Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Za odmevnejše evropsko raziskovalno območje

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Za odmevnejše evropsko raziskovalno območje

Sporočilo o evropskem raziskovalnem območju (ERA) iz septembra 2014 je drugo poročilo o napredku območja ERA. V njem je izpostavljen dober napredek partnerstva območja ERA - države članice, raziskovalne organizacije in Evropska komisija - pri vzpostavitvi enotnega trga za raziskave. Dodaja tudi, da bo lahko območje ERA končalo bodoče izzive.

AKT

Sporočilo Komisije Svetu in Evropskemu parlamentu: Evropsko raziskovalno območje - poročilo o napredku 2014 (COM (2014) 575 finalz dne 15. septembra 2014)

POVZETEK

Sporočilo o evropskem raziskovalnem območju (ERA) iz septembra 2014 je drugo poročilo o napredku območja ERA. V njem je izpostavljen dober napredek partnerstva območja ERA - države članice, raziskovalne organizacije in Evropska komisija - pri vzpostavitvi enotnega trga za raziskave. Dodaja tudi, da bo lahko območje ERA končalo bodoče izzive.

KAJ JE NAMEN SPOROČILA?

Glavni zaključek sporočila je, da so pogoji za dosego območja ERA, v katerem lahko raziskovalci in znanstveno znanje prosto prehajajo, pripravljeni na evropski ravni. Dokončanje ERA pa je postopen proces, zato morajo biti za zdaj reforme narejene na državni ravni, da bo območje ERA lahko delovalo.

Poročilo potrjuje, da so sledeči pogoji za dokončanje območja ERA, objavljeni v sporočilu območja ERA 2012, zdaj dobro uveljavljeni:

  • Države članice Evropske unije (EU) vse bolj sprejemajo ukrepe za podporo območja ERA in jih vključujejo v svoje nacionalne programe reform.
  • EU je vključila območje ERA v evropski semester (letno usklajevanje gospodarske politike). Zagotavlja tudi znatno denarno podporo za ukrepe območja ERA, npr. promocijo odprtega zaposlovanja, odprt dostop do publikacij in podatkov kakor tudi enakopravnost spolov s pobudo Obzorje 2020.
  • Raziskovalne organizacije, npr. vlagatelji v raziskave in institucije, ki izvajajo raziskave, so izkazale močno podporo agendi območja ERA.
  • Vzpostavljen je bil mehanizem za spremljanje območja ERA, ki daje vse bolj trdne podatke za ocenjevanje izvajanja na nacionalni in institucionalni ravni.

Raziskovalne slabosti, ki jih je treba obravnavati

  • Čeprav so skoraj vse države članice EU sprejele strategije za nacionalno raziskovanje, še vedno obstajajo velike razlike v njihovem razporejanju sredstev za raziskave. Prav tako je po Evropi opazno pomanjkanje dogovorjenih standardov za izvajanje recenzije.
  • Potrebno je več usposabljanja za doktorske kandidate EU, da bodo imeli ustrezne veščine za delo izven akademije.
  • Čeprav vse več držav članic EU izvaja prakse odprtega zaposlovanja za položaje v javnih raziskovalnih institucijah, je uporaba teh praks med državami, raziskovalnimi institucijami in stopnjami neenotna.
  • Več kot polovica držav članic EU ima pobude za podporo enakopravnosti spolov v raziskavah, vendar so dejanske spremembe prepočasne.
  • Države članice EU so vse boljše pri zagotavljanju odprtega dostopanja do rezultatov raziskav (publikacije in podatki) ter razvijanja strategij za prenos nacionalnega znanja, vendar morajo na obeh področjih narediti še več.

Poročilo o napredku dodaja, da morajo države članice EU razviti načrt za območje ERA do sredine leta 2015. To bi se moralo odražati v iniciativah, ki zadevajo specifične potrebe posameznih držav.

Izzivi za prihodnost

Za povečanje potenciala evropskih odprtih raziskovalnih sistemov in podpiranje inovacij mora območje ERA sprejeti prioritete nove politike ter raziskovalne dosežke, ponuditi pa mora tudi trajne rešitve za izzive, s katerimi se sooča družba. Naraščajoče povpraševanje po raziskovalni celovitosti in odgovornosti kakor tudi novi načini vodenja in deljenja raziskav (tj. odprta znanost) pomenijo, da bodo nove interesne skupine ključne za uspeh.

Zadnja posodobitev 13.05.2015

Top