Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Postopek predhodnega odločanja – priporočila nacionalnim sodiščem

Postopek predhodnega odločanja – priporočila nacionalnim sodiščem

 

POVZETEK:

Priporočila nacionalnim sodiščem v zvezi z uporabo postopka predhodnega odločanja

člen 267 Pogodbe o delovanju Evropske unije

Člen 19 Pogodbe o Evropski uniji

KAJ JE CILJ PRIPOROČIL IN ČLENA 267 POGODBE O DELOVANJU EVROPSKE UNIJE IN ČLENA 19(3) POGODBE O EVROPSKI UNIJI?

Priporočila za leto 2019:

KLJUČNE TOČKE

Pomen postopka predhodnega odločanja

Ta postopek je koristen, kadar se v zadevi pred nacionalnim sodiščem postavi novo vprašanje glede razlage, ki je splošnega pomena za enotno uporabo prava EU, ali kadar obstoječa sodna praksa ne ponuja pojasnil, ki so potrebna v novih pravnih okoliščinah.

Struktura priporočil

Sklop priporočil se uporablja za vse predloge za sprejetje predhodne odločbe, dodatni sklop pa se izrecno uporablja za hitre postopke* ali nujne postopke*.

Kdo poda predlog za sprejetje predhodne odločbe?

Nacionalno sodišče, ki odloča o sporu, prevzame izključno odgovornost za presojanje o potrebi po sprejetju predhodne odločbe in o upoštevnosti vprašanj, ki jih postavi Sodišču EU.

Sodišča, ki vložijo predlog, morajo med drugim:

  • imeti zakonsko podlago in biti stalna,
  • imeti obvezno sodno pristojnost,
  • uporabljati pravna pravila in
  • biti neodvisna.

Predmet urejanja in področje uporabe

  • Pomembno je, da se predlog nanaša na razlago ali veljavnost prava EU in ne nacionalnega prava ali na dejanska vprašanja, ki se zastavljajo v okviru postopka v glavni stvari.
  • Sodišče EU lahko odloči le, če je v postopku v glavni stvari treba uporabiti pravo EU.
  • Sodišče EU prava EU ne uporabi samo za spor, ki ga vloži predložitveno sodišče, saj je njegova vloga pomoč pri njegovem reševanju; vloga nacionalnega sodišča je, da na podlagi odločbe Sodišča EU izvede konkretne posledice.
  • Predhodne odločbe so zavezujoče za predložitveno sodišče in vsa sodišča v državah članicah.

Interakcija med predlogom za sprejetje predhodne odločbe in nacionalnim postopkom

  • Nacionalno sodišče mora predlog vložiti takoj, ko ugotovi, da je za izdajo njegove sodbe potrebna odločitev Sodišča EU, in ko lahko dovolj natančno opredeli pravni in dejanski okvir postopka ter pravna vprašanja, ki jih postavlja.
  • Nacionalni postopek je treba prekiniti do odločitve Sodišča EU.
  • Predložitveno sodišče mora Sodišče EU obvestiti o vseh postopkovnih korakih, ki bi lahko vplivali na predlog, in zlasti o kakršni koli prekinitvi ali umiku ali o kakršni koli sporazumni rešitvi spora v postopku v glavni stvari ter o kakršnem koli drugem dogodku, ki vodi do prenehanja postopka. Prav tako mora Sodišče EU obvestiti o vsaki odločitvi, izdani v okviru pritožbe zoper predložitveno odločbo, in o posledicah te odločitve za zahtevo za predhodno odločanje.

Oblika in vsebina predloga

  • Predlog mora biti napisan preprosto, jasno in natančno, saj ga je treba prevesti, da se drugim državam članicam omogoči predložitev stališč.
  • Člen 94 Poslovnika Sodišča EU določa vsebino predloga, ki mora biti priložena vprašanjem predložitvenega sodišča, njene bistvene točke pa so povzete v prilogi k priporočilom. Če ena ali več teh zahtev ni izpolnjena, lahko Sodišče EU ugotovi, da je treba zavrniti pristojnost za predhodno odločanje o predloženih vprašanjih ali zavrniti zahtevo za predhodno odločanje kot nedopustno.
  • Predložitveno sodišče lahko na kratko navede glavne trditve strank v postopku v glavni stvari. Vendar je treba opozoriti, da bo preveden samo zahtevek za predhodno odločanje, ne pa priloge k tej zahtevi.
  • Predložitveno sodišče lahko tudi na kratko izrazi svoje stališče o odgovoru na vprašanja za predhodno odločanje. Te informacije so lahko koristne za Sodišče EU, zlasti kadar je pozvano, da sprejme predhodno odločanje po hitrem ali nujnem postopku.
  • Vprašanja, predložena Sodišču EU za predhodno odločanje, morajo biti navedena v ločenem in jasno opredeljenem delu predložitvene odločbe, po možnosti na začetku ali na koncu. Biti morajo sama po sebi razumljiva, ne da bi se bilo treba sklicevati na navedbo razlogov za predlog.
  • Zahtevek za predhodno odločanje mora biti v natipkani obliki, strani in odstavki predložitvene odločbe pa morajo biti oštevilčeni.

Varstvo podatkov in anonimizacija predloga za sprejetje predhodnega odločanja

  • Da bi zagotovili optimalno varstvo osebnih podatkov pri obravnavanju zadeve s strani Sodišča EU, je predložitveno sodišče pozvano, da zadevo anonimizira z zamenjavo imen posameznikov, navedenih v zahtevi, na primer z uporabo začetnic ali kombinacijo črk, in z urejanjem informacij, ki bi lahko omogočile prepoznavanje.

Posredovanje predloga za predhodno odločanje Sodišču EU

  • Vsi predlogi morajo biti datirani in podpisani ter s priporočeno pošto poslani sodnemu tajništvu Sodišča EU v Luksemburgu.
  • Sodišče EU priporoča, da nacionalna sodišča uporabljajo aplikacijo e-Curia.
  • Zahteva za predhodno odločanje mora prispeti v sodno tajništvo skupaj z vsemi ustreznimi dokumenti in dokumenti, ki so uporabni za obravnavo zadeve s strani Sodišča EU, in zlasti natančnimi kontaktnimi podatki za stranke v postopku v glavni stvari in njihove zastopnike, če obstajajo, skupaj s spisom postopka v glavni stvari ali njegovo kopijo.

Stroški in brezplačna pravna pomoč

  • Postopek predhodnega odločanja pred Sodiščem EU je brezplačen.
  • O stroških strank po potrebi odloča predložitveno sodišče.
  • Če stranka v postopku v glavni stvari nima zadostnih sredstev, lahko Sodišče EU tej stranki dodeli pravno pomoč za kritje stroškov, zlasti tistih v zvezi z njenim zastopanjem, ki jih ima pred Sodiščem EU. Vendar pa se ta pomoč lahko dodeli le, če zadevna stranka še ne prejema pomoči v skladu z nacionalnimi predpisi ali v obsegu, v katerem ta pomoč ne krije ali le delno krije stroške, ki so nastali pred Sodiščem EU.

Vloga sodnega tajništva Sodišča EU

  • Sodno tajništvo se med postopkom poveže s predložitvenim sodiščem in mu pošlje prepis vseh procesnih aktov ter zahteve za podrobnejše navedbe.
  • Sodno tajništvo po koncu postopka odločbo Sodišča EU pošlje predložitvenemu sodišču. Predložitveno sodišče mora sodno tajništvo obvestiti o tem, kako je uporabilo njegovo odločbo, in mu sporočiti svojo končno odločitev v postopku.

Hitri in nujni postopek

  • Sodišče EU se lahko v skladu s členi 105 do 114 svojega Poslovnika odloči, da je treba nekatere predloge obravnavati po hitrem ali nujnem postopku.
  • Roki so krajši, da se državam članicam na primer omogoči predložitev stališč v primeru hitrega postopka.
  • Predložitveno sodišče mora utemeljiti nujnost in opozoriti na morebitna tveganja v primeru uporabe običajnega postopka za odločanje o predlogu za sprejetje predhodne odločbe.
  • Zahtevke za hitri ali nujni postopek je treba poslati prek aplikacije e-Curia ali po elektronski pošti.

OD KDAJ SE TA PRIPOROČILA UPORABLJAJO?

Uporabljajo se od 8. novembra 2019.

OZADJE

Več informacij je na voljo na straneh:

KLJUČNI POJMI

Predhodno odločanje. Postopek se uporablja v zadevah, v katerih gre za razlago ali veljavnost prava EU ter:
  • kadar je odločitev potrebna, da lahko nacionalna sodišča izrečejo sodbo, ali
  • kadar po nacionalnem pravu ni pravnega sredstva.
Hitri postopek. Postopek, pri katerem narava in izjemne okoliščine primera zahtevajo hitro obravnavo. Hitri postopek je treba zahtevati le, če posebne okoliščine povzročijo izredne razmere, ki upravičujejo hitro odločitev Sodišča EU o predloženih vprašanjih. To bi se lahko pojavilo na primer, če obstaja resna in neposredna nevarnost za javno zdravje ali okolje, ki bi jo lahko preprečila hitra odločitev Sodišča EU, ali če posebne okoliščine zahtevajo, da se negotovosti v zvezi s temeljnimi vprašanji nacionalnega ustavnega prava in prava EU morajo rešiti v zelo kratkem času.
Nujni postopek. Postopek, ki se uporablja samo v zadevah v zvezi z vprašanji svobode, varnosti in pravice. Postopek omejuje predvsem število strank, ki lahko predložijo pisna stališča, in v izjemno nujnih primerih omogoča, da se pisni del postopka pred Sodiščem EU povsem opusti.

GLAVNI DOKUMENTI

Priporočila nacionalnim sodiščem v zvezi z začetkom postopka predhodnega odločanja (UL C 439, 25.11.2016, str. 1–8).

Prečiščena različica Pogodbe o delovanju Evropske unije – Šesti del – Določbe o institucijah in finančne določbe – Naslov I – Določbe o institucijah – Poglavje 1 – Institucije – Oddelek 5 – Sodišče Evropske unije – Člen 267 (prejšnji člen 234 PES) (UL C 202, 7.6.2016, str. 164).

Prečiščena različica Pogodbe o Evropski uniji – Naslov III – Določbe o institucijah – Člen 19 (UL C 202, 7.6.2016, str. 27).

POVEZANI DOKUMENTI

Poslovnik Sodišča (UL L 265, 29.9.2012, str. 1–42).

Sprememba Poslovnika Sodišča (UL L 173, 26.6.2013, str. 65).

Zadnja posodobitev 26.04.2022

Top