Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Načrt EU za varovanje evropskih vodnih virov

Načrt EU za varovanje evropskih vodnih virov

Evropska komisija je 15. novembra 2012 predstavila načrt za varovanje evropskih vodnih virov. Ta določa tristopenjski strateški pristop za zagotavljanje kakovosti in trajnosti tega ključnega vira po vsej Uniji do leta 2015.

AKT

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij: Načrt za varovanje evropskih vodnih virov [COM(2012) 673 - ni objavljeno v Uradnem listu]

POVZETEK

Voda je bistvenega pomena za življenje ljudi, naravo in gospodarstvo, zato si EU v zadnjih treh desetletjih prizadeva za zagotovitev visokega standarda vode po vsej Evropi. Kljub nedvomnim dosežkom pa še vedno ostajajo problemi, povezani na primer s kakovostjo,onesnaževanjem in pomanjkanjem. Zato je treba prizadevanja okrepiti, če želi Unija izpolniti svoj cilj iz obsežne zakonodaje, ki je bila sprejeta leta 2000, in sicer doseči dobro stanje vode za vsa jezera, reke, potoke in podzemno vodo do leta 2015.

Načrt za varovanje evropskih vodnih virov določa, kako doseči ta cilj z opredelitvijo ovir in načinov, kako jih premagati. V njem je poudarjeno, da ustrezna skrb za vodne vire ni bistvena samo za okolje in zdravje, temveč tudi za našo gospodarsko blaginjo. Dinamična in inovativna vodna gospodarstva lahko bistveno prispevajo k rasti in ustvarjanju delovnih mest.

Načrt ne predstavlja enega samega enotnega pristopa. Opredeljuje namreč tri različne strategije, ki so na voljo nacionalnim in regionalnim organom ter oblikovalcem politik za izboljšanje upravljanja voda.

Prva poudarja potrebo po izboljšanju načina uporabe veljavne vodne politike in zakonodaje EU. To je mogoče doseči z obnovo močvirij in naplavnih ravnic, da bi se izboljšalo zadrževanje vode, ali s strožjim izvajanjem načela plača povzročitelj obremenitve. Bolj razširjena uporaba števcev pa bi zagotovila, da bi uporabniki plačevali vodo po porabi.

V okviru druge strategije bi morali nosilci odločanja nameniti splošnim ciljem EU na področju vodne politike več pozornosti pri izvajanju drugih politik, od kmetijstva in ribištva do energije in prometa, ali pri dodelitvi sredstev infrastrukturnim projektom.

Načrt poudarja tudi potrebo po gospodarnejši rabi vode, po možnosti z določitvijo nacionalnih ciljev, zmanjšanjem uhajanj, katerih stopnje v nekaterih primerih znašajo tudi 50 %, in razvojem standardov EU za ponovno uporabo vode. Z gospodarnejšo rabo vode v stanovanjskih stavbah bi se poraba lahko na primer zmanjšala za 10 %.

Načrt pomembno prispeva k širšemu programu EU za gospodarno rabo virov in njeni celoviti strategiji Evropa 2020 za pametno, trajnostno in vključujočo rast. V tem smislu bo predstavljal dolgoročno smernico vodni politiki EU.

POVEZANI AKTI

Direktiva 2000/60/ES Evropskega parlamenta in Sveta o določitvi okvira za ukrepe Skupnosti na področju vodne politike [Uradni list L 327, 22.12.2000]

Sporočilo Komisije: Evropa 2020 - Strategija za pametno, trajnostno in vključujočo rast [COM(2010)2020 final - ni objavljeno v Uradnem listu]

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij: Časovni okvir za Evropo, gospodarno z viri [COM(2011)571 final - ni objavljeno v Uradnem listu]

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij: Poročilo o pregledu evropske politike proti pomanjkanju vode in suši [COM(2012) 672 - ni objavljeno v Uradnem listu]

Zadnja posodobitev: 09.12.2013

Top