Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pravna varnost v mednarodni trgovini za podjetja EU, ki uporabljajo sporazume o izbiri sodišča

Pravna varnost v mednarodni trgovini za podjetja EU, ki uporabljajo sporazume o izbiri sodišča

 

POVZETEK:

Sklep 2009/397/ES o podpisu Konvencije o sporazumih o izbiri sodišča

Sklep 2014/887/EU o odobritvi Haaške konvencije o sporazumih o izbiri sodišča med strankami v mednarodnem poslovanju

KAJ JE NAMEN TEH SKLEPOV IN TE KONVENCIJE?

  • V imenu Evropske unije (EU) podpišejo in odobrijo Haaško konvencijo z dne 30. junija 2005 o sporazumih o izbiri sodišča*.
  • Konvencija pojasnjuje pravila o sporih v mednarodni trgovini, kadar stranke izberejo izključno pristojno sodišče.
  • Konvencija prinaša večjo pravno varnost podjetjem EU, ki poslujejo s podjetji zunaj EU, saj jim zagotavlja upoštevanje njihove izbire sodišča za obravnavo sporov.

KLJUČNE TOČKE

Področje uporabe konvencije

  • Konvencija se uporablja za sporazume o izbiri izključno pristojnega sodišča v mednarodnih civilnih in gospodarskih zadevah, ki vključujejo države, ki uporabljajo konvencijo.
  • Šteje se, da je sporazum o izbiri sodišča izključen, če stranke ne določijo drugače.
  • Izključenih je več zadev. Primeri vključujejo:
  • Poleg tega lahko pogodbenice konvencije iz njenega področja uporabe izključijo nekatere druge zadeve. Na podlagi tega je EU dala izjavo, da konvencije ne bo uporabljala v nekaterih zavarovalnih zadevah.

Zagotavljanje upoštevanja izbire sodišča

  • Volja strank – stranke pogodbe lahko sklenejo sporazum o izbiri izključno pristojnega sodišča, da določijo sodišče ene od držav, ki uporabljajo konvencijo, kot pristojno za obravnavanje spora. Sporazum je treba skleniti pisno ali z drugimi sredstvi, ki omogočajo kasnejšo dostopnost informacij.
  • Pristojnost sodišča – določeno sodišče je edino sodišče s pristojnostjo za obravnavo sporov, za katere velja sporazum o izbiri sodišča, razen če se odloči, da sporazum po nacionalnem pravu sodišča ni veljaven. Vsako sodišče, ki ni izbrano sodišče, mora prekiniti ali ustaviti postopke, zaradi katerih je kršen sporazum o izbiri sodišča, razen če:
    • je sporazum ničen po pravu države izbranega sodišča;
    • stranka ni imela poslovne sposobnosti za sklenitev sporazuma po pravu države sodišča, pred katerim teče postopek;
    • je izvajanje sporazuma v nasprotju z javnim redom države neizbranega sodišča;
    • sporazuma ni mogoče izvajati ali
    • se izbrano sodišče odloči, da zadeve ne bo obravnavalo.
  • Priznavanje in izvrševanje – druge države, ki uporabljajo konvencijo, morajo priznavati in izvrševati sodne odločbe izbranega sodišča. Priznavanje ali izvrševanje pa lahko odložijo ali zavrnejo, če je sodna odločba predmet preskusa v državi izvora ali če se rok za običajni preizkus sodne odločbe ni iztekel. Konvencija določa tudi številne druge situacije, ko je mogoča zavrnitev priznavanja in izvrševanja (na primer, če je bila sodba izdana na podlagi goljufije). Besedilo navaja tudi dokumente, potrebne za zahtevek za priznavanje in izvrševanje.

OD KDAJ SE TA KONVENCIJA UPORABLJA?

EU je po sprejetju Sklepa 2014/887/EU konvencijo ratificirala 15. junija 2015, s tem pa je postala zavezujoča za vse države EU (razen Dansko) in druge države, ki so jo ratificirale, z začetkom veljavnosti 1. decembra 2015.

OZADJE

KLJUČNI POJMI

Sporazum o izbiri sodišča: sporazum med strankami o določitvi, katero sodišče (eno ali več posebnih sodišč) je pristojno v sporih v zvezi z določenim pravnim razmerjem.
Alternativno reševanje sporov: reševanje sporov brez vključevanja sodišč.

GLAVNA DOKUMENTA

Sklep Sveta 2009/397/ES z dne 26. februarja 2009 o podpisu s strani Evropske skupnosti Konvencije o sporazumih o izbiri sodišča (UL L 133, 29.5.2009, str. 1–13).

Sklep Sveta 2014/887/EU z dne 4. decembra 2014 o odobritvi Haaške konvencije z dne 30. junija 2005 o sporazumih o izbiri sodišča v imenu Evropske unije (UL L 353, 10.12.2014, str. 5–8).

POVEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) št. 1215/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. decembra 2012 o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodnih odločb v civilnih in gospodarskih zadevah (prenovitev) (UL L 351, 20.12.2012, str. 1–32).

Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) št. 1215/2012 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Zadnja posodobitev 24.07.2017

Top