Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nova zasnova energetskega trga EU

Nova zasnova energetskega trga EU

POVZETEK:

Nova zasnova energetskega trga EU – COM(2015) 340 final

POVZETEK

KAJ JE NAMEN TEGA SPOROČILA?

EU želi državljanom zagotoviti zanesljivo in cenovno dostopno energijo ter doseči cilje za leto 2030. Zato želi preoblikovati energetski trg, vključno z novo zasnovo trga električne energije, da bi pritegnili nove naložbe.

To sporočilo Evropske komisije tako začenja javno posvetovanje o koristih nove zasnove trga električne energije z vidika nove tehnologije in povečanja naložb.

Poudarja, da so za učinkovit trg električne energije nujni čezmejni in kratkoročni trgi (tudi trgi znotraj dneva). Ti morajo biti zasnovani ob upoštevanju prihodnjega energetskega sistema, tj. sistema, ki bo združeval velike čezmejne pretoke električne energije in obsežno proizvodnjo energije iz nestalnih obnovljivih virov. Tako bi se lahko odzvali na hitro rast nestalnih obnovljivih virov energije ter potrebo po zanesljivem in stalnem delovanju električnega omrežja.

KLJUČNE TOČKE

Infrastruktura

Dobro čezmejno povezano evropsko energetsko omrežje je ključna prednostna naloga za zagotavljanje zanesljive oskrbe z energijo, večje konkurence in pravih signalov za naložbe.

Glavni instrument za integracijo nacionalnih trgov z električno energijo in diverzifikacijo virov energije so projekti skupnega interesa (PCI).

Prilagoditev zasnove trga za naložbe v obnovljive vire

Trg s primernimi cenami lahko zagotovi signale, kje in kdaj je treba proizvajati električno energijo iz obnovljivih virov.

Prožni in bolj integrirani kratkoročni trgi lahko proizvajalcem energije iz obnovljivih virov omogočijo, da enakopravno tekmujejo s proizvajalci energije iz konvencionalnih virov, s čimer se okrepi vključevanje obnovljivih virov v elektroenergetski sistem.

Proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov je mogoče podpreti z regionalnimi tržnimi shemami, ki v skladu s smernicami o državni pomoči odpravljajo pomanjkljivosti na trgu, zagotavljajo stroškovno učinkovitost in preprečujejo čezmerna nadomestila in izkrivljanje trga.

Okrepitev regionalnega sodelovanja

Če želi EU doseči cilje za leto 2030, je regionalno usklajevanje nacionalnih politik ključnega pomena za okrepitev integracije notranjega energetskega trga in zanesljivosti oskrbe z energijo.

Vzpostaviti je treba več čezmejnih povezav, saj obstoječi sistem ne zadošča za pričakovani pretok energije.

Okrepitev regionalnega sodelovanja sistemskih operaterjev je zelo pomembna, posebej to velja za vlogo, ki jo imajo pobude za regionalno sodelovanje na področju varnosti in Evropska mreža sistemskih operaterjev prenosnih sistemov.

Potrebna je tudi razširitev omrežja na ravni distribucije za vključitev lokalno proizvedene energije iz obnovljivih virov.

Za nadzor trgov in sprejemanje zavezujočih odločitev o pobudah EU in čezmejnih zadevah je treba nujno okrepiti vlogo Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (ACER).

Zanesljivost oskrbe

Da bi ocenili ustreznost energetskih sistemov, Komisija poziva k opredelitvi vloge, ki jo imajo naslednji dejavniki:

čezmejne povezave omrežij različnih držav EU,

čezmejna proizvodnja električne energije,

proizvodnja energije iz nestalnih obnovljivih virov,

prilagoditev odjema (tj. pobude za zmanjšanje rabe v obdobju visokega povpraševanja),

možnosti shranjevanja.

Na podlagi takšne ocene bi bilo laže sprejeti odločitev, ali so potrebni mehanizmi zmogljivosti. Ti vključujejo ločena plačila za razpoložljive zmogljivosti namesto plačil za dobavljeno električno energijo. Takšna plačila za razpoložljive zmogljivosti so namenjena nagrajevanju ponudnikov zmogljivosti za ohranjanje obstoječe zmogljivosti ali vlaganje v nove zmogljivosti. Toda Komisija opozarja, da so lahko takšni mehanizmi dragi in izkrivljajo trg.

Lahko bi oblikovali pravila na ravni EU o sodelovanju različnih držav EU v mehanizmih zmogljivosti. Komisija svetuje, naj se določi referenčni model mehanizma zmogljivosti za uporabo na regionalni ravni. Ta bi olajšal čezmejno udeležbo in zmanjšal izkrivljanje trga.

OZADJE

Energetika: Nova zasnova trga z električno energijo in nov dogovor za odjemalce – podatkovni list

KLJUČNI POJEM

* Nestalni obnovljivi viri: obnovljivi viri energije (kot sta veter in sončna energija), ki jih pridobivamo iz narave. Zato lahko njihove ravni proizvodnje nihajo.

AKT

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij: Začetek javnega posvetovanja o zasnovi energetskega trga (COM(2015) 340 final z dne 15. julija 2015)

Zadnja posodobitev 23.10.2015

Top