Επιλέξτε τις πειραματικές λειτουργίες που θέλετε να δοκιμάσετε

Το έγγραφο αυτό έχει ληφθεί από τον ιστότοπο EUR-Lex

Έγγραφο C2007/238/08

    Razpis za zbiranje predlogov – Podpora za ukrepe za informiranje v zvezi s skupno kmetijsko politiko – Izvajanje posebnih ukrepov v okviru proračunske postavke 05 08 06 za leto 2008

    UL C 238, 10.10.2007, σ. 9 έως 19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.10.2007   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 238/9


    RAZPIS ZA ZBIRANJE PREDLOGOV

    „Podpora za ukrepe za informiranje v zvezi s skupno kmetijsko politiko“

    Izvajanje posebnih ukrepov v okviru proračunske postavke 05 08 06 za leto 2008

    (2007/C 238/08)

    1.   UVOD

    Ta razpis za zbiranje predlogov temelji na Uredbi Sveta (ES) št. 814/2000 z dne 17. aprila 2000 o ukrepih za informiranje v zvezi s skupno kmetijsko politiko (1), ki določa vrsto in vsebino ukrepov, ki jih Skupnost lahko financira. Uredba Komisije (ES) št. 2208/2002 (2), kakor je bila spremenjena z Uredbo Komisije (ES) št. 1820/2004 (3), določa podrobna pravila za uporabo Uredbe Sveta (ES) št. 814/2000.

    Opredeljuje prednostne teme in ukrepe ter skrajne roke za predložitev vlog in začetek izvajanja zadevnih ukrepov.

    To je razpis za zbiranje predlogov izključno za financiranje posebnih ukrepov za informiranje, kakor so opredeljeni v členu 2(1b) Uredbe (ES) št. 814/2000, z odobrenimi proračunskimi sredstvi za leto 2008. Kakor je opredeljeno v členu 4(2) Uredbe (ES) št. 2208/2002 morajo biti zainteresirani za te ukrepe pravne osebe, zakonito ustanovljene v državi članici vsaj dve leti.

    2.   PREDNOSTNA PODROČJA IN CILJI ZA LETO 2008

    2.1.   Prednostne naloge

    V tem razpisu za zbiranje predlogov daje Komisija prednost:

    posredovanju reformirane skupne kmetijske politike (SKP) širši javnosti in njenemu poudarku na nevezanosti, navzkrižni skladnosti in razvoju podeželja kot prispevku k zaposlovanju, konkurenčnosti, rasti in stabilnosti v EU-27;

    razpravam z interesnimi skupinami s področja kmetijstva in širšo javnostjo v podeželskih območjih o priložnostih in koristih obeh stebrov SKP za kmetijski sektor in uravnovešen razvoj podeželskih regij;

    posredovanju reformirane SKP širši javnosti kot bistvenemu prispevku pri doseganju ciljev Skupnosti v mednarodnih trgovinskih pogajanjih;

    povečanju ozaveščenosti širše javnosti o SKP (vključno z možnostjo razvoja podeželja) v državah članicah, v katerih je ozaveščenost širše javnosti o SKP po zadnji raziskavi Eurobarometra (4) krepko pod povprečjem (pod 30 %). Te države članice so Bolgarija, Češka, Danska, Estonija, Španija, Madžarska, Latvija, Malta in Romunija;

    posredovanju večnamenske vloge kmetov v EU in njene koristi za civilno družbo na splošno interesnim skupinam s področja kmetijstva in širši javnosti;

    razpravam z interesnimi skupinami s področja kmetijstva in širšo javnostjo o morebitnem srednje- in dolgoročnem razvoju SKP.

    2.2.   Posredovana sporočila

    Komisija pričakuje vloge za ukrepe za informiranje o naslednjih temah:

    Reformirana SKP pripomore k trajnostnemu razvoju kmetijskega sektorja, povečuje njegovo tržno naravnanost ter tako krepi njegovo konkurenčnost.

    SKP si prizadeva za odgovorno in trajnostno kmetijstvo, ki izpolnjuje pričakovanja državljanov in družbe ter presega stroge meje kmetijstva. SKP se zaveda in spodbuja vlogo kmetov kot proizvajalcev kakovostne hrane pa tudi kot oskrbovalcev javnih dobrin, ki jih trg sam ne more zagotoviti: ohranjanje vitalnega gospodarstva in družbe v podeželskih območjih, varstvo okolja in krajine.

    SKP podpira politiko razvoja podeželja, ki si prizadeva za višjo rast in več delovnih mest v podeželskih območjih v kmetijskem in izven kmetijskega sektorja tako, da krepi gospodarstvo, družbo in okolje v naših podeželskih območjih.

    SKP si prizadeva za konkurenčno in inovativno kmetijstvo, ki se odziva na povpraševanje na mednarodnih trgih. Sposobnost konkurenčnosti na mednarodni ravni spodbuja namreč tudi gospodarski in družbeni napredek v državah v razvoju.

    Vloga kmetijstva pri podnebnih spremembah in prispevku biomase pri uresničevanju energijskega načrta Komisije. Ti ukrepi pripomorejo k trajnostnemu razvoju pridobivanja energije iz biomase lesa, odpadkov in kmetijskih pridelkov za ogrevanje, električno energijo in prevoz ter nudijo nove možnosti za kmete in lastnike gozdov.

    Reforma ureditve skupnega trga za sektor sadja in zelenjave spodbuja pripadnost organizacijam proizvajalcev in njihovo učinkovitost ter povečano porabo sadja in zelenjave, zlasti pri otrocih.

    Prihodnja reforma skupne ureditve trga za vino temelji na splošnih ciljih reformirane SKP, ki bo sektorju vina zagotovila dolgoročno trajnostno prihodnost.

    Prosilci morajo utemeljiti, katero komunikacijsko sredstvo ali sredstva se jim zdijo na tem področju za določena vprašanja in določene ciljne skupine najprimernejša ter zakaj. Prav tako morajo za predlagane projekte predložiti medijski načrt, v katerem morajo biti zajete podrobnosti o izvajanju projekta, sporočilnosti in meritvah učinkovitosti ukrepov. Pri pripravi vlog morajo prosilci posebno pozornost nameniti medijskemu načrtu.

    2.3.   Vrste ukrepov

    V okviru tega razpisa za zbiranje predlogov Komisija pričakuje vloge za naslednje vrste ukrepov:

    obširne informacijske kampanje, sestavljene iz različnih vrst dejavnosti sporočanja (npr. ukrepi, ki predvidevajo prisotnost na sejmih s konferencami in avdiovizualnimi produkcijami);

    mobilne seminarje na podeželju;

    televizijske in radijske programe (npr. dokumentarne oddaje, pogovorne oddaje itn.);

    ukrepe, namenjene šolam in univerzam;

    konference in seminarje, zlasti v podeželskih območjih;

    izmenjevalne informacijske obiske, zlasti med starimi in novimi državami članicami;

    delavnice v podeželskih območjih, ki služijo boljši obveščenosti kmetov in morebitnih upravičencev ukrepov za razvoj podeželja;

    informacijske stojnice na kmetijskih sejmih, ki predvidevajo prisotnost uradnikov Komisije in nudijo informacijsko gradivo Komisije in nacionalnih uradov;

    druge vrste ukrepov, kot so publikacije in spletni portali, se upoštevajo samo, če so napisani v enem od jezikov 12 novih držav članic.

    Komisija bo izbrala projekte z visoko dodano vrednostjo, zlasti če so združene različne dejavnosti obveščanja, ki se med seboj dopolnjujejo. Konferenco, ki je prvotno namenjena odposlancem, je mogoče na primer pozneje predvajati po televiziji ter o obravnavanih vprašanjih poročati v lokalnem in regionalnem tisku ter na internetu.

    2.4.   Ciljne skupine

    Ciljne skupine za projekte v okviru tega razpisa za zbiranje predlogov so:

    širša javnost EU-27;

    širša javnost v podeželskih območjih;

    interesne skupine s področja kmetijstva, kmetje in drugi morebitni upravičenci ukrepov za razvoj podeželja.

    Prosilci morajo utemeljiti, kako bodo dosegli ciljne skupine in ali bo njihov predlagani projekt zajel ciljne skupine v več kot eni državi oz. v katerih državah in s kakšnimi sredstvi. Komisija bo dala prednost ukrepom, namenjenim širši javnosti.

    3.   OPREDELITVE

    V tem razpisu za zbiranje predlogov bodo upoštevane samo vloge za posebne ukrepe za informiranje, kakor so opredeljeni v členu 2(1b) Uredbe (ES) št. 814/2000.

    Poseben ukrep za informiranje je neodvisen in zaključen informacijski dogodek, organiziran v okviru posameznega finančnega načrta. Tak dogodek lahko zajema preprosto konferenco kot tudi celovito informacijsko kampanjo, sestavljeno iz več vrst obveščanja (npr. konference, avdiovizualne produkcije in mobilne delavnice) in organizirano v različnih regijah ali celo v različnih državah članicah. Pri takih kampanjah bodo različne predvidene dejavnosti med seboj povezane, imele bodo svoj koncept, zadani rezultati in urnik pa bodo v skladu s cilji projekta in bodo izvedljivi. Ukrepi se izvajajo v EU-27 in upoštevajo časovne omejitve iz točke 4.

    4.   TRAJANJE IN PRORAČUN

    Ta razpis za zbiranje predlogov je namenjen posebnim ukrepom za informiranje (vključno s pripravo, izvajanjem, spremljanjem izvajanja in ocenjevanjem) med 1. junijem 2008 in 31. majem 2009.

    Skupni proračun, ki je na voljo za ukrepe v okviru tega razpisa za zbiranje predlogov, znaša 2 800 000 EUR. Ta znesek se razdeli med najkakovostnejše ukrepe, kakor je opisano v točki 2 Priloge III. Komisija si pridržuje pravico zmanjšati ta skupni znesek, ki je na voljo, ali pa dodeliti samo del zneska. Znesek nepovratnih sredstev, ki ga dodeli Komisija, znaša od 12 500 do 100 000 EUR za posamezen ukrep.

    Upravičeni stroški so opredeljeni v Prilogi IV. Prispevek Komisije za izbrane ukrepe je omejen na 50 % skupnih upravičenih stroškov brez stroškov osebja. Poleg tega zneska bo za kritje stroškov osebja izplačan pavšalni znesek. Pri ukrepih izjemnega pomena se lahko ta poviša na 75 %. Ukrep bo priznan za ukrep izjemnega pomena na podlagi člena 7(2) Uredbe (ES) št. 2208/2002 v primeru, da:

    1)

    je izveden v eni od držav članic iz točke 2.1 in namenjen širši javnosti;

    2)

    je tehnično visoko kakovosten in stroškovno učinkovit;

    3)

    je načrt posredovanja informacij tak, da zagotavlja posredovanje informacij največjemu možnemu občinstvu.

    Ukrep bo predlagan za višja nepovratna sredstva kot 50 % v primeru, da mu odbor za ocenjevanje na podlagi meril za dodelitev (1) do (4) iz točke 2 Priloge III dodeli najmanj 75 od 100 točk.

    Predhodno financiranje ukrepov, za katere se v okviru tega razpisa dodelijo nepovratna sredstva, ni dovoljeno. Z izbiro vloge se Komisija ne zaveže k dodelitvi celotnega zaprošenega zneska. Nepovratna sredstva v nobenem primeru ne bodo presegla zaprošenega zneska.

    5.   SPLOŠNA NAVODILA ZA PREDLOŽITEV VLOG

    5.1.   Priprava vloge

    Vsak prosilec lahko na proračunsko leto zaprosi za nepovratna sredstva samo za en poseben ukrep.

    Vloge morajo biti sestavljene iz ustreznih obrazcev, ki so na voljo na naslednji spletni strani:

    http://ec.europa.eu/agriculture/qual/organic/index_en.htm.

    Prosilci lahko vloge napišejo v katerem koli uradnem jeziku Skupnosti. Kljub temu je zaradi poenostavitve časovne obravnave vlog zaželeno, da prosilci vloge napišejo v angleškem ali francoskem jeziku. V primeru, da to ni mogoče, morajo prosilci priložiti vsaj opis posebnega ukrepa v angleškem ali francoskem jeziku.

    Vloga mora vsebovati naslednje podatke:

    dopis, v katerem je treba navesti naziv ukrepa za informiranje in zaprošeni znesek nepovratnih sredstev, podpisati pa ga mora pooblaščeni zastopnik organizacije, ki odda vlogo;

    obrazec št. 1 (podatki o prosilcu), obrazec št. 2 (podatki o morebitnih partnerjih), obrazec št. 3 (podatki o morebitnih dobaviteljih/podizvajalcih) in obrazec št. 4 (natančen opis posebnega ukrepa) vloge;

    pravilno izpolnjena in podpisana podrobna razpredelnica o izdatkih in prihodkih finančnega načrta za predlagani ukrep, ki jo izpolni in podpiše pooblaščeni zastopnik organizacije prosilca;

    (če je potrebno), je lahko opis ukrepa v angleškem ali francoskem jeziku v primeru, da je vloga napisana v jeziku, ki ni angleščina ali francoščina;

    vsi dodatni dokumenti iz Priloge I (dokumenti A do I).

    5.2.   Rok in naslov za oddajo vlog

    Prosilci pošljejo en izvod celotne vloge na papirju s priporočeno pošto s povratnico (poštni žig na pisemski ovojnici velja kot dokazilo o datumu pošiljanja) do 30. novembra 2007 na naslednji naslov:

    European Commission

    Unit AGRI. K.1

    Call for proposals 2007/C 238/08

    For attention Mr H.-E. Barth

    L130 4/148A

    B-1049 Brussels

    Vloge je treba predložiti v zaprti kuverti, ki je vložena v še eno zaprto kuverto. Na notranji kuverti morajo biti poleg imena oddelka, na katerega je naslovljena in ki je bil naveden v razpisu za zbiranje predlogov, navedene naslednje besede „Call for Proposals — Not to be opened by the mail service (Javni razpis – ne odpiraj)“. Če se uporabijo samolepilne kuverte, morajo biti zalepljene z lepilnim trakom, pošiljatelj pa se čezenj podpiše.

    Poleg tega morajo do 30. novembra 2007 do 24. ure (po bruseljskem času) poslati elektronsko kopijo svoje vloge, ki vsebuje elektronsko različico spremnega dopisa, obrazce št. 1-4 in finančni načrt, ki so jih poslali po pošti, na naslednji elektronski naslov:

    AGRI-GRANTS-APPLICATIONS-ONLY@ec.europa.eu

    Prosilci so odgovorni za popolno in pravočasno oddajo vloge. Vloge, poslane po tem roku, bodo zavrnjene kot nesprejemljive.

    6.   POSTOPEK IN ČASOVNI RAZPORED

    6.1.   Prejem in potrdilo prejema vlog

    Komisija bo potrdila prejem vloge tako, da bo prosilcem v 15 delovnih dneh po roku za oddajo poslala potrdilo po elektronski pošti, na katerem bo navedla številko, ki jo je dodala vlogi.

    6.2.   Ocenjevanje sprejemljivosti in upravičenosti vlog ter ocena finančnih načrtov vlog

    Ad hoc odbor za ocenjevanje bo ocenil sprejemljivost in upravičenost vlog. Vloge, ki ne izpolnjujejo meril iz Priloge II, bodo zavrnjene.

    Odbor bo nato na podlagi naslednjih meril ocenil natančnost in popolnost finančnih načrtov upravičenih vlog:

    Finančni načrt predlaganega ukrepa mora:

    vsebovati prikaz izdatkov in prihodkov;

    biti podpisan tako v izdatkovnem kot prihodkovnem delu;

    imeti uravnotežene prihodke in izdatke. Na strani izdatkov mora biti iz finančnega načrta jasno razvidno, kateri stroški so upravičeni do financiranja, kakor je navedeno v Prilogi IV;

    vsebovati podrobne izračune in podatke, s pomočjo katerih je bil sestavljen;

    biti naveden brez DDV v primeru, da je prosilec zavezanec za DDV in upravičen do njegovega vračila;

    upoštevati lestvice Komisije (ki so na voljo na spletnem naslovu iz točke 5.1) in vsebovati vse potrebne podatke v primeru podizvajalcev;

    na strani prihodkov morajo biti navedeni neposredni prispevek prosilca, zaprošeno financiranje Komisije in (če je potrebno) podrobnosti o vseh prispevkih drugih donatorjev ter vsi prihodki, zbrani za projekt, vključno z morebitnimi pristojbinami prosilcev.

    Vse sprejemljive in upravičene vloge bodo sprejete v naslednjo fazo ocenjevanja.

    6.3.   Ocenjevanje tehnične in finančne sposobnosti prosilcev

    V tej fazi bo odbor za ocenjevanje na podlagi meril iz Priloge III(1) pregledal tehnično in finančno sposobnost upravičenih prosilcev na podlagi podatkov, podanih v vlogi. V primeru dvoma lahko odbor prosilce zaprosi za dodatne podatke.

    Vse vloge, ki so uspešno zaključile to fazo, bodo sprejete v naslednjo fazo ocenjevanja (ocenjevanje na podlagi meril za dodelitev sredstev).

    6.4.   Ocenjevanje vlog na podlagi meril za dodelitev sredstev

    V tej fazi bo odbor ocenil vloge na podlagi meril za dodelitev, podanih v Prilogi III (2). Odbor za ocenjevanje bo za dodelitev nepovratnih sredstev predlagal samo vloge, ki bodo v tej fazi prejele najmanj 60 od 100 možnih točk (in najmanj 50 % možnih točk v okviru posameznega merila). V primeru, da je prosilec prejel 60 od 100 možnih točk, to ne pomeni, da mu bodo za ta ukrep dodeljena nepovratna sredstva. Glede na število uspešnih vlog in proračunska sredstva, ki so na voljo, lahko Komisija zviša najnižjo sprejemljivo oceno.

    Vloge, ki bodo prejele manj kot 60 od 100 možnih točk ali manj kot 50 % možnih točk v okviru posameznega merila, bodo zavrnjene, prosilec pa bo prejel pisno obvestilo, v katerem bo navedeno, zakaj je bila vloga zavrnjena. V primeru, da bo zaprošeni znesek dodeljen, bo upravičenec prejel sporazum o dodelitvi nepovratnih sredstev, v katerem bodo zneski izraženi v EUR in ki bo določal pogoje in odstotek financiranja, ki je lahko nižji od zneska, zaprošenega v vlogi.

    Postopek ocenjevanja bo predvidoma zaključen 31. maja 2008. Službam Komisije prosilcev ni dovoljeno obveščati o rezultatih ocenjevanja njihove vloge pred odločitvijo o dodelitvi nepovratnih sredstev. Zato so prosilci naprošeni, da ne kličejo Komisije in ji ne pišejo v zvezi z rezultati njihove vloge pred zgoraj navedenim predvidenim datumom.

    7.   OBVEŠČANJE

    Upravičenci se s pogodbo zavežejo, da v času izvajanja ukrepa finančna sredstva, ki jih je Komisija dodelila za ukrep za informiranje, objavijo z ustreznimi sredstvi in v skladu s pogoji iz sporazuma o dodelitvi nepovratnih sredstev v vseh publikacijah ter splošnem in trenutno razpoložljivem informacijskem materialu ter da avtor sporočila ali publikacije prevzame vso odgovornost za vsebino ukrepa in da Komisija ni odgovorna za kakršno koli uporabo navedenih podatkov. Dokazi o tem obveščanju morajo biti vključeni v končna poročila o tehničnem izvajanju.

    V primeru, da upravičena organizacija ne izpolnjuje zgoraj navedenega pogoja, si Komisija pridržuje pravico, da za zadevni ukrep zmanjša znesek nepovratnih sredstev ali da zavrne celotno izplačilo.

    8.   VARSTVO OSEBNIH PODATKOV

    Komisija zagotavlja, da bodo osebni podatki kandidatov obdelani v skladu z Uredbo (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2000 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah in organih Skupnosti in o prostem pretoku takih podatkov (5). To velja zlasti za zaupnost in varstvo takih podatkov.


    (1)  UL L 100, 20.4.2000, str. 7.

    (2)  UL L 337, 13.12.2002, str. 21.

    (3)  UL L 320, 21.10.2004, str. 14.

    (4)  Posebna raziskava Eurobarometra št. 276: Evropejci, kmetijstvo in skupna kmetijska politika, str. 14.

    (5)  UL L 8, 12.1.2001, str. 1.


    PRILOGA I

    DODATNI DOKUMENTI, ZAHTEVANI OB ODDAJI VLOGE ZA DODELITEV NEPOVRATNIH SREDSTEV

    Vloga je popolna, če (poleg obrazca vloge in finančnega načrta, ki sta na voljo na spletnem naslovu iz točke 5.1 tega razpisa za zbiranje predlogov) vsebuje spodaj navedene dodatne dokumente. Prosilci zagotovijo, da so vsi dokumenti priloženi v spodnjem vrstnem redu.

    Dokument

    Opis

    Opombe

    Dokument A

    Obrazec o pravnem položaju (skupaj z vsemi ustreznimi spremnimi dokumenti).

    Vsi prosilci. Vzorec je na voljo na spletni strani, navedeni v točki 5.1 tega razpisa za zbiranje predlogov.

    Dokument B

    Obrazec o finančnem položaju

    Vsi prosilci. Vzorec je na voljo na spletni strani, navedeni v točki 5.1 tega razpisa za zbiranje predlogov.

    Dokument C

    Statut

    Vsi prosilci, ki niso javni organi.

    Dokument D

    Zadnji izpisek prosilčevega vpisa v trgovinski register, ki ga predvideva zakonodaja države članice, v kateri ima svoj sedež, ali kakršen koli drug dokument (npr. uradni list ali poslovni register), v katerem so jasno navedeni ime prosilca in njegov naslov ter datum vpisa.

    Vsi prosilci.

    Dokument E

    Izvod potrdila o vpisu v davčni register.

    Vsi prosilci. V primeru nevračila DDV prosilec priloži potrdilo davčnega urada, ki to potrjuje.

    Dokument F

    Bilance stanja in izkaz poslovnega uspeha za zadnji dve finančni leti, za kateri so bili pripravljeni računovodski izkazi, ali kakršen koli drug dokument (npr. potrdilo banke), ki potrjuje finančno stanje prosilcev in njihovo sposobnost izvajati dejavnosti v obdobju, v katerem se izvaja ukrep.

    Ni potreben za javne organe.

    Dokument G

    Življenjepisi osebja, ki sodeluje pri pripravi, izvajanju, spremljanju izvajanja in ocenjevanju predlaganega ukrepa.

    Vsi prosilci in partnerji.

    Dokument H

    Dokazilo o finančnih prispevkih drugih donatorjev (vključno s partnerji) predlaganega ukrepa (dokazilo mora vsebovati vsaj uradno potrdilo o financiranju vsakega predvidenega donatorja z nazivom ukrepa in višino prispevanega zneska).

    Če je potrebno.

    Dokument I

    V primeru, da prosilec namerava sodelovati z dobavitelji/podizvajalci in da znesek vseh storitev, ki jih bo opravil dobavitelj/podizvajalec, presega 10 000 EUR, mora prosilec predložiti vsaj tri ponudbe, ki jih je prejel od treh različnih družb, in izbrano ponudbo priložiti. Prosilec mora hkrati dokazati, da je pri izbranem dobavitelju/podizvajalcu razmerje med kakovostjo in ceno najboljše, in mora v primeru, da ni izbral najcenejše ponudbe, svojo izbiro utemeljiti.

    V primeru, da ti podatki niso na voljo ob oddaji vloge, jih je treba zagotoviti pri oddaji končnih poročil o tehničnem in finančnem izvajanju po zaključitvi ukrepa. V nasprotnem primeru bodo zadevni stroški neupravičeni. V primeru, da v času oddaje vloge podizvajalec še ni izbran, je treba izpolniti obrazec št. 3 in opisati storitve, ki jih bo opravil podizvajalec, ter navesti zadevni znesek.


    PRILOGA II

    MERILA DOPUSTNOSTI, UPRAVIČENOSTI IN MERILA ZA IZKLJUČITEV

    1.   MERILA SPREJEMLJIVOSTI IN UPRAVIČENOSTI

    a)   Merila za ocenjevanje upravičenosti prosilca:

    Prosilec mora biti zakonito ustanovljena pravna oseba v eni od držav članic najmanj dve leti. To mora biti jasno razvidno iz vloge in priloženih dokumentov. Prosilci, ki niso bili pravne osebe v eni od držav članic najmanj dve leti ali ki tega ne dokažejo, bodo izločeni.

    b)   Merila za ocenjevanje sprejemljivosti vloge:

    Vloge v okviru tega razpisa za zbiranje predlogov morajo izpolnjevati naslednja merila:

    oddati jih je treba najpozneje do 30. novembra 2007 (poštni žig na pisemski ovojnici velja kot dokazilo o datumu pošiljanja);

    vlogo in finančni načrt je treba predložiti na originalnih obrazcih, ki so na voljo na spletnem naslovu, navedenem v točki 5.1;

    napisani morajo biti v enem od uradnih jezikov Skupnosti;

    dopis vloge z nazivom ukrepa za informiranje in zaprošenim zneskom nepovratnih sredstev mora podpisati pooblaščeni zastopnik organizacije, ki odda vlogo;

    prosilci lahko oddajo samo eno vlogo na proračunsko leto.

    Vloge, ki ne izpolnjujejo zgoraj navedenih meril, bodo avtomatsko zavrnjene kot nesprejemljive.

    c)   Merila za ocenjevanje upravičenosti vloge:

    vloga vsebuje vse dokumente iz Priloge I tega razpisa za zbiranje predlogov;

    znesek zaprošenih nepovratnih sredstev, ki jih dodeli Komisija (vključno s pavšalnim zneskom za stroške osebja), znaša od 12 500 do 100 000 EUR;

    datumi izvajanja predlaganega ukrepa za informiranje so med 1. junijem 2008 in 31. majem 2009.

    naslednji ukrepi niso upravičeni:

    zakonsko predpisani ukrepi;

    ukrepi, za katere se prejema finančna sredstva Skupnosti v okviru druge proračunske vrstice;

    dobičkonosni ukrepi;

    generalne skupščine ali statutarna zasedanja.

    Vloge, ki ne izpolnjujejo zgoraj navedenih meril, bodo zavrnjene kot nesprejemljive.

    2.   MERILA ZA IZKLJUČITEV

    Komisija bo izključila vse prosilce, ki so v enem od položajev iz člena 5 Uredbe (ES) št. 2208/2002 in členov 93(1), 94 in 96(2a) Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (finančna uredba z dne 25. junija 2002, ki se uporablja za splošni proračun Evropskih skupnosti). Prosilci se morajo zavezati, da niso v enem od zgoraj navedenih položajev (glej dopis vloge iz točke 5.1 tega razpisa za zbiranje predlogov, ki je na voljo na spletni strani). Komisija lahko glede na analizo tveganja zahteva dodatna dokazila. Prosilcem, za katere se ugotovi, da so dajali napačne izjave, se lahko naložijo upravne in denarne kazni.


    PRILOGA III

    MERILA ZA IZBIRO IN DODELITEV

    1.   MERILA ZA IZBIRO

    Prosilci dokažejo svojo tehnično sposobnost, če dokažejo, da:

    imajo potrebna tehnična znanja in spretnosti, ki so neposrednega pomena za pripravo, izvajanje, spremljanje izvajanja in ocenjevanje vrste predlaganega ukrepa;

    imajo vsaj dve leti izkušenj s področja predlagane teme (tem).

    Prosilci dokažejo svojo finančno sposobnost, če dokažejo, da:

    lahko na podlagi finančnega stanja dejavnosti izvajajo v celotnem obdobju, v katerem se izvaja ukrep.

    Tehnična in finančna sposobnost prosilcev bo ocenjena na podlagi podatkov, ki so jih prosilci navedli v vlogi. Komisija lahko zahteva dodatne podatke. Komisija ne bo odobrila predhodnega financiranja za ukrepe, za katere bo dodelila nepovratna sredstva v okviru tega razpisa za zbiranje predlogov. Prosilci bodo morali sami prevzeti skupne stroške ukrepa. Komisija bo nepovratna sredstva odobrila šele po odobritvi končnega poročila o tehničnem in finančnem izvajanju, ki ga upravičenci predložijo po zaključku ukrepa.

    2.   MERILA ZA DODELITEV

    Vsak ukrep bo ocenil ad hoc odbor na podlagi naslednjih meril:

    1)

    (največ 25 točk) Primernost in splošna korist ukrepa bosta ocenjena zlasti glede na naslednje:

    v kolikšni meri so cilji in vsebina ukrepa v skladu s cilji iz člena 1 Uredbe (ES) št. 814/2000 ter prednostnimi temami in cilji iz razpisa za zbiranje predlogov (15 točk);

    splošno kakovost predloga. Koncept predlogov projekta in rezultati, ki bodo pri tem doseženi, morajo biti jasno določeni. Opis ukrepa in sporočilo sta natančna, zadevne vloge in odgovornosti pa so pri vsakem partnerju jasno opredeljene. Program ukrepa je podrobno opisan. Program dela ustreza ciljem projekta in je izvedljiv (10 točk).

    2)

    (največ 25 točk) Splošna dodana vrednost predloga bo ocenjena zlasti glede na:

    države, zajete v ukrepu. Prednost imajo ukrepi, ki so namenjeni javnosti v več kot eni državi članici in/ali širši javnosti v državah članicah iz točke 2.1 razpisa za zbiranje predlogov (10 točk),

    število in zastopanost organizacij (podizvajalci niso všteti), ki sodelujejo pri načrtovanju, izvajanju in posredovanju ukrepa (5 točk);

    finančno kakovost predloga. Predlogi morajo dokazati, da bo projekt odražal visoko vrednost za finančno podporo Komisije in da bo stroškovno učinkovit (10 točk).

    3)

    (največ 25 točk) Vpliv ukrepa in izbrani način posredovanja bosta ocenjena zlasti glede na:

    razsežnost, kakovost in zastopanost ciljnih skupin (vključno z neposrednimi upravičenci) glede na vrsto ukrepa (10 točk);

    sposobnost prosilca in partnerjev zagotoviti uspešno spremljanje in posredovanje doseženih rezultatov ter uporabljenih sredstev (zlasti tiska, radia in televizije, interneta, neposredne distribucije) in njegovo vlogo pri izvajanju ukrepa (15 točk).

    4)

    (največ 25 točk) Ocenjevanje ukrepa bo potekalo zlasti glede na:

    utemeljitev pričakovane koristi ukrepa in oceno rezultatov po izvedenem ukrepu (15 točk);

    uporabljene tehnike (ankete, vprašalniki, statistika itn.) za merjenje učinka posredovanih sporočil (10 točk).

    Ukrepi bodo veljali za ukrepe najvišje kakovosti in bodo predlagani za nepovratna sredstva v primeru, da dobijo najmanj 60 od 100 točk za zgoraj opisana merila (1) do (4) in za vsako merilo prejmejo najmanj 50 % možnih točk. Komisija lahko glede na razpoložljiva proračunska sredstva zviša najmanjše zahtevano število točk. Odločitev Komisije o dodelitvi nepovratnih sredstev se lahko razlikuje od predloga odbora za ocenjevanje.


    PRILOGA IV

    UPRAVIČENI STROŠKI

    1)

    Stroški so upravičeni, če:

    a)

    nastanejo neposredno in izključno na podlagi ukrepa (priprava, izvajanje, spremljanje izvajanja in ocenjevanje) ter so bistvenega pomena za izvajanje ukrepa;

    b)

    so sprejemljivi in utemeljeni ter izpolnjujejo načela dobrega finančnega upravljanja, zlasti kar zadeva razmerje med kakovostjo in ceno ter stroškovno učinkovitost;

    c)

    so dejansko nastali stroški, tj. so dokazani z originalnimi spremnimi dokumenti (glej preglednico iz točke 3) in ustreznimi dokazili o plačilu ter evidentirani v računovodskih izkazih upravičenca ali davčnih dokumentih ter jih je mogoče identificirati in preveriti.

    V primeru, da upravičene stroške neposredno krije drug donator, je to treba navesti na strani prihodkov v predvidenem finančnem načrtu in končnem finančnem načrtu pod postavko „Ostali prispevki“, donator pa jih mora pisno potrditi, kakor je določeno v Prilogi I;

    V primeru, da prosilec namerava sodelovati z dobavitelji/podizvajalci in da znesek vseh storitev, ki jih bo opravil dobavitelj/podizvajalec, presega 10 000 EUR, mora prosilec predložiti vsaj tri ponudbe vsaj treh družb in izbrano ponudbo priložiti. Te dokumente je treba priložiti končnemu tehničnemu in finančnemu poročilu. V nasprotnem primeru bo Komisija navedene stroške štela za neupravičene.

    d)

    so nastali v obdobju, določenem za izvajanje ukrepa, kakor je določeno v sporazumu o dodelitvi nepovratnih sredstev. Kakršne koli izdatke, nastale pred podpisom sporazuma, nosi prosilec. Za Komisijo ne predstavljajo kakršne koli zakonske ali finančne obveznosti;

    e)

    so predvideni v finančnem načrtu.

    2)

    Naslednji stroški niso upravičeni:

    prispevki v naravi;

    nedoločeni ali pavšalni izdatki, razen v posebnih primerih, navedenih v tem razpisu za zbiranje predlogov;

    posredni stroški (najemnina, elektrika, voda, plin, zavarovanje, davki itn.);

    stroški pisarniškega materiala (npr. papir, pisalne potrebščine itn.);

    stroški vloženega kapitala, rezervni skladi, obresti na dolgove, tečajne izgube, darila in izdatki za luksuzne predmete;

    stroški nabave nove ali rabljene opreme;

    odbitek DDV;

    stroški, ki niso predvideni v finančnem načrtu.

    3)

    Posebne določbe za upravičene stroške in zahtevane spremne dokumente:

    Vrsta izdatka

    Upravičeni stroški

    Zahtevani spremni dokumenti

    Stroški osebja

    1)   Zaposleni

    V primeru, da znašajo skupni stroški ukrepa (brez stroškov osebja) več kot 15 000 EUR, se izplača enkraten znesek največ 10 000 EUR, vključno s stroški osebja za pripravo, izvajanje, spremljanje in oceno.

    V primeru, da znašajo skupni stroški dejavnosti (brez stroškov osebja) 15 000 EUR ali manj, se izplača enkraten znesek največ 5 000 EUR, vključno s stroški osebja za pripravo, izvajanje, spremljanje in oceno.

    Za odobritev pavšalnega zneska ni treba predložiti dodatnih dokumentov, vendar morajo upravičenci za namene analize priložiti dokument, v katerem navedejo dejanske stroške osebja v zvezi z ukrepom.

    2)

    Samozaposleni

    Račun, na katerem so navedeni vsaj naziv ukrepa, vrsta opravljenega dela ter datumi, kdaj je bilo delo opravljeno.

    Stroški prevoza

    1)   Vlak

    Stroški potovanja v drugem razredu po najkrajši poti (1).

    Vozovnica

    2)   Letalo

    Stroški rezervacije in stroški potovanja z letalom v ekonomskem razredu po najnižji možni tarifi (APEX, PEX, Excursion itn.)

    Vozovnica ali elektronska spletna rezervacija (vključno s ceno).

    Uporabljeni vstopni kupon. Na vstopnem kuponu morajo biti navedeni ime, datum ter kraj odhoda in prihoda.

    Po potrebi račun potovalne agencije.

    3)   Avtobus, trajekt in druga sredstva javnega prevoza (2).

    Medmestni prevoz po najkrajši poti.

    Račun, na katerem so navedeni vsaj kraj odhoda in prihoda, število potnikov in datumi potovanja.

    4)   Osebni ali najeti avtomobil (3).

    Za povratno potovanje do največ 300 kilometrov znaša nadomestilo 0,25 EUR na kilometer.

    Predložiti je treba podpisano izjavo („izjavo o potovanju z avtomobilom“) na originalnem vzorcu, ki ga je mogoče prenesti s spletnega naslova, navedenega v točki 5.1 tega razpisa za zbiranje predlogov.

    Nastanitev in prehrana

    1)

    Za osebe, nastanjene v hotelu: ena dnevnica  (4)na noč (vključno z nastanitvijo in prehrano za 24 ur). Višine dnevnic so navedene na spletnem naslovu iz točke 5.1 tega razpisa za zbiranje predlogov.

    Za povračilo dnevnice je treba predložiti račun hotela. Na tem računu morajo biti navedeni ime osebe, datumi in število noči. Iste podatke je treba podati tudi v primeru, da račun velja za skupino oseb.

    2)

    Za osebe, ki niso nastanjene v hotelu: 1/2 dnevnice na 24 ur (vključno z nastanitvijo in prehrano). Skupni znesek dnevnic se izračuna po naslednjem ključu:

    Za povračilo zneska mora vsak udeleženec predložiti izjavo („izjavo o udeležbi“) na originalnem vzorcu, ki ga je mogoče prenesti s spletnega naslova, navedenega v točki 5.1 tega razpisa za zbiranje predlogov.

    (

    Formula

    dnevnice x število ur)/24 ur

    Izračuna se število ur od začetka do konca bivanja v posameznem kraju.

     

    Tolmačenje

    1)

    Zaposleni: stroški zaposlenih so vključeni v najvišji pavšalni znesek v kategoriji „Stroški osebja“.

    Spremni dokumenti niso potrebni.

    2)

    Samozaposleni: do največ 600 EUR na dan (brez DDV).

    Račun, na katerem so navedeni vsaj naziv ukrepa, jeziki, iz in v katere se je tolmačilo, datumi, kdaj je bilo delo opravljeno, ter število opravljenih ur.

    Prevodi

    1)

    Zaposleni: stroški zaposlenih so vključeni v najvišji pavšalni znesek v kategoriji „Stroški osebja“.

    Spremni dokumenti niso potrebni.

    2)

    Samozaposleni: do največ 45 EUR na stran (brez DDV).

    Račun, na katerem so navedeni vsaj naziv ukrepa, jeziki, iz in v katere se je prevajalo, ter število prevedenih strani.

    Honorarji svetovalcev in govorcev (5)

    Do največ 600 EUR na dan (brez DDV).

    Račun, na katerem so navedeni vsaj naslov ukrepa, vrsta opravljenega dela ter datumi, kdaj je bilo delo opravljeno.

    Nastanitev, prehrana in stroški prevoza: glej ustrezne vrste izdatkov.

    Najem konferenčnih dvoran in opreme

    Opozorilo: Znesek za najem kabin za simultano tolmačenje znaša največ 750 EUR/dan (brez DDV).

    Račun, na katerem so navedeni vsaj naziv ukrepa, vrsta opreme in datumi, kdaj so bili konferenčni prostori in oprema najeti.

    Poštni stroški

    Poštne ali kurirske storitve za pošiljanje dokumentov v zvezi z ukrepom (kot so npr. povabila).

    Natančen račun, na katerem sta navedena vsaj naslov in številka poslanega dokumenta.


    (1)  V primeru, da se uporablja drug razred, se stroški štejejo za upravičene samo do cene potovanja v drugem razredu, razvidne s potrdila prevozne družbe, ki ga je treba predložiti.

    (2)  Stroški prevoza z mestnim avtobusom, podzemno železnico, tramvajem in taksijem niso upravičeni.

    (3)  Izdatki za bencin, parkiranje, cestnine in prehrano niso upravičeni. Stroški najema avtomobila niso upravičeni.

    (4)  Računi restavracij in računi za gostinske storitve in kavo med odmori itn. ne bodo sprejeti. Ti stroški so vključeni v dnevnice.

    (5)  Honorarji strokovnjakov ali govorcev niso upravičeni, če so zadevne osebe nacionalni, mednarodni ali javni uslužbenci Skupnosti, če so včlanjeni ali zaposleni v organizaciji, ki prejema donacijo, ali njeni pridruženi ali povezani organizaciji.


    Επάνω