Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Interreg – Podpora čezmejnemu sodelovanju (2021–2027)

Interreg – Podpora čezmejnemu sodelovanju (2021–2027)

 

POVZETEK:

Uredba (EU) 2021/1059 o posebnih določbah za cilj „evropsko teritorialno sodelovanje“ (Interreg), ki ga podpirajo Evropski sklad za regionalni razvoj in instrumenti za zunanje financiranje

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

  • Določa pravila v zvezi z instrumentom Interreg, ki spodbuja evropsko teritorialno sodelovanje s pomočjo skupnih programov, projektov in mrež med nacionalnimi, regionalnimi in lokalnimi akterji iz različnih držav članic Evropske unije (EU) ter med akterji EU in sosednjimi nečlanicami EU, partnerskimi državami, čezmorskimi državami in ozemlji (ČDO), drugimi ozemlji ter organizacijami za regionalno povezovanje in sodelovanje. Interreg spodbuja skladen gospodarski, socialni in teritorialni razvoj EU kot celote in njenega sosedstva, kar je osrednji cilj kohezijske politike EU.
  • Določa potrebna pravila za zagotovitev učinkovitega načrtovanja programov, vključno s tehnično pomočjo, spremljanjem, ocenjevanjem, komuniciranjem, upravičenostjo, upravljanjem in nadzorom. Določa tudi pravila za finančno upravljanje programov Interreg, ki jih podpira Evropski sklad za regionalni razvoj (ESRR), ustanovljen z Uredbo (EU) 2021/1058 (glej povzetek), skupaj s posebnimi cilji in integracijo instrumentov zunanjega financiranja EU:

KLJUČNE TOČKE

Struktura

Teritorialno sodelovanje v okviru Interreg temelji na štirih sklopih.

  • Interreg A – čezmejno sodelovanje med sosednjimi regijami (ki bi morale biti načeloma locirane ob kopenskih ali morskih mejah, ločenih z do 150 km morja) za reševanje skupnih izzivov, ki se skupaj opredelijo v obmejnih regijah, in za izrabo neizkoriščenih možnosti za rast v teh območjih.
  • Interreg B – transnacionalno sodelovanje na širših transnacionalnih območjih ali okoli morskih bazenov z namenom večjega teritorialnega povezovanja.
  • Interreg C – medregionalno sodelovanje s štirimi posebnimi programi za večjo uspešnost kohezijske politike s spodbujanjem:
    • izmenjave izkušenj, inovativnih pristopov in krepitve zmogljivosti zaradi ugotavljanja in razširjanja dobrih praks ter njihovega izvajanja v politikah regionalnega razvoja, vključno s programi za „cilj „naložbe za delovna mesta in rast““ (program Interreg Europe);
    • izmenjave izkušenj, inovativnih pristopov in krepitve zmogljivosti zaradi odkrivanja , prenosa in kapitalizacije dobrih praks na področju integriranega in trajnostnega urbanega razvoja (program URBACT);
    • izmenjave izkušenj, inovativnih pristopov in krepitve zmogljivosti zaradi izboljšanja in poenostavitve izvajanja programov Interreg in ukrepov sodelovanja, skupaj z vzpostavitvijo in delovanjem evropskih združenj za teritorialno sodelovanje* (program Interact);
    • analiza razvojnih trendov v zvezi s cilji teritorialne kohezije (program Evropsko omrežje za spremljanje prostorskega razvoja (ESPON)).
  • Interreg D – sodelovanje med najbolj oddaljenimi regijami za olajšanje razvoja in integracije najbolj oddaljenih regij in ČDO (na primer karibskih regij) v njihovo sosednje okolje.

Sredstva in stopnje sofinanciranja

  • Interreg podpira ESRR in, če ena ali več držav članic in njihovih regij čezmejno sodelujejo skupaj z eno ali več državami članicami ter državami nečlanicami EU in njihovimi regijami, zunanji finančni instrumenti EU (tj. IPA III in NDICI).
  • V obdobju, ki ga pokriva trenutni večletni finančni okvir (2021–2027), bo Interreg prejel 8,05 milijarde EUR (v cenah iz leta 2018) iz sredstev ESRR.
  • Sredstva ESRR za programe Interreg bodo dodeljena na naslednji način:
    • 72,2 % (skupaj 5 812 790 000 EUR za kopensko in pomorsko čezmejno sodelovanje (Interreg A));
    • 18,2 % (skupaj 1 466 000 000 EUR za transnacionalno sodelovanje (Interreg B));
    • 6,1 % (skupaj 490 000 000 EUR za medregionalno sodelovanje (Interreg C)); in
    • 3,5 % (skupaj 281 210 000 EUR za sodelovanje med najbolj oddaljenimi regijami (Interreg D)).
  • Stopnja sofinanciranja na ravni posameznega programa Interreg ne sme presegati 80 %.

Specifični cilji Interreg in tematska koncentracija

V okviru programov Interreg lahko ESRR in, kjer je primerno, zunanji finančni instrumenti EU podpirajo tudi posebne cilje Interrega za boljše upravljanje sodelovanja ter varnejšo in bolj zaščiteno Evropo.

Vsaj 60 % sredstev, dodeljenih programom Interreg A, B in D, bi moralo biti namenjenih za največ tri cilje politike iz člena 5 uredbe o skupnih določbah (CPR), tj. Uredbe (EU) 2021/1060 (glej povzetek), med katerimi mora biti bolj zelena Evropa z nizkimi emisijami ogljika. Programi Interreg A vzdolž notranjih kopenskih meja morajo nameniti vsaj 60 % sredstev za cilja politike 2 in 4 ter največ dva druga cilja politike, določena v uredbi o skupnih določbah.

Izvedbeni in delegirani akti

Organi in upravljanje programa

  • Interreg se izvaja preko programov v okviru deljenega upravljanja*, razen programov Interreg D, ki se lahko v celoti ali delno izvajajo pod posrednim upravljanjem* v dogovoru z zadevno(-imi) državo(-ami) članico(-ami) po posvetovanju z deležniki.
  • Uredba zahteva, da države članice in, kjer je primerno, države nečlanice EU, partnerske države* in ČDO, ki sodelujejo v programu Interreg, da za namene uredbe o skupnih določbah določijo en sam organ upravljanja in en sam revizijski organ. Določa podrobna pravila glede teh organov, njihovih funkcij in odgovornosti.
  • Vsak organ upravljanja mora Komisiji vsako četrtletje poslati kumulativne podatke za zadevni program Interreg v skladu s predlogo iz Priloge VII k uredbi o skupnih določbah.

Nadzorni odbor

Države članice in, kjer je primerno, države nečlanice EU, partnerske države in ČDO, ki sodelujejo v tem programu, morajo v soglasju z organom upravljanja ustanoviti nadzorni odbor za nadzor izvajanja ustreznega programa Interreg v treh mesecih od datuma uradnega obvestila državam članicam o odobritvi programa Interreg. Komisija se mora sestati vsaj enkrat letno in pregledati vsa vprašanja, ki vplivajo na napredek programa pri doseganju njegovih ciljev.

Ocenjevanja

Država članica ali organ upravljanja mora izvajati ocenjevanja programov, ki se nanašajo na enega ali več naslednjih meril: učinkovitost, uspešnost, ustreznost, skladnost in dodano vrednost EU, z namenom izboljšanja kakovosti zasnove in izvajanja programa. Ocene lahko zajemajo tudi druga ustrezna merila, kot so vključevanje, nediskriminacija in prepoznavnost.

Za vsak program je treba opraviti dodatno ocenjevanje, da se oceni njegov učinek pred 30. junijem 2029.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 1. julija 2021.

OZADJE

Uredba (EU) 2021/1059 je del zakonodajnega svežnja EU za kohezijsko politiko za obdobje 2021–2027. Glavni poudarek te politike je spodbujanje gospodarske, socialne in teritorialne kohezije s trajnostno konkurenčnostjo, raziskavami in inovacijami, digitalnim prehodom, evropskim zelenim dogovorom in evropskim stebrom socialnih pravic.

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Evropska združenja za teritorialno sodelovanje (EZTS). Njihov cilj je olajšati in spodbujati čezmejno, transnacionalno in medregionalno sodelovanje v EU. Njihove naloge vključujejo izvajanje programov, ki so sofinancirani s strani EU ali katerega koli drugega evropskega projekta čezmejnega sodelovanja. EZTS kot pravni subjekti združujejo organe iz različnih držav članic. Njihovi člani so lahko države članice same, regionalne ali lokalne oblasti, združenja ali kateri koli drug javni organ. EZTS morajo vključevati člane iz vsaj dveh držav članic.
Deljeno upravljanje. Kjer financiranje skupaj upravljajo Evropska komisija in nacionalni organi.
Posredno upravljanje. Kadar financiranje upravljajo partnerske organizacije ali drugi organi znotraj ali zunaj EU.
Partnerske države. Upravičenec do IPA III ali država oz. ozemlje, ki ga za programe Interreg A in B pokriva območje sosedstva iz Priloge I k Uredbi (EU) 2021/947 ali Ruska federacija, ali država oz. ozemlje, ki ga za programe Interreg C in D pokriva katero koli geografsko območje v okviru NDICI, in ki prejema podporo iz zunanjih finančnih instrumentov EU.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) 2021/1059 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. junija 2021 o posebnih določbah za cilj „evropsko teritorialno sodelovanje“ (Interreg), ki ga podpirajo Evropski sklad za regionalni razvoj in instrumenti za zunanje financiranje (UL L 231, 30.6.2021, str. 94–158).

POVEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) 2021/1058 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. junija 2021 o Evropskem skladu za regionalni razvoj in Kohezijskem skladu (UL L 231, 30.6.2021, str. 60–93).

Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) 2021/1058 so vključene v izvirni dokument. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Uredba (EU) 2021/1060 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. junija 2021 o določitvi skupnih določb o Evropskem skladu za regionalni razvoj, Evropskem socialnem skladu plus, Kohezijskem skladu, Skladu za pravični prehod in Evropskem skladu za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo ter finančnih pravil zanje in za Sklad za azil, migracije in vključevanje, Sklad za notranjo varnost in Instrument za finančno podporo za upravljanje meja in vizumsko politiko (UL L 231, 30.6.2021, str. 159–706).

Uredba (EU) 2021/947 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. junija 2021 o vzpostavitvi Instrumenta za sosedstvo ter razvojno in mednarodno sodelovanje – Globalna Evropa, spremembi in razveljavitvi Sklepa št. 466/2014/EU ter razveljavitvi Uredbe (EU) 2017/1601 in Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 480/2009 (UL L 209, 14.6.2021, str. 1–78).

Glej prečiščeno različico.

Uredba (EU) 2021/1529 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. septembra 2021 o vzpostavitvi instrumenta za predpristopno pomoč (IPA III) (UL L 330, 20.9.2021, str. 1–26).

Zadnja posodobitev 03.02.2022

Top