Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Za konkurenčnejši in učinkovitejši obrambni in varnostni sektor EU

Za konkurenčnejši in učinkovitejši obrambni in varnostni sektor EU

Evropska komisija je pripravila predloge za povečanje konkurenčnosti obrambnega in varnostnega sektorja v Evropski uniji (EU).

AKT

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij: Za konkurenčnejši in učinkovitejši obrambni in varnostni sektor. (COM(2013) 542 final z dne 24. julija 2013, ni objavljeno v Uradnem listu)

POVZETEK

Evropska komisija je predlagala novo strategijo za povečanje konkurenčnosti evropske obrambne industrije, za preučitev, kako lahko druga področja, kot so energetska in vesoljska tehnologija ter tehnologija z dvojno rabo, izboljšajo obrambne zmogljivosti Evrope, in za zmanjšanje ovir med nacionalnimi obrambnimi trgi.

Industrijska politika Evropske komisije na splošno poskuša spodbuditi konkurenčnost in inovacije v EU ter podpreti MSP-je. Temeljna zamisel je zagotoviti skupno varnostno in obrambno politiko EU (SVOP) z močno industrijsko bazo, ki se sooča z izzivom velikega krčenja proračunskih sredstev za obrambo. EU želi prek SVOP preprečiti zunanje konflikte in obvladovati krize, ki lahko predstavljajo grožnjo za njeno varnost.

Obrambna industrija je večinoma skoncentrirana v šestih državah EU (Nemčiji, Španiji, Franciji, Italiji, Švedski in Združenem kraljestvu (1)), vendar je podjetja, ki proizvajajo pomožno opremo in sisteme, mogoče najti v celotni Evropi. Pomembno vlogo v evropskem obrambnem sektorju ima več kot 1350 MSP-jev.

Konkurenčnost

Med predstavljene zamisli za izboljšanje konkurenčnosti evropske obrambne industrije spadajo standardi in certificiranje EU, boljši dostop do surovin in posebna podpora (npr. na ravni dostopa do finančnih sredstev EU) za MSP-je v obrambnem sektorju.

Civilno-vojaško sodelovanje

Pri tem ukrepu gre za izkoriščanje možnosti dvojne rabe pri raziskavah, ki jih financira EU, na primer na področjih, kot so ključne tehnologije, ki jih je mogoče uporabljati tako v obrambnem sektorju kot tudi v civilnem svetu. Drug predlog Komisije je, da EU skupaj razišče alternativne vire obnovljive energije, s katerimi bodo države članice EU lahko zmanjšale porabo energije svojih oboroženih sil.

Prednosti

Če bodo ti predlogi začeli veljati, bodo njihove prednosti lahko izkoristili vlade držav članic EU, obrambne družbe in davkoplačevalci.

  • Davkoplačevalci bodo imeli koristi od učinkovitejše porabe sredstev, namenjenih za obrambo, in manjšega podvajanja med civilnimi in vojaškimi prizadevanji na področju raziskav in razvoja.
  • Obrambne družbe bodo imele koristi od ekonomije obsega, in sicer prek standardizacije in skupnega certificiranja, boljšega dostopa do financiranja EU ter boljšega dostopa do trgov v EU in v svetu.

Države članice EU kot celota bodo imele koristi od prihranka časa in denarja prek standardov in certificiranja EU, specializacije vlog, skupnih raziskav in javnih naročil ter bolj energetsko učinkovite vojske in učinkovitejše uporabe vesoljske infrastrukture.

Zadnja posodobitev 15.05.2014



(1) Združeno kraljestvo 1. februarja 2020 izstopi iz Evropske unije in postane tretja država (ki ni članica EU).

Top