Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005XC0930(06)

    Objava zahteve po registraciji na podlagi člena 6(2) Uredbe (EGS) št. 2081/92 o zaščiti označb porekla in geografskih označb

    UL C 240, 30.9.2005, p. 32–35 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    30.9.2005   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 240/32


    Objava zahteve po registraciji na podlagi člena 6(2) Uredbe (EGS) št. 2081/92 o zaščiti označb porekla in geografskih označb

    (2005/C 240/07)

    Ta objava podeljuje pravico do ugovora na podlagi členov 7 in 12d navedene uredbe. Vsak ugovor tej zahtevi mora biti poslan s posredovanjem pristojnega organa države članice, države članice STO ali tretje države, priznano v skladu s členom 12(3) v roku šestih mesecev od te objave. Spremljajoče utemeljitve za objavo so navedene spodaj in zlasti po točki 4.6 jih je treba šteti za upravičene na podlagi Uredbe (EGS) št. 2081/92.

    POVZETEK

    UREDBA SVETA (EGS) št. 2081/92

    „CLEMENTINE DE CORSE“

    ES št.: FR/00300/2.7.2003

    ZOP ( ) ZGO (X)

    Ta povzetek je informativne narave. Vsi zainteresirani in zlasti proizvajalci zadevnih ZOP ali ZGO se lahko s celotno specifikacijo seznanijo na nacionalni ravni ali pri pristojnih službah Evropske komisije (1).

    1.   Pristojna služba države članice:

    Naziv:

    Institut National des Appellations d'Origine (INAO)

    Naslov:

    51, rue d'Anjou F-75008 Paris

    Telefon:

    (33-1) 53 89 80 00

    Telefaks:

    (33-1) 42 25 57 97

    e-naslov:

    info@inao.gouv.fr

    2.   Vlagatelj:

    2.1   Naziv:: Association pour la Défense et la Promotion de la Clémentine de Corse (APRODEC)

    2.2   Naslov:

    Maison Verte 15, avenue Jean Zuccarelli — F-20200 Bastia

    Telefon: 04 95 31 74 34

    Telefaks: 04 95 31 74 34

    e-naslov: www.aprodec@wanadoo.fr

    2.3   Sestava: drugo (x): vrtnarji v nasadih

    3.   Vrsta proizvoda:

    Razred 1.6. Sadje, zelenjava in žita, sveži ali predelani.

    4.   Specifikacija

    (povzetek pogojev iz člena 4(2)):

    4.1   Ime: „Clementine de Corse“

    4.2   Opis: „Clementine de Corse“ so klementine brez pešk (Citrus clementina), ki morajo imeti naslednje lastnosti:

    rdečkasto-oranžno barvo, pri čemer je lahko do 1/5 površine lupine zelene barve,

    srednje velike do majhne z največjim premerom med 46 in 68 mm,

    najmanj 42 % vsebnost soka,

    kiselkasti okus,

    ustrezno stopnja zrelosti, ugotovljeno z razmerjem med sladkorno stopnjo soka (E), izraženo v stopinjah Brix, in kislostjo istega soka (A), izraženo v gramih citronske kisline na 100 g. Razmerje E/A mora pri kislosti med 0,65 in 1,4 znašati od 8 do17.

    najmanj 30 % sadežev, danih v promet, mora imeti en ali dva lista na peclju.

    4.3   Geografsko območje: Geografsko pridelovalno območje „Clementine de Corse“ pokriva območje ali del območja nekaterih občin v departmajih „Haute-Corse“ in „Corse-du-Sud“, na katera je razdeljen otok Korzika v Sredozemskem morju. Območje leži pretežno ob obali in je opredeljeno z nadmorsko višino, nagibom in oddaljenostjo od morja (glej točko 4.6).

    Vse dejavnosti v zvezi s pridelavo, obiranjem in pakiranjem potekajo na območju ZGO.

    4.4   Dokazilo o poreklu: Vlagatelj in certifikacijski organ izvedeta predhodni pregled proizvajalca in mu nato izdata dovoljenje. Začetna oznaka posameznega nasada se skozi različne stopnje do končnega potrošnika ohrani, kar omogoča sledljivost sadeža.

    Vsako gospodarstvo ima seznam, na katerem so zabeleženi parcele in nasadi klementin. S pomočjo zapisnika pridelave je mogoče spremljati vrsto opravljenega dela glede na pridelovalca in nasad. Na vsaki pošiljki obranih sadežev je označen pridelovalec in nasad. To identifikacijsko številko obdrži pošiljka do pakirne enote za prijavo in odjavo ter med razpošiljanjem in prevozom.

    Pred prodajo končnemu potrošniku so pakiranja označena s številko, ki vsebuje številko pakirne serije, številko pakirne enote, številko gospodarstva in nasada, iz katere serija prihaja.

    4.5   Metoda pridobivanja: Sistem, ki ga uporabljajo pridelovalci citrusov na Korziki, temelji na ukrepih kmetijskega upravljanja, ki so naravnani na posamezne nasade.

    „Nasad“ je skupina dreves, ki izpolnjujejo naslednje pogoje: Vsa drevesa so iste sorte, rastejo na homogenem območju (glede na tla, izpostavljenost, višino), upravljajo se enotno in neodvisno od drugih nasadov na gospodarstvu (trajanje in metode gnojenja, namakanja, zdravstvenega varstva dreves, različnih tretiranj rastlin, obrezovanja, trgatve, itn.)

    Znanje in izkušnje, pridobljene z združevanjem izkušenj pridelovalcev, dosežki dvajsetletnih lokalnih raziskav na področju kmetijstva in razvoj orodij za mrežne postopke odločanja omogočajo homogeno in svojevrstno kakovost sadežev.

    Drevesa se obrežejo enkrat letno.

    Gnojenje in namakanje sta prilagojena glede na redno merjene agronomske in analitične parametre. Parcele morajo imeti namakalni sistem.

    Obiranje sadežev poteka ročno, ko dobi sadež na drevesu ustrezno barvo in doseže ustrezno stopnjo zrelosti. Poteka v več stopnjah, da se zagotovi homogenost pridelka. Sadeži se obirajo skupaj z listi, da ostanejo sveži.

    Obrani sadež se ne sme kemično obdelovati. Uporaba sredstev za izboljšanje barv je prepovedana. Med pakirnim postopkom se klementine prevlečejo z naravnim voskom in izberejo tako, da izpolnjujejo standarde kakovosti za „Clementine de Corse“.

    Razvrščanje po velikosti in pakiranje potekata na območju ZGO, da se ohrani kakovost sadežev, zagotovi sledljivost sadežev in olajšajo kontrolni pregledi med temi proizvodnimi stopnjami. Pravila o velikostih, ki jih izvajalci uporabljajo skupno, omogočajo natančno opredelitev danega velikostnega razreda. Za sadeže, za katere je bil izdan certifikat ZGO, veljajo samo velikosti od 1 do 5. Končna odobritev ZGO temelji na pakiranih pošiljkah.

    Pakiranja zagotavljajo prepoznavnost in kvaliteto pred prodajo končnemu potrošniku.

    4.6   Povezava: Pridelovanje citrusov je pomemben del današnjega korziškega gospodarstva in ima na otoku dolgo tradicijo. Nekateri avtorji postavljajo začetek pridelovanja na sam začetek našega štetja; takrat je šlo predvsem za terasaste nasade na obronkih vzhodne obale do Cap Corse in Balagne. Poleg citrusov, katerih pridelava se je zaradi izredno slabih vremenskih razmer zmanjšala, kar se je še poslabšalo zaradi neugodnega gospodarskega položaja, obsegajo stari nasadi citrusov na otoku tudi sadovnjake pomaranč, mandarin in limon, ki jih omenjajo številni pisatelji in ki tu in tam pričajo o tem, da so na otoku v preteklosti gojili citruse.

    Po odkritju klementin v Alžiriji v dvajsetih letih 20. stoletja so bile te prinešene na Korziko, kjer so jih začeli pridelovati. Natančne tehnične in ekonomske študije, ki jih je opravila Postaja za raziskovanje kmetijstva iz San Giuliana, ustanovljena na Korziki ob koncu petdesetih let, so pokazale, da morajo imeti klementine prednost pri pridelovanju citrusov v tej regiji.

    Od leta 1964 so pridelovalci citrusov pospešeno sadili klementine. Danes nasadi na Korziki pokrivajo več kot 2 000 hektarjev, na njih pa pridelajo povprečno 22 000 ton klementin.

    Danes lahko rečemo, da so „Clementine de Corse“ zelo znane in da liste na peclju povezujemo z njenim poreklom. „Clementine de Corse“ so zaradi svojih lastnosti poseben proizvod (velikost, okus, sočnost in barvo).

    Te posebne lastnosti, čeprav na njih vplivajo tudi pridelovalci, so odraz tal in podnebja otoka ter njegove lege.

    Tla na območju z ZGO, na katerem rastejo citrusi, se razlikujejo od tal v ostalih delih Sredozemlja, saj vsebujejo granit in skrilavec ter so pogosto bolj kiselkasta in lažja ter bolj podobna tlem z zmernim morskim podnebjem. Takšna tla omogočajo razvoj posebnih podlag, ki dajejo sadežu posebno kakovost.

    Zaradi morskega vpliva in neposredne bližine gora ima pridelovalno območje posebno podnebje, za katerega so značilne zmerne temperature, veliko dežja in povečana vlažnost, ki dajejo sadežu posebno barvo in okus (bolj kiselkast, manj sladek).

    Poleg tega so klementine zaradi dejstva, da je Korzika otok, bolje zaščitene pred različnimi resnimi virusnimi boleznimi, ki so se jim uspele izogniti do danes. Majhni nasadi in hribovita pokrajina omogočajo boljši nadzor nad razvojem škodljivcev, ki bi sadeže lahko napadli.

    Iz teh razlogov je bilo za tiste dele, ki izpolnjujejo te talne in podnebne pogoje, določeno geografsko območje in naslednji kriteriji v zvezi z njegovo lego:

    nadmorska višina: samo območja z nadmorsko višino 2 do 300 metrov. Tla z nadmorsko višino, nižjo od dveh metrov, so povsem neprimerna (ker so slana, hidromorfna, šotasta in preveč peščena). Nagib in podnebje sta nad 300 metri nadmorske višine za pridelovanje klementin neprimerna.

    Nagib: mora biti manjši od 25 %.

    oddaljenost od morja: mora biti manjša od 15 km, kar velja kot meja ugodnega vpliva morskega podnebja.

    4.7   Organ, pooblaščen za preverjanje skladnosti proizvodov s specifikacijo:

    Naziv:

    CERTIPAQ. Centre de Certification des Produits Agricoles et Alimentaires de Qualité

    Certifikacijski organ, ki ga je odobril COFRAC (Comité Français d'Accréditation) pod št. CC 14 in akreditiral po standardu EN 45011 pod št. 7-10/97

    Naslov:

    9, avenue Georges V — F-75008 Paris

    Telefon:

    01 45 30 92 92

    Telefaks:

    01 45 30 93 00

    e-naslov:

    certipaq@certpaq.com

    4.8   Označevanje: Organ, pooblaščen za preverjanje skladnosti proizvodov s specifikacijo, odobri posebno pakiranje z ZGO „Clementine de Corse“ in posebne nalepke na pakiranjih.

    Dodatno k obveznim podatkom v skladu s predpisanimi trgovskimi zahtevami morajo imeti posamezna pakiranja naslednji napis „Zaščitena geografska označba: Clementine de Corse“.

    4.9   Nacionalne zahteve: —


    (1)  Evropska Komisija, Generalni direktorat za kmetijstvo in razvoj podeželja – Enota za politiko kakovosti kmetijskih proizvodov, B-1049 Bruselj.


    Top