EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0310

Predlog SKLEP SVETA o podpisu, v imenu Evropske unije, in začasni uporabi Sporazuma med Evropsko unijo in Republiko Moldavijo o cestnem prevozu blaga

COM/2022/310 final

Bruselj, 17.6.2022

COM(2022) 310 final

2022/0202(NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o podpisu, v imenu Evropske unije, in začasni uporabi Sporazuma med Evropsko unijo in Republiko Moldavijo o cestnem prevozu blaga


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.OZADJE PREDLOGA

Razlogi za predlog in njegovi cilji

Po ruski vojni agresiji zoper Ukrajino je prevoz blaga iz Republike Moldavije postal zelo težaven. Moldavski prevozniki morajo poiskati alternativne poti, da bi se izognili tranzitu prek ukrajinskega ozemlja, ki je bil doslej edini način za vstop na trge tretjih držav vzhodno od Ukrajine. Ker tranzit prek Ukrajine ni mogoč, je ogroženo izpolnjevanje dolgoročnih pogodb za dobavo blaga (zlasti kmetijskih proizvodov), ki so jih moldavski prevozniki sklenili s trgovinskimi partnerji v vzhodni regiji. Poleg tega bodo prevozniki zdaj morda morali poiskati druge poslovne partnerje in tako povečati svoje dvostranske prevoze z državami članicami Evropske unije.

Cestni prevoz blaga med Unijo in Republiko Moldavijo trenutno urejata dva glavna mehanizma, in sicer dvostranski prometni sporazumi med državami članicami in Republiko Moldavijo ter dovoljenja, izdana v okviru večstranskega sistema kvot Evropske konference ministrov za promet (ECMT) v okviru Mednarodnega prometnega foruma. Oba mehanizma določata kvote za cestne prevoznike iz EU in Moldavije, kar zadeva tranzit in dvostransko trgovino.

Moldavski prevozniki bi morali zato glede na te razmere povečati tranzit prek Evropske unije in dvostranske cestne prevoze z državami članicami. S tem bi se podprla tudi moldavska družba in gospodarstvo, ki ju je ruska vojna agresija močno prizadela, saj je ta država ponudila začasno namestitev več kot 350 000 beguncem iz Ukrajine, ki so na poti v druge države. Vendar pa bi uporaba večjega števila cestnih prevozov kot v običajnih razmerah zelo verjetno presegla kvote, ki so določene v dvostranskih sporazumih med državami članicami in Republiko Moldavijo ter dodeljene prek ECMT v okviru Mednarodnega prometnega foruma.

Ta sporazum o cestnem prevozu med Evropsko unijo in Republiko Moldavijo bi zato nadomestil obstoječe dvostranske prometne sporazume med državami članicami in Moldavijo ter prevoznikom olajšal uporabo alternativnih cestnih poti, saj bi bili dvostranski prevozi in tranzit med pogodbenicama liberalizirani.

Zato je primerno podpisati sporazum o liberalizaciji cestnega prevoza blaga med Evropsko unijo in Republiko Moldavijo v zvezi z dvostranskimi prevozi in tranzitom. Ta sporazum bi moral biti časovno omejen, vendar z možnostjo podaljšanja.

Skladnost z drugimi politikami Unije

Ta sporazum je skladen s sedanjo politiko EU na področju zunanjih odnosov z Republiko Moldavijo. Vlada Republike Moldavije je tak sporazum zahtevala kot nujen ukrep.

Sporazum o cestnem prevozu blaga z Republiko Moldavijo bi bil tudi v skladu s Pridružitvenim sporazumom 1 , saj člen 82 navedenega sporazuma poziva k sodelovanju, ki izboljšuje pretok blaga ter povečuje pretočnost prometnih tokov med Republiko Moldavijo, EU in tretjimi državami v regiji, in sicer z odstranitvijo upravnih, tehničnih in drugih ovir.

2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

Pravna podlaga

Člen 91 v povezavi s členom 218(5) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU).

Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

Ni relevantno.

Sorazmernost

Sporazum je najučinkovitejši instrument za krepitev odnosov med EU in Republiko Moldavijo na področju cestnega prometa, saj odpravlja obstoječe omejitve, ki jih nalagajo sistemi kvot in dovoljenj.

Ta sporazum organom držav članic in prometnemu sektorju ne nalaga dodatnega upravnega ali finančnega bremena v primerjavi s sedanjim stanjem. Ravno nasprotno, zmanjšal bo upravno breme tako za prometni sektor kot za države članice. Zlasti bo odpravil potrebo po dovoljenjih za prevoz za navedene kategorije prevoznih pravic (tranzitne in dvostranske pravice) za cestne prevoznike iz EU in s tem zmanjšal breme za prometni sektor EU, pa tudi za organe držav članic glede upravnih formalnosti, povezanih z izdajo in tiskanjem tovrstnih dovoljenj.

Izbira instrumenta

Mednarodni sporazum.

3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z DELEŽNIKI IN OCEN UČINKA

Naknadne ocene/preverjanja primernosti obstoječe zakonodaje

Ni relevantno.

Posvetovanja z deležniki

Ni relevantno.

Zbiranje in uporaba strokovnih mnenj

Ni relevantno.

Ocena učinka

Ni relevantno.

Primernost in poenostavitev ureditve

Ni relevantno.

Temeljne pravice

Ni relevantno.

4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

Predlog ne vpliva na proračun Unije.

5.DRUGI ELEMENTI

Načrti za izvedbo ter ureditev spremljanja, ocenjevanja in poročanja

Ta sporazum vključuje mehanizem pregleda iz členov 5 in 6, da se ocenita potreba po njegovem podaljšanju in trajanje podaljšanja. V ta namen člen 5(2) in člen 6(2) določata, da se skupni odbor skliče najpozneje tri mesece pred prenehanjem veljavnosti Sporazuma.

Obrazložitveni dokumenti (za direktive)

Ni relevantno.

Natančnejša pojasnitev posameznih določb predloga

S členom 1 se odobri podpis Sporazuma v imenu Evropske unije s pridržkom njegove sklenitve.

Člen 2 zahteva, da Generalni sekretariat Sveta podeli polna pooblastila za podpis Sporazuma s pridržkom njegove sklenitve osebi ali osebam, ki jih določi Komisija.

Člen 3 določa začasno uporabo v skladu s členom 12 Sporazuma.

Člen 4 določa začetek veljavnosti predlaganega sklepa.

2022/0202 (NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o podpisu, v imenu Evropske unije, in začasni uporabi Sporazuma med Evropsko unijo in Republiko Moldavijo o cestnem prevozu blaga

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 91 v povezavi s členom 218(5) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Svet je 2. junija 2022 odobril začetek pogajanj z Republiko Moldavijo o Sporazumu med Evropsko unijo in Republiko Moldavijo o cestnem prevozu blaga (v nadaljnjem besedilu: Sporazum).

(2)Pogajanja so bila uspešno zaključena 15. junija 2022.

(3)Glede na velike motnje v prometnem sektorju v Republiki Moldaviji, ki jih je povzročila ruska vojna agresija zoper Ukrajino, morajo moldavski prevozniki poiskati alternativne tranzitne cestne poti prek Evropske unije in najti nove trge za izvoz svojega blaga.

(4)Ker dovoljenja, izdana v okviru večstranskega sistema kvot Evropske konference ministrov za promet (ECMT) v okviru Mednarodnega prometnega foruma, in obstoječi dvostranski sporazumi z Republiko Moldavijo moldavskim cestnim prevoznikom blaga ne omogočajo potrebne prožnosti za povečanje in vnaprejšnje načrtovanje dejavnosti prek Evropske unije in z njo, je ključnega pomena, da se cestni prevoz blaga liberalizira za dvostranske prevoze in tranzit.

(5)Zato bi bilo treba ta časovno omejeni sporazum z možnostjo podaljšanja nujno podpisati v imenu Evropske unije s pridržkom njegove poznejše sklenitve.

(6)Da bi se koristni učinki tega sporazuma na prevoz blaga lahko čim prej udejanjili, bi bilo treba Sporazum začasno uporabljati v skladu s členom 12 Sporazuma –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Podpis Sporazuma med Evropsko unijo in Republiko Moldavijo o cestnem prevozu blaga se odobri v imenu Evropske unije s pridržkom sklenitve navedenega sporazuma.

Besedilo Sporazuma je kot Priloga 1 priloženo temu sklepu.

Člen 2

Generalni sekretariat Sveta podeli polna pooblastila za podpis Sporazuma s pridržkom njegove sklenitve osebi ali osebam, ki jih določi Komisija.

Člen 3

Sporazum se v skladu s členom 12 sporazuma začasno uporablja od dneva podpisa do začetka veljavnosti.

Člen 4

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V Bruslju,

   Za Svet

   predsednik

(1)

   Pridružitveni sporazum med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami ter Republiko Moldavijo.

Top

Bruselj, 17.6.2022

COM(2022) 310 final

PRILOGA

k

Sklepu Sveta

o podpisu, v imenu Evropske unije, in začasni uporabi Sporazuma med Evropsko unijo in Republiko Moldavijo o cestnem prevozu blaga


PRILOGA

SPORAZUM 
MED EVROPSKO UNIJO 
IN MOLDAVIJO 
O CESTNEM PREVOZU BLAGA

 

EVROPSKA UNIJA, v nadaljnjem besedilu tudi „Unija“,

na eni strani

in EVROPSKA UNIJA,

v nadaljnjem besedilu tudi „Unija“,

na eni strani

in

REPUBLIKA MOLDAVIJA

na drugi strani,

v nadaljnjem besedilu posamično „pogodbenica“ oziroma skupaj „pogodbenici“, STA SE –

1.OB PRIZNAVANJU velikih motenj, s katerimi se sooča prometni sektor v Republiki Moldaviji po ruski vojni agresiji zoper Ukrajino,

2.OB PRIZNAVANJU, da bistvene prometne poti prek Ukrajine niso dostopne za moldavski izvoz ter da je nujno treba zaščititi dobavne verige in prehransko varnost z uporabo alternativnih poti iz Republike Moldavije prek ozemlja Evropske unije,

3.V ŽELJI, da se podpreta moldavska družba in gospodarstvo, tako da se cestnim prevoznikom blaga iz Unije in Moldavije omogoči opravljanje prevozov blaga na ozemlje Moldavije in prek njega, kadar je to potrebno, ter da se Republiki Moldaviji omogoči, da dodatno prilagodi svoje gospodarske in prometne vzorce ter se tako odzove na posledice ruske vojne agresije za mednarodne trge,

4.OB UGOTOVITVI, da sedanji sistem, ki temelji na omejenem številu dovoljenj držav članic, moldavskim cestnim prevoznikom blaga ne omogoča potrebne prožnosti za povečanje obsega poslovanja prek Unije in z njo,

5.ODLOČENI, da v prihodnosti zagotovita, da pogoji dostopa do trga pri cestnem prevozu blaga med pogodbenicama, ki so trenutno na voljo cestnim prevoznikom s sedežem v kateri koli od pogodbenic, v nobenem primeru ne bodo bolj omejevalni v primerjavi z obstoječim stanjem,

6.ODLOČENI pomagati moldavskemu gospodarstvu z liberalizacijo tranzitnih in dvostranskih mednarodnih prevozov med Unijo in Republiko Moldavijo, da se omogoči potreben prevoz blaga ter da se obema pogodbenicama zagotovijo enake vzajemne pravice za opravljanje tranzitnih in dvostranskih mednarodnih prevozov med navedenima ozemljema,

7.OB UGOTOVITVI, da se Moldavija v Prilogi X k Pridružitvenemu sporazumu med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami ter Republiko Moldavijo (v nadaljnjem besedilu: Pridružitveni sporazum) zavezuje, da bo svojo zakonodajo o cestnem prevozu postopoma približala zakonodaji Unije in mednarodnim instrumentom, naštetim v navedeni prilogi,

8.V ŽELJI, da za določbe tega sporazuma velja poglavje o reševanju sporov iz Pridružitvenega sporazuma,

9.OB PRIZNAVANJU, da ni mogoče predvideti trajanja učinka ruske vojne agresije na prometni sektor in infrastrukturo v Ukrajini, ki vpliva tudi na moldavske prevoznike, zaradi česar se pogodbenici najpozneje tri mesece pred iztekom veljavnosti tega sporazuma posvetujeta v okviru skupnega odbora, da bi ocenili potrebo po njegovi obnovitvi,

10.OB PRIZNAVANJU, da bo Evropski sporazum o delu posadk na vozilih, ki opravljajo mednarodne cestne prevoze (AETR), zagotovil, da prevozi iz tega sporazuma spoštujejo delovne pogoje voznikov, pošteno konkurenco in ne ogrožajo varnosti v cestnem prometu –

DOGOVORILI O NASLEDNJEM:

Člen 1

Cilji

1.Cilj tega sporazuma je začasno olajšati cestni prevoz blaga med ozemljema Evropske unije in Republike Moldavije ter prek njiju z dodelitvijo dodatnih pravic do tranzita in prevoza blaga med pogodbenicama prevoznikom s sedežem v eni od pogodbenic zaradi posledic ruske vojne agresije zoper Ukrajino in znatnih motenj, ki jih ta povzroča v sektorju cestnega prometa v Republiki Moldaviji.

2.Ta sporazum se ne razlaga tako, kot da bi bile njegove posledice zmanjšanje ali drugačna poostritev pogojev za dostop do trga storitev mednarodnega cestnega prevoza med pogodbenicama v primerjavi s stanjem na dan pred začetkom veljavnosti tega sporazuma.

Člen 2

Področje uporabe

Ta sporazum se uporablja za tranzit in mednarodni cestni prevoz blaga med pogodbenicama za najem ali plačilo in ne posega v uporabo pravil, določenih z večstranskim sistemom kvot Evropske konference ministrov za promet v okviru Mednarodnega prometnega foruma. Cestni prevoz blaga znotraj države članice Evropske unije ali med državami članicami Evropske unije ne spada na področje uporabe tega sporazuma. Ta sporazum ne zajema tranzita prek ozemlja druge pogodbenice za prevoz blaga med tretjimi državami.

Člen 3

Opredelitev pojmov

V tem sporazumu se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

(1)„pogodbenica, v kateri je sedež“, pomeni pogodbenico, kjer ima sedež cestni prevoznik blaga;

(2)„cestni prevoznik blaga“ pomeni vsako fizično ali pravno osebo, ki se ukvarja s prevozom blaga s komercialnim namenom in ima sedež v pogodbenici v skladu s pravom te pogodbenice ter jo je ista pogodbenica pooblastila za opravljanje mednarodnega prevoza blaga z motornimi vozili ali kombinacijami vozil za najem ali plačilo;

(3)„vozilo“ pomeni motorno vozilo, registrirano v eni od pogodbenic, ali spojeno kombinacijo vozil, od katerih je vsaj motorno vozilo registrirano v eni od pogodbenic, in se uporablja izključno za prevoz blaga;

(4)„tranzit“ pomeni gibanje vozil brez natovarjanja ali raztovarjanja blaga na ozemlju pogodbenice, ki ga opravi cestni prevoznik blaga s sedežem v drugi pogodbenici;

(5)„dvostranski mednarodni prevoz“ pomeni vožnje z naloženim vozilom z ozemlja pogodbenice, v kateri je sedež, na ozemlje druge pogodbenice in obratno, s tranzitom ali brez tranzita prek ozemlja tretje države.

Člen 4

Dostop do storitev cestnega prevoza

Cestni prevozniki blaga lahko opravljajo naslednje cestne prevoze blaga:

(a)vožnje z naloženim vozilom, pri katerih sta kraj odhoda in kraj prihoda na ozemlju dveh različnih pogodbenic, s tranzitom ali brez tranzita prek ozemlja tretje države;

(b)vožnje z naloženim vozilom z ozemlja pogodbenice, v kateri je sedež, na ozemlje iste pogodbenice s tranzitom prek ozemlja druge pogodbenice;

(c)vožnje z naloženim vozilom na ozemlje ali z ozemlja pogodbenice, v kateri je sedež, v tretjo državo s tranzitom prek ozemlja druge pogodbenice;

(d)prazne vožnje z vozilom v povezavi z vožnjami iz točk (a), (b) in (c).

Člen 5

Trajanje

1.Ta sporazum se uporablja do 31. marca 2023.

2.Najpozneje tri mesece pred prenehanjem veljavnosti Sporazuma se pogodbenici posvetujeta, da bi ocenili potrebo po njegovem podaljšanju. V ta namen se pogodbenici posvetujeta v okviru skupnega odbora iz člena 6(2).

Člen 6

Skupni odbor

1.Ustanovi se skupni odbor. Ta nadzira in spremlja uporabo in izvajanje tega sporazuma ter redno pregleduje delovanje tega sporazuma v smeri uresničevanja njegovih ciljev.

2.Skupni odbor se skliče na zahtevo enega od sopredsedujočih. Prav tako se sestane najpozneje tri mesece pred prenehanjem veljavnosti Sporazuma, da oceni in odloči, ali je potrebno podaljšanje tega sporazuma v skladu s členom 5(2). Skupni odbor v skladu z odstavkom 5 tega člena po potrebi sprejme odločitev o takem podaljšanju, vključno z njegovim trajanjem.

3.Skupni odbor sestavljajo predstavniki pogodbenic. Predstavniki držav članic Evropske unije se lahko sej skupnega odbora udeležujejo kot opazovalci.

4.Skupnemu odboru izmenično predsedujeta predstavnik Evropske unije in predstavnik Republike Moldavije.

5.Skupni odbor odločitve sprejema soglasno. Odločitve so zavezujoče za pogodbenici, ki sprejmeta vse potrebne ukrepe za njihovo izvajanje.

6.Skupni odbor sprejme svoj poslovnik.

Člen 7

Reševanje sporov 1

V primeru spora med pogodbenicama v zvezi z razlago in uporabo tega sporazuma se smiselno uporabljajo določbe poglavja 14 naslova V Pridružitvenega sporazuma.

Člen 8

Izpolnjevanje obveznosti

1.Vsaka pogodbenica je v celoti odgovorna za upoštevanje vseh določb iz tega sporazuma.

2.Vsaka pogodbenica zagotovi, da se sprejmejo vsi potrebni ukrepi za uveljavitev določb tega sporazuma, vključno z njihovim upoštevanjem na vseh ravneh upravljanja in s strani nosilcev javnih pooblastil. Vsaka pogodbenica ravna v dobri veri, da zagotovi doseganje ciljev iz tega sporazuma.

3.Ta sporazum je posebni sporazum v smislu člena 458(1) Pridružitvenega sporazuma. Pogodbenica lahko sprejme ustrezne ukrepe v zvezi s tem sporazumom v primeru posebej resne in znatne kršitve katere koli obveznosti, ki so v členu 2(1) Pridružitvenega sporazuma opisane kot bistveni elementi, kar pomeni grožnjo mednarodnemu miru in varnosti ter zahteva takojšnje ukrepanje. Taki ustrezni ukrepi se sprejmejo v skladu s členom 455 Pridružitvenega sporazuma.

Člen 9

Zaščitni ukrepi

1.Vsaka pogodbenica lahko sprejme ustrezne zaščitne ukrepe, če meni, da prevozi, ki jih opravljajo cestni prevozniki blaga druge pogodbenice, ogrožajo varnost v cestnem prometu. Zaščitni ukrepi se sprejmejo ob popolnem spoštovanju mednarodnega prava, so sorazmerni ter po obsegu in trajanju ne smejo preseči okvira, ki je nujno potreben za odpravo takega stanja ali ohranitev ravnovesja tega sporazuma. Prednost imajo ukrepi, ki najmanj ovirajo delovanje tega sporazuma.

2.Zadevna pogodbenica pred začetkom posvetovanj o sprejetih ukrepih uradno obvesti drugo pogodbenico in zagotovi vse ustrezne informacije.

3.Pogodbenici takoj začneta posvetovanja v skupnem odboru, da bi našli obojestransko sprejemljivo rešitev.

4.Vsak ukrep, sprejet v skladu s pogoji iz tega člena, se začasno prekine, takoj ko pogodbenica v kršitvi ponovno ravna v skladu z določbami tega sporazuma ali ko grožnja za varnost v cestnem prometu preneha obstajati.

Člen 10

Ozemeljska uporaba

Ta sporazum se uporablja na eni strani na ozemlju, na katerem se uporabljata Pogodba o Evropski uniji in Pogodba o delovanju Evropske unije in v skladu s pogoji iz navedenih pogodb, ter na drugi strani na ozemlju Republike Moldavije.

Njegova uporaba je začasno odložena na območjih, ki niso pod dejanskim nadzorom vlade Republike Moldavije. Njegova uporaba se lahko nadaljuje na podlagi sklepa pridružitvenega sveta ali sklepa skupnega odbora, ki potrjuje, da lahko Republika Moldavija zagotovi popolno skladnost s Sporazumom.

Člen 11

Odpoved sporazuma

1.Vsaka pogodbenica lahko kadar koli po diplomatski poti pisno obvesti drugo pogodbenico o svoji odločitvi, da odpove ta sporazum. Sporazum preneha veljati dva tedna po takem uradnem obvestilu, razen če pogodbenica priglasiteljica navede poznejši datum za začetek veljavnosti takega uradnega obvestila. V slednjem primeru datum ne sme biti več kot dva meseca po datumu uradnega obvestila.

2.Cestnim prevoznikom blaga, katerih vozilo je ob izteku veljavnosti tega sporazuma na ozemlju druge pogodbenice, se dovoli tranzit prek ozemlja navedene pogodbenice, da se vrnejo na ozemlje pogodbenice, v kateri imajo sedež.

3.Pojasniti je treba, da datum uradnega obvestila iz odstavka 1 pomeni datum, ko je uradno obvestilo predloženo drugi pogodbenici.

4.Prenehanje veljavnosti v skladu s členom 5 ali odpoved tega sporazuma v skladu z odstavkom 1 tega člena zgoraj ne omejujeta pogojev za dostop do trga storitev cestnega prevoza med pogodbenicama v primerjavi s stanjem na dan pred začetkom veljavnosti tega sporazuma. V ta namen in v odsotnosti naknadnega sporazuma med pogodbenicama se pravice do dostopa do trga, določene v dvostranskih sporazumih med državami članicami Evropske unije in Republiko Moldavijo na ta dan, ponovno uporabljajo od datuma prenehanja veljavnosti ali odpovedi tega sporazuma.

Člen 12

Začetek veljavnosti in začasna uporaba

1.Ta sporazum pogodbenici ratificirata ali odobrita v skladu s svojimi postopki. Ta sporazum začne veljati na dan, ko pogodbenici druga drugo uradno obvestita o zaključku svojih notranjih pravnih postopkov, potrebnih v ta namen.

2.Ne glede na odstavek 1 se Unija in Republika Moldavija strinjata, da se ta sporazum začasno uporablja od dneva njegovega podpisa.

3.Za namene zadevnih določb tega sporazuma se v skladu z odstavkom 2 tega člena kakršno koli sklicevanje na „datum začetka veljavnosti tega sporazuma“ razume kot „datum, od katerega se ta sporazum začasno uporablja“.

Sestavljeno v angleškem, bolgarskem, češkem, danskem, estonskem, finskem, francoskem, grškem, hrvaškem, italijanskem, irskem, latvijskem, litovskem, madžarskem, malteškem, nemškem, nizozemskem, poljskem, portugalskem, romunskem, slovaškem, slovenskem, španskem in švedskem jeziku, pri čemer je vsako od teh besedil enako verodostojno.

V POTRDITEV NAVEDENEGA so spodaj podpisani pooblaščenci, ki so za to ustrezno pooblaščeni, podpisali ta sporazum.

V Bruslju, dne … leta ...

   Za Evropsko unijo

   Za Republiko Moldavijo

(1)    V izogib dvomom se niti ta člen niti ta sporazum ne razlagata tako, kot da podeljujeta pravice ali nalagata obveznosti, na katere se je mogoče neposredno sklicevati pred nacionalnimi sodišči pogodbenic.
Top