EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009XC1223(04)

Objava vloge na podlagi člena 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

UL C 315, 23.12.2009, p. 27–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

23.12.2009   

SL

Uradni list Evropske unije

C 315/27


Objava vloge na podlagi člena 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

2009/C 315/11

Ta objava daje pravico do ugovora zoper vlogo na podlagi člena 7 Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006. Izjavo o ugovoru mora Komisija prejeti v šestih mesecih po dnevu te objave.

VLOGA ZA SPREMEMBO

UREDBA SVETA (ES) št. 510/2006

Vloga za spremembo v skladu s členom 9

„MELA VAL DI NON“

ES št.: IT-PDO-0105-0197-10.12.2007

ZGO ( ) ZOP ( X )

1.   Spremenjena postavka v specifikaciji proizvoda:

Ime proizvoda

Image

Opis proizvoda

Geografsko območje

Dokazilo o poreklu

Image

Metoda pridobivanja

Povezava

Označevanje

Nacionalne zahteve

Image

Drugo (sklicevanje na zakonodajo)

2.   Vrsta spremembe:

Image

Sprememba enotnega dokumenta ali povzetka

Sprememba specifikacije, registrirane ZOP ali ZGO, za katero še nista bila objavljena enotni dokument ali povzetek

Sprememba specifikacije, ki ne zahteva spremembe objavljenega enotnega dokumenta (člen 9(3) Uredbe (ES) št. 510/2006)

Začasna sprememba specifikacije zaradi uvedbe obveznih sanitarnih ali fitosanitarnih ukrepov s strani javnih organov (člen 9(4) Uredbe (ES) št. 510/2006)

3.   Spremembe:

V členu 2 veljavnih specifikacij (opis proizvoda) je treba navesti osnovno barvo lupine, ki postopno prehaja od zelene do rumene, da se omogoči obiranje jabolk sorte rdeči delišes na najboljši stopnji zrelosti.

Ker poleg tega veljavne proizvodne specifikacije navajajo kemične, fizične in organoleptične lastnosti sadežev brez navedbe obdobja, v katerem je treba te preveriti, se določi obdobje, v katerem je treba navedene lastnosti oceniti. Kvalitativni parametri, ki merijo v opredeljenem obdobju, se štejejo za veljavne v celotnem tržnem obdobju proizvoda, če se zaradi sodobnih tehnik skladiščenja ne opazi nobenega večjega poslabšanja čvrstosti, vsebnosti sladkorja in kislosti sadeža.

V členu 5 specifikacij, ki obravnava metodo pridobivanja, se črta omejitev gostote nasada, ki je določena na 4 800 rastlin/ha, ker je omejitev gostote nasada smiselna le, če je povezana z biološkimi, agronomskimi in pedoklimatskimi parametri, medtem ko v tem členu ni razloga zanjo brez dodatnega sklicevanja.

V členu 5 veljavnih specifikacij je prav tako primerno črtati povprečno količino proizvodnje za kmetijsko gospodarstvo, ki je določena na 68 t/ha, ker se s tem večjim kmetijskim gospodarstvom daje prednost pred manjšimi.

Poleg tega se v člen 5 doda odstavek v zvezi s skladiščenjem sadja, ker v primeru dobre letine proizvajalci nimajo dovolj objektov, prilagojenih za skladiščenje vsega obranega sadja. Zaradi tega se uvede možnost skladiščenja sadja v drugih prilagojenih objektih, ki jih nadzira pooblaščeni nadzorni organ.

Nazadnje, v členu 7 veljavnih proizvodnih specifikacij se posodobijo navedbe predpisov Skupnosti, ki se sklicujejo na Uredbo (EGS) št. 2081/92, na podlagi sklicev iz Uredbe (ES) št. 510/2006.

ENOTNI DOKUMENT

UREDBA SVETA (ES) št. 510/2006

„MELA VAL DI NON“

ES št.: IT-PDO-0105-0197-10.12.2007

ZGO ( ) ZOP ( X )

1.   Ime:

„Mela val di Non“

2.   Država članica ali tretja država:

Italija

3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila:

3.1   Vrsta proizvoda (kot v Prilogi II):

Skupina 1.6.

Sadje, zelenjava in žita, sveži ali predelani

3.2   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz točke 1:

Zaščitena označba porekla „Mela Val di Non“ se uporablja le za jabolka naslednjih sort: zlati delišes, kanadka in rdeči delišes z naslednjimi lastnostmi.

Zunanji videz sadežev ob uvedbi na trg:

Sadeži so celi, na videz so sveži in zdravi, čisti ter brez dodanih snovi in neobičajnega vonja.

Sadeži morajo biti naslednje oblike:

zlati delišes in rdeči delišes sta prisekane podolgovate oblike,

kanadka je prisekane sploščene oblike.

Značilna barva sadežev:

 

od zelene do rumene, včasih tudi rožnate pri sorti zlati delišes;

 

rumeno-zelenkasta s hrapavo lupino pri sorti kanadka;

 

rdeča z zeleno-rumeno osnovo pri sorti rdeči delišes.

Kemične lastnosti

V dveh mesecih po obiranju mora biti vsebnost sladkorja v sadežu enaka minimalnim vrednostim za naslednje sorte:

 

12 °Brix za zlati delišes,

 

9 °Brix za kanadko,

 

9 °Brix za rdeči delišes.

V dveh mesecih po obiranju morajo biti minimalne vrednosti kislosti naslednje:

 

5 meq NaOH/100 g za zlati delišes,

 

8 meq NaOH/100 g za kanadko,

 

3,5 meq NaOH/100 g za rdeči delišes.

Poleg tega morajo imeti sadeži sorte zlati delišes v dveh mesecih po obiranju minimalno vrednost indeksa thiault – „sladkor skupaj (g/l) + kislost (g/l jabolčne kisline) x 10“ – enako 170.

Fizične lastnosti

V dveh mesecih po obiranju vrednosti čvrstosti jabolk, izražene v kg/cm2, ne smejo biti nižje od:

 

5 za zlati delišes,

 

5 za kanadko,

 

5,5 za rdeči delišes.

ZOP „Mela Val di Non“ je namenjena za jabolka, ki spadajo v tržni kategoriji „Extra“ in „1“. Najmanjša velikost sadežev je 65 mm. Minimalne zahteve glede kakovosti za različne sorte in kategorije določa zakonodaja Skupnosti v skladu z Uredbo (ES) št. 920/1989, kot je bila spremenjena.

Cenjene organoleptične lastnosti jabolk z oznako „Mela Val di Non“ so rezultat pravega ravnovesja med navedenimi fizikalno-kemičnimi parametri.

Posebne lastnosti:

zlati delišes se odlikuje po hrustljavi in sočni pulpi ter posebnem kislo-sladkem okusu,

čvrstost in okus sorte kanadka sta odvisna od obdobja uživanja, pulpa je lahko hrustljava in zelo kiselkasta ali mehka in sladka, pri čemer pa ohrani posebne organoleptične lastnosti,

rdeči delišes odlikuje mehkejša pulpa in prevladujoč sladkasti okus.

3.3   Surovine (samo za predelane proizvode):

3.4   Krma (samo za proizvode živalskega izvora):

3.5   Posebni proizvodni postopki, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju:

Pridelava in obiranje jabolk ZOP „Mela Val di Non“ se morata izvajati na območju pridelave iz točke 4.

3.6   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd.:

3.7   Posebna pravila za označevanje:

Oznaka ZOP „Mela Val di Non“ mora biti navedena na prodajni embalaži ali na posameznih sadežih. Pri označevanju je prepovedano dodajanje kakršnih koli označb o poreklu, ki niso izrecno predvidene, ali dodatnih oznak, ki bi lahko zavajale potrošnike.

4.   Jedrnata opredelitev geografskega območja:

Območje pridelave jabolk ZOP „Mela Val di Non“ se nahaja v povodju reke Noce, ki teče skozi dolini Val di Sole in Val di Non, ki sta znani tudi kot dolini Valli del Noce oziroma Anaunia, v avtonomni pokrajini Trento.

To območje, ki vključuje več različnih skupnosti v dolini, zajema celotno ozemlje naslednjih občin:

Andalo, Amblar, Bresimo, Brez, Cagnò, Caldes, Campodenno, Castelfondo, Cavareno, Cavedago, Cavizzana, Cis, Cles, Cloz, Commezzadura, Coredo, Croviana, Cunevo, Dambel, Denno, Dimaro, Don, Flavon, Fondo, Livo, Malè, Malosco, Mezzana, Monclassico, Nanno, Ossana, Peio, Pellizzano, Rabbi, Revò, Romallo, Romeno, Ronzone, Ruffrè, Rumo, Sanzeno, Sarnonico, Sfruz, Smarano, Spormaggiore, Sporminore, Taio, Tassullo, Terres, Terzolas, Ton, Tres, Tuenno, Vermiglio in Vervò.

5.   Povezava z geografskim območjem:

5.1   Posebnost geografskega območja:

Naravno okolje

Tla: proizvod „Mela Val di Non“ se prideluje na ozemlju, ki je izjemno ugodno za gojenje jabolk s cenjenimi kvalitativnimi in organoleptičnimi lastnostmi. Za to okolje so značilna skalnata tla „dolomitskega“ izvora, ki so sama po sebi edinstven element. Posebnost teh tal je namreč visoka koncentracija izmenljivega magnezija, ki je pogosto dvakrat višja od normalne koncentracije na drugih zemljiščih, namenjenih sadjarstvu.

Vrednosti organskih snovi, ki znašajo 4–6 %, in dušika so optimalne, medtem ko je vsebnost ostalih makroelementov in manj pomembnih elementov prav tako ugodna.

Podnebje: izjemno ugodni legi sadjarskega območja proti jugu-jugovzhodu se pridruži zmerno oceansko do celinsko-alpsko podnebje, ki ga zelo omili posebna tektonska izoblikovanost široke ledeniške kotline.

Zaradi skromnih padavin na tem območju (povprečno 5–7 deževnih dni na mesec) je v letu skoraj 300 sončnih dni. Ker v nobenem letnem času ni megle in je vlažnost zraka nizka, je ozračje izjemno čisto, zaradi česar je mogoče v celoti izkoristiti močno izpostavljenost soncu med procesom biosinteze sladkorjev in nastajanjem palete arom, ki so značilne za jabolka, pridelana na zadevnem sadjarskem območju.

Ozračje je čisto tudi v najtoplejših urah dneva zaradi blagega južnega vetra, ki se pojavi v poznejših dopoldanskih urah (tako imenovanega Ora del Garda) in nastane zaradi gibanja zračnih mas nad največjim italijanskim jezerom, Gardskim jezerom.

Kakovost zraka redno nadzoruje agencija za okolje APPA, ki lahko potrdi, da zrak v mestih na celotnem območju proizvodnje „Mela Val di Non“ ni onesnažen.

Tudi naravno okolje, ki se umešča v alpski okvir, za katerega sta značilni posebna flora in divja favna, kot so ju opisovali botaniki in naravoslovci, tvori edinstveno okolje in ozemlje, ki vključuje obdelovane površine in naravo.

Človeški dejavnik

Človek je skupaj z naravnim okoljem in stoletno tradicijo odločilno prispeval k utrditvi močne vezi med proizvodom „Mela Val di Non“ in omejenim območjem pridelave, kot navajajo zgodovinski dokumenti o izvoru proizvoda ter bogata zgodovinsko-kulturna in znanstvena bibliografija.

Močna ukoreninjenost kmečkega prebivalstva na območju pridelave s tradicionalnimi izkušnjami in znanjem, ki se prenašajo iz roda v rod, stalne raziskave ter uvajanje tradicionalnih metod in specifičnih tehnik pridelovanja ustvarjajo pogoje, zaradi katerih se je gojenje jabolk ukoreninilo skozi čas vse do danes in predstavlja zgodovinsko, tradicionalno in kulturno dediščino celotnega območja ter tudi temeljni vir za preživljanje.

Danes se namreč 15 000 oseb od skupno 35 000 prebivalcev, ki jih ima ta sadjarska regija, ukvarja s pridelovanjem jabolk.

To je tudi razlog, da je življenjski ritem lokalnega prebivalstva močno povezan s fenološkimi fazami pridelovanja jabolk (zlasti od cvetenja do zorenja in obiranja). Poleg tega so tudi številni ljudski prazniki, kulturni dogodki in srečanja povezani z jabolkom in pristnim pomenom, ki ga ima pridelovanje jabolk v integriranem kmetijstvu na gorskem območju v smislu varovanja zemljišč in naravnega okolja ter tudi kulturne dediščine.

5.2   Posebnost proizvoda:

Sveže spomladanske temperature v prvi fazi razvoja sadežev pozitivno vplivajo na prisotnost naravnih giberelinov v rastlini, ki spodbujajo razmnoževanje celic, zaradi česar so zreli sadeži še posebej hrustljavi in imajo naravno podolgovato obliko, kot na primer sorta delišes, ki ima značilno prisekano obliko.

Razumno namakanje preprečuje stres pri rasti in omogoča enakomeren razvoj pulpe in povrhnjice, tako da sadeži skladno rastejo vse poletje in imajo lupino, ki je pri sorti delišes še zlasti gladka ter brez nepravilnosti zaradi rje.

Poleg tega alpsko podnebje (topli dnevi/hladne noči) omogoča izjemno ugodno razmerje med veliko količino fotosintatov, ki nastanejo podnevi, in majhno izgubo sladkorjev, do katere običajno pride ponoči. Posledice tega so zelo pozitivne, ker so izgube sladkorjev zaradi nočnega dihanja, ki so sorazmerne z nočnimi temperaturami, zaradi svežih temperatur tudi v poletnih nočeh precej manjše, kot bi bile sicer.

Pomembno vlogo pri tem imajo tudi praviloma jasne noči, v katerih na rastočih sadežih ter sadežih v fazi dozorevanja nastane tanka plast jutranje rose, ki, preden ob prvih jutranjih žarkih izhlapi, sadež ohladi in spodbudi dragoceno reakcijo na povrhnjici, zaradi katere se ta obarva v rožnato pri sortah zlati delišes in kanadka ali v živo rdečo in svetlečo barvo pri sorti rdeči delišes.

5.3   Vzročna zveza med geografskim območjem in kakovostjo ali značilnostmi proizvoda (za ZOP) ali posebno kakovostjo, slovesom ali drugo značilnostjo proizvoda (za ZGO):

V zadevnih dolinah povezava vseh navedenih izjemnih dejavnikov ustvarja naravno, podnebno in človeško okolje, ki tvori neločljivo celoto.

Povezanost teh dejavnikov omogoča rast posebnega „jabolka“, ki ima edinstvene organoleptične in kvalitativne lastnosti, je zelo cenjen in znan, saj ima proizvod „Mela Val di Non“ velik ugled v družbeno-ekonomskem in tudi komercialnem smislu.

Uradni dokumenti navajajo, da jabolka, ki izhajajo iz območja Val di Non, predstavljajo samostojno kategorijo, ki je kot taka poznana že več desetletij.

Pri enaki velikosti in barvi oziroma v isti trgovski kategoriji ima proizvod „Mela Val di Non“ ceno, ki je v povprečju in stalno za približno 20–25 % višja od cene ostalih jabolk, včasih pa je cena višja celo za 40–45 %.

Poudariti je treba, da stalno višja cena, ki je povezana z izvorom jabolka, velja za vse tri sorte jabolk, katerim je bila podeljena oznaka ZOP „Mela Val di Non“, in sicer sortam zlati delišes, kanadka in rdeči delišes.

Jabolka z oznako „Mela Val di Non“ so naravno raznolika, kot ugotavljajo tudi analitični opisi kakovosti sadežev, vendar so kljub tej raznolikosti vsi sadeži nadpovprečno kakovostni, kar potrošniki priznavajo in so za jabolka s tega območja pripravljeni plačati precej višjo ceno.

Proizvoda „Mela Val di Non“ zaradi posebnih kvalitativnih lastnosti, ki so povezane z okoljem, ne cenijo le potrošniki, ampak ima velik ugled povsod, kar dokazuje njegova prisotnost na številnih razstavah in prireditvah na državni in mednarodni ravni, kjer prejema nagrade in priznanja.

Ti rezultati so plod sodelovanja prebivalcev tega območju na kulturni, strokovni in gospodarski ravni pri pridelovanju proizvoda „Mela Val di Non“, s čimer se je ustvarila zelo močna vez med proizvodom in samim okoljem ter sčasoma predvsem izredno močna čustvena vez med prebivalci teh dolin in tem izjemnim sadežem.

Sklic na objavo specifikacije:

Vlada je sprožila nacionalni postopek ugovora v zvezi z objavo vloge za priznanje zaščitene označbe porekla „Mela Val di Non“ v Uradnem listu Republike Italije št. 253 z dne 30. oktobra 2007.

Celotno besedilo proizvodne specifikacije je na voljo na spletni strani: http://www.politicheagricole.it/DocumentiPubblicazioni/Search_Documenti_Elenco.htm?txtTipoDocumento=Disciplinare%20in%20esame%20UE&txtDocArgomento=Prodotti%20di%20Qualit%E0>Prodotti%20Dop,%20Igp%20e%20Stg

ali

neposredno na domači strani ministrstva (http://www.politicheagricole.it) v razdelku „Prodotti di Qualità“ (na levi strani zaslona) in pod naslovom „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE [regolamento (CE) n. 510/2006]“.


Top