EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vključevanje Romov v okviru enake obravnave

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Vključevanje Romov v okviru enake obravnave

 

POVZETEK

Priporočilo Sveta, sprejeto leta 2013, zahteva, da se sprejmejo ukrepi na številnih področjih, vključno z bojem proti diskriminaciji, da bi okrepili vključevanje Romov, največje etnične manjšine v Evropi.

KAJ JE NAMEN TEGA PRIPOROČILA?

Kaže močno in skupno politično zavezo vseh držav EU, da okrepijo svoja prizadevanja za:

boj proti socialni izključenosti in diskriminaciji ter

doseganje resničnega napredka pri spodbujanju vključevanja Romov na področjih izobraževanja, zaposlovanja, zdravja in stanovanj.

KLJUČNE TOČKE

Priporočilo v zvezi z diskriminacijo poziva države EU, da:

v celoti uveljavijo Direktivo 2000/43/ES, ki določa okvir za boj proti diskriminaciji na podlagi rase ali narodnosti. Odločitve Sodišča Evropske unije v številnih primerih služijo kot podlaga pri ugotavljanju skladnosti zakonov in praks s človekovimi pravicami;

izvajajo – regionalno in lokalno – ukrepe za odpravo segregacije Romov (npr. ukrepe za odpravo ločevanja različnih skupin prebivalstva). Takšne ukrepe, ki se osredotočajo na varstvo človekovih pravic, morajo spremljati ustrezno usposabljanje in informacijske kampanje za lokalne uslužbence, ustrezne skupine državljanov, pa tudi Rome same;

zagotovijo, da se pri morebitnih prisilnih izselitvah v celoti spoštujejo zakonodaja EU in druge mednarodne obveznosti s področja človekovih pravic, na primer obveznosti iz Evropske konvencije o človekovih pravicah;

izvajajo ukrepe za boj proti diskriminaciji in predsodkom proti Romom na vseh področjih v družbi:

ozaveščanje romskih skupnosti in splošne javnosti o koristih vključevanja Romov;

povečevanje občutljivosti javnosti za probleme, s katerimi se srečujejo Romi, z ustreznim izobraževanjem in učnimi materiali;

preprečevanje protiromske retorike in sovražnega govora ter drugega vedenja, ki spodbuja diskriminacijo in predsodke.

Spremljanje in vrednotenje

Države EU morajo spremljati in vrednotiti učinkovitost ukrepov, ki jih sprejmejo v zvezi z nacionalnimi strategijami vključevanja Romov in v okviru širših politik socialnega vključevanja.

To se lahko izvede z določitvijo ciljev ali zbiranjem kvalitativnih ali kvantitativnih podatkov o socialnih in ekonomskih učinkih sprejetih ukrepov.

Agencija EU za temeljne pravice je razvila večletni romski program (2012–2020). Pripravlja redna poročila o napredku in zagotavlja nasvete institucijam EU in državam EU, ki temeljijo na dokazih in podatkih, zbranih po vsej EU.

Poročanje in spremljanje

Države EU morajo poročati Evropski komisiji do 1. januarja 2016 o vseh ukrepih, sprejetih v skladu s priporočilom. Nato morajo te informacije zagotavljati enkrat letno.

Komisija potem poskrbi, da te informacije služijo kot podlaga za njeno letno poročilo o izvajanju nacionalnih strategij vključevanja Romov.

Ti rezultati se posredujejo tudi v proces evropskega semestra za usklajevanje ekonomskih politik. Od leta 2012 Svet v sklopu evropskega semestra objavlja priporočila za posamezne države, in sicer za pet držav z velikimi romskimi skupnostmi (Bolgarijo, Češko, Madžarsko, Romunijo in Slovaško).

OZADJE

AKT

Priporočilo Sveta z dne 9. decembra 2013 o učinkovitih ukrepih za vključevanje Romov v državah članicah (UL C 378, 24.12.2013, str. 1–7)

POVEZANI AKTI

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Okvir EU za nacionalne strategije vključevanja Romov do leta 2020 (COM(2011) 173 final z dne 5. aprila 2011)

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Poročilo o izvajanju Okvira EU za nacionalne strategije vključevanja Romov za leto 2015 (COM(2015) 299 final z dne 17. junija 2015)

Direktiva Sveta 2000/43/ES z dne 29. junija 2000 o izvajanju načela enakega obravnavanja oseb ne glede na raso ali narodnost (UL L 180, 19.7.2000, str. 22–26)

Okvir EU za nacionalne strategije vključevanja Romov do leta 2020 – Sklepi Sveta (UL C 258, 2.9.2011, str. 6–9)

Zadnja posodobitev 26.10.2015

Top