This document is an excerpt from the EUR-Lex website
International Convention for the Conservation of Atlantic Tunas
Mednarodna konvencija za ohranitev tunov v Atlantiku
Mednarodna konvencija za ohranitev tunov v Atlantiku
Mednarodna konvencija za ohranitev tunov v Atlantiku
Protokol o spremembi Mednarodne konvencije za ohranitev tunov v Atlantiku
Opomba: ta povzetek zajema konvencijo, kakor je bila naknadno spremenjena s protokolom.
Struktura
Konvencija vzpostavlja ICCAT za uresničevanje svojih ciljev z uporabo previdnostnega in ekosistemskega pristopa, vključno z:
V skladu s konvencijo naj bi se komisija ICCAT sestajala vsaki dve leti in bi morala biti sestavljena iz največ treh delegatov iz vsake članice ICCAT, ki bi jim pomagali strokovnjaki in svetovalci. Dejansko se komisija ICCAT sestaja vsako leto in je odgovorna za:
Svet ICCAT se sestane enkrat v prehodnem obdobju med zasedanji Komisije ICCAT. Sestavljajo ga predsednik in podpredsednik ICCAT ter med 4 in 10 predstavnikov članic.
Komisija ICCAT imenuje izvršnega sekretarja in lahko ustanovi odbore glede na vrste ali geografska območja.
Priporočila
Na podlagi znanstvenih dokazov ICCAT daje priporočila za:
Ugovori in spori
Članice komisije ICCAT lahko predložijo pisne ugovore na priporočila, če:
Stranke v kakršnem koli sporu se morajo med seboj posvetovati, da spore rešijo sporazumno in čim hitreje. Če spor ni rešen, se lahko na skupno zahtevo predloži pravnomočna in zavezujoča arbitraža. V prilogi so navedeni postopki reševanja sporov.
Uveljavljanje
Članice komisije ICCAT se strinjajo, da bodo storile vse, kar je treba za zagotovitev uveljavljanja konvencije, in morajo v ta namen vsaki dve leti ali po potrebi predložiti izjavo o sprejetih ukrepih. Članice komisije ICCAT morajo:
Finančne določbe
Vsaka članica komisije ICCAT v proračun prispeva znesek, izračunan v skladu s finančnimi predpisi, ki jih sprejme Komisija ICCAT, deloma na podlagi skupne zaokrožene teže ulova in neto teže konzerviranih izdelkov ter stopnje gospodarske razvitosti članic.
Sodelovanje
Konvencija zahteva delovni odnos med Komisijo ICCAT in Organizacijo Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo ter drugimi mednarodnimi komisijami za ribištvo in znanstvenimi organizacijami, ki bi lahko prispevale k njihovemu delu, z možnostjo sodelovanja (vendar ne glasovanja) na sestankih komisije ICCAT.
Uredba iz leta 2017
Uredba (EU) 2017/2107 določa pravila o ohranjanju in nadzoru izrazito selivskih vrst rib, ki jih upravlja ICCAT (zadevne vrste so navedene v prilogi). Uredba vključuje podrobna pravila o posebnih ukrepih za naslednje vrste znotraj območja konvencije ICCAT:
Vključuje tudi pravila glede:
Več informacij je na voljo na straneh:
Mednarodna konvencija za ohranitev tunov v Atlantiku (UL L 162, 18. 6. 1986, str. 34–38).
Nadaljnje spremembe Mednarodne konvencije za ohranitev tunov v Atlantiku so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.
Protokol o spremembi Mednarodne konvencije za ohranitev tunov v Atlantiku (UL L 313, 4. 12. 2019, str. 3–13).
Sklep Sveta 86/238/EGS z dne 9. junija 1986 o pristopu Skupnosti k Mednarodni konvenciji za ohranitev tunov v Atlantiku, kakor je bila spremenjena s Protokolom, priloženim k Sklepni listini Konference pooblaščencev držav pogodbenic konvencije, ki je bila podpisana 10. julija 1984 v Parizu (UL L 162, 18. 6. 1986, str. 33).
Sklep Sveta (EU) 2019/2025 z dne 18. novembra 2019 o podpisu, v imenu Evropske unije, in začasni uporabi Protokola o spremembi Mednarodne konvencije za ohranitev tunov v Atlantiku (UL L 313, 4. 12. 2019, str. 1–2).
Uredba (EU) 2017/2107 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. novembra 2017 o določitvi upravljalnih, ohranitvenih in nadzornih ukrepov, ki se uporabljajo na območju konvencije Mednarodne komisije za ohranitev tunov v Atlantiku (ICCAT), ter spremembi uredb Sveta (ES) št. 1936/2001, (ES) št. 1984/2003 in (ES) št. 520/2007 (UL L 315, 30. 11. 2017, str. 1–39).
Glej prečiščeno različico.
Zadnja posodobitev 17.01.2022