Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sporazum s Hong Kongom o sodelovanju in medsebojni pomoči v carinskih zadevah

Sporazum s Hong Kongom o sodelovanju in medsebojni pomoči v carinskih zadevah

 

POVZETEK:

Sklep 1999/400 /ES o sklenitvi sporazuma med Evropsko skupnostjo in Hong Kongom, Kitajska o sodelovanju in medsebojni upravni pomoči v carinskih zadevah

Sporazum med Evropsko skupnostjo in Hong Kongom, Kitajsko, o sodelovanju in medsebojni upravni pomoči pri carinskih zadevah

KAJ JE NAMEN TEGA SPORAZUMA IN TEGA SKLEPA?

Namen sporazuma je izboljšati sodelovanje med upravnimi organi, pristojnimi za uporabo carinske zakonodaje*. Poleg več vrst sodelovanja vsebuje tudi člene, katerih cilj sta nadaljnji razvoj in povečanje carinskega sodelovanja s sporazumi o posebnih zadevah.

S sklepom se sklene sporazum v imenu Evropske skupnosti (današnje EU).

KLJUČNE TOČKE

Carinsko sodelovanje

Pogodbenici se zavezujeta, da bosta razvili carinsko sodelovanje:

  • s spodbujanjem učinkovitega usklajevanja in komunikacijskih kanalov med carinskimi organi, da se olajša varna in hitra izmenjava informacij;
  • z olajšanjem pretoka blaga;
  • z izmenjavo informacij in strokovnega znanja, potrebnega za izboljšanje carinskih postopkov;
  • z zagotavljanjem medsebojne tehnične pomoči;
  • z izmenjavo osebja, kadar to koristi obema stranema.

Medsebojna upravna pomoč

Možni sta dve vrsti medsebojne upravne pomoči:

  • pomoč po zaprosilu: zaprošeni organ* mora organu prosilca* zagotoviti vse ustrezne informacije, da lahko zagotovi pravilno izvajanje carinske zakonodaje. Informacije se lahko nanašajo na ugotovljene ali načrtovane dejavnosti, ki bi lahko pomenile kršitev takšne zakonodaje. Lahko se nanaša tudi na pravilnost postopkov izvoza in uvoza med obema državama.

Sporazum zajema tudi poseben nadzor v vseh sumljivih primerih. Takšen nadzor se lahko uporablja za vsako fizično ali pravno osebo, kraj, gibanje blaga ali prevoznega sredstva, ki je ali bi lahko bilo povezano ali uporabljeno za izvajanje dejavnosti v nasprotju s carinsko zakonodajo.

  • pomoč na lastno pobudo: stranki si lahko medsebojno pomagata na lastno pobudo, če menita, da je to potrebno za pravilno izvajanje carinske zakonodaje, zlasti če prejmeta informacije, ki bi lahko bile v interesu druge pogodbenice.

Formalni vidiki in izjeme od pomoči

Zaprosila za pomoč morajo biti podana v pisni obliki, razen v nujnih primerih, ko se lahko zaprosila dajo ustno in se pozneje pisno potrdijo.

Zaprosila morajo vsebovati:

  • podatke o organu prosilcu,
  • zaprošeni ukrep,
  • predmet zaprosila in razlog zanj;
  • vključene zakonodajne akte;
  • vpletene fizične ali pravne osebe;
  • povzetek ustreznih dejstev in že izvedenih preiskav.

Zaprošena stran lahko odkloni pomoč, če bi s tem lahko ogrozila suverenost, javni red, varnost ali druge bistvene interese ene od pogodbenic. Zagotavljanje pomoči se lahko zavrne tudi, če bi bila s tem kršena industrijska, poslovna ali poklicna skrivnost.

Sporazum vključuje tudi klavzule o zaupnosti v zvezi s predloženimi informacijami. Za osebne podatke je zagotovljena visoka raven varstva.

Sporazum določa ustanovitev skupnega odbora za carinsko sodelovanje, ki skrbi za pravilno izvajanje tega sporazuma in preuči vsa vprašanja, ki izhajajo iz njegove uporabe.

DATUM ZAČETKA VELJAVNOSTI

Veljati je začel 1. junija 1999.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Carinska zakonodaja: vključuje vse pravne ali regulativne določbe ali kateri koli drug zavezujoč pravni instrument, ki sta ga sprejela EU in Hong Kong ter ureja uvoz, izvoz in tranzit blaga ter obravnavo blaga v katerem koli drugem carinskem postopku, vključno z ukrepi prepovedi, omejitve in nadzora, ki spadajo v okvir pristojnosti carinskih organov in drugih upravnih organov.
Zaprošeni organ: pristojni carinski organ, ki je zaprošen za pomoč.
Organ prosilec: pristojni carinski organ, ki zaprosi za pomoč.

GLAVNA DOKUMENTA

Sklep Sveta 1999/400/ES z dne 11. maja 1999 o sklenitvi Sporazuma med Evropsko skupnostjo in Hong Kongom, Kitajska o sodelovanju in medsebojni upravni pomoči v carinskih zadevah (UL L 151, 18.6.1999, str. 20)

Sporazum med Evropsko skupnostjo in Hong Kongom, Kitajsko o sodelovanju in medsebojni upravni pomoči pri carinskih zadevah (UL L 151, 18.6.1999, str. 21-26)

Zadnja posodobitev 08.01.2019

Top