EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Copernicus

Copernicus

Copernicus je eden izmed vesoljskih programov Evropske unije, usmerjen v zagotavljanje popolnega, brezplačnega in odprtega dostopa do podatkov in informacij na našem planetu in v njegovem okolju na podlagi satelitskega opazovanja Zemlje ter in situ (nevesoljske) analize podatkov. Pobudo vodi Evropska komisija v sodelovanju z Evropsko vesoljsko agencijo (ESA), Evropsko organizacijo za uporabo meteoroloških satelitov (EUMETSTAT), Evropskim centrom za srednjeročne vremenske napovedi (ECMWF), Evropsko agencijo za okolje (EEA), Mercator Océan International (MOI), Evropsko agencijo za mejno in obalno stražo (Frontex), Evropsko agencijo za pomorsko varnost (EMSA), Satelitskim centrom Evropske unije (SatCen) in Skupnim raziskovalnim središčem, službo Komisije za znanost in znanje.

Cilj programa Copernicus pri razvoju konkurenčnega in okretnega evropskega vesoljskega in storitvenega sektorja je spodbujati inovativne sisteme in storitve za opazovanje Zemlje ter Evropi zagotoviti neodvisen dostop do okoljskega in podnebnega znanja, ki temelji na dokazih, in ključnih tehnologij za opazovanje in zbiranje geoinformacij. Uporabniki bodo imeli popoln, prost in neomejen dostop do informacijskih storitev.

Program Copernicus sestoji iz treh vidikov:

  • storitvena komponenta, ki zagotavlja informacije s področja spremljanja atmosfere, morskega okolja, kopnega, klimatskih sprememb, ukrepanja v primeru izrednih dogodkov in varnosti;
  • vesoljska komponenta, ki zagotavlja vesoljska opazovanja za zgornja storitvena področja; in
  • in situ komponenta, ki zagotavlja koordiniran dostop do opazovanj prek zračnih, morskih in kopenskih instalacij za zgoraj navedena storitvena področja – in situ podatki so ključnega pomena pri zagotavljanju kakovostnih podatkov in informacij.

Glavni uporabniki programa Copernicus so oblikovalci politik in javni organi, ki lahko informacije uporabljajo kot podlago za oblikovanje politik in zakonodaje, na primer na področju okolja ali civilne zaščite v primeru naravne nesreče ali humanitarne krize. Drugi uporabniki so komercialni in zasebni uporabniki, izobraževalni in raziskovalni sektor ter neprofitne organizacije.

Dostop do podatkov in informacij programa Copernicus je na splošno popoln, odprt in brezplačen. Namen tega je spodbuditi njihovo uporabo in izmenjavo ter okrepiti evropske trge za opazovanje Zemlje, zlasti razvoj aplikacij ter storitev in izdelkov z dodano vrednostjo, na primer spremljanje kakovosti zraka v urbanem okolju. Takšne prodajne storitve so lahko na voljo brezplačno ali pa tudi ne, kar je odvisno od poslovnega modela ponudnika.

GLEJ TUDI

Top