EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sistem upravljanja informacij za uradni nadzor za zagotovitev skladnosti s pravili o agroživilski verigi

Sistem upravljanja informacij za uradni nadzor za zagotovitev skladnosti s pravili o agroživilski verigi

 

POVZETEK:

Izvedbena uredba (EU) 2019/1715 – pravila za delovanje sistema upravljanja informacij za uradni nadzor in njegovih sistemskih komponent (uredba o IMSOC)

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

  • Namen sistema IMSOC je združiti štiri obstoječe informacijske sisteme, ki jih upravlja Komisija, tj.:
    • sistem hitrega obveščanja za živila in krmo (RASFF), vzpostavljen na podlagi splošne živilske zakonodaje;
    • informacijski sistem za bolezni živali (ADIS)*, vzpostavljen na podlagi pravil o zdravju živali;
    • sistem za obveščanje in poročanje o navzočnosti škodljivih organizmov (EUROPHYT)*, ki naj bi bil vzpostavljen na podlagi pravil o zdravju rastlin, in
    • sistem TRACES* (naveden v uredbi o uradnem nadzoru).
  • Namen uredbe o IMSOC je:
    • določiti v istem aktu vsa pravila o delovanju sistema IMSOC in njegovih štirih komponentah ter
    • določiti pravila za izmenjavo podatkov, informacij in dokumentov med komponentami sistema IMSOC in, v nekaterih primerih, z drugimi sistemi, kot so nacionalni sistemi držav EU, informacijskimi sistemi držav zunaj EU in mednarodnimi organizacijami.

KLJUČNE TOČKE

Uredba določa pravila za delovanje sistema IMSOC in njegovih sistemskih komponent v zvezi z računalniško podprtim obdelovanjem in izmenjavo informacij, podatkov in dokumentov, potrebnih za izvajanje uradnega nadzora.

Komponente sistema IMSOC

  • Sistem hitrega obveščanja za živila in krmo (RASFF);
  • računalniško podprti sistem za obveščanje in poročanje o boleznih živali (ADIS);
  • elektronski sistem (EUROPHYT) za obveščanje o izbruhih, kot je navzočnost karantenskih škodljivih organizmov;
  • računalniško podprti sistem za izmenjavo podatkov, informacij in dokumentov (sistem TRACES).

Področje uporabe

Področje uporabe uredbe zajema uradni nadzor za preverjanje skladnosti z zakonodajo o živilih in krmi ter pravilih o zdravju in dobrem počutju živali, zdravju rastlin in živalskih stranskih proizvodih. Zlasti zajema:

  • postopke za obveščanje in dodatne informacije za RASFF, določene z Uredbo (ES) št. 178/2002;
  • postopke za računalniško podprti sistem EU za poročanje o boleznih v skladu z Uredbo (EU) 2016/429;
  • pravila za predložitev uradnih obvestil na podlagi Uredbe (EU) 2016/2031;
  • pravila za računalniško podprto obdelovanje podatkov in dokumentov v sistemu IMSOC, potrebno na podlagi Uredbe (EU) 2017/625, v zvezi s:
    • skupnim zdravstvenim vstopnim dokumentom (SZVD)* in navodili za njegovo uporabo;
    • sodelovanjem med carinskimi in drugimi organi;
    • elektronskimi spričevali in elektronskimi podpisi za uradna spričevala;
    • standardno obliko za izmenjavo informacij v zvezi s prošnjami za pomoč in ponavljajočimi se obvestili;
    • tehničnimi orodji in postopki za komunikacijo med organi za zvezo;
    • pravilnim delovanjem sistema IMSOC.

Vsaka komponenta sistema IMSOC ima svojo lastno mrežo, katere del je Komisija, vsak član mreže pa je odgovoren za podatke, informacije in dokumente, ki jih vnaša ali pripravi v zadevni komponenti.

Povezave med zbirkami podatkov

Namen naslednjih povezav med komponentami je dopolniti podatke in s tem zagotoviti ustrezne in posodobljene informacije vsakemu članu mreže za izvajanje njegovih nalog:

  • povezava med iRASFF* in sistemom TRACES, ki omogoča izmenjavo podatkov o obvestilih o zavrnitvi na meji in skupne zdravstvene vstopne dokumente;
  • povezava med sistemoma EUROPHYT in TRACES, ki omogoča izmenjavo podatkov o dokumentih o izbruhu in zadržanju EUROPHYT;
  • povezava med aplikacijo iRASFF in sistemoma EUROPHYT ter TRACES, ki omogoča izmenjavo podatkov o pretekli skladnosti izvajalcev dejavnosti s pravili.

Mednarodni standardni formati datotek

Izmenjava podatkov med IMSOC in drugimi elektronskimi sistemi, vključno z nacionalnimi sistemi EU, temelji na mednarodnih standardih, pri njej pa se uporabljajo formati XML, CMS ali PDF.

iRASFF

Države EU imenujejo organ za zvezo, ki je odgovoren za izmenjavo informacij glede obvestil o goljufiji s hrano, in opredelijo enotno kontaktno točko za mreži RASFF in upravno pomoč ter sodelovanje (AAC) (ki se usklajuje z mrežo goljufijam s hrano (FF)).

Kontaktne točke mrež RASFF, AAC in FF izmenjujejo obvestila, zahtevke in odgovore v aplikaciji iRASFF.

Enotna kontaktna točka pošlje prek aplikacije iRASFF opozorilna obvestila kontaktni točki Komisije v 48 urah po tem, ko je bila obveščena o tveganju, oziroma informativna obvestila in obvestila o novici brez nepotrebnega odlašanja. Drugim članom mreže pošilja tudi obvestila o zavrnitvi na meji, obvestila o neskladnosti in obvestila o nadaljnjem spremljanju.

Obvestila o goljufijah s hrano s pomočjo posebnega orodja IT izmenjujejo kontaktne točke za goljufije s hrano, dokler se jih ne vključi v aplikacijo iRASFF.

ADIS

Vsak član mreže ADIS lahko vzpostavi več kontaktnih točk za predložitev obvestil o vnosu bolezni in poročil. Vsaka kontaktna točka mreže ADIS je odgovorna za vodenje seznama regij prijavljanja in poročanja, ki ga vzpostavi zadevna država EU in redno posodablja v ADIS.

Mreža EUROPHYT

Vsak član mreže EUROPHYT vzpostavi:

  • kontaktno točko, odgovorno za predložitev obvestil o izbruhu mreži za izbruhe, in
  • kontaktno točko, odgovorno za:
    • nadzor predložitve obvestil o zadržanju za pošiljke rastlin, rastlinskih proizvodov in drugih predmetov, ki vstopajo v EU;
    • predložitev obvestil o zadržanju za navedene pošiljke, s katerimi se trguje v EU, s sistemom TRACES, v dveh delovnih dneh po zadržanju.

TRACES

  • Vsak član mreže TRACES vzpostavi vsaj eno kontaktno točko za vsako funkcijo, ki se nanaša na TRACES.
  • Vsak izvajalec dejavnosti ima dostop do podatkov, informacij ali dokumentov, ki jih obdeluje, pripravi ali pošlje v TRACES, vsak pristojni organ pa ima podoben dostop do podatkov, informacij ali dokumentov, ki se obdelujejo, pripravijo ali pošljejo v TRACES na njegovem področju pristojnosti, bodisi s strani njegovega osebja bodisi s strani izvajalcev dejavnosti, ki jih upravlja v okviru TRACES.
  • Carinski organi držav EU imajo dostop do podatkov, informacij in dokumentov v zvezi z živalmi in blagom, ki vstopajo v EU iz držav zunaj EU, in do vseh odločitev, sprejetih na podlagi uradnega nadzora bodisi prek TRACES ali nacionalnih sistemov držav EU ali v okolju enotnega okenca EU za carino, kadar je povezan s TRACES.
  • Uredba vključuje seznam zahtev za izdajo elektronskih uradnih spričeval za pošiljke živali in blaga, ki vstopajo v EU.
  • Kontaktne točke mreže TRACES morajo vzdrževati in posodabljati seznam določenih mejnih kontrolnih točk, kontrolnih točk in odobrenih ali registriranih obratov živilske dejavnosti ali obratov, ki ravnajo z živalskimi stranskimi proizvodi.

Skupni zdravstveni vstopni dokumenti (SZVD)

Uredba določa predlogo za SZVD in navodila za njegovo uporabo ter zahteve za uporabo elektronskega SZVD.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Ta uredba se uporablja od 14. decembra 2019, razen oddelka 2 poglavja 3 o mreži ADIS, ki se uporablja od 21. aprila 2021.

OZADJE

Več informacij je na voljo na straneh:

KLJUČNI POJMI

IMSOC: sistem upravljanja informacij za uradni nadzor, vzpostavljen za obdelovanje in samodejno izmenjavo podatkov, informacij in dokumentov, povezanih z agroživilsko verigo.
ADIS: računalniško podprt informacijski sistem za obveščanje in poročanje o boleznih živali, vzpostavljen s členom 22 Uredbe (EU) 2016/429.
EUROPHYT: sistem uradnega obveščanja za predložitev uradnih obvestil o izbruhu EUROPHYT v skladu s členom 103 Uredbe (EU) 2016/2031.
TRACES: računalniško podprt sistem za izmenjavo podatkov, informacij in dokumentov v zvezi z uradnim nadzorom in drugimi uradnimi dejavnostmi.
SZVD: skupni zdravstveni vstopni dokument, vključno z elektronsko različico, ki ga uporabljajo podjetja za vnaprejšnje uradno obvestilo o vnosu pošiljk živali in blaga v EU na podlagi uredbe o uradnem nadzoru (EU) 2017/625 in organi držav EU za evidentiranje rezultatov uradnega nadzora nad temi pošiljkami.
iRASFF: spletna aplikacija, s pomočjo katere lahko države EU prenašajo obvestila o proizvodih, ki pomenijo tveganje, ali obvestila o neskladnosti v zvezi z živalmi ali blagom.

GLAVNI DOKUMENT

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/1715 z dne 30. septembra 2019 o pravilih za delovanje sistema upravljanja informacij za uradni nadzor in njegovih sistemskih komponent (uredba o IMSOC) (UL L 261, 14.10.2019, str. 37–96).

Nadaljnje spremembe Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2019/1715 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. marca 2017 o izvajanju uradnega nadzora in drugih uradnih dejavnosti, da se zagotovi uporaba zakonodaje o živilih in krmi, pravil o zdravju in dobrobiti živali ter zdravju rastlin in fitofarmacevtskih sredstvih, ter o spremembi uredb (ES) št. 999/2001, (ES) št. 396/2005, (ES) št. 1069/2009, (ES) št. 1107/2009, (EU) št. 1151/2012, (EU) št. 652/2014, (EU) 2016/429 in (EU) 2016/2031 Evropskega parlamenta in Sveta, uredb Sveta (ES) št. 1/2005 in (ES) št. 1099/2009 ter direktiv Sveta 98/58/ES, 1999/74/ES, 2007/43/ES, 2008/119/ES in 2008/120/ES ter razveljavitvi uredb (ES) št. 854/2004 in (ES) št. 882/2004 Evropskega parlamenta in Sveta, direktiv Sveta 89/608/EGS, 89/662/EGS, 90/425/EGS, 91/496/EGS, 96/23/ES, 96/93/ES in 97/78/ES ter sklepa Sveta 92/438/EGS (Uredba o uradnem nadzoru) (UL L 95, 7.4.2017, str. 1–142).

Glej prečiščeno različico.

Uredba (EU) 2016/2031 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. oktobra 2016 o ukrepih varstva pred škodljivimi organizmi rastlin, spremembi uredb (EU) št. 228/2013, (EU) št. 652/2014 in (EU) št. 1143/2014 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi direktiv Sveta 69/464/EGS, 74/647/EGS, 93/85/EGS, 98/57/ES, 2000/29/ES, 2006/91/ES in 2007/33/ES (UL L 317, 23.11.2016, str. 4–104).

Uredba (EU) 2016/429 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. marca 2016 o prenosljivih boleznih živali in o spremembi ter razveljavitvi določenih aktov na področju zdravja živali („Pravila o zdravju živali“) (UL L 84, 31.3.2016, str. 1–208).

Glej prečiščeno različico.

Uredba Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 183/2005 z dne 12. januarja 2005 o zahtevah glede higiene krme (UL L 35, 8.2.2005, str. 1–22).

Glej prečiščeno različico.

Uredba (ES) št. 178/2002 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. januarja 2002 o določitvi splošnih načel in zahtevah živilske zakonodaje, ustanovitvi Evropske agencije za varnost hrane in postopkih, ki zadevajo varnost hrane (UL L 31, 1.2.2002, str. 1–24).

Glej prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 21.04.2020

Top