EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Omejevalni ukrepi EU zaradi razmer v Siriji

Omejevalni ukrepi EU zaradi razmer v Siriji

 

POVZETEK:

Sklep 2013/255/SZVP – omejevalni ukrepi proti Siriji

Uredba (EU) št. 36/2012 – omejevalni ukrepi glede na razmere v Siriji

KAJ JE NAMEN TEGA SKLEPA IN TE UREDBE?

Sklep in uredba sta del zbirke orodij Evropske unije (EU) za skupno zunanjo in varnostno politiko (SZVP), ki spodbuja cilje SZVP z zagotavljanjem pravne podlage za sankcije EU glede na razmere v Siriji.

Oba pravna akta sta bila večkrat spremenjena.

KLJUČNE TOČKE

Omejitve trgovine z blagom, storitvami in tehnologijo

Sankcije vključujejo omejitve trgovine z EU s predmeti, ki se lahko neposredno ali posredno uporabijo za notranjo represijo sirskega prebivalstva. Vključujejo:

  • prepoved uvoza orožja in z njim povezanega materiala iz Sirije;
  • omejitve izvoza nekatere opreme, blaga in tehnologije, ki bi se lahko uporabili za notranjo represijo ali za izdelavo ali vzdrževanje takih izdelkov;
  • zahtevo, da države članice pregledajo plovila in zrakoplove, če utemeljeno sumijo, da so na njih orožje, z njim povezan material ali oprema, ki bi se lahko uporabili za notranjo represijo;
  • prepoved izvoza opreme, tehnologije ali programske opreme, predvsem za namene spremljanja ali prestrezanja uporabe interneta ali telefonskih komunikacij;
  • za sirske finančne ustanove prepoved odpiranja novih podružnic ali hčerinskih družb v EU ali ustanavljanja skupnih podjetij ali novih skupnih podjetij z bankami EU;
  • prepoved uvoza surove nafte in naftnih derivatov iz Sirije ter kakršnega koli financiranja, zavarovanja ali pozavarovanja v zvezi z njimi;
  • prepoved naložb v sirsko naftno industrijo;
  • prepoved naložb v podjetja, ki so dejavna pri izgradnji novih jedrskih elektrarn za proizvodnjo elektrike v Siriji;
  • prepoved trgovine z blagom, ki je del sirske kulturne dediščine in je bilo nezakonito odstranjeno iz Sirije, z namenom omogočanja varne vrnitve tega blaga;
  • prepoved trgovine z zlatom, žlahtnimi kovinami in diamanti s sirskimi javnimi organi in centralno banko.

Zamrznitev sredstev in prepoved potovanja

Sankcije so usmerjene tudi proti posameznikom in podjetjem, odgovornim za nasilno zatiranje sirskega prebivalstva, osebam in podjetjem, ki imajo koristi od režima ali ga podpirajo, pa tudi z njimi povezanimi posamezniki in podjetji. Odločba in uredba nalagata zlasti naslednje omejitve.

  • Zamrznitev sredstev in prepoved potovanja za več kot 350 posameznikov in vsaj 90 subjektov. Zamrznjena sredstva ali gospodarski viri se lahko sprostijo pod nekaterimi pogoji, ki vključujejo:
  • Zamrznitev sredstev Sirske centralne banke v EU s prepovedjo razpolaganja s sredstvi ali gospodarskimi viri, dovoli pa se nadaljevanje zakonite trgovine pod strogimi pogoji.

Priloga k Sklepu 2013/255/SZVP vključuje redno posodobljen seznam posameznikov in podjetij, za katere se uporabljajo ti ukrepi.

Strategija EU za Sirijo

Svet Evropske unije je leta 2017 ob sprejetju strategije EU za Sirijo navedel, da bo preučeval možnosti za dodatne omejevalne ukrepe za sirske posameznike in subjekte, ki podpirajo režim, vse dokler se bo nadaljevalo zatiranje. Strategija je usmerjena na šest ključnih področij:

  • končanje vojne z resnično politično tranzicijo;
  • spodbujanje resnične in vključujoče tranzicije v Siriji;
  • reševanje življenj s pravočasno, učinkovito, uspešno in načelno obravnavo humanitarnih potreb najbolj ranljivih Sircev po vsej državi;
  • spodbujanje demokracije, človekovih pravic in svobode govora s krepitvijo sirskih organizacij civilne družbe;
  • spodbujanje odgovornosti za vojne zločine z namenom pospeševanja procesa nacionalne sprave in tranzicijske pravičnosti;
  • podpiranje odpornosti sirskega prebivalstva in sirske družbe.

Spremembe sklepa in uredbe glede na potres februarja 2023

Zakonodaja EU v zvezi s sankcijami glede na razmere v Siriji ne prepoveduje izvoza hrane, zdravil ali medicinske opreme v Sirijo ali ciljanja na sirski zdravstveni sistem in vključuje obsežno humanitarno izjemo za zagotovitev nadaljnjega zagotavljanja humanitarne pomoči v kateri koli del države. Februarja 2023 je Svet po močnem potresu, ki je zaostril humanitarno krizo, sprejel spremembe Sklepa 2013/255/SZVP in Uredbe (EU) št. 36/2012, da bi zagotovil hitro dostavo pomoči civilnemu prebivalstvu Sirije. To je vključevalo opustitev zahteve za humanitarne organizacije, da zaprosijo za predhodno dovoljenje pristojnih organov držav članic za prenose ali zagotavljanje blaga in storitev, namenjenih v humanitarne namene, osebam in subjektom s seznama. Izvzetje, ki je bilo prvotno sprejeto za obdobje 6 mesecev, je bilo večkrat podaljšano, nazadnje s spremembo Uredbe (EU) 2023/2877 in Sklepa (SZVP) 2023/2876, ki sta ga podaljšala do 1. junija 2024.

OD KDAJ SE TA SKLEP IN UREDBA UPORABLJATA?

  • Ta sklep se uporablja od 1. junija 2013.
  • Ta uredba se uporablja od 19. januarja 2012. Razveljavlja Uredbo (EU) št. 442/2011.

OZADJE

Decembra leta 2015 je Varnostni svet Združenih narodov sprejel Resolucijo 2254 o suverenosti, neodvisnosti, enotnosti in ozemeljski celovitosti Sirije. EU ostaja zavezana iskanju trajne in verodostojne politične rešitve za razmere v državi na podlagi te resolucije in ženevskega sporočila iz leta 2012.

Več informacij je na voljo na strani:

GLAVNI DOKUMENTI

Sklep Sveta 2013/255/SZVP z dne 31. maja 2013 o omejevalnih ukrepih proti Siriji (UL L 147, 1.6.2013, str. 14–45).

Nadaljnje spremembe Sklepa Sveta 2013/255/SZVP so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Uredba Sveta (EU) št. 36/2012z dne 18. januarja 2012 o omejevalnih ukrepih glede na razmere v Siriji in razveljavitvi Uredbe (EU) št. 442/2011 (UL L 16, 19.1.2012, str. 1–32).

Glej prečiščeno različico.

POVEZANI DOKUMENTI

Skupno sporočilo Evropskemu parlamentu in Svetu – Elementi strategije EU za Sirijo (JOIN(2017) 11 final, 14.3.2017).

Prečiščena različica Pogodbe o delovanju Evropske unije – Peti del – Zunanje delovanje Unije – Naslov IV – Omejevalni ukrepi – člen 215 (prejšnji člen 301 PES) (UL C 202, 7.6.2016, str. 144).

Zadnja posodobitev 27.05.2024

Top