EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007XC1109(06)

Objava vloge na podlagi člena 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

UL C 267, 9.11.2007, p. 46–49 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

9.11.2007   

SL

Uradni list Evropske unije

C 267/46


Objava vloge na podlagi člena 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

(2007/C 267/16)

Ta objava daje pravico do ugovora zoper vlogo na podlagi člena 7 Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 (1). Izjavo o ugovoru mora Komisija prejeti v šestih mesecih po dnevu te objave.

POVZETEK

UREDBA SVETA (ES) št. 510/2006

„AGNEAU DE LOZERE“

ES št.: FR/PGI/005/0501/06.10.2005

ZOP ( ) ZGO ( X )

Ta povzetek zajema glavne elemente specifikacije proizvoda za informativne namene.

1.   Pristojna služba v državi članici:

Naziv:

Institut National des Appellations d'Origine (I.N.A.O.)

Naslov:

51, rue d'Anjou

F-75008 Paris

Telefon.:

(33) 153 89 80 00

Telefaks:

(33) 142 25 57 97

E-naslov:

info@inao.gouv.fr

2.   Vlagatelj:

Naziv:

Association Viande d'Agneau de Lozère (A.V.A.L.)

Naslov:

c/o Cobevial

Avenue Pierre Sémard

F-48100 Marvejols

Telefon:

(33) 466 32 43 08

Telefaks:

(33) 466 32 04 02

E-naslov:

cobevial-48@wanadoo.fr

Sestava:

proizvajalci/predelovalci ( X ) drugo ( X )

3.   Vrsta proizvoda:

Skupina 1.1: Sveže meso (in drobovina)

4.   Specifikacija:

(povzetek zahtev v skladu s členom 4(2) Uredbe (ES) št. 510/2006)

4.1   Ime: „Agneau de Lozère“

4.2   Opis: Značilnosti proizvoda ZGO so naslednje:

Pasma: plemenski samci in samice so iz pasme „Blanche du Massif Central“.

Vrsta živali: jagnjeta (samci in samice) so mlada in lahka. Živali so na meji med dojenimi jagnjeti in jagnjeti, ki se krmijo s travo. Pred odhodom s kmetijskega gospodarstva niso ločeni od mater: pri materah sesajo do naravne odstavitve in se v nobenem primeru ne dojijo umetno.

Način reje: sistem reje je gospodaren in temelji na optimizaciji pašnih virov območja ZGO. V interesu sistema je, da je čreda čim več na paši. Sistematična paša na pašnih površinah med rejo zagotavlja posebnost proizvoda: zaradi nje se proizvod razlikuje od jagnjet, vzrejenih na intenzivnejših območjih, saj se matere krmijo na površinah, ki so malo intenzivirana z gnojenjem in imajo raznovrstno rastlinstvo, ki vpliva na jagnjeta po materinem mleku.

Jagnjeta zakoljejo, preden dopolnijo 130 dni.

Značilnosti trupov so:

teža trupa jagnjeta je med 7 in 19 kg,

mesnatost: U, R in O na lestvici EUROP,

zamaščenost: razreda 2 in 3 na lestvici EUROP,

barva: rožnato bela,

kakovost maščobe: čvrsta, voljna, bele barve.

Sveža jagnjetina se prodaja:

v celih trupih ali polovicah,

v srednje velikih razsekanih kosih,

pripravljena za razsek,

v prodajnih enotah za potrošnika.

4.3   Geografsko območje: Jagnjeta se rodijo, vzredijo in zakoljejo na območju ZGO.

Območje ZGO „Agneau de Lozère“ je bilo opredeljeno po naslednjih merilih:

Navzočnost ovce Blanche du Massif Central (BMC).

Uporabljeno merilo: navzočnost ovce BMC: več kot 500 ovc BMC na kanton.

Višina, ki narašča v smeri jugovzhod–severozahod.

Uporabljeno merilo: kanton nad 800 metrov ali med 600 in 800 metri nadmorske višine.

Malo produktivni pašniki, katerih višina narašča v smeri severozahod-jugovzhod.

Uporabljeno merilo: najmanj 20 % s travo stalno poraslih površin, ki so malo produktivne.

Izločitev ognjeniškega podtalja, zaradi katerega je donos na žival in hektar intenzivnejši.

Geografsko območje sestavlja 259 občin v 4 departmajih:

—   departma Lozère (48): celoten departma, to je 185 občin.

—   departma Cantal (15): 33 občin: Alleuze, Anglards-de-Saint-Flour, Anterrieux, Celoux, Chaliers, Chaudes-Aigues, Chazelles, Clavieres, Coren, Deux-Verges, Espinasse, Faverolles, Fridefont, Jabrun, Lieutades, Lorcieres, Loubaresse, Maurines, Mentieres, Montchamp, Rageade, Ruynes-en-Margeride, Saint-Georges, Saint-Just, Saint-Marc, Saint-Martial, Saint-Remy-de-Chaudes-Aig, Saint-Urcize, Soulages, Tiviers, Trinitat, Vabres, Vedrines-Saint-Loup.

—   departma Ardèche (07): 11 občin: Borne, Cellier-du-Luc, Laval-d'Aurelle, Laveyrune, Lesperon, Malarce-sur-la-Thines, Montselgues, Saint-Alban-en-Montagne, Saint-Etienne-de-Lugdares, Saint-Laurent-les-Bains, Sainte-Marguerite-Lafiger.

—   departma Haute Loire (43): 30 občin: Alleyras, Ally, Arlet, Auvers, Besseyre-Saint-Mary, Chanaleilles, Charraix, Hastel, Chazelles, Croisances, Cronce, Cubelles, Desges, Esplantas, Ferrussac, Grezes, Langeac, Monistrol-d'Allier, Pebrac, Pinols, Prades, Saint-Austremoine, Saint-Christophe-d'Allier, Saint-Prejet-d'Allier, Saint-Venerand, Saugues, Tailhac, Thoras, Vazeilles-près-Saugues, Venteuges.

4.4   Dokazilo o poreklu: Sledljivost se zagotovi od rojstva živali do prodaje mesa potrošnikom. Rejci morajo voditi register reje in označiti svoje živali v skladu s predpisi.

Živali, izločene iz postopka ZGO, se označijo z rdečim križcem na hrbtu.

Živali, ki izpolnjuje pogoje za postopek ZGO, se označijo s posebnim obročkom z navedbo postopka ZGO.

Sledljivost živih živali se zagotovi z delovno številko živali.

Sledljivost trupov se zagotovi s številko klavnice (v povezavi z delovno številko), sledljivost razsekanih kosov pa s številko serije razseka.

4.5   Metoda pridobivanja: Preden lahko živinorejsko gospodarstvo goji „Agneau de Lozère“, mora izpolnjevati predpisane pogoje.

Jagnjeta izvirajo iz ovc in ovnov pasme „Blanche du Massif Central“. Sedanji cilji izbora pasme so izboljšanje materinskih lastnosti, vrednosti mleka, ki vpliva na kakovost in barvo maščob, plodnosti, rasti in predvsem izboljšanje klavnih lastnosti (mesnatost in količina maščobe).

Obremenitev z živalmi je pod 1,4 GVŽ/ha, to je manj kot 10 ovc na uporabljeni hektar (travniki, pašniki: resje, podrast, planinski pašniki).

Notranja površina poslopja na število ovc mora biti približno 1,5 m2/krmljeno ovco, če je poslopje opremljeno z običajnimi krmilnimi koriti ali prečnimi trakovi v navpični smeri na osrednji hodnik. Če je poslopje opremljeno s trakom, je površina samo 1,3 m2/ovco.

Krmljenje mater:

S količinskega vidika razvoj pašnih virov upočasnjujejo podnebne omejitve (mraz pozimi, suša poleti …), ki zmanjšujejo ponudbo in trajanje uporabe. Rejec uporablja travnike ali pašnike glede na različna letna obdobja in fiziološke potrebe živali. Vendar je izkoriščanje travnikov in pašnikov tesno vezano na njihovo povezavo in dopolnjevanje z drugimi prehranskimi viri iz pašnikov, travnikov, krmnimi rastlinami ali suho krmo.

Rejci se zavežejo, da bodo dali prednost lastni oskrbi s krmo (košnja trave in paša na travniku). Zato izhaja vsa porabljena krma z območja ZGO, razen posušene lucerne, potrebne kot beljakovinski dodatek. Krma se lahko pridela ali kupi na območju ZGO. Delež posušene lucerne pa ne sme presegati 10 % porabljene krme.

Krmljenje jagnjet:

V prvem delu življenja se jagnjeta krmijo izključno z materinim mlekom, matere jih namreč dojijo do naravne odstavitve. Jagnjeta se pri materah dojijo vsaj dvakrat dnevno, da bi se spodbudila čim daljša doba dojenja. Pred odvzemom se jagnjeta v nobenem primeru ne ločijo od mater.

Ob koncu reje lahko poleg materinega mleka dobijo še dodatek h krmi, ki vsebuje vsaj 50 % žita in stranskih proizvodov iz žita. Dodatek znaša največ 31 % skupnega obroka in ni nujno, da izhaja z območja ZGO.

Zakol in razsek:

Jagnjeta se zakoljejo na območju ZGO. Lahko se razsekajo zunaj območja ZGO. Meso je lahko pakirano v foliji, vakuumsko pakirano ali pakirano v spremenjeni atmosferi.

4.6   Povezava: BMC je stara kmečka pasma, ki se je razvila v čisto pasmo:

Zgodovinsko štejemo „Blanche du Massif Central“ (BMC) za vejo velike populacije ovc, ki so jo nekdaj skupno imenovali „Caussenards“ in že 2 000 let naseljuje visoko planoto Causses, suho, kamnito in revno pokrajino, ki od juga do jugozahoda meji na Centralni masiv.

V zadnjih desetletjih se je pojavil izraz „Blanc de Lozère“, s katerim se označuje razvoj populacije, ki so jo rejci začeli vzrejati na Margeride v želji po močnejših, bolj čokatih živalih iz najboljših čred.

Ker je območje razširjenosti pasme znatno preseglo meje njene zibelke porekla, je nazadnje dobila manj omejevalno ime „Blanche du Massif Central“ (BMC).

Prednosti BMC pri načinu reje: posebnosti pasme, zaradi katerih je žival posebej dobro prilagojena krajevnim razmeram:

BMC je dobro prilagojena različnim razmeram oskrbe (reje, gojenja, paše), ki so včasih zelo težavne zaradi skoraj popolnoma gole, suhe pokrajine ali bolj celinskih razmer v gorah. Zaradi te lastnosti imajo rejci lahko ovce, ki vzdržijo tudi v najhujših vremenskih razmerah na planotah brez zavetja, se zadovoljijo s krmo, ki jim jo uspe najti, in celo prehodijo velike razdalje v iskanju boljše vsakodnevne krme.

V Lozère gre pripisati vztrajno prevlado pasme BMC nad drugimi mesnimi pasmami ovc pri proizvodnji mesa predvsem odpornosti. Kakovost tega mesa izhaja z območja ZGO, ker je posledica posebnosti prehrane doječih mater in jagnjet v tej regiji.

Zaradi ohranjanja teh lastnosti je danes pasma BMC močan člen povezanosti s krajem.

Pomembnost pastirskega ovčarstva v načinu reje:

Način reje (pastirsko ovčarstvo), na katerem temelji proizvodnja jagnjet ZGO – gospodaren sistem reje – se opira na optimizacijo lokalnih virov: paša, košnja trave in žito lastne proizvodnje.

Pastirsko ovčarstvo tako zajema posebna okolja, ki so v nasprotju s travniki vsaj z vidika gospodarske sprejemljivosti manj primerna za klasične mehanizirane sisteme. Pašne površine se težko ali sploh ne morejo izkoriščati za druge vrste, kot na primer govedo.

Tako posebnost proizvoda „Agneau de Lozère“ temelji na povezavi med dobro kakovostjo, vezano na čistost pasme in raznovrstnost prehrane živali, in kakovostjo okolja, vezano na kmetijske prakse, ki ovrednotijo naravno okolje in starodavne postopke.

Priznano meso

Kljub bolj grobemu okusu je BMC priznana kot najbolj klavna pasma med francoskimi kmečkimi pasmami. Zato jo rejci vzrejajo brez križanja.

Meso „Agneau de Lozère“ ima danes zelo velik ugled, kot pričajo različni časopisni članki (širša javnost, specializirani tisk) in izjave velikih kuharskih mojstrov (David Van Laer, Philippe Groult). Svetovno priznane lokalne restavracije namreč pravijo, da je meso „Agneau de Lozère“ svilnato, fine in goste strukture, kot da bi bilo „odišavljeno z vonjem zelišč“.

4.7   Nadzorni organ:

Naziv:

Qualisud, Organisme certificateur agréé EN 45011

Naslov:

2, rue des Remparts

F-40000 Mont-de-Marsan

Telefon:

(33) 558 06 15 21

Telefaks:

(33) 558 75 13 36

E-naslov:

qualisud@wanadoo.fr

4.8   Označevanje: Ime proizvoda: „Agneau de Lozère“.

Na označbi je treba uporabiti znak ZGO ali navedbo Zaščitena geografska označba.


(1)  UL L 93, 31.3.2006, str. 12.


Top