EVROPSKA KOMISIJA
Bruselj, 24.11.2023
COM(2023) 739 final
2023/0422(NLE)
Predlog
UREDBA SVETA
o spremembi Priloge II k Uredbi Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 396/2005 glede mejnih vrednosti ostankov za tiakloprid v ali na nekaterih proizvodih
(Besedilo velja za EGP)
OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM
1.OZADJE PREDLOGA
•Razlogi za predlog in njegovi cilji
Uredba (ES) št. 396/2005 v skladu s splošnimi načeli iz Uredbe (ES) št. 178/2002, zlasti potrebo zagotoviti visoko raven varstva potrošnikov, določa usklajene določbe Unije glede mejnih vrednosti ostankov (MRL) pesticidov v ali na hrani in krmi rastlinskega in živalskega izvora. V Uredbi se upošteva, da se lahko za hrano in krmo, proizvedeno zunaj Unije, zakonito uporabljajo drugačne kmetijske prakse glede uporabe fitofarmacevtskih sredstev in se zato včasih ostanki pesticidov razlikujejo od ostankov pesticidov, nastalih pri zakonitih načinih uporabe v Uniji. Zato je v njej določeno, da je mogoče zaprositi za določitev MRL za uvožene proizvode (uvozne tolerance), za kar je treba predložiti celovito znanstveno dokumentacijo, v kateri se upoštevajo ti načini uporabe in nastali ostanki, kar ocenita država članica in Evropska agencija za varnost hrane (EFSA). Pri določitvi MRL se ob upoštevanju ustreznih dobrih kmetijskih praks upoštevajo tudi MRL, ki jih je na mednarodni ravni določila Komisija za Codex Alimentarius.
V zvezi z aktivno snovjo tiakloprid so bila v sklepih EFSA o strokovnem pregledu opredeljena področja, za katera obstajajo pomembni pomisleki v zvezi s kontaminacijo podzemne vode z metaboliti tiakloprida v zvezi z eno ali več reprezentativnimi uporabami, za katere so izpolnjena merila za odobritev iz člena 4 Uredbe (ES) št. 1107/2009. Odobritev snovi zato z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2020/23 ni bila obnovljena. Poleg tega je tiakloprid v skladu z Uredbo (ES) št. 1272/2008 Evropskega parlamenta in Sveta razvrščen tudi kot strupen za razmnoževanje kategorije 1B.
Države članice so morale do 3. avgusta 2020 preklicati registracije fitofarmacevtskih sredstev, ki vsebujejo tiakloprid kot aktivno snov. Najdaljše prehodno obdobje, ki ga država članica lahko odobri v skladu s členom 46 Uredbe (ES) št. 1107/2009, se je izteklo 3. februarja 2021.
V skladu s členom 14(1)(a) v povezavi s členom 17 Uredbe (ES) št. 396/2005 je Komisija po neobnovitvi tiakloprida pripravila predlog uredbe za znižanje MRL na mejo določljivosti. Vendar so možne nekatere izjeme za določene uvozne tolerance in MRL iz Codexa, zlasti kadar jih je nedavno pregledala EFSA in ugotovila, da so varne. Navedene MRL so se ohranile v skladu s členom 3(2), točka (g), ter členom 14(2), točke (a), (c) in (e), Uredbe (ES) št. 396/2005.
Komisija je državam članicam predlagala osnutek uredbe, o katerem je Stalni odbor za rastline, živali, hrano in krmo temeljito razpravljal na sejah 13. in 14. februarja 2023, 10. in 11. maja 2023 ter 18. in 19. septembra 2023.
•Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike
Uporabljeni pristop je skladen z določbami Uredbe (ES) št. 396/2005.
2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST
•Pravna podlaga
V skladu s pozitivnim obrazloženim mnenjem, ki ga je sprejela EFSA, ter na podlagi člena 14(1)(a) in člena 49(2) Uredbe (ES) št. 396/2005 je bil pripravljen osnutek uredbe Komisije in predložen SCoPAFF (glej poglavje 1). V skladu s členom 45(4) navedene uredbe se uporablja regulativni postopek s pregledom v skladu s členom 5a Uredbe Sveta 1999/468/ES.
•Izbira instrumenta
Navedeni osnutek uredbe Komisije o predlogu revizije MRL za tiakloprid je bil 18. in 19. septembra 2023 predložen Stalnemu odboru za rastline, živali, hrano in krmo, da poda mnenje. Odbor ni podal mnenja o osnutku uredbe Komisije, saj niti za predlagane ukrepe niti proti njim ni bila dosežena kvalificirana večina.
Zato Komisija v skladu s členom 5a Sklepa Sveta 1999/468/ES v povezavi s členom 45 (4) Uredbe (ES) št. 396/2005 osnutek uredbe Sveta o ukrepih, ki naj se sprejmejo, predloži Svetu in Parlamentu. Svet o tem predlogu odloča s kvalificirano večino v roku enega meseca od njegove predložitve. Če Svet s kvalificirano večino nasprotuje ukrepu, se ukrep ne sprejme. Če namerava Svet ukrep sprejeti, ga nemudoma predloži Evropskemu parlamentu. Če Svet ne poda mnenja, se uredba vrne Komisiji, ki jo nemudoma predloži v pregled Evropskemu parlamentu. Če Parlament ne nasprotuje ukrepu, ga Komisija sprejme. Če Parlament nasprotuje ukrepu, ga Komisija ne sprejme.
3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z DELEŽNIKI IN OCEN UČINKA
Za to izvedbeno uredbo v okviru Uredbe (ES) št. 396/2005 niso predvidene naknadne ocene, posvetovanja z deležniki in ocena učinka.
4.PRORAČUNSKE POSLEDICE
Uredba nima proračunskih posledic.
5.DRUGI ELEMENTI
•Natančnejša pojasnitev posameznih določb predloga
Namen te uredbe je po neobnovitvi odobritve tiakloprida znižati vse obstoječe MRL zanj na mejo zaznavnosti, razen nekaterih MRL ki temeljijo na uporabi v državah nečlanicah EU. MRL za tiakloprid v papajah in čaju ustrezajo uvoznim tolerancam, za katere je EFSA leta 2023 potrdila, da so varne za potrošnike. MRL za tiakloprid v lupinarjih, kutinah, nešpljah, japonskih nešpljah, marelicah, češnjah, slivah, jagodah, robidah, ostrožnicah, drugem drobnem sadju in jagodičju, kivijih/aktinidijah, krompirju, paradižniku, jajčevcih, melonah, lubenicah, rižu, pšenici, živalskih (prašiči, govedo, ovce, konji, perutnina in druge gojene živali) proizvodih iz tkiv (mišičevje, jetra, ledvice in užitna drobovina), mleku in jajcih ustrezajo MRL iz Codexa, ki so se štele za varne za potrošnike.
2023/0422 (NLE)
Predlog
UREDBA SVETA
o spremembi Priloge II k Uredbi Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 396/2005 glede mejnih vrednosti ostankov za tiakloprid v ali na nekaterih proizvodih
(Besedilo velja za EGP)
SVET EVROPSKE UNIJE JE –
ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,
ob upoštevanju Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 396/2005 z dne 23. februarja 2005 o mejnih vrednostih ostankov pesticidov v ali na hrani in krmi rastlinskega in živalskega izvora ter o spremembi Direktive Sveta 91/414/EGS ter zlasti člena 14(1)(a) in člena 49(2) Uredbe,
ob upoštevanju naslednjega:
(1)Mejne vrednosti ostankov (v nadaljnjem besedilu: MRL) za tiakloprid so bile določene v Prilogi II k Uredbi (ES) št. 396/2005.
(2)V skladu z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2020/23 odobritev aktivne snovi tiakloprid ni bila obnovljena zaradi pomembnih pomislekov, ki jih je ugotovila Evropska agencija za varnost hrane (v nadaljnjem besedilu: Agencija) v zvezi s kontaminacijo podzemne vode z metaboliti tiakloprida. Poleg tega je tiakloprid v skladu z Uredbo (ES) št. 1272/2008 Evropskega parlamenta in Sveta razvrščen kot strupen za razmnoževanje kategorije 1B.
(3)Vse registracije fitofarmacevtskih sredstev, ki vsebujejo aktivno snov tiakloprid, so bile preklicane zaradi tveganja za zdravje ljudi, ki izhaja iz uporabe tiakloprida in onesnaženja podzemne vode. Zato je primerno črtati obstoječe MRL na podlagi dobrih kmetijskih praks v zvezi z navedenimi registracijami, določene za to snov v Prilogi II k Uredbi (ES) št. 396/2005, v skladu s členom 17 navedene uredbe v povezavi s členom 14(1)(a) navedene uredbe.
(4)V skladu s členom 43 Uredbe (ES) št. 396/2005 je Komisija Agencijo zaprosila za obrazloženo mnenje z oceno tveganj, ki jih lahko sedanje MRL na podlagi uvoznih toleranc in mejnih vrednosti ostankov iz Codexa (CXL) za tiakloprid pomenijo za potrošnike, ob upoštevanju najnovejših razpoložljivih podatkov o uživanju in prisotnosti ali odsotnosti zahtevanih potrditvenih podatkov, da se odpravijo podatkovne vrzeli, ugotovljene med pregledom MRL v skladu s členom 12 Uredbe (ES) št. 396/2005.
(5)Agencija je ugotovila, da so bile MRL, določene za ostanke tiakloprida v papajah in čaju, izpeljane iz uvoznih toleranc, ki so bile podprte s podatki in veljajo za varne za potrošnike. Te MRL bi bilo zato treba ohraniti v skladu s členom 3(2)(g) Uredbe (ES) št. 396/2005.
(6)Za ostanke tiakloprida v lupinarjih, kutinah, nešpljah, japonskih nešpljah, marelicah, češnjah, slivah, jagodah, robidah, ostrožnicah, drugem drobnem sadju in jagodičju, kivijih/aktinidijah, krompirju, paradižniku, jajčevcih, melonah, lubenicah, rižu, pšenici, živalskih (prašiči, govedo, ovce, konji, perutnina in druge gojene živali) proizvodih iz tkiv (mišičevje, jetra, ledvice in užitna drobovina), mleku in jajcih obstoječe MRL ustrezajo vrednostim CXL in Agencija je ugotovila, da se štejejo za varne za potrošnike7; zato bi jih bilo tudi treba ohraniti v skladu z načeli iz člena 14(2)(e) Uredbe (ES) št. 396/2005.
(7)Za maline, kumare, bučke, semena oljne ogrščice, gorčična semena in bombaževo seme je primerno znižati obstoječe MRL na ustrezne vrednosti CXL, za katere je Agencija ugotovila, da so varne za potrošnike7; zato bi jih bilo treba znižati. Agencija je v skladu s členom 12 Uredbe (ES) št. 396/2005 ocenila potrditvene podatke, predložene za odpravo podatkovnih vrzeli, ugotovljenih med pregledom MRL, in ugotovila, da so zahteve glede podatkov izpolnjene ali se ti ne zahtevajo več7. Da bi se izognili dvomom, bi bilo zato treba črtati ustrezne opombe, v katerih je navedeno pomanjkanje informacij o poskusih za ugotavljanje ostankov, o metabolizmu kmetijskih rastlin s tretiranjem semen in o analiznih metodah za različne proizvode.
(8)Agencija je ugotovila tveganje za zdravje potrošnikov v zvezi z MRL za breskve in papriko7. Zato je primerno znižati MRL za navedene proizvode na meje zaznavnosti za posamezne proizvode.
(9)Za ostanke tiakloprida na podlagi dobrih kmetijskih praks, ki v EU niso več odobrene, je primerno znižati ustrezne MRL iz Priloge II k Uredbi (ES) št. 396/2005 na mejo zaznavnosti za posamezne proizvode v skladu s členom 14(1)(a) Uredbe (ES) št. 396/2005 v povezavi s členom 17 navedene uredbe.
(10)Komisija se je glede potrebe po prilagoditvi nekaterih mej zaznavnosti posvetovala z referenčnimi laboratoriji Evropske unije za ostanke pesticidov tiakloprida. Navedeni laboratoriji so predlagali meje zaznavnosti za posamezne proizvode, ki jih je mogoče analizno doseči za vse proizvode.
(11)Pripombe, ki so jih glede novih MRL v okviru posvetovanj v Svetovni trgovinski organizaciji izrazili trgovinski partnerji Unije, so bile upoštevane. MRL za maščevje prašičev, goveda, ovc, koz, enoprstih kopitarjev in drugih gojenih kopenskih živali so bile usklajene z MRL za mišičevje, za katere so se izvajale zadevne CXL, da bi se odrazil delež mišičevja in maščevja v mesu (sesalcev, razen morskih sesalcev).
(12)Uredbo (ES) št. 396/2005 bi bilo treba zato ustrezno spremeniti.
(13)Da bi se omogočili normalno trgovanje, predelava in potrošnja proizvodov, se ta uredba ne bi smela uporabljati za proizvode, ki so bili proizvedeni v Uniji ali uvoženi v Unijo pred začetkom uporabe novih MRL in za katere se ohranja visoka raven varstva potrošnikov. To velja za vse proizvode, razen breskev in paprike.
(14)Državam članicam, tretjim državam in nosilcem živilske dejavnosti bi bilo treba pred začetkom uporabe spremenjenih MRL omogočiti primerno obdobje, da se bodo lahko pripravili na izpolnjevanje novih zahtev, ki bodo nastale ob spremembi MRL.
(15)Stalni odbor za rastline, živali, hrano in krmo ni podal mnenja v roku, ki ga je določil njegov predsednik. Zato bi moral ukrepe, predvidene v tej uredbi, sprejeti Svet –
SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:
Člen 1
Priloga II k Uredbi (ES) št. 396/2005 se spremeni v skladu s Prilogo k tej uredbi.
Člen 2
Različica Uredbe (ES) št. 396/2005 pred spremembami s to uredbo se še naprej uporablja za proizvode, ki so bili proizvedeni v Uniji ali uvoženi v Unijo pred [Urad za publikacije: vstaviti datum 6 mesecev po začetku veljavnosti], razen za breskve in papriko.
Člen 3
Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.
Uporablja se od [Urad za publikacije: vstaviti datum 6 mesecev po datumu začetka veljavnosti te uredbe].
Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.
V Bruslju,