Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Znanstveno in tehnološko sodelovanje med EU in Tunizijo

Znanstveno in tehnološko sodelovanje med EU in Tunizijo

 

POVZETEK:

Sporazum o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju med Evropsko skupnostjo in Tunizijo

Sklep 2004/127/ES o sklenitvi Sporazuma o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju med Evropsko skupnostjo in Tunizijo

Protokol k Evro-mediteranskemu sporazumu o pridružitvi med Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami na eni strani in Republiko Tunizijo na drugi strani o okvirnem sporazumu med Evropsko unijo in Tunizijo o splošnih načelih za sodelovanje Tunizije v programih EU

KAJ JE NAMEN TEGA SPORAZUMA, TEGA SKLEPA IN TEGA PROTOKOLA?

  • Sporazum vzpostavlja splošna pravila sodelovanja med Evropsko skupnostjo, zdaj Evropsko unijo (EU), in Tunizijo z namenom spodbujanja, razvoja in omogočanja dejavnosti skupnega interesa na področju znanosti in tehnologije.
  • Svet Evropske unije je s sklepom odobril sporazum v imenu Evropske skupnosti.
  • Glede na to, da Svet podpira pristop Evropske komisije, da se državam partnericam evropske sosedske politike omogoči sodelovanje v agencijah in programih EU na podlagi njihovih zaslug in kjer to dovoljujejo ustrezne pravne podlage, protokol določa posebne pogoje, vključno s finančnimi prispevki ter postopki poročanja in ocenjevanja, ki veljajo za sodelovanje Tunizije v vsakem posameznem programu EU.

KLJUČNE TOČKE

Pogodbenici soglašata, da bosta spodbujali, razvijali in olajšali znanstveno in tehnološko sodelovanje med EU in Tunizijo na področjih skupnega interesa. Dejavnosti, ki se izvajajo na podlagi sporazuma, temeljijo na več načelih:

  • spodbujanje družbe znanja v korist gospodarskega in družbenega razvoja pogodbenic;
  • skupna korist na podlagi splošnega ravnovesja prednosti;
  • pravočasna izmenjava informacij,
  • varstvo pravic intelektualne lastnine.

Sodelovanje

Tunizijske pravne osebe* lahko sodelujejo pri posrednih ukrepih v sklopu okvirnega programa EU za raziskave in inovacije (Obzorje Evropa), ki prispevajo k oblikovanju evropskega raziskovalnega prostora.

Pravne osebe EU lahko sodelujejo v raziskovalnih projektih Tunizije na področjih, ki ustrezajo tistim iz okvirnega programa, pod enakimi pogoji, kakor se uporabljajo za tunizijske pravne osebe.

Za obe obliki sodelovanja veljajo pogoji, določeni ali navedeni v Prilogah I in II k sporazumu.

Sodelovanje lahko poteka tudi na naslednje načine:

  • skupna srečanja;
  • redne razprave o smernicah in prednostnih nalogah pri politiki in načrtovanju raziskovanja v Tuniziji in EU;
  • izmenjave mnenj in posvetovanja o obetih za sodelovanje in razvoj;
  • pravočasna izmenjava informacij v zvezi z izvajanjem in rezultati skupnih raziskovalnih programov in projektov, ki se izvajajo v okviru tega sporazuma;
  • obiski in izmenjave raziskovalcev, inženirjev in tehnikov, vključno zaradi raziskovalnega usposabljanja;
  • izmenjave in souporaba znanstvene opreme in materialov;
  • redni stiki med vodji raziskovalnih programov ali projektov iz Tunizije in EU;
  • sodelovanje strokovnjakov obeh pogodbenic na tematskih seminarjih, simpozijih in delavnicah;
  • izmenjava informacij o praksah, zakonih in drugih predpisih in programih v zvezi s sodelovanjem na podlagi tega sporazuma;
  • vzajemni dostop do znanstvenih in tehničnih informacij, ki so pomembne za to sodelovanje;
  • kakršni koli drugi načini, ki jih sprejme Skupni odbor za znanstveno in tehnično sodelovanje EU in Tunizije.

V skladu s protokolom mora Tunizija finančno prispevati v splošni proračun EU v skladu s posebnimi programi, v katerih sodeluje. Memorandum o soglasju med Komisijo in tunizijskimi organi določa posebne pogoje v zvezi s sodelovanjem Tunizije v vsakem posameznem programu, zlasti finančni prispevek ter postopke poročanja in ocenjevanja.

Tunizija sodeluje v pobudi partnerstvo na področju raziskav in inovacij v Sredozemlju (PRIMA), vzpostavljeni na podlagi Sklepa (EU) 2017/1324 (glej povzetek). Namen partnerstva PRIMA je združiti znanje in finančna sredstva EU in sodelujočih držav za gradnjo raziskovalnih in inovacijskih zmogljivosti ter razvoj znanja in skupnih inovativnih rešitev za vodne in agroživilske sisteme v Sredozemlju. EU v program PRIMA prispeva do 220 milijonov EUR iz programa Obzorje 2020.

DATUM ZAČETKA VELJAVNOSTI

Sporazum je stopil v veljavo 13. aprila 2004 in bo veljal za nedoločen čas. Vsaka pogodbenica ga lahko prekine kadar koli s šestmesečnim odpovednim rokom v pisni obliki.

OZADJE

Odnose med EU in Tunizijo ureja predvsem Evro-mediteranski sporazum o pridružitvi med Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami na eni strani ter Republiko Tunizijo na drugi strani (glej povzetek). Tunizija je bila prva država v južnem Sredozemlju, ki je podpisala sporazum o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju z EU.

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Pravne osebe. Vsaka fizična oseba ali vsaka pravna oseba, ustanovljena po nacionalnem pravu svojega sedeža ustanovitve ali pravu Skupnosti ali mednarodnem pravu, ki ima pravno osebnost in je upravičena do kakršnih koli pravic in dolžnosti v svojem imenu.

GLAVNI DOKUMENTI

Sporazum o znanstvenem in tehničnem sodelovanju med Evropsko skupnostjo in Republiko Tunizijo (UL L 37, 10.2.2004, str. 17–23).

Sklep Sveta 2004/127/EC z dne 22. decembra 2003 o sklenitvi Sporazuma o znanstvenem in tehničnem sodelovanju med Evropsko skupnostjo in Republiko Tunizijo (UL L 37, 10.2.2004, str. 16).

Protokol k Evro-mediteranskemu sporazumu o pridružitvi med Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami na eni strani in Republiko Tunizijo na drugi strani o okvirnem sporazumu med Evropsko unijo in Republiko Tunizijo o splošnih načelih za sodelovanje Republike Tunizije v programih Unije (UL L 96, 11.4.2015, str. 3–6).

POVEZANI DOKUMENTI

Sklep (EU) 2017/1324 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2017 o sodelovanju Unije v partnerstvu na področju raziskav in inovacij v Sredozemlju (PRIMA), ki ga skupaj izvaja več držav članic (UL L 185, 18.7.2017, str. 1–15).

Evro-mediteranski sporazum o pridružitvi med Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami na eni strani in Republiko Tunizijo na drugi strani – Protokol št. 1 o ureditvi uvoza kmetijskih proizvodov s poreklom iz Tunizije v Skupnost – Protokol št. 2 o ureditvi uvoza ribiških proizvodov s poreklom iz Tunizije v Skupnost – Protokol št. 3 o ureditvi uvoza kmetijskih proizvodov s poreklom iz Skupnosti v Tunizijo – Protokol št. 4 o opredelitvi izdelkov s poreklom in načinih upravnega sodelovanja – Protokol št. 5 o medsebojni pomoči med upravnimi organi v carinskih zadevah – Skupne izjave – Izjave (UL L 97, 30.3.1998, str. 2–183).

Nadaljnje spremembe tega sporazuma so vključene v izvirni dokument. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Zadnja posodobitev 19.04.2024

Top