EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Gospodarski nadzor v državah euroobmočja s proračunskimi težavami

Gospodarski nadzor v državah euroobmočja s proračunskimi težavami

Namen te uredbe je okrepiti gospodarski in proračunski nadzor v državah euroobmočja, ki so jih prizadele ali jim grozijo resne težave v zvezi s finančno stabilnostjo.

AKT

Uredba (EU) št. 472/2013 Evropskega parlamenta in Sveta o okrepitvi gospodarskega in proračunskega nadzora v državah euroobmočja, ki so jih prizadele ali jim grozijo resne težave v zvezi z njihovo finančno stabilnostjo.

POVZETEK

Ta uredba, ki je začela veljati maja 2013, temelji na obstoječih pravilih Evropske unije (EU) v zvezi s proračunskim in makroekonomskim nadzorom.

Velja za države EU, v katerih je v uporabi valuta evro (imenovane tudi euroobmočje ali države euroobmočja) in v katerih se soočajo z resnimi proračunskimi težavami, ki bi lahko povzročile finančno nestabilnost. Te države imajo na primer težave pri znižanju svojega javnega dolga na vzdržne ravni ali pa imajo morda težave pri pridobivanju cenovno sprejemljivih posojil. Glavni namen je zagotoviti stabilnost v euroobmočju, in sicer s preprečevanjem morebitnih negativnih učinkov na druge države euroobmočja.

Uredba zato velja tudi za države euroobmočja, ki zaprosijo za finančno pomoč ali prejmejo finančno pomoč od držav EU, držav, ki niso del EU, mehanizmov EU za stabilnost ali mednarodnih finančnih ustanov.

Uredba zajema 3 vrste okrepljenega nadzora:

1.

Izboljšan/okrepljen nadzor: tak nadzor je vzpostavljen v državi euroobmočja s proračunskimi težavami, če obstaja tveganje negativnih učinkov prelivanja na druge države euroobmočja (zaradi medsebojne odvisnosti njihovih trgov, zlasti za kapital). V tem primeru zadevna država euroobmočja Komisiji zagotovi dodatne informacije o svojem proračunu. Država euroobmočja nato v sodelovanju s Komisijo poišče načine za izboljšanje svojih javnih financ. Komisija se lahko vsakih 6 mesecev odloči, ali bo podaljšala to sodelovanje.

2.

Program za makroekonomsko prilagoditev: ta program se uporablja v državah, ki prejmejo finančno pomoč (npr. posojila). Finančna pomoč je običajno pogojena s pogoji, ki spremljajo izplačilo zadevni državi euroobmočja. Ti pogoji morajo biti v skladu s programom za makroekonomsko prilagoditev, ki ga mora odobriti Svet po prejemu predloga zadevne države. Namen tega programa je zagotoviti pomoč državi euroobmočja pri izboljšanju njenih javnih financ.

3.

Nadzor po izteku programa: zadevna država euroobmočja po izplačilu vseh tranš finančne pomoči še vedno ostaja pod nadzorom po izteku programa (dokler ne odplača najmanj 75 % finančne pomoči). Komisija v povezavi z Evropsko centralno banko izvaja redne pregledovalne misije v državi euroobmočja, ki mora poročati, kako si prizadeva izboljšati svoje javne finance. Komisija lahko po potrebi Svetu predlaga, da mora zadevna država sprejeti dodatne ukrepe.

REFERENCE

Akt

Začetek veljavnosti

Rok prenosa v državah članicah

Uradni list

Uredba (ES) št. 472/2013

30.5.2013.

-

UL L 140, 27.5.2013.

POVEZANI AKTI

Uredba (EU) št. 473/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. maja 2013 o skupnih določbah za spremljanje in ocenjevanje osnutkov proračunskih načrtov ter zagotavljanje zmanjšanja čezmernega primanjkljaja držav članic v euroobmočju (UL L 140, 27.5.2013).

Delegirana uredba Komisije (EU) št. 877/2013 z dne 27. junija 2013 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 473/2013 Evropskega parlamenta in Sveta o skupnih določbah za spremljanje in ocenjevanje osnutkov proračunskih načrtov ter zagotavljanje zmanjšanja čezmernega primanjkljaja držav članic v euroobmočju (UL L 244, 13.9.2013).

Sporočilo Komisije glede dveh seznamov instrumentov finančne pomoči v skladu z Uredbo (EU) št. 472/2013 (UL C 300, 16.10.2013).

Zadnja posodobitev: 04.04.2014

Top