Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mejne vrednosti nekaterih onesnaževal v hrani

Mejne vrednosti nekaterih onesnaževal v hrani

 

POVZETEK:

Uredba (EU) 2023/915 o mejnih vrednostih nekaterih onesnaževalcev v hrani

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

Določa mejne vrednosti za nekatere onesnaževalce v hrani za zaščito zdravja državljanov Evropske unije (EU), vključno z najbolj ogroženimi skupinami prebivalstva, kot so otroci in nosečnice.

KLJUČNE TOČKE

Področje uporabe

Uredba zajema:

  • mikotoksine (aflatoksine, ohratoksin A, patulin, deoksinivalenol, zearalenon, fumonizine, citrinin, ergot sklerocije in ergot alkaloide);
  • kovine (svinec, kadmij, živo srebro, anorganski kositer in arzen);
  • rastlinske toksine (eruka kislina, tropanski alkaloidi, cianovodikova kislina, pirolizidinski alkaloidi, alkaloidi opija in Δ9-THC);
  • onesnaževala pri predelavi (policiklični aromatski ogljikovodiki (PAH), benzo(a)piren, vsota 4 PAH; 3-monokloropropan-1,2-diol (3-MCPD) in glicidil estri maščobnih kislin);
  • halogenirana obstojna organska onesnaževala (dioksine, dioksinom podobne poliklorirane bifenile (PCB), dioksinom nepodobne PCB; perfluoroalkilne snovi: perfluorooktan sulfonska kislina (PFOS), perfluorooktanojska kislina (PFOA), perfluorononanojska kislina (PFNA) in perfluoroheksan. sulfonska kislina (PFHxS));
  • druge onesnaževalce:
    • melamin,
    • nitrate,
    • perklorat.

Najvišje ravni

Prepovedano je prodajati živila, katerih vsebnost kontaminantov je višja od tistih iz priloge I uredbe. Te mejne vrednosti zajemajo užitni del živila in veljajo tudi za sestavljena, predelana, posušena ali razredčena živila, ob upoštevanju ustreznih faktorjev predelave.

Uredba določa tudi najnižje mejne vrednosti za onesnaževala, ki jih je razumno mogoče doseči z dobro proizvodno prakso ali dobro kmetijsko prakso (tj. „tako nizko, kot je razumno dosegljivo“).

Prepoved mešanja

Hrana, ki je v skladu z mejnimi vrednostmi, se ne sme mešati z drugo hrano, ki presega te omejitve.

Hrana, ki jo je treba sortirati ali drugače mehansko obdelati, da se zmanjša vrednost onesnaženosti, se ne sme mešati s hrano, ki je namenjena neposredni prehrani ljudi, ali se uporabljati kot sestavina živil.

Označevanje

Označevanje na vsaki posamezni embalaži in v originalnem spremnem dokumentu arašidov, drugih oljnic in iz njih pridobljenih proizvodov ter žit mora jasno razvidno predvidevati njihovo uporabo. Identifikacijska koda pošiljke/serije mora biti neizbrisno označena na vsakem posameznem paketu pošiljke in v originalnem spremnem dokumentu. Poslovna dejavnost prejemnika pošiljke, navedena v spremni listini, mora biti združljiva z namenom uporabe.

Kadar ni jasnih informacij, da njihova predvidena uporaba ni namenjena dajanju na trg kot hrana, se mejne vrednosti iz Priloge I uporabljajo za vse arašide (arašide), druga oljna semena in iz njih pridobljene proizvode ter žita, ki so dana na trg.

Izjema za zemeljski orehi (arašidi) in druga oljna semena za drobljenje od uporabe mejnih vrednosti iz Priloge I velja samo za pošiljke, ki:

  • so jasno označene, kar kaže na njihovo predvideno uporabo;
  • na etiketi vsakega posameznega pakiranja in v izvirnem spremnem dokumentu vsebujejo navedbo „Izdelek za drobljenje za proizvodnjo rafiniranega rastlinskega olja“; in
  • katerih končni namembni kraj je obrat za drobljenje.

Izjeme

V določenih okoliščinah lahko nekatere države članice EU presežejo ravni dioksinov in/ali DL-PCB (dioksinom podobni PCB) in/ali NDL-PCB (dioksinu nepodobni PCB), določene v Prilogi I za nekatere ribe in ribje izdelke, ki izvirajo iz baltske regije in so namenjeni za porabo na njihovem ozemlju. Potrošnike je treba obvestiti o možnih tveganjih za zdravje potrošnikov.

Nekaterim državam članicam so bile odobrene druge izjeme v zvezi z mejnimi vrednostmi PAO v tradicionalno prekajenem mesu in prekajenih mesnih izdelkih ter tradicionalno prekajenih ribah in prekajenih ribiških proizvodih.

Spremljanje in sporočanje

Države članice in zainteresirane strani morajo:

  • do 1. julija 2023 obvestiti Evropsko komisijo o rezultatih opravljenih preiskav in njihovem napredku v zvezi z uporabo preventivnih ukrepov za preprečitev kontaminacije s sklerociji rožička in alkaloidi rožička v rži in rženih mletih proizvodih ter alkaloidi rožička v mlevski proizvodi ječmenovih, pšeničnih, pirinih in ovsenih zrn;
  • vsako leto Evropski agenciji za varnost hrane (EFSA), ustanovljeni v skladu z Uredbo (ES) št. 178/2002 (glej povzetek), poročati o podatkih o prisotnosti sklerocija ergot in alkaloidov ergot v rži in rženih mletih proizvodih. in na ergot alkaloide v mletju ječmenovih, pšeničnih, pirinih in ovsenih zrn.

Države članice morajo Komisiji na zahtevo sporočiti opravljene preiskave in ugotovljene ustrezne vire v skladu s priporočili Komisije za spremljanje prisotnosti onesnaževal v živilih in njihov napredek v zvezi z uporabo preventivnih ukrepov za preprečevanje kontaminacije.

Države članice morajo EFSA poročati o podatkih o prisotnosti, ki so jih zbrale za vse druge onesnaževalce razen sklerocij rožička in alkaloidov rožička (glej zgoraj). Nosilci živilske dejavnosti in druge zainteresirane strani lahko takšne podatke o dogodkih predložijo EFSA. Vsi podatki o dogodkih morajo biti predloženi v skladu z zahtevami EFSA za poročanje.

Razveljavitev

Uredba razveljavlja Uredbo (ES) št. 1881/2006 z dne 24. maja 2023.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 25. maja 2023.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

GLAVNI DOKUMENT

Uredba Komisije (EU) 2023/915 z dne 25. aprila 2023 o mejnih vrednostih nekaterih onesnaževalcev v živilih in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1881/2006 (UL L 119, 5.5.2023, str. 103).

Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) 2023/915 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Uredba (ES) št. 178/2002 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. januarja 2002 o določitvi splošnih načel in zahtevah živilske zakonodaje, ustanovitvi Evropske agencije za varnost hrane in postopkih, ki zadevajo varnost hrane (UL L 31, 1.2.2002, str. 1).

Glej prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 01.12.2023

Top