostne nizkotlačne turbine.

    Opravljen je bil pregled zasnove temeljne študije in študije celotnega motorja. Več tehnologij je prešlo v fazo pregleda in izvedena je bila izbira tehnologije za demonstratorja.

    Systems for Green operations (Sistemi za okolju prijazno delovanje)

    Analizirane so bile zahteve za velike zrakoplove in zrakoplove za regionalni zračni promet. Nadaljnji razvoj orodij za modeliranje za ocenjevanje različnih zasnov na ravni zrakoplova; dodatna specifikacija električne zasnove.

    Nadaljnji razvoj tehnologij različnih komponent, kot so sistemi za preprečevanje zaledenitve, generatorji/pretvorniki električne energije, električni okoljski nadzorni sistem, sistemi ohišij z električnim motorjem.

    Obetavne funkcije za upravljanje nalog in krivulje leta so bile dodatno raziskane in zadržane so bile:

    okolju prijazna funkcija za vzlet in vzpenjanje,

    okolju prijazna funkcija za križarjenje (stopničasto in enakomerno vzpenjanje),

    okolju prijazna funkcija za prilet.

    Eco-Design (Okoljsko primerna zasnova)

    Začetek uporabe platforme za računalniško modeliranje (MCP): sistemske zahteve in načrt potrjevanja so bili izdani novembra 2010.

    Izbira simulacijskega orodja za model analize električnega omrežja (ENAM) (SABER) in ustrezni specifikacijski/dokumentacijski dokumenti so bili izdani oktobra 2010.

    Razvoj programskega orodja za pretvarjanje SABER: razpis za zbiranje predlogov za projekt „SMART“ je bil objavljen septembra 2010.

    Ocenjevalec tehnologije

    Analiza rezultatov zunanjih povezanih projektov (vključno s Sourdine II, OPTIMAL in ERAT) in povezanih mrež odličnosti. Analiza je obsegala raziskavo izkušenj z uporabljenimi modeli, podatki in ocenjevalnimi postopki, da se preveri potencial za sinergije in sodelovanje.

    Začele so se izmenjave s SESAR, vključno s sistemi za okolju prijazno delovanje, z nekaj namenskimi delavnicami. Memorandum o soglasju, ki sta ga podpisala Skupno podjetje „Čisto nebo“ in SESAR, bo v letu 2011 omogočil bolj poglobljeno sodelovanje.

    Vir: Podatki, ki jih je posredovalo Skupno podjetje „Čisto nebo“.


    ODGOVORI SKUPNEGA PODJETJA „ČISTO NEBO“

    Odstavek 16

    Skupno podjetje je sprejelo ukrepe za izboljšanje strukture in predstavitve proračuna za leto 2011, tako da so izpolnjene zahteve zakonodajnega okvira.

    Odstavek 17

    Sodišče je sicer seznanjeno z razlogom za zamudo pri izvajanju, Skupno podjetje pa je med letom 2010 sprejelo ukrepe za preprečevanje, kolikor je to mogoče, nadaljnjih zamud med izvajanjem programa in torej zmanjšanega izvrševanja proračuna. Skupno podjetje je po prejemu izjav o stroških za leto 2010 ugotovilo izboljšanje v zvezi s stopnjo dejavnosti in izvrševanjem proračuna. Skupno podjetje si prizadeva za ohranitev tega izboljšanja pri svojih članih in partnerjih.

    Odstavek 18

    Skupno podjetje se je seznanilo s spoznanji iz prvega izvajanja in je v letu 2011 na tej podlagi izboljšalo svoje predhodne kontrole. V tem letu je bilo izvedeno tudi skladnejše in bolj celostno preverjanje, ki je vključevalo pregled izjav o stroških iz let 2008 in 2009.

    Odstavek 19

    Kot je bilo navedeno zgoraj, so bili primeri, na katere je opozorilo Sodišče, ponovno preučeni med pregledom predhodnih kontrol v zvezi z izjavami o stroških za leti 2008 in 2009, izvajajo pa se tudi nadaljnji ukrepi za rešitev položaja z zadevnimi upravičenci pred koncem leta 2011.

    Odstavek 20

    Skupno podjetje tesno sodeluje z drugimi skupnimi tehnološkimi pobudami za vzpostavitev potrebne dokumentacije. Začele so se dejavnosti v zvezi z vsemi vprašanji, ki jih je navedlo Sodišče. Dokončane bodo še v letu 2011.

    Odstavek 21

    Računovodja se je seznanil z različnimi smernicami glede tega vprašanja in je avgusta 2011 začel izvajati te dejavnosti v Skupnem podjetju.

    Odstavek 22

    Po prejemu pripomb Sodišča in na podlagi posebne ocene tveganja za sistem notranje kontrole Skupnega podjetja je notranja revizorka Skupnega podjetja zagotovila strokovno svetovanje v zvezi s predhodnim vrednotenjem izjav o stroških v letih 2010 in 2011. Usklajevala in vodila je tudi postopek naknadnih revizij v Skupnem podjetju v letu 2011. Predvideva se, da bo revizijo finančnega izvajanja v zvezi z upravljanjem dodeljevanja sredstev v Skupnem podjetju zaradi objektivnosti v letu 2012 izvedla služba Komisije za notranjo revizijo.

    Odstavek 23

    Skupno podjetje izvaja dejavnosti za popolno dokončanje notranjih postopkov za nadzor uporabe določb, ki so že vključene v sporazume o dodelitvi sredstev in sporazume znotraj konzorcija, v zvezi z varstvom, uporabo in razširjanjem rezultatov raziskav.

    Odstavek 24

    V okviru pregleda okvirne finančne uredbe Komisije, ki se uporablja za skupna podjetja, bo Skupno podjetje „Čisto nebo“ ocenilo potrebo po spremembi svojih finančnih pravil, ki so povezana z vlogo notranjega revizorja Komisije.

    Odstavek 25

    Belgijski vladi je bil v odobritev predložen osnutek sporazuma z državo gostiteljico. Neuradno je bil potrjen, pričakuje se še uradna potrditev. Skupno podjetje in belgijska država bosta sporazum podpisala, ko ga bo sprejel upravni odbor.


    nach oben