Veleprodajni trgi za električno energijo in plin – predpisi EU za nadzor
POVZETEK:
Uredba (EU) št. 1227/2011 o celovitosti in preglednosti veleprodajnega energetskega trga
KAJ JE NAMEN TE UREDBE?
Uredba (EU) št. 1227/2011 o celovitosti in preglednosti veleprodajnega energetskega trga*, znana kot REMIT, vzpostavlja okvir za spremljanje veleprodajnih energetskih trgov Evropske unije (EU) in katere cilj je prepovedati zlorabe, kot so trgovanje z notranjimi informacijami* in tržne manipulacije* podatkov.
Uredba (EU) 2024/1106 spreminja prvotno uredbo z namenom zagotavljanja večje zaščite pred tržno manipulacijo na veleprodajnem energetskem trgu z zagotavljanjem večje preglednosti in povečanjem zmogljivosti spremljanja. Prizadeva si okrepiti okvir za poštene trgovinske prakse na energetskih trgih in s tem dodatno izboljšati varstvo potrošnikov, zlasti z zagotavljanjem učinkovitejšega izvajanja pravil proti čezmejnim zlorabam trga.
KLJUČNE TOČKE
Uredba (EU) št. 1227/2011
Agencija za sodelovanje energetskih regulatorjev
Uredba (EU) št. 1227/2011 je okrepila vlogo Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (ACER), prvotno ustanovljene z Uredbo (ES) št. 713/2009, zdaj pa jo ureja Uredba (EU) 2019/942 (glej povzetek). V zvezi z Uredbo (EU) št. 1227/2011 naloge Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev vključujejo naslednje.
- spremljanje trgovanja na veleprodajnem energetskem trgu. To se izvede z zbiranjem in analiziranjem podatkov udeležencev na trgu o njihovih trgovalnih dejavnostih.
- Preiskovanje možnih zlorab trga v izbranih čezmejnih primerih domnevne tržne manipulacije.
- Izmenjava informacij z nacionalnimi regulativnimi organi (NRO), da lahko sprejmejo izvršilne ukrepe v primerih tržne manipulacije.
Tržna manipulacija
Uredba si prizadeva preprečiti primere tržnih manipulacij, kot so:
- dajanje lažnih naročil;
- širjenje napačnih informacij;
- dajanje napačnih informacij tistim, ki zagotavljajo presojo cen ali tržna poročila, in s tem zavajanje udeležencev na trgu, ki ravnajo na podlagi takih informacij;
- Uveljavljanje drugačne razpoložljive količine zmogljivosti za proizvodnjo električne energije*, prenosna zmogljivost* ali zemeljskega plina na tisto, kar dejansko obstaja. To lahko vpliva na raven cen električne energije in plina.
Udeleženci
Udeleženci na trgu se morajo:
- registrirati pri nacionalnem regulativnem organu;
- zagotoviti agenciji ACER in nacionalnemu regulativnemu organu informacije, da lahko spremljata trgovanje;
- javno razkriti notranje informacije*, vključno z informacijami, ki so povezane z zmogljivostjo in izkoriščenostjo objektov za proizvodnjo, skladiščenje, porabo ali prenos električne energije, zemeljskega plina ali utekočinjenega zemeljskega plina.
Kazni
Države članice EU morajo uveljaviti kazni v primeru neizpolnjevanja te uredbe. Kazni morajo biti učinkovite, odvračilne ter sorazmerne in odražati:
- naravo, trajanje in resnost kršitve;
- škodo, povzročeno potrošnikom;
- možne dobičke od trgovanja na podlagi notranjih informacij in tržne manipulacije.
Uredba o spremembi (EU) 2024/1106
Uredba (EU) 2024/1106 uvaja številne spremembe Uredbe (EU) št. 1227/2011.
- Pravila o preglednosti in celovitosti energetskih trgov tesneje usklajujejo s pravili v zvezi s finančnimi trgi, kot je Uredba (EU) št. 596/2014 (glej povzetek), zlasti kar zadeva opredelitve tržne manipulacije in notranjih informacij.
- Področje uporabe zakonodaje je bilo razširjeno, da vključuje shranjevanje energije in utekočinjeni zemeljski plin, pravila o zlorabi trga pa veljajo tudi za finančne instrumente, kot so izvedeni finančni instrumenti za energijo, s katerimi se trguje na veleprodajnih energetskih trgih.
- Udeleženci na trgu zunaj EU bodo morali imenovati predstavnika v državi članici, v kateri so dejavni na veleprodajnem energetskem trgu. Ta predstavnik mora biti imenovan s pisnim mandatom in pooblaščen, da deluje v njihovem imenu.
- Agencija za sodelovanje energetskih regulatorjev bo imela pooblastila za preiskovanje primerov s čezmejno razsežnostjo, kjer sta prizadeti vsaj dve državi članici, in bo tesno sodelovala z nacionalnimi regulativnimi organi. Imela bo večja preiskovalna pooblastila. Na primer, lahko bo opravljala inšpekcijske preglede na kraju samem, zahtevala informacije in sprejemala izjave.
- Izvršilna pooblastila bodo ostala na nacionalni ravni, čeprav bo Agencija za sodelovanje energetskih regulatorjev lahko izvajala lastne preiskave, zahtevala informacije in vodila razgovore v čezmejnih primerih. Če stranka ovira inšpekcijo Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev na kraju samem ali ne zagotovi zahtevanih informacij, lahko Agencija za sodelovanje energetskih regulatorjev pod določenimi pogoji naloži plačilo denarne kazni.
- Agencija za sodelovanje energetskih regulatorjev bo sprejela odločitve o odobritvi in odvzemu pooblastil platform za notranje informacije (IIP)* in registrirani mehanizmi poročanja (RRM)* podatkov.
- Agencija za sodelovanje energetskih regulatorjev bo prav tako razvila in upravljala platformo, ki bo služila kot sektorska elektronska dostopna točka za notranje informacije, ki se razkrijejo, skupaj z digitalnim referenčnim centrom informacij o podatkih o veleprodajnem energetskem trgu EU.
- Komisija bo sprejela delegirane akte za nadaljnjo določitev opredelitve notranjih informacij.
- Komisija mora do 1. junija 2027 in nato vsakih 5 let oceniti uporabo uredbe, zlasti glede njenega vpliva na vedenje na trgu, udeležence na trgu, likvidnost, zahteve za poročanje, vključno s podatki o trgu za utekočinjen tekoči plin, in stopnjo upravnega bremena za trg. udeležencev ter uspešnost Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev v zvezi z njegovimi cilji, mandatom in nalogami.
- Udeleženci na trgu bodo lahko pri kontaktni točki Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev zaprosili za pojasnilo o tem, ali so določene informacije notranje informacije v skladu z Uredbo (EU) št. 1227/2011 in ustreznimi sprejetimi delegiranimi akti.
OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?
Uredba (EU) št. 1227/2011 se uporablja od 28. decembra 2011.
Večina pravil, ki so bila uvedena z Uredbo (EU) 2024/1106 o spremembi, se uporablja od 7. maja 2024.
OZADJE
Več informacij je na voljo na strani:
KLJUČNI POJMI
Veleprodajni energetski trgi. To so trgi, kjer se z energijo trguje med proizvajalci energije (kot so lastniki elektrarn) in velikimi uporabniki energije (npr. jeklarne ali podjetja, ki odjemalcem prodajajo elektriko ali plin).
Trgovanje z notranjimi informacijami. Ko se posameznik skuša okoristiti s trgovino z določenim proizvodom na podlagi informacij, ki še niso javne (notranje informacije). Brez teh informacij so drugi trgovci v slabšem položaju.
Tržna manipulacija. Namerno motenje poštenega delovanja trga. To lahko vključuje ustvarjanje napačnih ali zavajajočih signalov o ponudbi ali povpraševanju za določen proizvod in s tem vplivanje na njegovo ceno.
Zmogljivost za proizvodnjo električne energije. Zmogljivost za proizvodnjo električne energije.
Prenosna zmogljivost. Zmogljivost fiksne infrastrukture, kot so daljnovodi, za prenos električne energije.
Notranje informacije. Informacije v zvezi s proizvodom, ki niso javne. Če bi bile objavljene, bi to lahko vplivalo na ceno zadevnega proizvoda.
Platforme za notranje informacije (IPP). To so internetne platforme, kjer lahko udeleženci na trgu objavijo notranje informacije. Za razkritje notranjih informacij bo uporaba tovrstnih platform obvezna.
Registrirani mehanizmi poročanja (RRM). Subjekti, ki imajo pristojnost za posredovanje podatkov in informacij o transakcijah Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev v njihovem imenu (njihovih lastnih podatkov) in/ali poročanje podatkov drugih udeležencev na trgu (v tem primeru opravljajo storitev). Obstaja približno 140 takih mehanizmov.
GLAVNI DOKUMENT
Uredba (EU) št. 1227/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2011 o celovitosti in preglednosti veleprodajnega energetskega trga (UL L 326, 8.12.2011, str. 1–16).
Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 1227/2011 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.
POVEZANI DOKUMENTI
Uredba (EU) 2019/942 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. junija 2019 o ustanovitvi Agencije Evropske unije za sodelovanje energetskih regulatorjev (UL L 158, 14.6.2019, str. 22–53).
Glej prečiščeno različico.
Uredba (EU) št. 596/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. aprila 2014 o zlorabi trga (uredba o zlorabi trga) ter razveljavitvi Direktive 2003/6/ES Evropskega parlamenta in Sveta ter direktiv Komisije 2003/124/ES, 2003/125/ES in 2004/72/ES (UL L 173, 12.6.2014, str. 1–61).
Glej prečiščeno različico.
Zadnja posodobitev 14.06.2024