Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Izobraževalni sistemi – ključ do usposobljene delovne sile in številnejših delovnih mest

Izobraževalni sistemi – ključ do usposobljene delovne sile in številnejših delovnih mest

 

POVZETEK:

Sporočilo (COM(2012) 669 final) – Ponovni razmislek o izobraževanju: naložbe v spretnosti za boljše socialno-ekonomske rezultate

KAJ JE NAMEN TEGA SPOROČILA?

  • To sporočilo Evropske komisije predstavlja strategijo, kako lahko izobraževalni sistemi zagotovijo spretnosti in kvalifikacije, ki so potrebne na trgih dela v Evropski uniji (EU). To sovpada s skoraj 23-odstotno stopnjo brezposelnosti med mladimi kljub 2 milijonoma prostih delovnih mest.
  • V trenutnem vzdušju varčevanja in ob visoki stopnji brezposelnosti, zlasti med mladimi, je nujno treba izboljšati in prilagoditi sisteme izobraževanja in usposabljanja v EU, prav v času, ko so finančni viri še posebej omejeni ali celo zmanjšani.
  • To pomeni, da mora biti vsakršno vlaganje v to področje dobro usmerjeno. Namen pobude Ponovni razmislek o izobraževanju je pomagati EU pri doseganju ciljev glede rasti in zaposlitev, ki so določeni v strategiji Evropa 2020.

KLJUČNE TOČKE

Izzivi

  • Do leta 2020 bodo za več kot tretjino delovnih mest v EU potrebne univerzitetna kvalifikacije in le 18 % delovnih mest bo namenjenih nizkokvalificiranim delavcem.
  • Več kot 73 milijonov Evropejcev ima nizko stopnjo izobrazbe, skoraj 20 % 15-letnikov pa ima primanjkljaj na področju pismenosti.
  • Število učencev, ki zgodaj opustijo šolanje, ostaja veliko, med odraslimi pa jih je manj kot 9 % vključenih v vseživljenjsko učenje, kar je precej nižje od 15-odstotnega cilja EU.

Osrednja področja

  • Več poudarka je treba nameniti učenju osnovnih znanj ter povečanju splošnejših in medpredmetnih sposobnosti, kot so poznavanje računalništva in podjetništva.
  • Treba je spodbujati učenje na delovnem mestu, na primer vajeništva.
  • Učenje jezikov je prednostna naloga. Cilj je, da se do leta 2020 50 % 15-letnikov nauči tuji jezik.
  • Digitalna revolucija ponuja pomembne nove priložnosti za učenje. Tehnologijo je zato treba izkoristiti v celoti, izobraževalne ustanove pa morajo povečati dostop do odprtih virov izobraževanja.

Financiranje in vlaganje

  • Vlaganje je potrebno za razvoj vrhunskih sistemov poklicnega izobraževanja in usposabljanja, več pa je treba razpravljati tudi o financiranju.
  • Učiteljski poklic mora postati privlačnejši in pritegniti nove kandidate, ki bodo nadomestili povečano upokojevanje in primanjkljaj zaposlenih.
  • Nujno je tudi izboljšati priznavanje znanj in kvalifikacij; to velja zlasti za znanja in kvalifikacije, ki so pridobljeni zunaj formalnih sistemov izobraževanja in usposabljanja.
  • Pristop javno-zasebnega partnerstva je potreben za spodbujanje inovacij in razvijanje sodelovanja med univerzo/visokošolskimi ustanovami, podjetništvom in različnimi vladnimi ravnmi.

Spremljanje

  • Februarja 2013 so ministri za izobraževanje držav EU sprejeli sklepe kot odziv na sporočilo Komisije iz leta 2012 in letni pregled rasti za leto 2013.
  • Junija 2016 je Komisija sprejela sporočilo, v katerem je obravnavala tri prednostna področja:
    • izboljšanje kakovosti in relevantnosti pridobivanja znanj in spretnosti,
    • doseganje večje prepoznavnosti in primerljivosti znanj in spretnosti ter kvalifikacij,
    • izboljšanje zbiranja in obdelave podatkov o znanjih in spretnostih ter s tem povezanega informiranja, kar bo omogočilo lažjo izbiro poklicnih poti.
  • Predlaga, da se v obdobju 2016–2018 sprejme naslednjih deset ukrepov:
    • jamstvo za znanja in spretnostiza pomoč nizko izobraženim odraslim, da pridobijo minimalno bralno, matematično in digitalno pismenost ter napredujejo proti srednješolski izobrazbi,
    • pregled priporočila o ključnih kompetencah, da se več ljudem pomaga pridobiti temeljna znanja in spretnosti, potrebne za delo in življenje v 21. stoletju,
    • prizadevanja, da poklicno izobraževanje in usposabljanje postaneta prva izbira, in sicer z več priložnostmi za učenje skozi delo v poklicnem izobraževanju in usposabljanju ter spodbujanjem boljše vidnosti dobrih rezultatov te vrste izobraževanja in usposabljanja na trgu dela,
    • koalicija za digitalno pismenost in delovna mesta, ki bo združila države članice in deležnike s področja izobraževanja, zaposlovanja in industrije, da se ustvari velik potencial digitalnih talentov ter zagotovi zadostna digitalna pismenost posameznikov in delovne sile v Evropi,
    • pregled evropskega ogrodja kvalifikacij za izboljšanje preglednosti in primerljivosti znanj in spretnosti ter kvalifikacij ter omogočanje lažje poklicne in študijske mobilnosti,
    • orodje za pomoč pri zgodnjem opredeljevanju in profiliranju znanj in spretnosti ter kvalifikacij prosilcev za azil, beguncev in drugih migrantov,
    • revizija sistema Europass, da bodo ljudje lažje in enostavneje predstavili svoja znanja in spretnosti ter v realnem času dobili koristne informacije o potrebah in trendih,
    • predlog za temeljitejšo analizo in izmenjavo najboljših praks za učinkovito reševanje vprašanja „bega možganov“ (npr. ko se iz države izseljujejo visoko usposobljeni ali dobro izobraženi posamezniki),
    • „okvir za sektorsko sodelovanje na področju znanj in spretnosti“, da se izboljšata zbiranje in obdelava podatkov o znanjih in spretnostih ter odpravi pomanjkanje strokovno usposobljene delovne sile v specifičnih gospodarskih sektorjih,
    • pobuda za spremljanje diplomantov, da se izboljša zbiranje informacij o napredku diplomantov na trgu dela.

OZADJE

Več informacij je na voljo na straneh:

GLAVNI DOKUMENT

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Ponovni razmislek o izobraževanju: naložbe v spretnosti za boljše socialno-ekonomske rezultate (COM(2012) 669 final z dne 20. novembra 2012).

POVEZANI DOKUMENTI

Delovni dokument služb Komisije – Ocena ključnih kompetenc v začetnem izobraževanju in usposabljanju: politične smernice – Spremni dokument k Sporočilu Komisije – Ponovni razmislek o izobraževanju: naložbe v spretnosti za boljše socialno-ekonomske rezultate (SWD(2012) 371 final z dne 20. novembra 2012).

Delovni dokument služb Komisije – Jezikovne kompetence za zaposljivost, mobilnost in rast – Spremni dokument k Sporočilu Komisije – Ponovni razmislek o izobraževanju: naložbe v spretnosti za boljše socialno-ekonomske rezultate (SWD(2012) 372 final z dne 20. novembra 2012).

Delovni dokument služb Komisije – Pregled izobraževanja in usposabljanja 2012 — Spremni dokument k Sporočilu Komisije – Ponovni razmislek o izobraževanju: naložbe v spretnosti za boljše socialno-ekonomske rezultate (SWD(2012) 373 final z dne 20. novembra 2012).

Delovni dokument služb Komisije – Podpora pedagoškim delavcem za boljše učne dosežke – Spremni dokument k Sporočilu Komisije – Ponovni razmislek o izobraževanju: naložbe v spretnosti za boljše socialno-ekonomske rezultate (SWD(2012) 374 final z dne 20. novembra 2012).

Delovni dokument služb Komisije – Poklicno izobraževanje in usposabljanje za boljša znanja in spretnosti, rast in delovna mesta – Spremni dokument k Sporočilu Komisije – Ponovni razmislek o izobraževanju: naložbe v spretnosti za boljše socialno-ekonomske rezultate (SWD(2012) 375 final z dne 20. novembra 2012).

Delovni dokument služb Komisije – Partnerstva in prilagodljive poti za vseživljenjsko razvijanje znanj in spretnosti – Spremni dokument k Sporočilu Komisije – Ponovni razmislek o izobraževanju: naložbe v spretnosti za boljše socialno-ekonomske rezultate (SWD(2012) 376 final z dne 20. novembra 2012).

Delovni dokument služb Komisije – Ponovni razmislek o izobraževanju: analiza po državah (1. del) – Spremni dokument k Sporočilu Komisije – Ponovni razmislek o izobraževanju: naložbe v spretnosti za boljše socialno-ekonomske rezultate (SWD(2012) 377 final, 20. novembra 2012).

Sklepi Sveta o naložbah v izobraževanje in usposabljanje – odziv na sklepe Sveta o ponovnem razmisleku o izobraževanju: naložbe v spretnosti za boljše socialno-ekonomske rezultate in letnem pregledu rasti za leto 2013 (UL C 64, 5.3.2013, str. 5–8).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Novi program znanj in spretnosti za Evropo – Z roko v roki za večji človeški kapital, zaposljivost in konkurenčnost (COM(2016) 381 final z dne 10. junija 2016).

Zadnja posodobitev 30.01.2017

Top