EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022DC0504

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU o dejavnostih Fundacije MSRP, EFRAG in PIOB v letu 2021

COM/2022/504 final

Bruselj, 6.10.2022

COM(2022) 504 final

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU

o dejavnostih Fundacije MSRP, EFRAG in PIOB v letu 2021


POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU

o dejavnostih Fundacije MSRP, EFRAG in PIOB v letu 2021

1.Namen in obseg poročila

Evropska unija je 28. aprila 2021 sprejela program Enotni trg 1 . Zagotavlja celovit sveženj za podporo in krepitev upravljanja enotnega trga s 4,21 milijarde EUR v obdobju 2021–2027. V uredbi o programu Enotni trg so predvidena proračunska sredstva v višini 220,5 milijona EUR za postopke standardizacije, od katerih je 61 milijonov EUR namenjenih za podporo razvoju visokokakovostnih mednarodnih standardov računovodskega in neračunovodskega poročanja in revizije ter omogočanju njihovega vključevanja v pravo Unije.

Komisija v okviru programa Enotni trg še naprej 2 zagotavlja letna nepovratna sredstva za poslovanje trem organizacijam, ki delujejo na področju računovodskega poročanja in revizije: Fundaciji za mednarodne standarde računovodskega poročanja (Fundacija MSRP), kar zadeva razvoj mednarodnih standardov računovodskega poročanja ter na splošno Evropski svetovalni skupini za računovodsko poročanje (EFRAG) in Odboru za zaščito javnega interesa (PIOB). Te tri organizacije imajo pomembno vlogo pri zagotavljanju kakovosti, zanesljivosti in dostopnosti javnih informacij o podjetjih ter finančnih in tudi nefinančnih informacij v poročilih podjetij. Te informacije so namenjene spodbujanju učinkovitih kapitalskih trgov, zaščiti interesov članov, vlagateljev in drugih ponudnikov kapitala podjetjem ter spodbujanju družbene odgovornosti podjetij, vključno s trajnostnostjo.

Komisija mora v skladu z Uredbo (EU) 2021/690 o ustanovitvi programa Enotni trg 3 pripraviti letno poročilo o dejavnostih Fundacije MSRP glede razvoja mednarodnih standardov računovodskega poročanja ter na splošno tudi o dejavnostih PIOB in EFRAG in ga posredovati Evropskemu parlamentu in Svetu. To poročilo izpolnjuje to obveznost, v njem pa so povzete dejavnosti teh treh organizacij v letu 2021.

2.Fundacija MSRP

2.1Upravljanje

Fundacija MSRP je neprofitna organizacija, ki je registrirana v skladu s splošnim zakonom zvezne države Delaware (Združene države Amerike) o gospodarskih družbah in ima sedež v Londonu (Združeno kraljestvo), ustanovljena pa je bila za razvoj, spodbujanje in pospeševanje uporabe enotnega sklopa visokokakovostnih, razumljivih, izvršljivih in svetovno priznanih računovodskih standardov.

Fundacija MSRP gosti Odbor za mednarodne računovodske standarde (IASB), ki je pristojen za razvoj mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP). Komisija lahko na podlagi Uredbe (ES) št. 1606/2002 4 o uporabi mednarodnih računovodskih standardov (v nadaljnjem besedilu: uredba o MRS) podpre nove ali revidirane standarde MSRP na podlagi mnenja EFRAG o potrditvi.

Fundacija MSRP je novembra 2021 prilagodila svoj statut in ustanovila Odbor za mednarodne standarde trajnostnosti (ISSB), ki je odgovoren za razvoj standardov poročanja o trajnostnosti. Komisija fundaciji MSRP zagotavlja finančno podporo za razvoj MSRP.

Fundacijo MSRP upravlja 22-članski skrbniški odbor, ki je odgovoren za splošni nadzor in imenovanje v IASB in ISSB. Skrbniki so imenovani glede na geografsko porazdelitev in po predhodni odobritvi nadzornega odbora 5 , ki je namenjena zagotavljanju povezave z javnimi organi, njegova članica pa je tudi Komisija.

IASB sestoji iz 14 članov glede na zahteve po geografski uravnoteženosti. Člani IASB so imenovani za obdobje petih let, ki se lahko enkrat podaljša. IASB je odgovoren za določanje standardov. Prof. dr. Andreas Barckow je julija 2021 nasledil Hansa Hoogervorsta na položaju predsednika IASB.

ISSB bo sestavljalo 14 članov z vsega sveta z različnimi strokovnimi pogledi, med katerimi bodo tudi vlagatelji in pripravljavci. Tudi člani ISSB so imenovani za obdobje petih let, ki se lahko enkrat podaljša. ISSB je odgovoren za razvoj standardov, ki bi se lahko uporabljali kot celovito splošno osnovno merilo za visokokakovostna razkritja, povezana s trajnostnostjo, v korist vlagateljev in kapitalskih trgov. Skrbniki so decembra 2021 objavili imenovanje Emmanuela Faberja za predsednika ISSB od 1. januarja 2022 dalje.

Skrbniki imenujejo tudi 14 članov Odbora za pojasnjevanje MSRP, ki pojasnjuje uporabo standardov MSRP in daje smernice glede vprašanj v zvezi z računovodskim poročanjem, in člane Svetovalnega sveta MSRP.

2.2Dejavnosti

2.2.1Določanje standardov

IASB je marca 2020 po izbruhu pandemije COVID-19 zagotovil podporo deležnikom pri vprašanjih, povezanih s COVID-19, o uporabi standardov MSRP ter odložil manj pomembna posvetovanja in nekatere datume začetka veljavnosti nedavno sprejetih sprememb.

IASB je februarja 2021 izdal spremembe Mednarodnega računovodskega standarda (MRS) 1 Predstavljanje računovodskih izkazov in MRS 8 Računovodske usmeritve, spremembe računovodskih ocen in napake, ki pojasnjujejo razlike med računovodskimi usmeritvami in računovodskimi ocenami za zagotovitev nadaljnje dosledne uporabe in primerljivosti.

IASB je marca 2021 objavil zahtevo za informacije o svojem tretjem posvetovanju o programu, ki se je nanašalo na prednostne naloge pri določanju standardov za obdobje 2022–2026. Začetna analiza povratnih informacij je pokazala podporo dejavnostim določanja standardov za podnebna tveganja in neopredmetena sredstva. IASB bo preučil povratne informacije in določil prihodnji delovni načrt v prvi polovici leta 2022.

IASB je 28. marca 2020 objavil spremembo MSRP 16 Najemi – Prilagoditve najemnin v zvezi s COVID-19. Ker so se razmere v zvezi s COVID-19 nadaljevale, je IASB 31. marca 2021 izdal še eno spremembo MSRP 16 Najemi: Prilagoditve najemnin v zvezi s COVID-19 po 30. juniju 2021, ki podaljšuje obstoječo neobvezno razbremenitev za najemnike za najemne pogodbe s podporo pri plačevanju najemnine in plačili za dodatno leto.

IASB je maja 2021 izdal spremembe MRS 12 Davek iz dobička, ki pojasnjujejo, kako morajo podjetja obračunavati odložene davke za transakcije, kot so najemi ali obveze za razgradnjo, in katerih cilj je zmanjšati raznolikost pri poročanju o odloženih terjatvah in obveznostih za davek za najeme in obveze za razgradnjo.

IASB je julija 2021 objavil osnutek za javno obravnavo Odvisne družbe brez javne odgovornosti: razkritja, na katerega je bilo mogoče podati pripombe do januarja 2022. V osnutku za javno obravnavo so predstavljeni predlogi IASB za nov računovodski standard MSRP, ki bi upravičenim odvisnim družbam omogočil uporabo računovodskih standardov MSRP z zmanjšanimi zahtevami po razkritju v njihovih računovodskih izkazih.

IASB je decembra 2021 izdal spremembo zahtev glede prehoda v standardu MSRP 17 Zavarovalne pogodbe, ki podjetjem omogoča, da ob začetni uporabi standardov MSRP 17 in MSRP 9 Finančni instrumenti odpravijo enkratne razlike v razvrstitvi primerjalnih informacij iz prejšnjega obdobja poročanja.

IASB je leta 2021 nadaljeval razprave o povratnih informacijah v zvezi z drugim celovitim pregledom standarda MSRP za MSP, da bi ga uskladil s celotnimi standardi MSRP brez nepotrebnih stroškov in truda za MSP.

Fundacija MSRP je tudi posodobila taksonomijo MSRP, da bi bila ta usklajena z novimi standardi in spremembami 6 .

Popoln pregled dejavnosti na področju določanja standardov, vključno z delom Odbora za pojasnjevanje mednarodnih standardov računovodskega poročanja (OPMSRP), je na voljo na spletišču Fundacije MSRP 7 .

2.2.2Raziskovalni projekti

IASB je septembra 2021 objavil zahtevo za informacije za pregled standarda MSRP 9 Finančni instrumenti po začetku izvajanja o zahtevah glede razvrščanja in merjenja. Pripombe je bilo mogoče podati do januarja 2022.

V letu 2021 je IASB obravnaval povratne informacije o dokumentu za razpravo Poslovne združitve – razkritja, dobro ime in oslabitev ter se odločil, da bo prednostno opravil nadaljnje delo za sprejetje začasnih odločitev o svežnju razkritij o poslovnih združitvah in analizo posebnih vidikov povratnih informacij o nadaljnjem obračunavanju dobrega imena.

Popoln pregled raziskovalnih projektov je na voljo na spletišču Fundacije MSRP 8 .

2.3Preglednost in odgovornost

2.3.1Pravila o preglednosti

Vse seje IASB in Odbor za pojasnjevanje MSRP so odprte za javnost. Dnevni redi sej se objavijo vnaprej, same seje pa si je mogoče ogledati prek spleta. Poleg tega IASB na svojem spletišču objavlja četrtletne sestanke z deležniki 9 .

2.3.2Zastopanje deležnikov

Statut Fundacije MSRP zahteva imenovanje šestih skrbnikov iz Evrope, Amerike in Azije-Oceanije ter še enega skrbnika iz Afrike in treh s katerega koli območja, da se ohrani splošna geografska uravnoteženost. Merila za imenovanje članov IASB podobno zahtevajo po štiri člane iz vsake regije, enega člana iz Afrike in enega člana s katerega koli območja.

Svetovalni svet MSRP je 31. decembra 2021 sestavljalo 51 organizacij, vključno z Evropsko centralno banko (ECB) ter Evropskim organom za vrednostne papirje in trge (ESMA). Komisija sodeluje kot opazovalka.

2.3.3Preprečevanje nasprotij interesov

Skrbniki Fundacije MSRP so imenovani za triletno obdobje, ki se lahko enkrat podaljša, in se morajo zavezati, da bodo ravnali v javnem interesu. Načeloma skrbnik in član nadzornega odbora ne smeta biti zaposlena v isti organizaciji.

Z eno izjemo so vsi člani IASB zaposleni za polni delovni čas. Prekiniti morajo vsa delovna razmerja in povezave, ki bi lahko vplivali na njihovo neodvisnost. Napotitev od delodajalca ali pravice do pridružitve nekdanjemu delodajalcu niso dovoljene.

2.3.4Razčlenitev financiranja

Fundacija MSRP je leta 2021 od Komisije prejela za 4,5 milijona EUR nepovratnih sredstev za razvoj MSRP, kar predstavlja 22,1 % vseh prispevkov. Komisija je še naprej prispevala največji delež. Relativni delež proračuna Komisije in financiranja držav članic se je v primerjavi z letom 2020 zmanjšal (z 42,8 % na 36,5 %), saj Združeno kraljestvo ni več država članica EU.

Razčlenitev financiranja po glavnih geografskih območjih in mednarodnih računovodskih mrežah kaže, da so EU in njene države članice prispevale 36,5 % vseh prispevkov, Azija-Oceanija 32,6 %, mednarodne računovodske mreže 12,7 %, Amerika 5,7 %, Afrika 0 % in drugi 12,4 %.

V letu 2021 se je nadaljeval trend zmanjševanja prispevkov za Fundacijo MSRP v preteklih letih. Izkazani prispevki so se kot celota zmanjšali za 4,2 % (768 000 GBP), vendar so se med posameznimi vplačniki precej razlikovali.

Na dan 31. decembra 2021 je celoten zadržani presežek znašal 40,7 milijona GBP.

3.Evropska svetovalna skupina za računovodsko poročanje (EFRAG)

3.1Upravljanje

EFRAG je javno in zasebno financirana organizacija, ki deluje v evropskem javnem interesu. Ima pravno obliko AISBL (belgijske mednarodne neprofitne organizacije). Med organizacijami članicami EFRAG je osem evropskih organizacij deležnikov, večinoma industrijskih združenj in združenj vlagateljev, in devet nacionalnih organizacij za določanje računovodskih standardov.

Misija EFRAG je, da deluje v evropskem javnem interesu z razvojem in spodbujanjem evropskih stališč na področju računovodskega poročanja ter zagotavlja, da se ta stališča ustrezno upoštevajo v postopkih IASB za določanje standardov ter v povezanih mednarodnih razpravah. EFRAG Komisiji svetuje, ali naj EU podpre nove (ali revidirane) standarde MSRP na podlagi meril iz uredbe o MRS 10 , vključno z načelom resničnega in poštenega prikaza, in ali bi bili ti standardi v korist evropske javnosti. Poleg tega EFRAG opravlja tudi proaktivno računovodsko raziskovalno delo.

Leto 2021 je bilo za EFRAG zelo intenzivno. Poleg nadaljnjega opravljanja svetovalnih dejavnosti na področju računovodskega poročanja je razvila steber poročanja o trajnostnosti (glej oddelek 3.2.2).

3.2Dejavnosti

3.2.1Dejavnosti v zvezi s potrditvijo in raziskovanjem

V letu 2021 je delo EFRAG na področju računovodskega poročanja še naprej v veliki meri temeljilo na delovnem programu IASB, Odbora za pojasnjevanje MSRP in Fundacije MSRP. EFRAG je leta 2021 organizirala 146 sestankov in konferenc, vključno s 16 sestanki Sveta EFRAG in 17 sestanki skupine tehničnih izvedencev EFRAG (TEG). Kar zadeva rezultate, je izdala pet končnih mnenj o potrditvi (in pet ustreznih osnutkov mnenj o potrditvi), devet končnih pripomb in avgusta 2021 objavila raziskovalni članek.

EFRAG je 31. marca 2021 predložila svoje najpomembnejše mnenje o potrditvi novega pomembnega standarda MSRP 17 Zavarovalne pogodbe. Komisija je ob upoštevanju tega mnenja predlagala potrditev standarda MSRP 17 z neobveznim izvzetjem, za katero veljajo zahteve po razkritju in klavzula o pregledu. Druga mnenja o potrditvi, ki jih je EFRAG predložila Komisiji leta 2021, vključujejo: Začetek uporabe standardov MSRP 17 in MSRP 9 – primerjalne informacije, razkritje računovodskih usmeritev (MRS 1 in MRS 8) ter Prilagoditve najemnin v zvezi s COVID-19 po 30. juniju 2021 za najeme (MSRP 16) 11 .

EFRAG pred izdajo končnega mnenja o potrditvi standarda, ki ga izda IASB, slednjemu izda (osnutek) pripomb in osnutek mnenja o potrditvi. Zanesljiv predpisani postopek deležnikom omogoča, da izrazijo svoja mnenja o stališčih EFRAG. EFRAG je izdala devet končnih pripomb, med drugim o dobrem imenu in oslabitvi, nemožnosti menjave (MRS 21), obveznosti iz najema pri transakciji prodaje in povratnega najema (MSRP 16), regulativnih sredstvih in regulativnih obveznostih. V svoji pripombi k pregledu standarda MSRP 9 po začetku izvajanja o razvrščanju in merjenju je poudarila pomembnost recikliranja sprememb poštene vrednosti, akumuliranih v drugem vseobsegajočem donosu za kapitalske instrumente. Še ena zelo pomembna pripomba je bil njen odziv na tretje posvetovanje IASB o programu, namenjeno določitvi programa IASB za določanje standardov za obdobje 2022–2026. Za IASB je izpostavila naslednje prednostne naloge: podnebna tveganja, obveznosti in kriptosredstva – obveznosti.

Prek svojega akademskega odbora in akademske mreže je izboljšala sodelovanje z akademsko skupnostjo.

3.2.2Poročanje o trajnostnosti

EFRAG je leta 2021 okrepila delo v zvezi s poročanjem o trajnostnosti kot odziv na pooblastili, ki ji ju je 25. junija 2020 podelil izvršni podpredsednik Dombrovskis. 8. marca 2021 je v odziv na ti pooblastili na svojem spletišču 12 objavila dve poročili.

Prvo pooblastilo je bila zahteva, da EFRAG opravi pripravljalno delo za morebitne standarde EU za poročanje o trajnostnosti v revidirani direktivi o nefinančnem poročanju (zdaj osnutek direktive o poročanju podjetij glede trajnostnosti). EFRAG je ustanovila projektno skupino z deležniki „za pripravljalno delo za pripravo morebitnih evropskih standardov neračunovodskega poročanja“, ki ji predseduje Patrick de Cambourg, predsednik francoskega organa Autorité des Normes Comptables. Poročilo projektne skupine za pripravo standardov nefinančnega poročanja je vključevalo časovni načrt in 54 priporočil za razvoj celovitega sklopa standardov poročanja o trajnostnosti. 

Drugo pooblastilo je bilo povabilo predsednika odbora EFRAG Jean-Paulu Gauzèsu osebno, naj pripravi priporočila o morebitnih spremembah upravljanja in financiranja EFRAG, če bi ta postala določevalka standardov poročanja o trajnostnosti, kot je predlagala Komisija v direktivi o poročanju podjetij glede trajnostnosti. V poročilu Jean-Paula Gauzèsa so predlagane reforme strukture upravljanja in financiranja EFRAG 13 .

Komisija je 21. aprila 2021 sprejela zakonodajni predlog direktive o poročanju podjetij glede trajnostnosti, da bi revidirala in okrepila določbe direktive o nefinančnem poročanju 14 . Predlog je bil ključna pobuda v okviru agende EU za trajnostno financiranje in je pomemben za doseganje ciljev evropskega zelenega dogovora. V predlogu Komisije, o katerem sta Evropski parlament in Svet dosegla politični dogovor 21. junija 2022, je bilo predvideno, da Evropska komisija evropske standarde poročanja o trajnostnosti sprejme kot delegirane akte, ki jih bo pripravila EFRAG po primernem predpisanem postopku, pod javnim nadzorom in z zagotovljeno preglednostjo ter s strokovnim znanjem ustreznih deležnikov.

EFRAG je na zahtevo komisarja McGuinnessa maja 2021 15 na podlagi priporočil Jean-Paula Gauzèsa spremenila svojo strukturo upravljanja in podprla delo projektne skupine za pripravo standardov nefinančnega poročanja pri pripravi začetnega sklopa osnutkov standardov poročanja o trajnostnosti.

EFRAG je izvedla pomembne reforme upravljanja, da bi izvedla reforme upravljanja, ki jih je predlagal predsednik EFRAG, in sicer z vzpostavitvijo stebra poročanja o trajnostnosti in razširitvijo članstva EFRAG s štirinajstimi organizacijami, ki jih zanima poročanje o trajnostnosti (vključno z dvanajstimi organizacijami civilne družbe). Po javnem razpisu in preglednem izbirnem postopku je 13. aprila 2022 ustanovila odbor za poročanje o trajnostnosti, 25. aprila 2022 pa skupino tehničnih izvedencev EFRAG za poročanje o trajnostnosti.

Da bi se izpolnili roki iz predloga direktive o poročanju podjetij glede trajnostnosti, je projektna skupina za pripravo standardov nefinančnega poročanja začela pripravljati začetni sklop osnutkov standardov poročanja o trajnostnosti vzporedno z zakonodajnimi pogajanji o predlogu Komisije za direktivo o poročanju podjetij glede trajnostnosti. Odbor EFRAG za poročanje o trajnostnosti je 28. aprila 2022 izdal prvi sklop 13 osnutkov standardov za poročanje o trajnostnosti za javno posvetovanje 16 .

3.3Preglednost in odgovornost

3.3.1Pravila o preglednosti

EFRAG ima vzpostavljen pregleden javni predpisani postopek. Ta predpisani postopek omogoča vsem evropskim članom, da predložijo svoja stališča, ki jih EFRAG nato preuči. To zagotavlja, da se pri določanju stališč EFRAG, zlasti v zvezi s potrjevanjem standardov MSRP, upošteva raznolikost računovodskih in ekonomskih modelov ter stališč v Evropi. EFRAG je leta 2021 dodatno razvila svoje politike predpisanega postopka, da bi se prilagodila postopku določanja standardov poročanja o trajnostnosti.

EFRAG v okviru svojega predpisanega postopka objavlja osnutke stališč za posvetovanje, izvaja preskuse na terenu in druge oblike analize učinka, organizira dogodke za ozaveščanje (pri čemer so nekateri zlasti namenjeni uporabnikom) in izvaja raziskave ter objavlja rezultate v poročilih o odzivih in svoja končna stališča. EFRAG prispeva k določanju standardov na podlagi dokazov z izvedbo kvantitativnih študij, ki vplivajo na razpravo o njenih pripombah in mnenjih o odobritvi ter postopoma postajajo vse pomembnejši del raziskovalnega dela EFRAG.

Seje Sveta EFRAG za računovodsko poročanje in Sveta EFRAG za poročanje o trajnostnosti, skupine tehničnih izvedencev EFRAG za finančno poročanje in skupine tehničnih izvedencev EFRAG za poročanje o trajnostnosti ter posvetovalnega foruma nacionalnih oblikovalcev standardov (EFRAG CFSS) potekajo javno. Dnevni redi, spremni dokumenti k dnevnemu redu in povzetki sej so objavljeni na spletišču EFRAG. Od marca 2018 je mogoče seje spremljati tudi prek spleta, posnetki pa so na spletu na voljo več mesecev.

EFRAG vodi javni register za preglednost, ki zajema sestanke predsednika Sveta EFRAG, predsednico skupine tehničnih izvedencev EFRAG (EFRAG TEG) in direktorja EFRAG.

3.3.2Zastopanost in odgovornost

EFRAG si pri Svetu za računovodsko poročanje in Svetu za poročanje o trajnostnosti, ustreznih skupinah tehničnih izvedencev, njenih delovnih skupinah in svetovalnih odborih ter usmerjevalni skupini in projektnih skupinah Evropskega laboratorija prizadeva za ustrezno geografsko in poklicno uravnoteženost ter uravnoteženo zastopanost spolov. Število članov Sveta za računovodsko poročanje in Sveta za poročanje o trajnostnosti ter skupin tehničnih izvedencev z istim državljanstvom je omejeno, obstajajo pa tudi zahteve za ustrezno poklicno uravnoteženost in uravnoteženo zastopanost spolov.

Člane Sveta EFRAG imenujejo organizacije članice EFRAG. Uravnotežena zastopanost spolov in geografska zastopanost v Svetu za računovodsko poročanje in Svetu za poročanje o trajnostnosti ter ustreznih skupinah tehničnih izvedencev sta se leta 2021 znatno izboljšali.

3.3.3PREPREČEVANJE NASPROTIJ INTERESOV

EFRAG ima politiko obvladovanja nasprotij interesov, ki podpira njena pooblastila v javnem interesu. Objavljena je na spletišču EFRAG 17 . Člani sveta EFRAG in njegovo osebje letno potrjujejo svojo neodvisnost s pisnimi izjavami.

3.2.4Stiki z Evropskim parlamentom in državami članicami

EFRAG se redno udeležuje sej Računovodskega regulativnega odbora, na katerih razpravlja o odprtih vprašanjih s strokovnjaki držav članic, zlasti v zvezi s potrjevanjem standardov MSRP.

EFRAG ima občasno stike s člani Evropskega parlamenta. Kar zadeva poročanje o trajnostnosti, je Evropski parlament ustanovil skupino za poročanje o trajnostnosti, ki redno sodeluje z EFRAG.

3.4Razpršenost in proračun

Komisija financira največ 60 % upravičenih stroškov EFRAG. EFRAG je leta 2021 zaprosila Komisijo za 2,9 milijona EUR nepovratnih sredstev. Druge denarne prispevke so prispevale evropske organizacije deležnikov (625 000 EUR) in nacionalne organizacije deležnikov (Francija, Nemčija, Združeno kraljestvo, Italija, Nizozemska, Danska, Španija, Švedska in Luksemburg) (1,5 milijona EUR).

EFRAG je leta 2021 razširila svoje članstvo, da bi zajela vse države članice EU, ter pozdravila podporo Komisije, Evropskega parlamenta in držav članic pri spodbujanju drugih nacionalnih organizacij k pridružitvi. Leta 2021 je pozdravila nove prispevke avstrijske organizacije in držav Evropskega gospodarskega prostora (EGP).

Marca 2021 je Generalna skupščina EFRAG odobrila novo strukturo financiranja in upravljanja, ki naj bi v sistem finančnih prispevkov EFRAG vnesla več preglednosti, logike in pravičnosti. Financiranje dveh proračunskih poglavij, ki zagotavljata zasebno financiranje EFRAG (tj. evropskih organizacij deležnikov in nacionalnih organizacij), je bilo spremenjeno. Finančni prispevki poglavja nacionalnih organizacij temeljijo na merilu BDP. Finančni prispevki poglavja evropskih organizacij deležnikov temeljijo na sektorskem modelu (računovodski sektor, bančni sektor, podjetniški sektor, zavarovalniški sektor, sektor MSP 18 ) s finančnim prispevkom v višini 150 000 EUR na sektor. Za sektor uporabnikov velja izjema.

Poleg finančnih prispevkov EFRAG prejema prispevke v naravi, ki jih zagotavljajo člani njenih tehničnih skupin izvedencev, njenih svetov, delovnih skupin in svetovalnih odborov, na primer v obliki začasnih napotitev.

4. Odbor za zaščito javnega interesa (PIOB)

4.1Upravljanje

PIOB je globalni neodvisni nadzorni organ, ki nadzira postopek določanja standardov za mednarodne standarde revidiranja, dajanja zagotovil in etike, ki jih oblikujejo mednarodni odbori za določanje standardov: Odbor za mednarodne standarde revidiranja in dajanja zagotovil (IAASB) in Odbor za mednarodne etične standarde za računovodje (IESBA). Njegova glavna naloga je zagotoviti, da IAASB in IESBA pri razvoju standardov in strategij upoštevata predpisani postopek v skladu z okvirom javnega interesa. PIOB ima sedež v Madridu. Nadzor izvajata odbor PIOB in nadzorno osebje s stalnim opazovanjem in spremljanjem standardov, ki jih pripravljata oba odbora. 

Nadzorna skupina, katere članica je tudi Komisija, spremlja, kako PIOB izvaja nadzor nad postopkom določanja standardov, in imenuje deset članov PIOB (vključno s predsednikom).

4.2 Dejavnosti

PIOB je na podlagi priporočil nadzorne skupine o reformi sistema za določanje standardov 19 novembra 2021 ustanovila odbor za imenovanje za izbiro prihodnjih članov IAASB in IESBA ter tako nadomestila Odbor IFAC za imenovanje. Njegov namen je okrepiti neodvisnost od stroke in zagotoviti, da bodo odbori imeli potrebna znanja in spretnosti ter da bodo raznoliki in sestavljeni iz več deležnikov. Nove odgovornosti PIOB bodo vključevale tudi upravljanje in nadzor novega subjekta, ki bo zajemal IAASB in IESBA in ki bo predvidoma leta 2022 ustanovljen kot neprofitni subjekt v Združenih državah Amerike. 

PIOB je leta 2021 še naprej sodeloval z IAASB in IESBA pri nekaterih ključnih projektih, npr. o revizijah skupin, revizijah manj zapletenih subjektov, predpostavki delujočega podjetja, prevarah, revizijskih dokazih, zagotavljanju standardov poročanja o trajnostnosti in tehnologiji. Na primer, PIOB zaradi gospodarskih škandalov in revizijskih neuspehov v preteklosti ter dodatnega tveganja goljufij za podjetja zaradi COVID-19 aktivno poziva IAASB, naj še bolj okrepi revizorjeve odgovornosti v zvezi s prepoznavanjem goljufij pri revizijah računovodskih izkazov in poročanjem o njih ter zahteve glede izvajanja poklicne nezaupljivosti in strokovne presoje. PIOB je 22. julija 2022 objavil svoje 17. javno poročilo, ki vsebuje popoln pregled dejavnosti PIOB 20 .

4.3Razpršenost financiranja

Financiranje PIOB je oblikovano tako, da ohranja njegovo neodvisnost od računovodske stroke tako dejansko kakor po videzu. Od leta 2010 je Komisija druga največja donatorka. Leta 2021 so prihodki PIOB (denarni prispevki in prispevki v naravi) znašali 1 937 836 EUR. Prispevek EU je znašal 345 000 EUR (ali 17,80 %), medtem ko je Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov (IFAC) še vedno prispevala 1 109 587 EUR (ali 57,26 %), kar je pod zgornjo mejo dve tretjini, ki jo dovoljuje člen 12(3) Uredbe (EU) 2021/690. Prispevali so še Mednarodno združenje nadzornikov trga vrednostnih papirjev (IOSCO), Banka za mednarodne poravnave (BIS), Mednarodni forum neodvisnih regulativnih organov (IFIAR), Odbor za računovodsko poročanje (FRC), švicarski zvezni organ za nadzor revizije, tajvanska komisija za finančni nadzor, španska vlada pa brezplačno zagotavlja sedež v Madridu (ocenjeno na 189 318 EUR v letu 2021). Potrebna je nadaljnja razpršenost financiranja. Nadzorna skupina si v okviru svoje reforme prizadeva, da bi se financiranje PIOB s strani IFAC zmanjšalo pod 50 %.

5.Sklepne ugotovitve

Financiranje EU je nepogrešljivo za vse tri upravičence (Fundacijo MSRP, EFRAG in PIOB). Financiranje EU je IASB omogočilo razvoj visokokakovostnih mednarodnih standardov računovodskega poročanja, EFRAG delovanje v evropskem javnem interesu z razvojem in spodbujanjem evropskih stališč na področju računovodskega poročanja ter zagotavljanjem, da IASB ta stališča ustrezno upošteva, PIOB pa zaščito javnega interesa pri določanju mednarodnih standardov revidiranja. Poleg tega je EFRAG leta 2021 sprejela pomembne ukrepe za prilagoditev svoje strukture za razvoj evropskih standardov poročanja o trajnostnosti v skladu s predlogom direktive o poročanju podjetij glede trajnostnosti.

(1)

Uredba (EU) 2021/690 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. aprila 2021 o vzpostavitvi programa za notranji trg in konkurenčnost podjetij (UL L 153, 3.5.2021, str. 1).

(2)

 Nepovratna sredstva so se v preteklosti dodeljevala na podlagi Uredbe (EU) št. 258/2014 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 105, 8.4.2014, str. 1), spremenjene z Uredbo (EU) 2017/827 (UL L 129, 19.5.2017, str. 24).

(3)

Člen 18(3).

(4)

 UL L 243, 11.9.2002, str. 1.

(5)

 Nadzorni odbor, katerega članica je Komisija, sestavljajo javni organi, odgovorni za obliko in vsebino računovodskega poročanja.

(6)

 Financiranje, ki ga zagotavlja Evropska unija, podpira tudi pravočasno posodobitev taksonomije MSRP, ki se uporablja kot podlaga za enotno evropsko elektronsko obliko poročanja.

(7)

 Delovni načrt Fundacije MSRP: https://www.ifrs.org/projects/work-plan/ in zaključeni projekti: https://www.ifrs.org/projects/completed-projects/ .

(8)

  https://www.ifrs.org/projects/work-plan/#research-and-standard-setting .  

(9)

  https://www.ifrs.org/groups/international-accounting-standards-board/stakeholder-engagement-register/ .

(10)

 Glej sprotno opombo 4.

(11)

  https://efrag.org/Endorsement

(12)

  https://efrag.org/Activities/2010051123028442/Non-financial-reporting-standard .

(13)

  https://www.efrag.org/Activities/2010051124018235/Ad-personam-governance-mandate# .

(14)

 Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive 2013/34/EU, Direktive 2004/109/ES, Direktive 2006/43/ES in Uredbe (EU) št. 537/2014 glede poročanja podjetij o trajnostnosti (COM(2021) 189 final).

(15)

https://www.efrag.org/Assets/Download?assetUrl=/sites/webpublishing/SiteAssets/210512%2520Commissioner%2520McGuinness%2520to%2520EFRAG%2520on%2520sustainability.pdf  

(16)

  https://efrag.org/lab3  

(17)

  www.efrag.org  

(18)

Mala in srednja računovodska podjetja.

(19)

  https://www.iosco.org/about/monitoring_group/pdf/2020-07-MG-Paper-Strengthening-The-International-Audit-And-Ethics-Standard-Setting-System.pdf .  

(20)

  https://ipiob.org/  

Top