Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2010/142/09

    Razpis za zbiranje predlogov – Evropska investicijska banka ponuja finančno pomoč za tri nova področja programa EIBURS, ki je del njenega ukrepa za spodbujanje univerzitetnih raziskav

    UL C 142, 1.6.2010, p. 30–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    1.6.2010   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 142/30


    Razpis za zbiranje predlogov – Evropska investicijska banka ponuja finančno pomoč za tri nova področja programa EIBURS, ki je del njenega ukrepa za spodbujanje univerzitetnih raziskav

    2010/C 142/09

    Večina institucionalnih odnosov Evropske investicijske banke z univerzami poteka prek njenega ukrepa za spodbujanje univerzitetnih raziskav, ki ga sestavljajo trije različni programi:

    EIBURS, program EIB za spodbujanje univerzitetnih raziskav (EIB University Research Sponsorship Programme),

    STAREBEI (STAges de REcherche BEI), program za financiranje mladih raziskovalcev, ki sodelujejo v skupnih univerzitetnih projektih EIB, in

    Univerzitetne mreže EIB (EIB University Networks), program sodelovanja univerzitetnih mrež, ki kažejo značilnosti, še posebej pomembne za podporo ciljem skupine EIB.

    EIBURS zagotavlja nepovratna sredstva univerzitetnim raziskovalnim središčem, dejavnim na raziskovalnih področjih in temah, ki banko najbolj zanimajo. Finančna pomoč EIB, ki znaša do 100 000 EUR na leto in traja tri leta, se dodeli v razpisnem postopku zainteresiranim univerzitetnim oddelkom ali raziskovalnim središčem, ki so povezani z univerzami v Evropski uniji, državah pristopnicah ali državah v pristopu ter imajo priznano strokovno znanje na področjih, ki jih je izbrala EIB, da lahko širijo svoje dejavnosti na teh področjih. Izbrani predlog bo moral zagotoviti razne rezultate (raziskave, organizacijo tečajev in seminarjev, mreženje, razširjanje izsledkov itd.), ki bodo opredeljeni v pogodbi z EIB.

    V študijskem letu 2010/2011 so bila za program EIBURS izbrana tri nova raziskovalna področja, in sicer:

    —   Analiza uspešnosti servisiranja dolgov majhnih in srednjih podjetij v Evropi

    Strokovnjaki praktiki imajo omejen vpogled v odnos med uspešnostjo servisiranja dolgov majhnih in srednjih podjetij (MSP) na mikroravni ter makroekonomskimi razmerami, v katerih MSP delujejo. Od univerzitetnega raziskovalnega središča, ki bo prejelo sredstva iz programa EIBURS, se pričakuje, da bo vzpostavilo raziskovalni program, ki se bo osredotočil na analizo vpliva sprememb poglavitnih makroekonomskih dejavnikov na ključne kazalnike uspešnosti servisiranja dolgov MSP v Evropi. Izbrano univerzitetno središče bo med drugim obdelalo vpliv sprememb lokalne in svetovne gospodarske rasti ter obrestnih mer in menjalnih tečajev na plačilno nedisciplino, neplačila, izgube in predčasna odplačila, na podlagi tega pa bo ugotavljalo tudi širjenje teh pojavov med regijami, državami in rezultati poslov v različnih panogah.

    Skupina EIB ima prek njej podrejenega Evropskega investicijskega sklada (EIF) obsežen arhiv podatkov o tem, kako uspešno MSP servisirajo skupinska in posamezna posojila. Raziskovalci bodo lahko dostopali do teh podatkov, vendar morajo v svoje predloge vključiti tudi druge vire informacij oziroma podatkovne zbirke, ki jih nameravajo uporabiti.

    V projekt se lahko vključijo tudi dodatne dejavnosti, ki bi jih bilo univerzitetno središče pripravljeno izvajati s finančno pomočjo iz programa EIBURS na tem raziskovalnem področju, med drugim:

    organizacija tečajev in seminarjev,

    oblikovanje dodatne podatkovne zbirke,

    vprašalniki.

    —   Zgodovina financiranja infrastrukturnih naložb v Evropi

    Zaradi velikih proračunskih primanjkljajev se vlade številnih evropskih držav zanimajo za različne oblike javno-zasebnih partnerstev (JZP), v okviru katerih bi lahko izvedle obljubljene izboljšave infrastrukture javnih storitev, obenem pa se izognile prevelikemu zadolževanju javnega sektorja. V mnogih državah za omrežne panoge že vrsto let uporabljajo modele privatizacije in regulacije.

    V različnih evropskih državah obstajajo dolgotrajni cikli javnega in zasebnega lastništva infrastrukture in vlaganj vanjo. Koncesijske pogodbe so poznali že v antični Grčiji, razširjene so bile pri Rimljanih, sodobno obliko pa so dobile z Napoleonovim civilnim zakonikom. V 18. in 19. stoletju so infrastrukturo (kanale ter železniško, telegrafsko, vodovodno, plinsko in električno omrežje) večinoma gradili z zasebnim kapitalom, ki pa je bil pogosto deležen eksplicitnih ali implicitnih javnih subvencij ali druge podpore. Veliko infrastrukture je sčasoma prešlo v javno last. Zgodovina različnih infrastrukturnih storitev kaže, da se lahko tehnološke inovacije, infrastrukturne storitve in financiranje prepletajo v različnih okoliščinah. Takratne razprave, alternativne rešitve in dolgoročni izidi za različne udeležence ostajajo aktualni še danes.

    EIB vabi predloge za raziskave, ki bodo:

    obravnavale dolgoročna makrogibanja financiranja infrastrukturnih naložb, rezultate v smislu trajnostnih izboljšav javnih storitev in njihov pomen za aktualne razprave o politikah,

    pripravile študije primerov tehnoloških in finančnih inovacij posameznih infrastrukturnih projektov in sektorjev, zlasti vseevropske narave,

    katalogizirale in analizirale zgodovino različnih javnih, zasebnih in mešanih shem financiranja gradnje in upravljanja infrastrukture v različnih sektorjih, pravnih sistemih in nacionalnih politikah.

    Evropske univerze se lahko na razpis prijavijo same ali v sodelovanju z drugimi ter predlagajo raziskovalni program na opisanem področju. Izbrani predlagatelji bodo v okviru programa EIBURS upravičeni do nepovratnih sredstev v višini do 300 000 EUR za triletno obdobje. S temi sredstvi bodo financirali raziskave o zgodovini financiranja infrastrukturnih naložb v Evropi, ki je pomembna za sodobne razprave o politikah. Posebej zaželeni so raziskovalni predlogi, ki bodo osvetlili količinske in kakovostne vidike, uporabili interdisciplinarni pristop (npr. s povezovanjem zgodovine, tehnike, ekonomije, financ) ter k sodelovanju pritegnili akademike iz različnih evropskih držav.

    Glavnino sredstev je treba porabiti za zaposlitev novih mladih raziskovalcev na doktorski ravni, ki bodo delali na posameznih temah. Če bo primerno, bodo raziskovalci lahko sodelovali tudi z infrastrukturnimi strokovnjaki Evropske investicijske banke v Luxembourgu. Del sredstev je treba nameniti tudi za informativne dogodke in vzpostavitev povezovalne mreže strokovnjakov za zgodovino posameznih infrastrukturnih sektorjev v različnih državah.

    —   Ekonomske posledice zakonodaje: ekonomska ocena vpliva direktive o embalaži in odpadni embalaži

    Eden najpomembnejših elementov projektov ravnanja s trdnimi odpadki je infrastruktura za recikliranje in/ali predelavo odpadne embalaže. V skladu z direktivo o embalaži in odpadni embalaži mora pakirna industrija reciklirati in predelati embalažo, ki jo daje na trg, države članice pa so odgovorne za izpolnitev v direktivi določenega obsega recikliranja in predelave.

    Tema raziskave je proučitev ekonomskih posledic, ki jih imajo zakonske obveznosti iz omenjene direktive na različne akterje: javne organe, tržne udeležence in državljane.

    Raziskovalci bodo ocenjevali ekonomsko učinkovitost ukrepov iz omenjene direktive z analizo stroškov in koristi. Obdelali bodo vprašanja, kot sta ekonomska stopnja donosa, merjena z večjo zaščito okolja, in porazdelitev stroškov (ali državljani EU plačujejo izvajanje direktive z višjimi cenami embaliranega blaga, višjimi cenami in dajatvami za ravnanje z odpadki ali obojim?; ali so ekonomske koristi v smislu večje zaščite okolja zadostne v primerjavi z alternativnimi strategijami?; ali so se sprejete zakonske določbe izkazale za učinkovite pri doseganju zastavljenih ciljev?).

    Raziskava naj se osredotoči na reprezentativni vzorec držav članic EU.

    V projekt se lahko vključijo tudi dodatne dejavnosti, ki bi jih bilo izbrano univerzitetno središče pripravljeno izvajati s finančno pomočjo iz programa EIBURS na tem raziskovalnem področju, med drugim:

    organizacija tečajev in seminarjev,

    oblikovanje podatkovnih zbirk,

    vprašalniki.

    Rok za oddajo predlogov je 10. september 2010. Predlogi, oddani po tem roku, ne bodo upoštevani. Predloge pošljite:

    v elektronski obliki na:

    universities@eib.org

    in

    v natisnjeni obliki na:

    EIB-Universities Research Action

    100, boulevard Konrad Adenauer

    2950 Luxembourg

    LUXEMBOURG

    To the attention of Ms Luísa Ferreira, Co-ordinator.

    Več informacij o izbirnem postopku v programu EIBURS ter o drugih programih in mehanizmih je objavljenih na: www.eib.org/universities


    Top