Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0569

    Predlog IZVEDBENI SKLEP SVETA o spremembi Izvedbenega sklepa 2013/805/EU o dovoljenju Republiki Poljski, da uvede ukrepe, ki odstopajo od točke (a) člena 26(1) in člena 168 Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost

    COM/2022/569 final

    Bruselj, 3.11.2022

    COM(2022) 569 final

    2022/0353(NLE)

    Predlog

    IZVEDBENI SKLEP SVETA

    o spremembi Izvedbenega sklepa 2013/805/EU o dovoljenju Republiki Poljski, da uvede ukrepe, ki odstopajo od točke (a) člena 26(1) in člena 168 Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost


    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    V skladu s členom 395(1) Direktive Sveta 2006/112/ES z dne 28. novembra 2006 o skupnem sistemu davka na dodano vrednost 1 (v nadaljnjem besedilu: direktiva o DDV) lahko Svet soglasno na predlog Komisije kateri koli državi članici dovoli, da uvede posebne ukrepe, ki odstopajo od določb navedene direktive za poenostavitev postopka obračunavanja davka ali za preprečevanje nekaterih vrst davčnih utaj ali izogibanja davkom.

    Z dopisom, ki ga je Komisija evidentirala 18. februarja 2022, je Poljska zaprosila za podaljšanje odstopanja od člena 26(1), točka (a), in člena 168 direktive o DDV, da (i) bi še naprej omejevala pravico do odbitka vstopnega DDV pri nakupu, odkupu znotraj Skupnosti, uvozu, najemu in zakupu vozil, ki se ne uporabljajo izključno za poslovne namene, ter za izdatke, povezane s temi vozili, na 50 % in (ii) zasebne rabe vozil, za katera velja navedena omejitev do odbitka vstopnega DDV, s strani davčnega zavezanca oziroma njegovih zaposlenih za druge namene kot za namene dejavnosti davčnega zavezanca, ne obravnava kot opravljanje storitev za plačilo.

    V skladu s členom 395(2) direktive o DDV je Komisija z dopisom z dne 15. marca 2022 o zahtevi Poljske obvestila druge države članice. Z dopisom z dne 16. marca 2022 je Komisija uradno obvestila Poljsko, da ima vse informacije, potrebne za presojo zahteve.

    1.OZADJE PREDLOGA

    Razlogi za predlog in njegovi cilji

    Izvajanje inšpekcijskih pregledov za ugotavljanje obsega, v katerem se vozila uporabljajo za poslovne namene in za druge namene (zlasti za zasebne namene, ki niso povezani s poslovanjem), bi povzročilo velike težave in bremena za davčne organe in davčne zavezance ter bi lahko povzročilo dolgotrajne in drage spore za obe strani. V praksi je včasih celo nemogoče preveriti dejansko delitev uporabe vozil. To lahko povzroči goljufije ali poskuse goljufije na področju DDV (kot je nezanesljivo vodenje evidenc) in posledično zmanjšanje davčnih prihodkov. Zaradi števila vozil, ki se uporabljajo za mešane namene, bi lahko bile davčne utaje znatne.

    Poleg tega na Poljskem prevladujejo mala podjetja z majhnim prometom (tako imenovana mikropodjetja), pogosto samostojni podjetniki ali podjetja, ki zaposlujejo le nekaj delavcev. To so pogosto družinska podjetja. V takih malih podjetjih pogosto ni jasne ločitve sredstev podjetja od zasebnega premoženja oseb, ki opravljajo poslovno dejavnost. V takih primerih je razlikovanje med zasebno in poslovno uporabo motornih vozil izjemno težavno in bi zahtevalo nesorazmerno visoke stroške, vključno s tistimi, ki izhajajo iz potrebe po vzdrževanju podrobne dokumentacije.

    Z uporabo zahtevanih posebnih ukrepov se zmanjšajo upravna bremena in stroški za podjetnike. Davčnim zavezancem ni treba izpolnjevati številnih obremenjujočih obveznosti dokumentiranja in poročanja (npr. dolžnost hranjenja in poročanja tako imenovanih podatkov o kilometrini, tj. podrobnega seznama kilometrov, prevoženih v povezavi z opravljanjem poslovne dejavnosti, davčni upravi), ki bi lahko občasno predstavljale nesorazmerno upravno breme.

    Podjetja na splošno podpirajo pravila o odbitkih, ki izhajajo iz zahtevanega odstopanja. Ukrepi, sprejeti na podlagi Izvedbenega sklepa 2013/805/EU, veljajo za uspešen kompromis med sprejetimi pravili ter dragim, dolgotrajnim in neučinkovitim vodenjem evidenc, ki dokazujejo dejansko uporabo vozil za poslovne dejavnosti. Sprejetje poenostavitev, ki izhajajo iz odstopanja od splošnih pravil, je mogoče dokazati z dejstvom, da so davčni zavezanci sprejeli takšna pravila za skoraj 90 % uporabljenih vozil.

    Zato je Republika Poljska od 1. aprila 2014 uporabljala odstopanje od členov 26(1)(a) in 168 direktive o DDV. Navedeni posebni ukrepi so bili z Izvedbenim sklepom Sveta (EU) 2016/1837 2 oziroma Izvedbenim sklepom Sveta (EU) 2019/1594 3 podaljšani do 31. decembra 2019 in nato do 31. decembra 2022.

    Glede na pozitiven učinek posebnega ukrepa na upravno breme davkoplačevalcev in davčnih organov se predlaga, da se dovoli podaljšanje sedanjega ukrepa odstopanja. Dovoljenje bi moralo veljati še nadaljnje omejeno obdobje, in sicer do 31. decembra 2025, da se omogoči pregled nujnosti in učinkovitosti ukrepa odstopanja ter stopnje razdelitve med poslovno in neposlovno rabo, na kateri temelji. Vsaki zahtevi za podaljšanje bi bilo treba priložiti poročilo, ki vsebuje pregled uporabljenega odstotka, oboje pa bi bilo treba Komisiji poslati do 31. marca 2025.

    Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

    Podobna odstopanja v zvezi s pravico do odbitka so bila odobrena drugim državam članicam 4 .

    Člen 176 direktive o DDV določa, da Svet odloči, za katere izdatke pravica do odbitka DDV ni dana. Do takrat lahko države članice ohranijo izključitve, ki so veljale v skladu z nacionalno zakonodajo 1. januarja 1979. Na tej podlagi več določb, ki omejujejo pravico do odbitka DDV v zvezi s poslovnimi motornimi vozili, „miruje“.

    Dosedanje pobude za določitev pravil o kategorijah izdatkov, za katere se lahko omeji pravica do odbitka, niso bile uspešne 5 . Dokler se ta pravila ne uskladijo na ravni EU, se take izjeme štejejo za primerne.

    Predlagani ukrepi so torej v skladu z določbami direktive o DDV.

    Skladnost z drugimi politikami Unije

    Ta ukrep je skladen s sporočilom Komisije z dne 15. julija 2020 – Akcijski načrt za pravično in preprosto obdavčitev v podporo oživitvi gospodarstva 6 , v katerem je poudarjeno, da je treba podpreti mlada in inovativna podjetja, ki se soočajo z večjo upravno zapletenostjo kot velika multinacionalna podjetja in kjer so stroški izpolnjevanja obveznosti za mala podjetja sorazmerno veliko višji kot za velika podjetja. Skladen je tudi z delovnim programom Komisije za leto 2017 7 , v katerem je poudarjena potreba po poenostavitvi DDV za manjša podjetja. 

    2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

    Pravna podlaga

    Člen 395 direktive o DDV.

    Subsidiarnost (za neizključne pristojnosti)

    Predlog je glede na določbo v direktivi o DDV, na kateri temelji, v izključni pristojnosti Evropske unije. Načelo subsidiarnosti se zato ne uporablja.

    Sorazmernost

    Ta sklep se nanaša na dovoljenje, odobreno državi članici na njeno zahtevo, in ne pomeni nobene obveznosti.

    Zaradi omejenega področja uporabe odstopanja je posebni ukrep sorazmeren z želenim ciljem, tj. poenostavitvijo obračunavanja davkov in preprečevanjem nekaterih vrst davčnih utaj ali izogibanja davkom. Glede na možnost, da podjetja prijavijo nižje obveznosti plačila od dejanskih, in glede na težavno preverjanje kilometrine s strani davčnih organov bi 50-odstotna omejitev poenostavila postopek pobiranja DDV in preprečila davčne utaje, med drugim z nepravilnim vodenjem evidenc.

    Izbira instrumenta

    Predlagani instrument je izvedbeni sklep Sveta.

    V skladu s členom 395 direktive o DDV lahko samo Svet na predlog Komisije soglasno odobri odstopanje od skupnih predpisov o DDV. Izvedbeni sklep Sveta je najustreznejši instrument, saj se lahko naslovi na posamezno državo članico.

    3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z DELEŽNIKI IN OCEN UČINKA

    Naknadne ocene/preverjanja primernosti obstoječe zakonodaje

    Republika Poljska je zahtevi za podaljšanje navedenega posebnega ukrepa priložila poročilo. To je vključevalo pregled sedanje omejitve pravice do odbitka DDV, kot je določena v drugem odstavku člena 3 Izvedbenega sklepa Sveta 2013/805/EU 8 , kakor je bil spremenjen s členom 1 Izvedbenega sklepa Sveta (EU) 2019/1594 9 .

    V pregledu omejitve pravice do odbitka DDV, opravljenem za zgoraj navedeno poročilo, je bilo ugotovljeno zlasti, da:

    ·je posebni ukrep prispeval k poenostavitvi pobiranja DDV in preprečevanju utaje DDV, saj določanje deleža uporabe vozila za poslovne namene in za druge namene (predvsem za zasebno uporabo poslovnih vozil), kar prispeva k utaji izstopnega davka in njegovemu izogibanju, za davčnega zavezanca ni več zapleteno;

    ·je posebni ukrep prispeval k poenostavitvi davčnih obveznosti in zmanjšanju upravnih bremen za davčne zavezance (zlasti v sektorju MSP) in davčno upravo, saj je znatno zmanjšal težave, povezane s preverjanjem pravilnosti odbitkov vstopnega davka, kar pogosto vodi v drage in dolgotrajne upravne in sodne spore (za obe strani);

    ·je 50-odstotna omejitev pravice do odbitka vstopnega DDV primerna, saj na splošno ustreza povprečni zasebni uporabi vozila določenega davčnega zavezanca (uporaba nižjega ali višjega razmerja bi povzročila prevelike razlike med domnevno in dejansko uporabo vozila za poslovne in zasebne namene);

    ·je ukrep združljiv z načelom nevtralnosti in ne omejuje pravice do popolnega odbitka vstopnega davka na stroške, povezane z osebnimi vozili, če davčni zavezanec izpolnjuje nekatere zahteve glede vodenja evidenc, ki potrjujejo, da se vozilo 100 % uporablja za poslovno dejavnost.

    Posvetovanja z deležniki

    Posvetovanje z deležniki ni bilo opravljeno. Ta predlog temelji na zahtevi Poljske in zadeva le to državo članico.

    Zbiranje in uporaba strokovnih mnenj

    Strokovno mnenje ni bilo potrebno.

    Ocena učinka

    Cilj predloga je poenostaviti postopek obračunavanja DDV in preprečiti utajo DDV. Zato ima potencialno pozitiven učinek na podjetja in uprave. Poljska je posebni ukrep opredelila kot najprimernejšo rešitev ter je primerljiv z drugimi prejšnjimi in sedanjimi odstopanji, ki so bila odobrena drugim državam članicam.

    Temeljne pravice

    Predlog nima posledic za varstvo temeljnih pravic.

    4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

    Predlog nima negativnih posledic za proračun EU.

    5.DRUGI ELEMENTI

    Načrti za izvedbo ter ureditev spremljanja, ocenjevanja in poročanja

    Predlog vključuje samoderogacijsko klavzulo, ki je določena na 31. december 2025.

    Če bi se Poljska odločila za nadaljnje podaljšanje posebnega ukrepa po letu 2025, bi morala Komisiji do 31. marca 2025 predložiti zahtevo za podaljšanje s priloženim poročilom, ki vsebuje pregled odstotkovne omejitve.

    2022/0353 (NLE)

    Predlog

    IZVEDBENI SKLEP SVETA

    o spremembi Izvedbenega sklepa 2013/805/EU o dovoljenju Republiki Poljski, da uvede ukrepe, ki odstopajo od točke (a) člena 26(1) in člena 168 Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Direktive Sveta 2006/112/ES z dne 28. novembra 2006 o skupnem sistemu davka na dodano vrednost 10 in zlasti člena 395(1) Direktive,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)Člen 168 Direktive 2006/112/ES določa, da ima davčni zavezanec pravico odbiti davek na dodano vrednost (DDV), obračunan pri dobavi blaga in storitev, prejetih z namenom, da jih uporabi v svojih obdavčenih transakcijah. Člen 26(1), točka (a), navedene direktive določa, da se kot opravljanje storitev za plačilo, za kar je treba obračunati DDV, šteje, če se poslovno sredstvo uporablja za zasebno rabo davčnega zavezanca ali za zasebno rabo njegovih zaposlenih ali splošneje za druge namene kot za namene njegove dejavnosti.

    (2)Z Izvedbenim sklepom Sveta 2013/805/EU 11 je bilo Poljski dovoljeno, da do 31. decembra 2022 omeji na 50 % pravico do odbitka DDV na nakup, nabavo znotraj Skupnosti, uvoz, najem, ali zakup nekaterih cestnih motornih vozil in z njimi povezanih izdatkov, kadar se takšna vozila ne uporabljajo izključno v poslovne namene, ter davčnega zavezanca oprošča obračunavanja DDV na neposlovno rabo vozil, za katere se uporablja omejitev (v nadaljnjem besedilu: posebni ukrepi).

    (3)Izvedbeni sklep Sveta 2013/805/EU (kot je bil spremenjen) velja do 31. decembra 2022. Z dopisom, ki ga je Komisija evidentirala 18. februarja 2022, je Poljska zaprosila za dovoljenje za nadaljnjo uporabo posebnih ukrepov, ki odstopajo od člena 26(1), točka (a), in člena 168 Direktive 2006/112/ES, za dodatno obdobje do 31. decembra 2025, da bi lahko omejila pravico do odbitka v zvezi z izdatki za nekatera cestna motorna vozila, ki se ne uporabljajo izključno za poslovne namene, in da bi davčne zavezance oprostila obveznosti, da neposlovno rabo takšnih vozil obravnavajo kot opravljanje storitev za plačilo (v nadaljnjem besedilu: zahteva).

    (4)V skladu s členom 395(2), drugi pododstavek, Direktive 2006/112/ES je Komisija z dopisom z dne 15. marca 2022 o zahtevi Poljske obvestila druge države članice. Komisija je z dopisom z dne 16. marca 2022 uradno obvestila Poljsko, da ima na voljo vse informacije, potrebne za presojo zahteve.

    (5)V skladu z drugim odstavkom člena 3 Izvedbenega sklepa 2013/805/EU je Poljska Komisiji predložila, skupaj z zahtevo za podaljšanje, poročilo o uporabi posebnih ukrepov, vključno s pregledom odstotka omejitve, ki se uporabi za pravico do odbitka DDV. Na podlagi teh informacij Poljska zatrjuje, da je stopnja v višini 50 % še vedno upravičena. Prav tako meni, da je odstopanje od zahteve iz člena 26(1)(a) Direktive 2006/112/ES še vedno potrebno za preprečitev dvojnega obdavčevanja. Te posebne ukrepe je mogoče utemeljiti s potrebo po poenostavitvi postopka za obračunavanje DDV ter potrebo po preprečevanju davčnih utaj, ki temeljijo na nepravilnem vodenju evidenc in lažnih davčnih napovedih.

    (6)Uporaba posebnih ukrepov po 31. decembru 2022 bo imela zgolj zanemarljiv učinek na skupni znesek davčnih prihodkov Poljske, zbranih v fazi končne potrošnje, in ti ukrepi ne bodo negativno vplivali na lastne vire Unije iz pobiranja DDV.

    (7)Zato je primerno podaljšati dovoljenje iz Izvedbenega sklepa 2013/805/EU. Podaljšanje dovoljenja bi moralo biti časovno omejeno, da se omogoči ocena njegove učinkovitosti in ustreznega odstotka omejitve pravice do odbitka DDV.

    (8)V primeru, da bi Poljska menila, da so posebni ukrepi potrebni po datumu prenehanja veljavnosti Izvedbenega sklepa 2013/805/EU, in da se zagotovi pravočasna preučitev morebitne zahteve za podaljšanje dovoljenja iz navedenega izvedbenega sklepa, je treba določiti pogoje za tako zahtevo.

    (9)Izvedbeni sklep 2013/805/EU bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –

    SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Člen 3 Izvedbenega sklepa 2013/805/EU se nadomesti z naslednjim:

    „Člen 3

    Ta sklep preneha veljati 31. decembra 2025.

    Zahteva za podaljšanje dovoljenja iz tega sklepa se predloži Komisiji do 31. marca 2025. Takšni zahtevi se priloži poročilo, ki vsebuje pregled odstotka omejitve, ki se uporablja za pravico do odbitka DDV na podlagi tega sklepa.“

    Člen 2

    Ta sklep je naslovljen na Republiko Poljsko.

    V Bruslju,

       Za Svet

       predsednik

    (1)    UL L 347, 11.12.2006, str. 1.
    (2)    Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2019/1594 z dne 24. septembra 2019 o spremembi Izvedbenega sklepa 2013/805/EU o dovoljenju Republiki Poljski, da uvede ukrepe, ki odstopajo od točke (a) člena 26(1) in člena 168 Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 248, 27.9.2019, str. 71).
    (3)    Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2016/1837 z dne 11. oktobra 2016, ki dovoljuje Republiki Poljski, da še naprej uporablja ukrepe za odstopanje od točke (a) člena 26(1) in člena 168 Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 280, 18.10.2016, str. 28).
    (4)    Na primer: Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2021/1997 z dne 15. novembra 2021 o spremembi Izvedbenega sklepa (EU) 2018/1994 o dovoljenju Hrvaški, da uvede posebni ukrep, ki odstopa od točke (a) člena 26(1) in člena 168 Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 408, 17.11.2021, str. 1); Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2018/1493 z dne 2. oktobra 2018 o dovoljenju Madžarski, da uvede posebni ukrep, ki odstopa od točke (a) člena 26(1) ter členov 168 in 168a Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 252, 8.10.2018, str. 44); Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2017/1854 z dne 10. oktobra 2017 o spremembi Izvedbenega sklepa 2014/797/EU o dovoljenju Republiki Estoniji, da uporabi ukrep, ki odstopa od točke (a) člena 26(1) ter členov 168 in 168a Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 265, 14.10.2017, str. 17).
    (5)    COM(2004) 728 final – Predlog direktive Sveta o spremembi Direktive 77/388/EGS za poenostavitev obveznosti glede davka na dodano vrednost (UL C 24, 29.1.2005, str. 10), umaknjen 21. maja 2014 (UL C 153, 21.5.2014, str. 3).
    (6)    Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu – Akcijski načrt za pravično in preprosto obdavčitev, ki podpira strategijo za okrevanje (COM(2020) 312 final).
    (7)    Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Delovni program Komisije za leto 2017 (COM(2016) 710 final).
    (8)    Izvedbeni sklep Sveta 2013/805/EU z dne 17. decembra 2013 o dovoljenju Republiki Poljski, da uvede ukrepe, ki odstopajo od točke (a) člena 26(1) in člena 168 Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 353, 28.12.2013, str. 5, kot je bil spremenjen).
    (9)    Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2019/1594 z dne 24. septembra 2019 o spremembi Izvedbenega sklepa 2013/805/EU o dovoljenju Republiki Poljski, da uvede ukrepe, ki odstopajo od točke (a) člena 26(1) in člena 168 Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 248, 27.9.2019, str. 71).
    (10)    UL L 347, 11.12.2006, str. 1.
    (11)    Izvedbeni sklep Sveta 2013/805/EU z dne 17. decembra 2013 o dovoljenju Republiki Poljski, da uvede ukrepe, ki odstopajo od točke (a) člena 26(1) in člena 168 Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 353, 28.12.2013, str. 51).
    Top