EVROPSKA KOMISIJA
Bruselj, 8.4.2024
COM(2024) 153 final
2024/0084(NLE)
Predlog
SKLEP SVETA
o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa na Konvenciji o varstvu morskega okolja severovzhodnega Atlantika (Konvencija OSPAR) glede sklepa o spremembi Sklepa OSPAR 98/3 o odlaganju izrabljenih objektov in naprav na morju
OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM
1.Predmet urejanja predloga
Ta predlog se nanaša na sklep o določitvi stališča, ki naj se v imenu Unije zastopa v komisiji za varstvo morskega okolja severovzhodnega Atlantika v zvezi s predvidenim sprejetjem sklepa o spremembi Sklepa OSPAR 98/3 o odlaganju izrabljenih objektov in naprav na morju v okviru Konvencije o varstvu morskega okolja severovzhodnega Atlantika.
2.Ozadje predloga
2.1.Konvencija OSPAR
Konvencija o varstvu morskega okolja severovzhodnega Atlantika (v nadaljnjem besedilu: Sporazum) je namenjena varstvu morskega okolja severovzhodnega Atlantika pred škodljivimi vplivi človekovih dejavnosti, da se zaščiti zdravje ljudi, ohranijo morski ekosistemi in po možnosti obnovijo prizadeta morska območja. Podpisalo jo je 16 pogodbenic: Belgija, Danska, EU, Finska, Francija, Nemčija, Islandija, Irska, Nizozemska, Norveška, Portugalska, Španija, Švedska, Združeno kraljestvo, Luksemburg in Švica. Sporazum je bil na voljo za podpis na ministrskem srečanju komisij iz Osla in Pariza 22. septembra 1992 v Parizu, veljati pa je začel 25. marca 1998.
2.2.Komisija OSPAR
Komisijo OSPAR (ustanovljeno v skladu s členom 10 Konvencije) sestavljajo predstavniki vsake pogodbenice, sestaja pa se v rednih časovnih presledkih in kadar to zahtevajo posebne okoliščine. Njene naloge vključujejo nadzor izvajanja Konvencije in pregled stanja morskega območja, učinkovitosti sprejetih ukrepov, prednostnih nalog in potrebe po morebitnih dodatnih ali drugačnih ukrepih.
V skladu s členom 20 Konvencije ima vsaka pogodbenica en glas v komisiji. EU je upravičena do števila glasov, ki je enako številu njenih držav članic, ki so pogodbenice Konvencije. EU ne uveljavlja svoje glasovalne pravice, ko jo uveljavljajo njene države članice, in obratno.
2.3.Predvideni akt komisije OSPAR
Komisija OSPAR bo 24. junija 2024 na 27. zasedanju/sestanku sprejela sklep o spremembi Sklepa OSPAR 98/3 o odlaganju izrabljenih objektov in naprav na morju (v nadaljnjem besedilu: predvideni akt).
Predlaga se sprememba opredelitve „betonski objekt ali naprava“ v Sklepu 98/3 OSPAR o odlaganju izrabljenih objektov in naprav na morju, da bo jasno, da vsebina celic v podporni konstrukciji ni del objekta ali naprave. Celice v teh objektih (imenovanih „betonske težnostne konstrukcije (CGBS)“) se uporabljajo za skladiščenje ogljikovodikov, ostanki v teh celicah, katerih sestava je večinoma neznana, pa so večinoma tekoči z velikimi količinami nafte. Ta vsebina celic je nevarni odpadek, ki pomeni veliko tveganje za okolje, ekosisteme in potencialno zdravje ljudi, če po razgradnji objekta ali naprave ostane na morju.
Sklep OSPAR 98/3 načeloma zahteva popolno odstranitev objektov in naprav ob koncu njihove življenjske dobe, vendar dovoljuje odstopanja.
Vsebina celic v betonskih težnostnih konstrukcijah ni del objekta ali naprave na morju in zato zanjo ne bi smelo veljati odstopanje v skladu s Sklepom 98/3; za pojasnilo tega vprašanja so pravniki lingvisti OSPAR priporočili naslednjo spremembo opredelitve „betonski objekt ali naprava“ iz odstavka 1 Sklepa OSPAR 98/3: „betonski objekt ali naprava pomeni izrabljen objekt ali napravo na morju, ki je v celoti ali pretežno iz betona; morebitna vsebina celic v podporni konstrukciji ni del objekta ali naprave in je zajeta v določbah Priloge III h Konvenciji OSPAR“. Z dodajanjem besedila v poševnem tisku, s katerim se vsebina celic izrecno izključi iz opredelitve „betonski objekt ali naprava“, se odpravlja vsakršna možnost, da se z odstopanjem od obveznosti popolne odstranitve iz Odločbe 98/3 dovoli, da se taka vsebina celic po razgradnji pusti v morju.
3.Stališče, ki se zastopa v imenu Unije
Po incidentu Brent Spar sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja (ko je morala družba Shell zaradi nasprotovanja javnosti spremeniti svojo odločitev o potopitvi odslužene ploščadi za črpanje nafte) je bil na ministrskem srečanju OSPAR leta 1998 v Sintri (Portugalska) sprejet Sklep OSPAR 98/3 o odlaganju izrabljenih objektov in naprav na morju; sklep prepoveduje, da se izrabljeni objekti in naprave na morju odlagajo in delno ali v celotni pustijo na morskem območju OSPAR.
Samo za nekatere kategorije in na podlagi ocene v skladu s Prilogo 2 k Sklepu 98/3 lahko pristojni organ zadevne pogodbenice OSPAR izda dovoljenje za odstopanje, da se objekti in naprave ali njihovi deli pustijo v morju. Kategorije obravnavanih izrabljenih objektov in naprav na morju, za katere se lahko preuči možnost odstopanja, vključujejo na primer jeklene objekte in naprave, ki tehtajo več kot deset tisoč ton v zraku, ali betonske težnostne konstrukcije (CGBS).
V obdobju 2019–2020 je bil v skladu s Sklepom OSPAR 98/3 izveden postopek posvetovanja o nameri Združenega kraljestva, da izda dovoljenje za odstopanje, da bi se na kraju samem pustile betonske težnostne konstrukcije objektov Brent Alpha Steel Jacket in Brent Bravo, Brent Charlie in Brent Delta; to dovoljenje bi vključevalo vsebino celic betonskih težnostnih konstrukcij objektov in naprav.
Komisija, ki zastopa EU, je skupaj z drugimi pogodbenicami OSPAR nasprotovala nameri Združenega kraljestva, saj je taka vsebina nevarni odpadek, ki ne bi smel ostati v morju; poleg tega bi bilo treba vzpostaviti ustrezen program spremljanja morskega okolja v okolici delov izrabljenega objekta ali naprave, ki ostane v morju; prav tako bi bilo treba pospešiti razvoj tehnoloških rešitev za popolno odstranitev teh objektov in naprav, da se po razgradnji njihovi deli ne bi puščali v morju, kar je v duhu Sklepa 98/3; odobritev odstopanj brez ustrezne utemeljitve ne spodbuja tega razvoja.
Postopek posvetovanja se je med drugim odražal v novi strategiji OSPAR, ki je bila sprejeta na ministrskem srečanju OSPAR leta 2021 v Cascaisu (Portugalska), njen cilj pa je „pregledati in po potrebi spremeniti kategorije izrabljenih objektov in naprav na morju, za katere se lahko preuči možnost odstopanja v skladu s Sklepom OSPAR 98/3 o odlaganju izrabljenih objektov in naprav na morju, da bi se zmanjšalo področje uporabe morebitnih odstopanj. Pregled bo med drugim temeljil na napredku tehnologij za razgradnjo in najboljših razpoložljivih znanstvenih dognanjih“. Strategija vključuje tudi cilj o spodbujanju tehnologij za razgradnjo; poleg tega se v okviru OSPAR pripravlja harmonizirana metodologija za ocenjevanje možnosti razgradnje.
Na podlagi tega je cilj predlagane spremembe zagotoviti dobro pravno podlago za preprečevanje, da bi se onesnažena vsebina celic po razgradnji pustila na kraju samem. To je v skladu z zgoraj navedenimi ugovori Komisije in drugih pogodbenic OSPAR glede odstopanj za vsebino celic, pa tudi s tem povezanimi politikami EU, kot so akcijski načrt za ničelno onesnaževanje, katerega cilj je do leta 2050 zmanjšati onesnaževanje vode na raven, ki ne velja več za škodljivo za zdravje in naravne ekosisteme, okvirna direktiva o morski strategiji, ki zahteva doseganje dobrega okoljskega stanja v morskih vodah EU, okvirna direktiva o odpadkih, ki prepoveduje odlaganje odpadkov, in direktiva o varnosti na morju, ki upošteva tudi okoljske vidike razgradnje. Nobena od teh politik se ne more pravilno izvajati, če so v severovzhodnem Atlantiku prisotni viri potencialno resnega in trajnega čezmejnega onesnaževanja, kot je onesnažena vsebina celic iz izrabljenih naftnih objektov in naprav.
Ker je predvideni sklep, ki naj bi se sprejel, pravno zavezujoče besedilo, je treba pred zasedanjem komisije OSPAR, ki bo potekalo od 24. do 28. junija 2024, določiti stališče Unije. Ker bo sklep olajšal izvajanje politik in zakonodaje EU ter preprečil škodo za morsko okolje, se predlaga, da Unija glasuje za sklep in tako podpre njegovo sprejetje.
4.Pravna podlaga
4.1.Postopkovna pravna podlaga
4.1.1.Načela
Člen 218(9) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) ureja sklepe o določitvi „stališč, ki naj se v imenu Unije zastopajo v organu, ustanovljenem s sporazumom, kadar ta organ sprejema akte s pravnim učinkom, razen aktov o spremembah ali dopolnitvah institucionalnega okvira sporazuma“.
Pojem „akti s pravnim učinkom“ vključuje tudi akte, ki imajo pravni učinek zaradi pravil mednarodnega prava, ki veljajo za zadevni organ. Vključuje tudi instrumente, ki nimajo zavezujočega učinka v mednarodnem pravu, a lahko „odločilno vpliva[jo] na vsebino ureditve, ki jo [sprejme] zakonodajalec Unije“.
4.1.2.Uporaba v obravnavanem primeru
Komisija OSPAR je organ, ustanovljen s sporazumom, in sicer s Konvencijo o varstvu morskega okolja severovzhodnega Atlantika.
Akt, ki naj bi ga sprejela komisija OSPAR, je akt s pravnim učinkom. Predvideni akt ima pravni učinek, saj so vsi sklepi OSPAR pravno zavezujoči za pogodbenice v skladu z odstavkom 2 člena 13 Konvencije OSPAR, v skladu s katerim: „Sklep postane zavezujoč po dvestotih dneh od dneva, ko je bil sprejet, za vse pogodbenice, ki so zanj glasovale in v tem času niso pisno obvestile izvršilnega sekretarja, da sklepa ne morejo sprejeti, če je ob preteku navedenega obdobja tri četrtine pogodbenic bodisi glasovalo za sklep in niso umaknile svojega sprejetja bodisi pisno obvestile izvršilnega sekretarja, da sklep lahko sprejmejo. Tak sklep postane zavezujoč za vse druge pogodbenice, ki so izvršilnega sekretarja pisno obvestile, da sklep lahko sprejmejo, od trenutka prejema navedenega obvestila ali po dvestotih dneh od dneva, ko je bil sklep sprejet, kar je pozneje“.
Predvideni akt ne dopolnjuje ali spreminja institucionalnega okvira Sporazuma.
Zato je postopkovna pravna podlaga za predlagani sklep člen 218(9) PDEU.
4.2.Materialna pravna podlaga
4.2.1.Načela
Materialna pravna podlaga za sklep po členu 218(9) PDEU je odvisna predvsem od cilja in vsebine predvidenega akta, glede katerega naj bi se v imenu Unije zastopalo stališče. Če ima predvideni akt dva cilja ali elementa in je eden od teh ciljev ali elementov glavni, drugi pa postranski, mora sklep v skladu s členom 218(9) PDEU temeljiti na samo eni materialni pravni podlagi, in sicer tisti, ki se zahteva za glavni ali prevladujoči cilj ali element.
4.2.2.Uporaba v obravnavanem primeru
Glavni cilj in vsebina predvidenega akta se nanašata na varstvo okolja.
Materialna pravna podlaga za predlagani sklep je zato člen 192(1) PDEU.
4.3.Zaključek
Pravna podlaga predlaganega sklepa bi moral biti člen 192(1) PDEU v povezavi s členom 218(9) PDEU.
2024/0084 (NLE)
Predlog
SKLEP SVETA
o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa na Konvenciji o varstvu morskega okolja severovzhodnega Atlantika (Konvencija OSPAR) glede sklepa o spremembi Sklepa OSPAR 98/3 o odlaganju izrabljenih objektov in naprav na morju
SVET EVROPSKE UNIJE JE –
ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 192(1) v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,
ob upoštevanju predloga Evropske komisije,
ob upoštevanju naslednjega:
(1)Konvencija o varstvu morskega okolja severovzhodnega Atlantika (v nadaljnjem besedilu: Konvencija), katere pogodbenica je Unija, je začela veljati 25. marca 1998.
(2)Na podlagi člena 10(3) Konvencije lahko komisija, ustanovljena s členom 10(1) Konvencije (v nadaljnjem besedilu: komisija OSPAR), sprejme sklepe v skladu s členom 13 Konvencije.
(3)Komisija OSPAR naj bi 24. junija 2024 na 27. rednem zasedanju/sestanku sprejela sklep o spremembi Sklepa OSPAR 98/3 o odlaganju izrabljenih objektov in naprav na morju.
(4)S predvidenim sklepom se spreminja opredelitev „betonski objekt ali naprava“, da se pojasni, da morebitna vsebina celic v podporni konstrukciji ni del objekta ali naprave.
(5)Primerno je določiti stališče, ki naj se v imenu Unije zastopa v komisiji OSPAR, saj bo sklep, ki ga bo ta komisija sprejela, za Unijo zavezujoč.
(6)Stališče Unije bi moralo biti, da se glasuje za sklep o spremembi Sklepa 98/3 OSPAR, saj bo olajšal izvajanje politik in zakonodaje EU ter preprečil škodo za morsko okolje –
SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:
Člen 1
Stališče, ki se v imenu Unije zastopa na 27. zasedanju/sestanku komisije OSPAR, je naslednje: glasuje se v podporo sprejetju sklepa o spremembi Sklepa 98/3 OSPAR o odlaganju izrabljenih objektov in naprav na morju glede opredelitve „betonski objekt ali naprava“.
Člen 2
Glede na potek 27. zasedanja komisije OSPAR se lahko predstavniki Unije v posvetovanju z državami članicami med usklajevalnimi sestanki na kraju samem dogovorijo o podrobnejši opredelitvi stališč iz člena 1 brez nadaljnjega sklepa Sveta.
Člen 3
Ta sklep je naslovljen na Komisijo.
V Bruslju,