Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2014/373/12

    Razpis za prijavo interesa – Znanstveni odbor za omejitve poklicne izpostavljenosti (SCOEL) – Članstvo v obdobju njegovega šestega mandata

    UL C 373, 21.10.2014, p. 14–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    21.10.2014   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 373/14


    Razpis za prijavo interesa

    Znanstveni odbor za omejitve poklicne izpostavljenosti (SCOEL)

    Članstvo v obdobju njegovega šestega mandata

    (2014/C 373/12)

    1.   Predmet razpisa

    Komisija po sprejetju Sklepa Komisije 2014/113/EU (1) objavlja razpis za prijavo interesa, naslovljen na znanstvenike, ki želijo kandidirati za članstvo v Znanstvenem odboru za omejitve poklicne izpostavljenosti (v nadaljnjem besedilu: odbor SCOEL) v obdobju njegovega šestega mandata.

    Člani odbora SCOEL bodo imenovani osebno za triletni mandat.

    Šesti mandat odbora SCOEL se bo predvidoma začel na začetku leta 2015.

    2.   Naloga odbora SCOEL

    Odbor SCOEL je bil prvotno ustanovljen s Sklepom Komisije 95/320/ES (2) za ocenjevanje učinkov poklicne izpostavljenosti kemičnim snovem na zdravje. Ta sklep je bil pred kratkim razveljavljen s Sklepom 2014/113/EU, ki delovne metode odbora SCOEL usklajuje s skupnimi pravili Komisije o strokovnih skupinah. Novi sklep v ta namen zahteva nov izbirni postopek za člane prek javnega razpisa za prijavo interesa, da se zagotovijo preglednost in enake možnosti za visoko usposobljene in specializirane znanstvene strokovnjake. Poudarja tudi stalni pomen etičnih načel odličnosti, neodvisnosti in nepristranskosti kot podlago za delo odbora SCOEL.

    V skladu s členom 3 Direktive Sveta 98/24/ES (3) je naloga odbora SCOEL zagotavljati Komisiji znanstvena priporočila in mnenja o različnih prednostnih kemikalijah. Komisija ta priporočila in mnenja uporablja za razvoj politike EU o zdravstvenem varstvu delavcev, zlasti za določitev mejnih vrednosti za poklicno izpostavljenost kemičnim snovem na ravni EU, v skladu z Direktivo 98/24/ES in Direktivo 2004/37/ES Evropskega parlamenta in Sveta (4). Odbor SCOEL vrednoti razmerje med učinki nevarnih kemikalij in ravnjo poklicne izpostavljenosti z neodvisno znanstveno oceno najnovejših razpoložljivih znanstvenih podatkov.

    Priporočila odbora SCOEL morajo biti znanstveno zanesljiva in veljavna, inovativna, dobro podprta, razumljiva in jasna ter pridobljena z uravnoteženim, nepristranskim in jasno opredeljenim postopkom.

    Glavna naloga odbora SCOEL je na podlagi učinka na zdravje priporočati mejne vrednosti za poklicno izpostavljenost z oceno učinkov izpostavljenosti v zraku. Določiti je treba priporočene ravni, ki zagotavljajo, da izpostavljenost, tudi v primeru rednega ponavljanja v delovnem življenju, ne bo nikoli povzročila škodljivih učinkov na zdravje ljudi, ki so izpostavljeni kemikalijam, in/ali njihovih potomcev (kolikor je mogoče trenutno predvideti). Za nekatere škodljive učinke (zlasti genotoksičnost, rakotvornost in preobčutljivost dihal) morda na podlagi sedanjega znanja ni mogoče opredeliti varne mejne vrednosti za izpostavljenost. Odbor SCOEL lahko v teh primerih izračuna vrsto ravni izpostavljenosti, povezanih z oceno tveganja.

    Poleg priporočil v zvezi z mejnimi vrednostmi za poklicno izpostavljenost v zraku je naloga odbora SCOEL dajanje priporočil za biološke mejne vrednosti ali biološke orientacijske vrednosti ter dopolnjevanje priporočenih mejnih vrednosti za poklicno izpostavljenost z dodatnimi podatki, kot so absorpcija skozi kožo, zmožnost senzibilizacije in rakotvornost, kot je ustrezno.

    Znanstveno svetovanje o zadevah v zvezi z varovanjem zdravja in varnosti delavcev mora biti organizirano v skladu z načeli dobre prakse s področja ocene tveganja in temeljiti na etičnih načelih odličnosti, neodvisnosti, nepristranskosti in preglednosti. Ta načela so določena v Sporočilu Komisije „Pridobivanje in uporaba strokovnega znanja pri Komisiji: načela in smernice. Boljše znanje za boljšo politiko“ (5).

    Informacije o dejavnostih odbora SCOEL in zlasti o metodologiji za izračun mejnih vrednosti za poklicno izpostavljenost ter seznam sprejetih priporočil je mogoče najti na spletni strani:

    http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=148&langId=en&intPageId=684

    3.   Vloga članov odbora SCOEL

    Člani odbora SCOEL morajo biti visoko usposobljeni, specializirani in neodvisni znanstveni strokovnjaki na različnih področjih, povezanih s kemičnimi snovmi, zlasti na področju kemije, toksikologije, epidemiologije ter medicine in higiene dela. Poleg tega morajo biti splošno usposobljeni za določanje mejnih vrednosti za poklicno izpostavljenost.

    Od članov odbora SCOEL se pričakuje, da se sestankov odbora SCOEL udeležujejo najmanj štirikrat letno in dejavno prispevajo k znanstvenim razpravam, pregledujejo dokumente, dajejo pripombe nanje in opravljajo vlogo „predsedujočega“ in/ali „poročevalca“ (oseba, odgovorna za določen dosje).

    Člani odbora SCOEL bodo morali opravljati naslednje naloge:

    prispevati k pripravi, obravnavi in sprejetju znanstvenih priporočil glede mejnih vrednosti za poklicno izpostavljenost, kot „poročevalec“ ali pomočnik „poročevalca“,

    na zahtevo Komisije prispevati k znanstvenemu svetovanju o zadevah v zvezi s kemičnimi snovmi,

    svetovati pri izvajanju in organizaciji znanstvenih dejavnosti odbora SCOEL.

    Delovni dokumenti odbora SCOEL so v angleščini in sestanki prav tako potekajo v angleščini. Sestanki vključujejo temeljito pripravljalno delo, vključno s predhodnim branjem, kritično oceno in pripravo dokumentov.

    Prijavitelji se morajo zavezati, da bodo v primeru imenovanja dejavno sodelovali pri dejavnostih odbora SCOEL.

    Člani odbora SCOEL bodo v skladu s Sklepom 2014/113/EU upravičeni do posebnega dodatka v višini največ 450 EUR za vsak polni delovni dan opravljanja dejavnosti v zvezi z udeležbo na sestankih. Komisija bo sodelujočim pri opravljanju dejavnosti odbora SCOEL povrnila nastale potne stroške in stroške bivanja v skladu z veljavnimi določbami (6).

    4.   Sestava odbora SCOEL

    V skladu s členom 3 Sklepa 2014/113/EU bo odbor SCOEL sestavljalo največ 21 posameznih strokovnjakov, izbranih s seznama ustreznih kandidatov, ki se pripravi po oceni upravičenih prijav, oddanih v okviru tega razpisa za prijavo interesa.

    5.   Izbirni postopek

    Izbirni postopek bo vključeval dve stopnji:

    (i)

    preverjanje upravičenosti prijav;

    (ii)

    ocenjevanje, ali prijavitelji izpolnjujejo izbirna merila, in oblikovanje seznama najustreznejših kandidatov.

    Izbirni odbor bodo sestavljali predstavniki ustreznih služb Komisije.

    Vsako prijavo interesa bosta ocenila najmanj dva člana izbirnega odbora na podlagi meril za upravičenost in izbirnih meril. Komisija bo med izbirnim postopkom upoštevala tudi neodvisnost strokovnjakov (zlasti vsa morebitna navzkrižja interesov) ter zagotovila geografsko uravnoteženo porazdelitev in zastopanost spolov članov odbora SCOEL.

    Zahteve

    A.   Merila za upravičenost

    Vsaka prijava bo pregledana na podlagi naslednjih meril za upravičenost:

    (i)

    univerzitetna diploma na znanstvenem področju, ki je povezano z delom odbora SCOEL;

    (ii)

    najmanj deset (10) let delovnih izkušenj na področju, ki je povezano z delom odbora SCOEL, pridobljenih po pridobitvi diplome iz točke (i);

    (iii)

    državljanstvo EU;

    (iv)

    zmožnost opravljanja dela v angleščini: uspešni prijavitelji morajo znati brati v angleščini in poročati v angleščini, v pisni in ustni obliki (7), saj je to jezik, v katerem je na mednarodni ravni napisana večina ustreznega znanstvenega gradiva.

    B.   Izbirna merila

    Prijave, ki izpolnjujejo zahteve za upravičenost, bodo ocenjene na podlagi naslednjih izbirnih meril.

    (i)   Posebna področja strokovnega znanja

    Komisija si bo pri izbiri kandidatov prizadevala doseči najboljše možno ravnotežje strokovnega znanja na naslednjih področjih:

    kemija, toksikologija, epidemiologija, medicina dela, okolje in zdravje, izpostavljenost, pnevmologija, dermatologija, živčni sistem, reproduktivna toksičnost, genotoksičnost/rakotvornost, patologija, higiena dela, spremljanje bioloških učinkov, analitične metodologije in izkušnje pri določanju mejnih vrednosti za poklicno izpostavljenost kemikalijam ali druga znanstvena področja, povezana z delom odbora SCOEL.

    (ii)   Ustrezna področja izkušenj in usposobljenosti

    Izkušnje in usposobljenost kandidatov bodo ocenjeni na naslednjih področjih:

    ocenjevanje učinkov poklicne izpostavljenosti kemikalijam na zdravje ljudi,

    delovne izkušnje v multidisciplinarnem znanstvenem okolju, po možnosti na mednarodni ravni,

    objavljene znanstvene razprave o temah, pomembnih za oblikovanje znanstvenih predlogov za mejne vrednosti za poklicno izpostavljenost,

    članstvo v nacionalnih ali mednarodnih znanstvenih odborih, odgovornih za pripravo znanstvenih priporočil ali določanje mejnih vrednosti za poklicno izpostavljenost kemikalijam,

    zagotavljanje podpore pri delu nacionalnih ali mednarodnih znanstvenih odborov, odgovornih za pripravo znanstvenih priporočil ali določanje mejnih vrednosti za poklicno izpostavljenost kemikalijam,

    vodenje projektov v zvezi z znanstvenimi vprašanji.

    Upoštevajo se lahko tudi prijave oseb z izkušnjami pri ocenjevanju učinkov izpostavljenosti kemikalijam na zdravje ljudi na drugih področjih, kot so hrana, okolje ali varstvo potrošnikov.

    6.   Imenovanje članov

    Komisija bo imenovala člane na podlagi rezultatov izbirnega postopka, pri čemer bo zagotovila geografsko uravnoteženo porazdelitev članov Odbora, v skladu s členom 3 Sklepa 2014/113/EU.

    Imena imenovanih članov bodo objavljena v registru strokovnih skupin Komisije in v Uradnem listu Evropske unije.

    Osebni podatki se bodo zbirali, obdelovali in objavljali v skladu z Uredbo (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta (8).

    Komisija si pridržuje pravico, da pred imenovanjem preveri dokumente in potrdila ter s tem točnost in upravičenost prijave.

    Mandat članov odbora SCOEL bo trajal tri leta.

    Prijavitelji, ki izpolnjujejo zahteve za članstvo, vendar niso imenovani, bodo ostali na seznamu kandidatov, kot je določeno v členu 4(2) Sklepa 2014/113/EU.

    7.   Etična načela

    V skladu s členom 9 Sklepa 2014/113/EU mora znanstveno svetovanje odbora SCOEL temeljiti na etičnih načelih neodvisnosti, preglednosti in zaupnosti.

    1.   Neodvisnost

    Člani odbora SCOEL se obvežejo, da bodo delovali neodvisno od katerega koli zunanjega vpliva. Svojih odgovornosti ne smejo prenesti na druge osebe.

    Člani morajo dati izjavo o zavezi, da bodo delovali v javnem interesu, in izjavo o odsotnosti ali obstoju kakršnih koli neposrednih ali posrednih interesov, ki bi lahko vplivali na njihovo neodvisnost.

    Službe Komisije bodo upoštevale prijavljene interese in sprejele odločitev o njihovi pomembnosti.

    2.   Preglednost

    Odbor SCOEL mora zagotoviti, da njegova priporočila in mnenja jasno izražajo utemeljitve, ki jih je uporabil pri svojem odločanju, kot je določeno v njegovi metodologiji.

    3.   Zaupnost

    Člani odbora SCOEL ne smejo razširjati informacij, s katerimi se seznanijo pri svojem delu za odbor SCOEL, na tematskih delavnicah, v delovnih skupinah ali pri drugih dejavnostih, povezanih s Sklepom 2014/113/EU. Ta zahteva je dodana zahtevam, določenim v členu 339 Pogodbe o delovanju Evropske unije in členu 12 Sklepa 2014/113/EU.

    Člani odbora SCOEL morajo na začetku vsakega mandata podpisati izjavo o zaupnosti.

    8.   Enake možnosti

    Komisija skrbi za uporabo načel enakega obravnavanja v svojih postopkih.

    9.   Oddaja prijav

    Znanstveniki, ki jih zanima prijava, so vabljeni k izpolnitvi in oddaji spletnega prijavnega obrazca, ki je na voljo na spletni strani:

    http://ec.europa.eu/eusurvey/runner/SCOEL

    Za lažjo izvedbo izbirnega postopka prijavitelje prosimo, da spletni obrazec izpolnijo v angleščini.

    Prijava bo veljala za sprejemljivo le, če bo vsebovala:

    izpolnjen prijavni obrazec,

    življenjepis, po možnosti ne daljši od treh strani (naloži se na prijavni obrazec na ustreznem mestu),

    seznam prijaviteljevih znanstvenih objav s tematiko, pomembno za delo odbora SCOEL (naloži se na prijavni obrazec na ustreznem mestu),

    častno izjavo prijavitelja, izjavo o zavezi in izjavo o morebitnih navzkrižjih interesov (vključeno na koncu prijavnega obrazca).

    Dokazila se lahko zahtevajo pozneje.

    Komisija bo prijavitelje čim prej obvestila o rezultatih izbirnega postopka.

    10.   Rok za oddajo prijav

    Rok za oddajo prijav za članstvo v odboru SCOEL je 15. 12. 2014 (čas GMT +1). Upoštevane bodo le pravilno izpolnjene spletne prijave, oddane na zgoraj navedeni spletni strani.

    Prijaviteljem priporočamo, da s prijavo ne čakajo do zadnjih dni pred rokom, saj zaradi preobremenjenosti spletnih povezav ali težave s spletno povezavo prijave morda ne bodo uspeli oddati pravočasno. Po izteku roka prijave ne bodo sprejete.


    (1)  UL L 62, 4.3.2014, str. 18.

    (2)  UL L 188, 9.8.1995, str. 14.

    (3)  UL L 131, 5.5.1998, str. 11.

    (4)  UL L 158, 30.4.2004, str. 50.

    (5)  COM(2002) 713 final z dne 11. decembra 2002.

    (6)  Sklep Komisije C(2007) 5858, Predpisi o povračilu stroškov za zunanje strokovnjake, ki jih Komisija povabi k sodelovanju.

    (7)  „Zmožnost opravljanja dela v angleščini“ ustreza ravni B2 ali višji ravni, kot je navedeno v referenčnem dokumentu Sveta Evrope za evropski jezikovni portfelj („skupni evropski referenčni okvir: učenje, poučevanje in ocenjevanje“). Več informacij je na voljo na spletni strani http://europass.cedefop.europa.eu/sl/resources/european-language-levels-cefr

    (8)  UL L 8, 12.1.2001, str. 1.


    Top