EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0327

Priporočilo SKLEP SVETA o pooblastilu za začetek pogajanj o sporazumu z Združenimi državami Amerike o okrepitvi mednarodnih dobavnih verig za kritične minerale

COM/2023/327 final

Bruselj, 14.6.2023

COM(2023) 327 final

Priporočilo

SKLEP SVETA

o pooblastilu za začetek pogajanj o sporazumu z Združenimi državami Amerike o okrepitvi mednarodnih dobavnih verig za kritične minerale


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.OZADJE PRIPOROČILA

1.1.Razlogi za priporočilo in njegovi cilji

Združene države Amerike (v nadaljnjem besedilu: ZDA) so 16. avgusta 2022 sprejele zakon o znižanju inflacije 1 , ki spreminja člen 30D notranjega davčnega zakonika ZDA (v nadaljnjem besedilu: olajšava za čista vozila). Na podlagi tega je bila uvedena subvencija za nakup upravičenih vozil s pogonom na baterijo ali gorivne celice v obliki davčne olajšave v višini do 7 500 USD na vozilo.

Da bi bilo vozilo upravičeno do najvišjega zneska subvencije, mora biti med drugim opremljeno z baterijo, katere minimalni delež vsebnosti kritičnih mineralov znaša 40 % (50 % od leta 2024, 60 % od leta 2025, 70 % od leta 2026, 80 % od leta 2027), pri čemer so ti minerali pridobljeni in predelani v ZDA ali državi, s katero imajo ZDA veljaven sporazum o prosti trgovini,

(1) ali

(2)reciklirani v Severni Ameriki.

Olajšava za čista vozila tako vse bolj izključuje kritične minerale in predelane materiale za avtomobilske baterije s poreklom iz EU iz dobavnih verig ZDA. To je v nasprotju z uvozom kritičnih mineralov in predelanih materialov iz partneric prostotrgovinskih sporazumov z ZDA, kot sta Čile in Koreja, ali z Japonske, s katero so ZDA 28. marca 2023 sklenile sporazum o kritičnih mineralih. To negativno vpliva na možnosti EU za izvoz v ZDA.

Predsednica Ursula von der Leyen in predsednik Joe Biden sta zato 10. marca 2023 objavila skupno izjavo, v kateri sta navedla, da nameravata začeti pogajanja o ciljno usmerjenem sporazumu o kritičnih mineralih med EU in ZDA 2 , da bi se zagotovilo, da se minerali, pridobljeni ali predelani v EU, lahko uporabljajo v vozilih, upravičenih do olajšave za čista vozila. ZDA so jasno navedle, da je sklenitev sporazuma o kritičnih mineralih potrebna, da se EU podeli enakovreden status kot partnericam prostotrgovinskih sporazumov z ZDA za namen olajšave za čista vozila.

EU je leta 2022 v ZDA izvozila za 8,3 milijarde EUR zadevnih kritičnih mineralov, kar predstavlja 16,3 % celotnega izvoza teh proizvodov iz EU.

Poleg obravnave teh vprašanj v okviru zakona o znižanju inflacije bi EU in ZDA s sklenitvijo sporazuma o kritičnih mineralih naredile nov korak k poglobitvi njunih širših gospodarskih odnosov ter pomagale ustvariti trajnostne in odporne mednarodne dobavne verige v sektorjih, ki so ključni za prehod na ogljično nevtralnost in varnost, vključno z letalsko in vesoljsko industrijo ter obrambo.

ZDA so 10. marca Evropski komisiji (v nadaljnjem besedilu: Komisija) posredovale predlog sporazuma o kritičnih mineralih. Komisija je ta predlog 21. marca 2023 predložila Svetu Evropske unije (v nadaljnjem besedilu: Svet) in Evropskemu parlamentu.

1.2.Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

Pogajanja o sporazumu o kritičnih mineralih in njegova sklenitev so skladni s splošno trgovinsko politiko EU, saj bi pripomogli k povečanju trgovine in naložb med EU in ZDA ter zmanjšali tveganje novih trgovinskih napetosti med stranema. Ta dvojni cilj je popolnoma skladen s Pogodbo o Evropski uniji (PEU), ki določa, da bi se morala EU zavzemati za spodbujanje vključitve vseh držav v svetovno gospodarstvo, skupaj s postopno odpravo omejitev v mednarodni trgovini 3 . Prav tako je skladen z naravo strateškega partnerstva med EU in ZDA, kot je bilo ponovno potrjeno v zadnji izjavi z vrha EU-ZDA 15. junija 2021 4 , in pozitivno gospodarsko agendo Sveta za trgovino in tehnologijo, kot je izražena v njegovih skupnih izjavah iz oktobra 2021 5 , maja 2022 6 , decembra 2022 7 in maja 2023 8 .

1.3.Skladnost z drugimi politikami Unije

Priporočilo je skladno z drugimi politikami Unije.

Komisija je v svojem predlogu akta o kritičnih surovinah z dne 16. marca 2023 9 določila, da bo okrepila sodelovanje s tretjimi državami, in sicer tako, da bo spodbujala trajnostne naložbe v vrednostne verige za kritične surovine in druge komponente v vrednostni verigi ter izkoriščala gospodarske priložnosti v vzajemno korist. Oblikovanje strateških partnerstev v vrednostnih verigah za surovine, na primer prek sporazuma o kritičnih mineralih, je pomembno orodje za okrepitev takega sodelovanja.

To priporočilo je skladno s predlaganim aktom o neto ničelni industriji 10 , katerega cilj je povečati proizvodnjo ključnih ogljično nevtralnih ali neto ničelnih tehnologij v EU, da bi se zagotovile varne, trajnostne in konkurenčne dobavne verige za čisto energijo ter tako dosegli podnebni in energetski cilji EU.

2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

2.1.Pravna podlaga

Člen 218(3) in (4) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU).

2.2.Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

V skladu s členom 5(3) PEU se načelo subsidiarnosti ne uporablja na področjih, ki so v izključni pristojnosti EU. Verjetna materialna pravna podlaga sporazuma, ki bo rezultat teh pogajanj, je skupna trgovinska politika, ki je v členu 3 PDEU navedena med področji, na katerih ima Unija izključno pristojnost. Ta politika vključuje pogajanja o trgovinskih sporazumih v skladu s členom 207 PDEU.

2.3.Sorazmernost

Priporočilo Komisije je skladno z načelom sorazmernosti in potrebno glede na cilj, da se pri uporabi olajšave za čista vozila prepreči diskriminacija zoper kritične minerale in predelane materiale za baterije za električna vozila s poreklom iz EU, in sicer tako, da se štejejo za izdelke s poreklom iz „države, s katero imajo ZDA veljaven sporazum o prosti trgovini“.

2.4.Izbira instrumenta

Sklep Sveta.

3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z DELEŽNIKI IN OCEN UČINKA

3.1.Naknadne ocene/preverjanja primernosti obstoječe zakonodaje

Ni relevantno.

3.2.Naknadne ocene/preverjanja primernosti obstoječe zakonodaje

Ni relevantno.

3.3.Posvetovanja z deležniki

Z deležniki so bila opravljena ustrezna posvetovanja o morebitnih koristih zagotavljanja, da se pri uporabi olajšave za čista vozila kritični minerali in predelani materiali s poreklom iz EU štejejo za izdelke s poreklom iz „države, s katero imajo ZDA veljaven sporazum o prosti trgovini“. Organiziranih je bilo več zaslišanj in srečanj v okviru dialoga s civilno družbo. Ta posvetovanja so dopolnjevala javne razprave, ki so potekale v Evropskem parlamentu in državah članicah EU ali ki so jih ti organizirali.

3.4.Ocena učinka

Zaradi politične nujnosti hitrega ukrepanja, da bi se zmanjšale ali preprečile trgovinske napetosti med EU in ZDA po sprejetju zakona o znižanju inflacije, ter za zagotovitev, da se minerali, pridobljeni ali predelani v EU, upoštevajo za namene davčne olajšave za čista vozila v okviru navedenega zakona in njegovih izvedbenih ukrepov, je bil postopek uradne ocene učinka opuščen.

3.5.Temeljne pravice

Priporočilo je skladno s Pogodbama EU in Listino Evropske unije o temeljnih pravicah.

4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

Sporazum o kritičnih mineralih ne bo imel proračunskih posledic za Unijo.

5.DRUGI ELEMENTI

5.1.Postopkovni vidiki

Komisija se bo v imenu EU pogajala o sporazumu, ki bo sklenjen med EU in ZDA. V skladu s členom 218(4) PDEU se predlaga, da Svet določi Odbor za trgovinsko politiko kot odbor, v posvetovanju s katerim se vodijo pogajanja.

Evropski parlament je v skladu s členom 218(10) PDEU obveščen v vseh fazah postopka.

Komisija bo to priporočilo in njegovo prilogo objavila takoj po njunem sprejetju.

Komisija priporoča, da se pogajalske smernice objavijo takoj, ko jih sprejme Svet.

Priporočilo

SKLEP SVETA

o pooblastilu za začetek pogajanj o sporazumu z Združenimi državami Amerike o okrepitvi mednarodnih dobavnih verig za kritične minerale

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije ter zlasti člena 218(3) in (4) Pogodbe,

ob upoštevanju priporočila Evropske komisije –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Komisija je pooblaščena, da v imenu Evropske unije začne pogajanja z Združenimi državami Amerike o sporazumu med Evropsko unijo in Združenimi državami Amerike o okrepitvi mednarodnih dobavnih verig za kritične minerale.

Člen 2

Pogajanja potekajo na podlagi pogajalskih smernic Sveta iz Priloge.

Člen 3

Komisija vodi pogajanja v posvetovanju s/z [ime posebnega odbora vnese Svet].

Člen 4

Ta sklep in njegova priloga se objavita takoj po njunem sprejetju.

Člen 5

Ta sklep je naslovljen na Komisijo.

V Bruslju,

   Za Svet

   predsednik

(1)    PL 117–169, H.R.5376 – zakon o znižanju inflacije iz leta 2022.
(2)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_23_1613  
(3)    Člen 21, odstavek 2(e), PEU.
(4)     https://www.consilium.europa.eu/media/50758/eu-us-summit-joint-statement-15-june-final-final.pdf
(5)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/STATEMENT_21_4951
(6)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_22_7516
(7)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_22_7516
(8)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_23_2992
(9)    Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi okvira za zagotavljanje zanesljive in trajnostne oskrbe s kritičnimi surovinami (akt o kritičnih surovinah) – glej https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sl/IP_23_1661 .
(10)    Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi okvira ukrepov za krepitev evropskega ekosistema proizvodnje proizvodov neto ničelnih tehnologij (akt o neto ničelni industriji) – glej https://single-market-economy.ec.europa.eu/publications/net-zero-industry-act_en .
Top

Bruselj, 14.6.2023

COM(2023) 327 final

PRILOGA

k

Priporočilu sklepa Sveta

o pooblastilu za začetek pogajanj o sporazumu z Združenimi državami Amerike o okrepitvi mednarodnih dobavnih verig za kritične minerale


PRILOGA

SMERNICE ZA POGAJANJA O SPORAZUMU Z ZDRUŽENIMI DRŽAVAMI AMERIKE O OKREPITVI MEDNARODNIH DOBAVNIH VERIG ZA KRITIČNE MINERALE

Narava in področje uporabe sporazuma

1.Sporazum bi moral vsebovati določbe o okrepitvi mednarodnih dobavnih verig za kritične minerale in povezane sektorje.    

2.Sporazum bi moral biti v celoti skladen s Sporazumom Svetovne trgovinske organizacije (STO) in drugimi mednarodnimi sporazumi, ki so jih sklenile Evropska unija ali Evropska unija in njene države članice.

Cilji

3.Sporazum bi moral okrepiti trgovino in diverzifikacijo mednarodnih dobavnih verig za kritične minerale ter spodbujati sprejetje tehnologij za baterije za električna vozila, in sicer tako, da bi formaliziral skupno zavezanost Evropske unije in Združenih držav Amerike k olajševanju trgovine, spodbujanju poštene konkurence in tržno usmerjenih pogojev za trgovino s kritičnimi minerali, zagotavljanju trdnih delovnih in okoljskih standardov, povezanih s trgovino, v dobavnih verigah za kritične minerale ter sodelovanju v prizadevanjih za zagotovitev varnih, trajnostnih in pravičnih dobavnih verig za kritične minerale.

Vsebina sporazuma

4.Sporazum bi moral vsebovati določbe o okrepitvi mednarodnih dobavnih verig za kritične minerale, s čimer bi določal vzajemne zaveze glede trgovine, dela in okolja.    

Vidiki olajševanja trgovine

5.Sporazum bi moral olajševati trgovino, razširiti dostop do virov kritičnih mineralov, ki so trajnostni, zanesljivi in brez zlorab delovne sile, ter spodbujati pošteno konkurenco in tržno usmerjene pogoje za trgovino s kritičnimi minerali. 

6.Cilj sporazuma bi moral biti skupno razumevanje izkrivljajočih netržnih politik in praks na področju kritičnih mineralov in v drugih povezanih sektorjih ter razvoj usklajenih ukrepov za spodbujanje diverzifikacije dobavnih verig, zmanjšanje ranljivosti in zmanjšanje tveganj strateških odvisnosti.

Vidiki trajnostnosti

7.Sporazum bi moral spodbujati sodelovanje pri tekočem delu, vključno z mednarodnimi standardi za oceno življenjskega cikla, pridobivanje, označevanje in recikliranje kritičnih mineralov, da bi se podprle trajnostne dobavne verige.

8.Sporazum bi moral spodbujati visoke ravni varstva okolja v zvezi s kritičnimi minerali in pospeševati izboljšanje ravni varstva okolja z vidika življenjskega cikla kritičnih mineralov in trgovine z njimi.

9.Sporazum bi moral poudarjati pomembno vlogo, ki jo imajo večstranski okoljski sporazumi pri varstvu okolja, vključno z vidika vplivov življenjskega cikla kritičnih mineralov na okolje, in pomen izvajanja ustreznih večstranskih okoljskih sporazumov.

10.Sporazum bi moral spodbujati ukrepe, ki so bolj gospodarni z viri in upoštevajo krožno gospodarstvo, da bi se zmanjšalo povpraševanje po pridobivanju kritičnih mineralov in povezanih procesih ter da bi se zmanjšal njihov vpliv na okolje.

Vidiki dela

11.Sporazum bi moral potrditi namero obeh strani, da bosta v svoji zakonodaji in praksah sprejeli in ohranjali delavske pravice ter ohranjali politike, ki veljajo za primerne za zaščito delavcev v sektorju kritičnih mineralov pred diskriminacijo pri zaposlovanju v skladu s temeljnimi načeli in pravicami pri delu, kot jih je opredelila Mednarodna organizacija dela.

12.Sporazum bi moral priznavati pomen sodelovanja kot mehanizma za spodbujanje skupnih ciljev v zvezi s pravicami delavcev pri pridobivanju in predelavi kritičnih mineralov. 

13.Sporazum bi moral priznavati pomen posvetovanja s številnimi deležniki o trgovinski politiki v zvezi z dobavnimi verigami za kritične minerale, vključno z delavskimi, okoljskimi in poslovnimi organizacijami, predstavniki mikro, malih in srednjih podjetij ter organizacijami civilne družbe.

Mednarodni vidiki

14.Sporazum bi moral priznavati pomen stalnih dvostranskih in večstranskih prizadevanj za okrepitev trajnostnih in pravičnih dobavnih verig s skupnimi standardi med zavezniki in partnerji. V skladu s tem bodo Evropska unija in Združene države Amerike po potrebi dvostransko in v večstranskih forumih sodelovale pri prizadevanjih za zagotovitev varnih, trajnostnih in pravičnih dobavnih verig za kritične minerale.

Top